Jump to content



Αγορά κάρτας γραφικών.


lefterissim

Recommended Posts

Οταν κάνουμε έρευνα αγοράς θέτουμε ένα όριο το οποίο πρέπει να είναι πάντα κυμαινόμενο στο +-10% ώστε να μπορούμε να συμπεριλάβουμε και προιόντα στην σύγκρισή μας τα οποία να προσφέρουν την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ σε ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ με την ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ !

Ετσι κάνουμε σωστές αγορές και όχι απορύπτοντας ένα προιόν επειδή είναι 1-2-5€ παραπάνω από το budget μας όταν το budget πιάνει κοντά το 300€ ... .

Να περιμένει λοιπόν άμα δεν έχει 20€ παραπάνω για μια εβδομάδα, να τα βγάλει και μετά να αγοράσει !!!

Αν πάλι ΔΕΝ προβλέπεται να βγάλει από την εργασία του 20€ για να φτάσει τα 290€ τότε καλά θα κάνει να ΜΗΝ αγοράσει ΚΑΘΟΛΟΥ κάρτα γραφικών και να ρίξει τα χρήματά του σε ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ....

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου.

Όταν βάζουμε ένα όριο δεν κυμαίνεται στο +-10%.Τι είναι αυτό???Δικός σου όρος???Για αυτό λέγεται και ΌΡΙΟ!!!

Στη σύγκριση βάζουμε προιόντα μέχρι αυτό το όριο.Αυτά είναι τα χρήματα και όχι παραπάνω.Και δε σημαίνει ότι αφού δε μπορεί ο άλλος να δώσει 290€ τότε καλύτερα να μην πάρει καθόλου!!!Τι είναι αυτά που λες!!!Ώρα είναι να μας πεις και τις 6950 αλλά και άλλες άχρηστες και δεν αξίζουν παρά μόνον οι 6970,με τόσο ντόρο που έχει γίνει κιόλας!!!

Και δεν είναι 1-2-5€ αλλά 20!Και αν για σένα είναι το ίδιο και δεν είναι θέμα τα 20€, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι.

Αυτά από μένα.over and out.

Φιλικά Γιάννης.

edit

Εννοείτε και δε διαφωνώ όμως πως για 20€ αξίζει να την πάρει,αλλά αυτό είναι άλλο!

Καλές αγορές και περιμένουμε εντυπώσεις lefterissim.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου.

Όταν βάζουμε ένα όριο δεν κυμαίνεται στο +-10%.Τι είναι αυτό???Δικός σου όρος???Για αυτό λέγεται και ΌΡΙΟ!!!

Στη σύγκριση βάζουμε προιόντα μέχρι αυτό το όριο.Αυτά είναι τα χρήματα και όχι παραπάνω.Και δε σημαίνει ότι αφού δε μπορεί ο άλλος να δώσει 290€ τότε καλύτερα να μην πάρει καθόλου!!!Τι είναι αυτά που λες!!!Ώρα είναι να μας πεις και τις 6950 αλλά και άλλες άχρηστες και δεν αξίζουν παρά μόνον οι 6970,με τόσο ντόρο που έχει γίνει κιόλας!!!

Και δεν είναι 1-2-5€ αλλά 20!Και αν για σένα είναι το ίδιο και δεν είναι θέμα τα 20€, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι.

Αυτά από μένα.over and out.

Φιλικά Γιάννης.

Αν διαλέγεις φίλε έτσι είσαι μια ζωή θύμα .... Προσωπική μου άποψη.

Ενα όριο χρημάτων είναι πάντα θεωρητικό. Το θέτεις για να βολιδοσκοπήσεις την αγορά γύρω από αυτή την τιμή. Αλλες φορές ΔΕΝ αξίζει να το ξεπεράσεις και άλλες φορές ΠΡΕΠΕΙ να το υπερβείς !

Αν λοιπόν έχεις θέσει σαν budget ένα Α ποσό και κοιτάζεις τα προιόντα κοντά και έως σε αυτό το budget τα οποία έχουν :

Το Κ προιόν 95% απόδοση κόστος Α-5€

Το Λ προιόν 97% απόδοση με κόστος Α-3€.

