Jump to content



Noctua NH-D14 ή Corsair H60?


agelosLX

Recommended Posts

Γεία σε όλους. Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με τις 2 ψύκτρες..

Με αφορμή την πτώση της τιμής της H60 είπα να την αγοράσω αλλά τελευταία στιγμή είδα ότι και η Noctua παίζει στα ίδια περίπου λεφτά και είναι πιό αποτελεσματική.

Το θέμα μου είναι ότι η Noctua είναι ΓΟΜΑΡΑ εν αντιθέσει με την Η60 που πρσφέρει ένα πολύ όμορφο "συμμάζεμα" στο pc. Το ζήτημα είναι αν η Noctua είναι τόσο πιο αποτελεσματική ώστε να δικαιολογεί τον όγκο και το "κλείσιμο" του κουτιού μου έναντι της Η60.

Το cpu μου είναι ένας i7 930 που σκέφτομαι να τον ανεβάσω στα 4 ghz το μέγιστο και το κουτί μου είναι το Coolermaster Cosmos RC1000.

Ακούω γνώμες! Ευχαριστώ!:beer:

Link to comment
Share on other sites

Η γενική άποψη για την Noctua είναι πως είναι τοπ για λύσεις με αέρα (μπορείς να βρεις αμέτρητα συγκρητικά στο νετ). Εγώ άλλαξα από CM V10 στην Η60. Κυρίως επειδή δεν μου άρεσε (η V10). Η Η60 είναι αρκετά μαζεμένη. Και για τα 4ghz που θες να πας νομίζω πως είναι μια χαρα. Για την ώρα περιμένω την Η100 :(

Link to comment
Share on other sites

Aggele επειδή είσαι σε socket 1366 το οποίο καίει γνώμη μου να αφήσεις την ομορφιά κατά μέρος και να πας στην Noctua...

Σου δινω 2 φωτογραφίες από την Noctua Και την H70

Είναι πάνω στο ίδιο μηχάνημα το οποίο το έχω ανεβάσει στα 4GHz...

Εδώ η Noctua

burntest4ghz1800mhz.png

και εδώ η Η70

burntest4ghz1800mzhh70.png

Και στις δύο έχω βάλει ceramic πάστα...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά αλλά σε όλα αυτά που λέτε έχω μια αντίρρηση ορισμένες ψύξεις με αέρα ναι μεν έχουν καλύτερη απόδοση αλλά ο ζεστός αέρας παραμένει στο κουτί κάτι που σε real life είναι καταστροφικό σε αντίθεση με την H60 που ο ζεστός αέρας βγαίνει εκτός κουτιού οπότε ξανασκέψου την όποια αερόψυξη σε real life και προτίμησε την H60

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά αλλά σε όλα αυτά που λέτε έχω μια αντίρρηση ορισμένες ψύξεις με αέρα ναι μεν έχουν καλύτερη απόδοση αλλά ο ζεστός αέρας παραμένει στο κουτί κάτι που σε real life είναι καταστροφικό σε αντίθεση με την H60 που ο ζεστός αέρας βγαίνει εκτός κουτιού οπότε ξανασκέψου την όποια αερόψυξη σε real life και προτίμησε την H60

George Ο ζεστός αέρας για να παραμείνει στο κουτί, συνεπάγεται ότι έχεις ένα κουτί με 0 airflow σωστά;

Οταν πχ έχεις εισόδους αέρα μπροστά και κάτω και εξόδους πίσω και πάνω, για ποιο λόγο η αερόψυχτρα να εγκλωβίζει τον αέρα μέσα στο κουτί; Και επίσης το real life Που λες δες το, σε real Κουτί, real επεξεργαστή, Με real H70 και real Noctua στις φώτο που έδωσα πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν συνεπάγεται ότι έχεις μηδέν airflow αλλά από τους στροβιλισμούς του αέρα μεταφέρετε η θερμοκρασία σε όλο το κουτί και επιδη εμένα μου αρέσει να έχω την ησυχία μου δεν θέλω τους 12αριδες να τους βάλω στο μέγιστο εάν θα έπρεπε να αγοράσω αυτήν τη στιγμή θα σκεφτόμουν σοβαρά για λόγους θορύβου με απόδοση και την υδρόψυξη, απλά έχω την mugen την πρώτη και το τροφοδοτικό που είναι πάνω από την cpu δεν μπορείς να το ακουμπήσεις και ο 1090Τ είναι με στοκ τάση στα 3,6 & TB 4 με 3 12αριδες ανεμιστήρες + του τροφοδοτικού

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν συνεπάγεται ότι έχεις μηδέν airflow αλλά από τους στροβιλισμούς του αέρα μεταφέρετε η θερμοκρασία σε όλο το κουτί και επιδη εμένα μου αρέσει να έχω την ησυχία μου δεν θέλω τους 12αριδες να τους βάλω στο μέγιστο εάν θα έπρεπε να αγοράσω αυτήν τη στιγμή θα σκεφτόμουν σοβαρά για λόγους θορύβου με απόδοση και την υδρόψυξη, απλά έχω την mugen την πρώτη και το τροφοδοτικό που είναι πάνω από την cpu δεν μπορείς να το ακουμπήσεις και ο 1090Τ είναι με στοκ τάση στα 3,6 & TB 4 με 3 12αριδες ανεμιστήρες + του τροφοδοτικού

Δε διαφωνώ ότι θες την ησυχία σου... Αλλά σε σύγκριση με τις απο πάνω η Noctua με τον 14άρη και τον 12άρη ακόμα και σε Full Load δεν βγάζει κιχ. Την H70 για να μην την ακούω έβγαλα τους ανεμιστήρες της που πίστεψέ με δεν παλεύονται σε full load και έβαλα αυτούς

Be Quiet! Silent Wings USC 120mm System Fan

Αρα η Η70 για να πιάσει στο θόρυβο την Noctua και όχι στην απόδοση μου στοίχισε τα 2πλα λεφτά...

Και σου ξαναλέω αν προσέξει κάποιος την διάταξη των ανεμιστήρων δεν έχει θέμα με καμία αερόψυχτρα και κίνδυνο να του το κάνει φούρνο το κουτί...

Ο μόνος λόγος που έβγαλα την Noctua και κράτησα την Η70 είναι καθαρά για ομορφιά και τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα σε noctua nh-d14.Στο cosmos δεν ακούγεται με τέρμα τους ανεμιστήρες και απο θερμοκρασίες πάλι είναι μια χαρά.(ambient:28,idle:32,load:58,prime load:65)@1.3V

Η Η60 που σκέφτεσαι μου φαίνεται υπερβολικά μικρή για τον 930 ακόμα και για stock clocks&voltage.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.