Jump to content



Toshiba Satellite A300d-11T (Δεν αναβει καν) SOS


BloodMage

Recommended Posts

Καλησπερες σε ολους

τα φωτα σας γιατι δεν βγαζω ακρη

εχω ενα τοσιμπα TOSHIBA SATELLITE A300D-11T - - E-SHOP.GR

το ειχα συνδεδεμενο μονο με το τροφοδοτικο (χωρις τη μπαταρια του) στο ρευμα ΟΧΙ σε ups ουτε σε πολυμπριζο ασφαλειας. μετα απο καποιες αυξομειωσεις της ΔΕΗ και διακοπης του ρευματος και μετα επαναφορας του....το λαπτοπ δεν ξαναλειτουργισε. το κακο ειναι οτι δεν ημουν παρον οταν εγιναν ολα αυτα

τωρα ειναι εντελος νεκρο

εχω δοκιμασει αλλο τροφοδοτικο, αλλη ram αλλα τζιφος.....ειναι εντελος νεκρο ουτε ενα λεντακι δεν αναβει

παμε για mobo?

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να το ανοίξεις και με το board στον πάγκο σου, να το τροφοδοτήσεις και με ένα πολύμετρο να ξεκινήσεις απο το point of entry και να δείς που κόβει. Αν εξ αρχής βραχυκυκλώνει και έχεις 0 ακόμα και στο μπριζάκι (στην απόλειξή του στο board γιατί είναι με καλώδιο) τότε θα πρέπει στα τυφλά, ν' αλλάξεις για αρχή όλο τα πρωτογεννή components στο board (aka "κύκλωμα τροφοδοσίας").

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να το ανοίξεις και με το board στον πάγκο σου, να το τροφοδοτήσεις και με ένα πολύμετρο να ξεκινήσεις απο το point of entry και να δείς που κόβει. Αν εξ αρχής βραχυκυκλώνει και έχεις 0 ακόμα και στο μπριζάκι (στην απόλειξή του στο board γιατί είναι με καλώδιο) τότε θα πρέπει στα τυφλά, ν' αλλάξεις για αρχή όλο τα πρωτογεννή components στο board (aka "κύκλωμα τροφοδοσίας").

σου εστειλα και pm

τα εχω ξηλωσει ολα και εχω τη μητρικη χειμα στο γραφειο πανω και προσπαθω να μετρισω τασεις

1ον ζεστενεται αμεσως η πρωτη βαθμηδα (αυτη που ειναι κατω απο την καρτα WIFI) και φοβαμαι να το αφησω πολυ ωρα μην παρει φωτια οποτε δεν καταφερα να βγαλω πολλα συμπερασματα

2ον σε κανεναν ηλεκτρολητικο δεν παει ταση

απορια βασικη: πως θα ξερουμε αν ζει η CPU ή VGA η αν δεν εχει καψει κατι αλλο

γιατι αν ειναι μονο η mobo παιρνουμε μια απο ebay (που θα μου προτεινεις εσυ φυσικα αν μπορεις) και τελειωνει η υποθεση

αλλα αν εχει στειλει και αλλα πραγματα νομιζω δεν αξιζει τον κοπο

sorry αν σε ζαλισα :wall:

Link to comment
Share on other sites

Όντως εκεί βρίσκονται τα πρώτα mosfet, δίοδοι και γενικά το κύκλωμα τροφοδοσίας (δίνει δίπλα και στην μπαταρία ;)) και αφού σου ζεσταίνει παθητικά, μάλλον βραχυκυκλώνει οπότε ξεκίνα ν' αλλάζεις τα βαριά components. Δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις πριν αλλάξεις όλη τη μητρική, η εμπειρία μετράει και αν το φτιάξεις δε, η ικανοποίηση :T:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω βρικα τι εχει βραχυκυκλωσει

εχει δυο μεγαλα mosfet ιδια και ενα μικροτερο.....το μικροτερο πρεπει να εχει βραχικυκλωσει

αλλα εκει που ειναι να δω πως θα το ξεκωλισω

θα ανεβασω και φοτο σε λιγο

EDIT: το mosfet που εχω κυκλωσει με κοκκινο ζεστενεται παρα πολυ το απο κατω του λιγοτερο

αυτο που εχω κυκλωσει με μπλε νομιζω πως ειναι βραχυκυκλωμενο.....δεν ξερω τι ακριβως ειναι...τρανζιστορ?μοσφετ?

και που θα το βρω πως θα το ζητησω

post-14427-1416075311,3596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τρελό δεν νομίζω.... εγώ ψωνίζω απο έναν στην Καλαμακίου, δεν έχω πάει ποτέ στο Φανό, αλλά δεν είναι απαραίτητο να πας με "το εξάρτημα" στο χέρι. Και με τον κωδικό αρκεί. Εγώ θα τα άλλαζα όλα, τουλάχιστον αυτό κάνω γιατί παλιότερα, σε αρκετά, εν καιρό ξαναχαλάει (όταν είναι το κύκλωμα τροφοδοσίας) και εν τέλει τ' άλλαζα όλα.

Link to comment
Share on other sites

επεμβαση ανοιχτης καρδιας..........εισαι και ο πρωτος......αλλαξε τα ολα,γιατι μπορει καποιο που δεν το αλλαξες να σου χαλαει οτι καινουριο βαζεις μεσα....μην εισαι σιγουρος για το τι χαλασε,αν δεν το μετρησεις εκτος κυκλωματος ,με τις καμπυλες λειτουργειας του ανα χειρας....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.