Jump to content



Στήσιμο pc


tSaKiSoU

Recommended Posts

ενδιαφερουσα η προταση σου αν και εχω μερικα ερωτηματικα.. ουσιαστικα στην ιδια τιμη θα μου βγει αφου το κοστος που μου εβγαλες δεν περιλαμβανει windows7 σωστα; άρα οχι οθόνη..

οσο για τον τροπο πληρωμης αν γινετε μεσω τράπεζας είμαι οκ..

Υ.Γ συγνώμη απο ολους αν σας κουραζω με τις συνεχείς ερωτήσεις μου.. απλα ειναι λευτα που τα μαζευα καιρο και το θεωρω επένδυση και οχι μια απλη αγορά προιόντος ..

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είναι από πλαίσιο ???

Αν όχι:

1) Ποιοτικό και φτηνό κουτί.

Xigmatek Asgard II CPC-T45UC-U01 Midi Tower

CASE :: Xigmatek Asgard II CPC-T45UC-U01 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

2) Επαρκές και επώνυμο τροφοδοτικό 80plus.

Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail

PSU :: Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

3) Eξαπύρηνος επεξεργαστής με ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή και turbo core σε κορυφαία τιμή.

AMD Phenom II X6 1090T 3.2 GHz Six Core Socket AM3 125W Box Black Edition (HDT90ZFBGRBOX)

PROCESSOR :: AMD Phenom II X6 1090T 3.2 GHz Six Core Socket AM3 125W Box Black Edition (HDT90ZFBGRBOX) - Visionstudio.gr

4) Μητρική σε AM3+ socket για να έχεις αναβαθμισιμότητα στην επομενη γενιά επεξεργαστών της AMD BULLDOZER. Υποστηρίζει 2x8 crossfire, usbIII και Native SΑΤΑ ΙΙΙ

Gigabyte Socket AM3+ GA-990XA-UD3 GLan Audio Raid

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket AM3+ GA-990XA-UD3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

5) 8Gb 1600Mhz (φτάνουν και περισσεύουν για την χρήση που θα κάνεις)

Kingston Hyper X 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3K2/8GX) (Kit 2 x 4096)

MEMORY :: Kingston Hyper X 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3K2/8GX) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

6) Γρήγορος συμβατικός δίσκος και μεγάλος.

Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB

HDD :: Samsung 1TB SpinPoint F3 HD103SJ SATA II 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

7) Sata οπτική σύσκευή εγγραφής.

LG DVD±RW GH22NS70 Dual Layer Technology SATA Black Bulk

CD/DVD-RW :: LG DVD±RW GH22NS70 Dual Layer Technology SATA Black Bulk - Visionstudio.gr

8) Πολύ δυνατή κάρτα της σειράς 6900 της AMD/ATI η οποία θα σου προσφέρει μια πολύ καλή εμπειρία gaming για αρκετό διάστημα μέσα στο χρόνο. Η κάρτα είναι από τις κορυφαίες της αγοράς και σε καλή τιμή.

ATI Radeon HD6950 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (XFX) (HD-695X-ZNFC)

VGA :: ATI Radeon HD6950 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Dual Mini-DP (XFX) (HD-695X-ZNFC) - Visionstudio.gr

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Σύνολο: 711€

+ ΟΘΌΝΗ FULL-HD από τις καλύτερες της αγοράς:

DELL ULTRASHARP D2311H 23" S-IPS panel

Dell Ultrasharp U2311H | Skroutz.gr

------------------------------------------------------------------------------------

Σύνολο : 900€ με πολύ καλή οθόνη.

Το σύστημα πιστεύω πως είναι πληρέστατο με πολύ καλό value for money !!

Το μόνο που θα σου πρότεινα να προσθέσεις στο μέλλον είναι :

1) Έναν SSD δίσκο για το λειτουργικό σου. Θα σου δώσει τρελή αποκρισιμότητα στο σύστημα.

2) Μια πολύ καλή ψύκτρα για OVERCLOCKING και χαμηλές θερμοκρασίες.

3) Αν βγουν οι 8-πύρηνοι bulldozer και σκοτώνουν από επιδόσεις, να βάλεις το τελευταίο (χρονικά) AM3+ bulldozer που θα κυκλοφορήσει στην αγορά όταν θα τον χρειαστείς.:magic:

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] μπραβο πολυ καλο το συστημα που προτεινεις για το παρον και το μελλον:clap:

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσα η προταση σου αν και εχω μερικα ερωτηματικα.. ουσιαστικα στην ιδια τιμη θα μου βγει αφου το κοστος που μου εβγαλες δεν περιλαμβανει windows7 σωστα; άρα οχι οθόνη..