Το χ προιόν 100% απόδοση με κόστος Α€

και βλέπεις πως υπάρχει στην αγορά ένα προιόν Ψ με απόδοση 120% και κόστος Α+2€, είσαι χαζός αν το αγνοήσεις και δεν το πάρεις ....

Ειδικά όταν το Α budget είναι τριψήφιο νούμερο !!!

Συμπερασματικά ΣΩΣΤΟΣ καταναλωτής είναι αυτός που ψάχνει ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ τιμής που ψάχνει !

Ο φτηνιάρης ΔΕΝ είναι σωστός, αυτός που αγοράζει το ακριβότερο είναι σωστός, αυτός που αγοράζει ΤΥΦΛΑ προιόντα που είναι μέχρι το budget του και όχι ελάχιστα παραπάνω ή γιατί όχι και ποιο κάτω και αυτός ΔΕΝ είναι σωστός !

Σε ότι αφορά την τελευταία φράση μου :

Αν πάλι ΔΕΝ προβλέπεται να βγάλει από την εργασία του 20€ για να φτάσει τα 290€ τότε καλά θα κάνει να ΜΗΝ αγοράσει ΚΑΘΟΛΟΥ κάρτα γραφικών και να ρίξει τα χρήματά του σε ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ....

Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν δεν μπορεί να περιμένει έστω και μια εβδομάδα για να εξοικονομήσει 20€ παραπάνω για την 6970 , το παλικάρι σίγουρα ΔΕΝ έχει την οικονομική άνεση που πρέπει.

Στους δύσκολους καιρους λοιπόν που ζούμε αν ΔΕΝ έχεις την δυνατότητα να διαθέσεις για τον εαυτό σου 20€ μετα από μια εβδομάδα εργασίας, τότε πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ να ξοδέψεις τα χρήματα που έχεις μαζεμένα για ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ... Ελπίζω να με έπιασες τώρα.

Τέλος βάση του σκεπτικού που αγοράζω πάντα, σε σχέση με την περίπτωσή του, υπάρχουν ΔΥΟ λύσεις που αξίζουν !!

1) ΑΜD/ATI XFX HD6950 1GB DDR5 με κόστος 212€ !

2) AMD/ATI GIGABYTE HD 6970 2GB DDR5 με κόστος 290€ !

------------------------------------------------------------------------------

Οι ενδιάμεσες κάρτες ΔΕΝ αξίζουν τα χρήματα που ζητούν !

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάνο τι Χ,Ψ και Ω μου λες ρε συ!!!

Όσο για το αν είμαι θύμα ή όχι έλα σπίτι μου μια μέρα να σε κεράσω και καφεδάκι και θα καταλάβεις και μόνος σου κατά πόσο είμαι θύμα ή όχι!!!Και είναι και πολλοι εδώ μέσα που θα μποορούσαν να σου απαντήσουν σε αυτό.

Από κει και πέρα...

Εγώ ξέρω ότι τόσα έχω να διαθέσω και τόσα διαθέτω.Τώρα αν για σένα το 300άρη είναι ικανοποιητικό αλλά το 280άρη φτηνιάρικο...τι να πω!Τεσπα αυτά που λες είναι καθαρά άποψη και τρόπος λειτουργίας δικός σου.Εγώ ξέρω ότι όταν έχω 10€ για να πάρω κάτι δε θα δώσω και άλλα για να πάρω κάτι καλύτερο.Θα αρκεστώ με αυτό γιατί μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη μου.Γιατί αλλιώς για να βάλω το κάτι τις παραπάπω αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να το βγάλω από κάπου αλλού και ούτω καθ'εξής.Και στην τελική αν για σένα τα 300€ είναι οκ για κάποιον άλλον που σκέφτεται σαν εσένα μπορεί να σου πει ότι τα 300 είναι λίγα πήγαινε κάτι με 340€(570gtx) και γιατί όχι να μην του πει να πάει και σε καμιά μεταχειρισμένη 580 στα 300++€!Δεν είναι όμως αυτός ο σωστός τρόπος σκέψης για μένα.

