Jump to content



Αγορά κάρτας γραφικών.


lefterissim

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!

Εφτασε η ώρα να αλλάξω καρτούλα επιτέλους!!

Το budget μου είναι 270 euros.

Σκέφτομαι ατι 6950 2giga ή nvidia 560ti.

Βλέπω σε πολλά sites ότι γίνετε πολύ ντόρος

με αυτές τις δύο καρτούλες.

Εσείς ποιά λέτε?

Τρώω κόλλημα με τα games να τα παίζω με όλα

τα settings όσο πάνε.FUUULLLLLLL!!!!

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

με το μπατζετ που διαθετεις θα σου προτεινα να βαλεις κατι παραπανω κ να πας σε 6970 μια κ καλη,πλεον λιγο δυσκολο να βρεις 6950 που να ξεκλειδωνει εκτος αν σε ικανοποιουν οι επιδοσεις της της 6950 κ την αφησεις οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην τον ικανοποιουν οι επιδοσεις μιας 6950?μια χαρα ειναι και δεν εχει και τρελη διαφορα ντε απο την 6970.σε αυτα τα χρηματα 6950 μονο.και αν ξεκλειδωνει εχει καλως.αλλιως δεν χανεις και τιποτα(που να το πληρωσες δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!

Εφτασε η ώρα να αλλάξω καρτούλα επιτέλους!!

Το budget μου είναι 270 euros.

Σκέφτομαι ατι 6950 2giga ή nvidia 560ti.

Βλέπω σε πολλά sites ότι γίνετε πολύ ντόρος

με αυτές τις δύο καρτούλες.

Εσείς ποιά λέτε?

Τρώω κόλλημα με τα games να τα παίζω με όλα

τα settings όσο πάνε.FUUULLLLLLL!!!!

Eυχαριστώ.

1) Τι επεξεργαστή έχεις ???

2) ΟC?

3) Για να αγοράσεις μια 6950 2GB όπως ανέβηκαν οι τιμές, θες 250€+ για την φτηνότερη ενώ θες γύρω στα 265-270€ για κάτι καλύτερο!!!

H φτηνότερη 2GB κοστίζει 247+ μεταφορικά 5+€ !

http://www.skroutz.gr/s/310414/Asus-Radeon-HD-6950-2GB.html

Αν όμως δεις πόσο κοστίζει μια 6970 2GB θα δεις πως η διαφορα τιμής είναι πολύ μικρή !!

Πχ.

GIGABYTE VGA GV-R697D5-2GD-B (291€ με ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικά και αντικαταβολή όπως λέει το κατάστημα.)

Gigabyte Radeon HD6970 2GB | Skroutz.gr

εδώ δηλαδή

GIGABYTE VGA GV-R697D5-2GD-B

Εγώ θα έλεγα για 6970!

Link to comment
Share on other sites

CPU έχω i5 2500k με mobo msi p67a gd 80

και μνήμη 8giga.

Από nvidia τι λέτε?

πάντα ατι είχα αλλά πάντα ήθελα να

πάω σε nvidia.(physx 3d cuda).

Για εμένα 6970 με 290€!!!Physx και Nvidia να πάρεις ΔΕΝ θα τα τρέξεις με αυτή τη gpu γιατί θα σου γονατίζουν τα FPS ....

Αν πάλι επιμένεις σε nvidia κοιτάς για GTX570

Link to comment
Share on other sites

για την gtx 570 η γνώμη σας?

Θέλει λίγο ψάξιμο τι θα πάρεις γιατί τα reference μοντέλα είχαν λίγα VRMs και οι κάρτες καίγονταν εύκολα.

Τα non reference μοντέλα πρέπει να είναι μια χαρά αλλά σίγουρα και ποιο ακριβά.

Σε γενικές γραμμές η 570 είναι ποιο ενεργοβόρα από την 6970 κλοκάρει λίγο λιγότερο και είναι λίγο ποιο κάτω σε απόδοση. Λίγο όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι τόσο πολύ, προσωπική που άποψη και πολλών ακόμη είναι ότι αυτήν την συγκεκριμένη περιόδο μια 6970 είναι η καλύτερη επιλογή σε σχέση τιμής-απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν υπαρχει κ κατι αλλο να επιλεξεις σε θεμα τιμη-αποδοση,οσοι προλαβαν κ πηραν τις 6950 που ξεκλειδωναν προλαβαν!! πλεον αμα βρεις καμια ευκαιρια σε καμια μεταχειρισμενη με κανα 200αρι ευρω θα ηταν καλη επιλογη.εκτος αν πας σε καινουρια 6970 κ ησυχασεις

Link to comment
Share on other sites

CPU έχω i5 2500k με mobo msi p67a gd 80

και μνήμη 8giga.

Από nvidia τι λέτε?

πάντα ατι είχα αλλά πάντα ήθελα να

πάω σε nvidia.(physx 3d cuda).

Κι εγώ ακριβώς έτσι ήμουν πήρα GTX 560 ti και ευχαριστήθηκα gaming. Και με μια 8800GT για physx που βρήκα έπαιξα και Mafia 2 πολύ άνετα και με πολύ χειρότερο σύστημα από το δικό σου (βλ. υποργαφή).

Link to comment
Share on other sites

Για μένα άμα είσαι στα 270€ τότε δε μπορείς να πας σε 6970.Οπότε πας σε 6950.

Από κει και πέρα καλύτερα να ψαχτείς με καμιά αγκελία για να βρεις με καμια 200άρα€ την 6950 και θα είσαι κομπλέ!

Αν όμως μπορέσεις και ανεβάσεις λίγο τον πύχη στα χρήματα τότε θα σου πρότεινα και πάλι να κοιτάξεις σε καμιά αγκελία για 6950 που άμα γίνεται να ξεκλειδώνει αλλιώς 2x6850 ή 2x6870 και είσαι ακόμα καλύτερα στα ίδια χρήματα<300€!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε λέω,η διαφορά είναι μικρή αλλά...

Από πότε 270 είναι = με 290???

Εσύ θα του τα βάλεις???

Οταν κάνουμε έρευνα αγοράς θέτουμε ένα όριο το οποίο πρέπει να είναι πάντα κυμαινόμενο στο +-10% ώστε να μπορούμε να συμπεριλάβουμε και προιόντα στην σύγκρισή μας τα οποία να προσφέρουν την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ σε ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ με την ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ !

Ετσι κάνουμε σωστές αγορές και όχι απορύπτοντας ένα προιόν επειδή είναι 1-2-5€ παραπάνω από το budget μας όταν το budget πιάνει κοντά το 300€ ... .

Να περιμένει λοιπόν άμα δεν έχει 20€ παραπάνω για μια εβδομάδα, να τα βγάλει και μετά να αγοράσει !!!

Αν πάλι ΔΕΝ προβλέπεται να βγάλει από την εργασία του 20€ για να φτάσει τα 290€ τότε καλά θα κάνει να ΜΗΝ αγοράσει ΚΑΘΟΛΟΥ κάρτα γραφικών και να ρίξει τα χρήματά του σε ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.