οσο για τον τροπο πληρωμης αν γινετε μεσω τράπεζας είμαι οκ..

Υ.Γ συγνώμη απο ολους αν σας κουραζω με τις συνεχείς ερωτήσεις μου.. απλα ειναι λευτα που τα μαζευα καιρο και το θεωρω επένδυση και οχι μια απλη αγορά προιόντος ..

Ακόμα και την οθόνη να μην βάλεις το σύστημα που σου προτείνω έχει:

1) Σχεδόν μισό Ghz υψηλότερα χρονισμένο επεξεργαστή ο οποίος έχει και ξεκελίδωτο πολλαπλασιαστή.

2) Εχει μητρική η οποία έχει το τελευταίο chip της AMD 990X το οποίο είναι νεότερο και υψηλότερης κατηγορίας από το 880g που έχει η μητρική πυο σου πρότειναν. Επίσης έχει και καλύτερο Southbridge to Sb950 το οποίο δείνει SATAIII υποστήριξη. Η μητρική αυτή είναι αναβαθμίσιμη στην επόμενη γενιά επεξεργαστών της AMD BULLDOZER (8-core) ενώ αυτή που έχεις στην σύνθεσή σου ΟΧΙ !

3) Η πρότασή μου έχει ΔΙΠΛΑΣΙΑ μνήμη και υψηλότερα χρονισμένη 1600Mhz

4) H σύνθεσή μου έχει πολύ ποιο γρήγορο και πολύ ποιο αξιόπιστο σκληρό δίσκο από τον w.d. caviar green του πλαισίου, ενώ έχει και διπλάσια χωρητικότητα!! Οι green δίσκοι δεν κάνουν για λειτουργικό ....

5) Η πρότασή μου έχει πολύ ποιο δυνατή κάρτα γραφικών με DX11 υποστήριξη (6950) σε σχέση με την 460 που σου πρότειναν στο πλαίσιο.

6) Καλύτερο τροφοδοτικό. Η corsair είναι καλύτερη εταιρία από την coolermaster.

------------------------------------------------------------------------------------------------

7) βγαίνει και συνολικά λίγο φτηνότερο !!!

Συμπερασματικά μόνο ίδιες δεν είναι οι συνθέσεις !!!!:):)

Και σου στέλνω και κάτι σε pm .

Link to comment
Share on other sites

δεν προτεινεται του παιδιου και ενα "ησυχο" κουτακι σε μια λογικη τιμη? Επειδη απο ο,τι καταλαβαινω θα το κρατησει για χρονια

(8α προτεινα εγω, αλλα δεν κατεχω)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την σύνθεση που σου πρότεινε ο adpanos και δίνεις 30 ευρώ παραπάνω παίρνοντας: i5 2500k http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=22651&cat=2⊂=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=2 και το εξής mobo http://visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23528&cat=3⊂=369&pmanuf=undefined&sort=3&step=2.

Εφόσον θες το σύστημα για gaming κινήσου προς intel sandy bridge,αφού και πολυ πιο γρήγορος είναι,και πιο νέα αρχιτεκτονική παίρνεις,και λιγότερη κατανάλωση/θερμοκρασία.

Μερικές μετρήσεις για να αποφασίσεις μόνος σου:

The Witcher 2: Assassins of Kings GPU & CPU Performance > CPU Scaling and Performance - TechSpot Reviews

Crysis 2 GPU & CPU Performance Test > CPU Performance - TechSpot Reviews

StarCraft II: Wings of Liberty GPU & CPU Performance > CPU and Multi-core Performance - TechSpot Reviews

Duke Nukem Forever Performance Test > CPU Scaling and Performance - TechSpot Reviews

Call of Duty: Black Ops GPU & CPU Performance In-depth > CPU Performance - TechSpot Reviews

Civilization V GPU & CPU Performance In-depth > General CPU Performance - TechSpot Reviews

Core i7-990X Extreme Edition vs. Core i7-2600K. Page 4 - X-bit labs

Οπως βλέπεις,ανάλογα το παιχνίδι ο i5 είναι πάντα από αρκετά εώς πολύ μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Για πρακτικούς λόγους μπορείς να συγκρίνεις αντίστοιχα συστήματα από το σπίτι σου και μετά να πάς στο κατάστημα να αγοράσεις.

Με την προσφορά που έχεις ρίξε μια ματιά και το build to order του Multirama

Build2Order | Multirama

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.