Αν μπορώ να τα διαθέσω τότε ναι δε διαφωνώ αλλά αυτομάτος αλλάζει και το budget και πλέον δεν είναι το ίδιο με πριν οπότε αλλάζουν πολλά πλέον!!!

Για μένα κανόνας είναι το παν μέτρον άριστον.Μην είμαστε ούτε πλεονέκτες αλλά ούτε αχάριστοι.Τι 300€ τι 280€,το ίδιο καλή κάρτα παίρνει και πρώτης σειράς και όχι φτηνιάρικη.Και σου είπα και πριν,αν για σένα η 6950 είναι κάρτα που λες όχι,τότε...δεν έχω τι να πω.Το θέμα είναι ότι από την μία έχεις 6950 και από την άλλη λες για "φτηνιάρες" μιλώντας για την 6950!!!Δε σε καταλαβαίνω!

Τεσπά!

Όποιος καταλαβαίνει...κατάλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για εσένα στα παραπάνω αλλά γενικά. Μην παρεξηγείσαι, Εξάλου κανείς που ανήκει σε αυτό το φορουμ δεν είναι τσαμπατζής. Είναι ακριβό χόμπι αυτό που διαλέξαμε :fun:

Δεν θεωρώ καθόλου φτηνή ούτε καν την 6950 του 1Gb .

Δεν ανήκουν στην κατηγορία των φτηνιάριδων αυτοί που σκάνε 300ε για κάρτες. Είπα πως υπάρχουν ΤΕΣΣΕΡΑ σκεπτικά . Το φτηνότερο, το ακριβότερο, το ακριβότερο μέσα στο budget, το καλυτερο σε απόδοση τιμή λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω από το budget.

Αν δεις είπα πως αξίζουν σαν απόδοση τιμή 2 προιόντα κοντά στην τιμή που θέτει.

6950 212€

6970 290€ .

Γενικά ΔΕΝ υπάρχει καλό ή κακό προιόν από μόνο του. Το καλύτερο ή το χειρότερο πάντα βγαίνει από συνελεστή απόδοσης τιμής. Πιστεύω πως είναι χρέος του κάθε καταναλωτή να προσπαθεί να αγοράζει προιόν που να έχει τον υψηλότεορ συντελεστή. Και επειδή ποτέ δεν πέφτεις 100% εντός budget πρέπει να είσαι προδιαθετημένος πως ίσως χρειαστεί να σκάσεις κάτι παραπάνω για να το πετύχεις, άλλες φορές πάλι σκας λιγότερα.

Συμφωνώ πως είναι θέμα σκεπτικού και πως αντιμετωπίζεις τα πράγματα. Αλλά σου ξαναλέω όταν έχεις να σκάσεις 270€ για κάρτα στα 20€+ θα σκαλώσεις ?

Και το λέω εγώ που αυτή την στιγμή δεν τα έχω για να τα δώσω και να το ήθελα....

Link to comment
Share on other sites

sorry που επεμβαίνω...αλλα θυμα δεν θα ειναι αυτος που θα δωσει 250+ για 6950 ή 6970 απο την στιγμη που με 150 ευρω παιρνει μια 5870 μτχ κ εχει ισες ή καλυτερες επιδοσεις με μια απειροελαχιστη αποκλιση (που στην τελικη δεν θα φενεται real) ?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

sorry που επεμβαίνω...αλλα θυμα δεν θα ειναι αυτος που θα δωσει 250+ για 6950 ή 6970 απο την στιγμη που με 150 ευρω παιρνει μια 5870 μτχ κ εχει ισες ή καλυτερες επιδοσεις με μια απειροελαχιστη αποκλιση (που στην τελικη δεν θα φενεται real) ?:getlost:

Αν θέλει να στραφεί σε ΜΤΧ τότε ναι η 5870 είναι καλύτερη περίπτωση . Το θέμα είναι θέλει ??:)

Στο θέμα μεταχειρο είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα γιατί κανείς δεν σου λέει εγγυημένα ότι δουλεύει η κάρτα. Αν είναι εγγυημένη τότε ναι είμαστε θύματα όσοι σκάμε 250άρια για 6950/70 !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.