Jump to content



Silicon 3112 SATARaid Driver 1.0.0.50 WHQL


enduracell

Recommended Posts

New Features and Enhancement
  • Add new SVID=103C, and SPID =2A1E for HP.
  • Add new SVID=174B, and SPID=0A44 and 0A45 for ATIs customers.
  • Add new SVID=1462, and SPID=0030 for ATIs customer MSI.

Corrections
  • Fixed a S3 suspend/resume problem that was induced in earlier base driver.

Known Restrictions

  • The Maxtor 4D060H3 drive only runs UDMA up to mode 5 due to its firmware issue.
  • Certain Seagate models need the mod15 patches during DMA write.
  • Device command queue feature was disabled.

από δω για να μη τους ψάχνετε στα win update

έχει και μια ωραία προσθήκη για flash μέσα από win αλλά μάλλον δουλεύει μόνο με τις PCI κάρτες...

post-47-1416070976,2348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, πάλι έχω το σύστημα σε raid1 και βγάζει όλο Incomplete raid set. Σκέφτομαι να χαλάσω τη συστηχία και να παίζει το σύστημα μόνο σε 1 δίσκο. Λέτε οτι μπορεί να φταίει το driver?

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Κάθε τόσο ήθελε rebuilt array χωρίς προφανή ρόλο. Τώρα εγκατέστησα τα windows χωρίς raid να δώ αν θα είναι το ίδιο ασταθές με πρίν. ολο το σύστημα έτρωγε κατι περίεργα κολλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει περιεργα κολήματα στα win περαν τον drivers οτι παιζει ρόλο και το APIC στις ρυθμίσεις bios, με disabled (οπως λένε ολοι οι overclockers) φυσάει το μηχάνημα. Απλα αν τωρα το εχεις Enabled για να το κανεις disabled θέλει επανεγκατάσταση win...

Link to comment
Share on other sites

αυτοί οι drivers δουλεύουν καλά όταν το BIOS του Sil είναι το 4.2.47. Με κατώτερες εκδόσεις μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Συγκεκριμένα για RAID 1 δε ξέρω δε το έχω δοκιμάσει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

http://s6.invisionfree.com/underclock/index.php?showtopic=9

http://s6.invisionfree.com/underclock/index.php?showtopic=42

@ tictac @

Διαλέξτε το κατάληλο bios...

(σωστη παρατηρηση enduracell)

To τελευταιο bios της μαμας Abit ποια εκδοση Sil φοραει?

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρουμε ποιό είναι το BIOS του Silicon? π.χ. εγώ έχω το gigabyte 8KNXP. Απο πού θα δώ το ΒΙΟΣ και, ακόμα περισσότερο, από πού θα το αναβαθμίσω αν γίνεται. (Η gigabyte έχει βγάλει BIOS updates αλλά δεν ξέρω αν αναβαθμίζει και το τσιπάκι της silicon)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nycos

Εχω παρατηρήσει περιεργα κολήματα στα win περαν τον drivers οτι παιζει ρόλο και το APIC στις ρυθμίσεις bios, με disabled (οπως λένε ολοι οι overclockers) φυσάει το μηχάνημα. Απλα αν τωρα το εχεις Enabled για να το κανεις disabled θέλει επανεγκατάσταση win...

To APIC είναι μόνο στην ΑΒΙΤ ή και σε άλλες μητρικές. Δεν το βρήσκω στη δική μου. Μπορεί να λέγεται κάπως αλλοιώς?

Link to comment
Share on other sites

Και 30us μια χαρά παίζει αλλά εγώ το έχω 1ms περισσότερο από συνήθεια (διαφορά στην απόδοση δεν έχω δει.)

To BIOS version του Sil μπορείς να το δεις κατά το boot εκεί που ανιχνεύονται τα SATA drives.

To APIC μπορεί να το έχει ως ACPI MP version (1.1/1.4/disable) ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Morph

Πώς ξέρουμε ποιό είναι το BIOS του Silicon? π.χ. εγώ έχω το gigabyte 8KNXP. Απο πού θα δώ το ΒΙΟΣ και, ακόμα περισσότερο, από πού θα το αναβαθμίσω αν γίνεται. (Η gigabyte έχει βγάλει BIOS updates αλλά δεν ξέρω αν αναβαθμίζει και το τσιπάκι της silicon)

πήγαινε στο windows update και αν η μητρική σου έχει το Sil 3112 θα σου το εμφανίσει σαν επιλογή για download

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell [Χθες, στις 14:14]

To BIOS version του Sil μπορείς να το δεις κατά το boot εκεί που ανιχνεύονται τα SATA drives.

To APIC μπορεί να το έχει ως ACPI MP version (1.1/1.4/disable) ή κάτι τέτοιο.

To BIOS tou Silicon Image ειναι Sil 3112A bios v4.1.36C

Το APIC το έχει ως ACPI suspend Type και έχει 2 επιλογές:

-S1(POS)

-S3(STR)

Ποιό είναι το σωστό? (ως default εχει το S1(POS) ). Δεν μου έχει enabled/disabled

@XTCgr

Από το windows update νομίζω θα μου κατεβάσει το τελευταίο driver, όχι bios update.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Morph

To BIOS tou Silicon Image ειναι Sil 3112A bios v4.1.36C

Το APIC το έχει ως ACPI suspend Type και έχει 2 επιλογές:

-S1(POS)

-S3(STR)

Ποιό είναι το σωστό? (ως default εχει το S1(POS) ). Δεν μου έχει enabled/disabled

@XTCgr

Από το windows update νομίζω θα μου κατεβάσει το τελευταίο driver, όχι bios update.

ναι έχεις δικιο,δεν πρόσεξα τι έγραψες! :o :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Morph [Σήμερα, στις 17:09]

To BIOS tou Silicon Image ειναι Sil 3112A bios v4.1.36C

Το APIC το έχει ως ACPI suspend Type και έχει 2 επιλογές:

-S1(POS)

-S3(STR)

Ποιό είναι το σωστό? (ως default εχει το S1(POS) ). Δεν μου έχει enabled/disabled

@XTCgr

Από το windows update νομίζω θα μου κατεβάσει το τελευταίο driver, όχι bios update.

το suspend type έχει να κάνει με το τρόπο που θα μπαίνει σε stand by και όχι με το τύπο ACPI που θα χρησιμοποιήσει. Αν θες το τελευταίο BIOS της Sil και την επιλογή APIC τότε flashaρε (με δικιά σου ευθύνη) το modάρισμένο BIOS τους Tictac.

Gigabyte GA-7NNXP

Features :

  • CPU Internal Cache
  • CPU External Cache
  • Quick Power On Self Test
  • Boot Others Device
  • System Bios Cacheable
  • Video Ram Cachable
  • ACPI Function
  • FSB Spread Spectrum
  • AGP Spread Spectrum : 1%
  • AGP 8 Support
  • Add Vdimm : +0.3V option
  • 1.4.1.3 ITE ATA RAID Bios
  • * R2-Turbo Equip with ITE 1.6.1 n Overclockers Bios Layout
  • SATA BIOS:

Αποκλειστικά με δική σου ευθύνη,

αν έχει dual ΒΙΟS η mobo σου βεβαιώσου ότι ξέρεις πως λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.