Jump to content



Tαξινομηση κατα...


paris

Recommended Posts

Σπαστικο προβλημα που συναντω και στα xp και στα 7:

Εχω δυο φακελους με ομοιο περιεχομενο. Ο ενας εχει επιλογη "Ταξινομηση κατα"

-Ονομα

-Καλλιτεχνες που συμμετεχουν

-Αλμπουμ

κλπ.

Ο αλλος εχει επιλογη "Ταξινομηση κατα"

-Ονομα

-Ημερομηνια τροποποιησης

-Τυπος

κλπ.

Πως γινεται οι φακελοι να εχουν τις ιδιες επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

Πας στο εργαλεία, ιδιότητες των φακέλων και στο 2ο tab (εμφάνιση) έχει επιλογή για όμοιες ιδιότητες εμφάνισης για παρόμοιους φακέλους.

Νομίζω αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μα που λεει "εργαλεια"?

Κοιταξε, τον εναν φακελο τον βλεπει ως μουσικου περιεχομενου και γιαυτο εχει "ταξινομηση ως Ονομα,Καλλιτεχνες που συμμετεχουν,Αλμπουμ κλπ.

Πως καθοριζεται το πως βλεπουν ενα φακελο τα windows?

Link to comment
Share on other sites

Μα που λεει "εργαλεια"?

Κοιταξε, τον εναν φακελο τον βλεπει ως μουσικου περιεχομενου και γιαυτο εχει "ταξινομηση ως Ονομα,Καλλιτεχνες που συμμετεχουν,Αλμπουμ κλπ.

Πως καθοριζεται το πως βλεπουν ενα φακελο τα windows?

Δεξί κλικ στο κενό (άσπρο) του φακέλου, properties και στο customize έχει να κάνεις τον φάκελο ότι θέλεις.

Ή επάνω επάνω στην μπάρα που δείχνει τις πληροφορίες (όταν τα βλέπεις ως details) κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πουθενα "εργαλεια" φιλε μου. Μηπως μιλας για xp?

επάνω επάνω στην μπάρα που δείχνει τις πληροφορίες (όταν τα βλέπεις ως details) κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις ότι θέλεις.

Το θεμα δεν ειναι να επιλεξω οτι θελω, ψαχνω κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σπαστικο προβλημα που συναντω και στα xp και στα 7:

Εχω δυο φακελους με ομοιο περιεχομενο. Ο ενας εχει επιλογη "Ταξινομηση κατα"

-Ονομα

-Καλλιτεχνες που συμμετεχουν

-Αλμπουμ

κλπ.

Ο αλλος εχει επιλογη "Ταξινομηση κατα"

-Ονομα

-Ημερομηνια τροποποιησης

-Τυπος

κλπ.

Πως γινεται οι φακελοι να εχουν τις ιδιες επιλογες?

για τα xp κάνε το εξής: φάκελλος-> ανοιγμα,πας στο επιλογή ->κλικ και στο αναπτυσσόμενο μενου κλικάρεις στο επιλογη λεπτομερειών και στο μενού που ανοίγει τσεκάρεις οτι θέλεις -> ΟΚ και εισαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πουθενα "εργαλεια" φιλε μου. Μηπως μιλας για xp?

Το θεμα δεν ειναι να επιλεξω οτι θελω, ψαχνω κατι συγκεκριμενο.

Στους φακέλους στα 7 δεν εμφανίζεται το κλασσικό μενού των χρ αλλά αν κάνεις κλίκ στο «οργάνωση», στο drop down list πας στο layout όπου υπάρχει η επιλογή να εμφανίσει το μενού όπως είναι και στα χρ...

(έχω αγγλικά 7 οπότε δεν ξέρω πως μεταφράζεται το layout, είναι στην μέση και σου ανοίγει άλλο υπομενού πάντως)

Όταν εμφανίσεις το κλασσικό μενού τότε πας στο εργαλεία, ιδιότητες και κάνεις ότι προτείνω στο πρώτο μήνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα που λεει "εργαλεια"?

Στα 7αρια πατα μεσα στο φακελο Alt...Θα εμφανιστει μια μπαρα...Τεταρτη λεξη Εργαλεια...Πατα Επιλογες Φακελων...Ψαξου εκει μεσα.

Δεξί κλικ στο κενό (άσπρο) του φακέλου, properties και στο customize έχει να κάνεις τον φάκελο ότι θέλεις.

Ή επάνω επάνω στην μπάρα που δείχνει τις πληροφορίες (όταν τα βλέπεις ως details) κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις ότι θέλεις.

Σωστα...Στα 7αρια πατα μεσα στο φακελο δεξι κλικ...Ιδιοτητες...Προσαρμογη...Βελτιστοποιηση αυτου του φακελου για...Ψαξου εκει μεσα.

Στους φακέλους στα 7 δεν εμφανίζεται το κλασσικό μενού των χρ αλλά αν κάνεις κλίκ στο «οργάνωση», στο drop down list πας στο layout όπου υπάρχει η επιλογή να εμφανίσει το μενού όπως είναι και στα χρ...

(έχω αγγλικά 7 οπότε δεν ξέρω πως μεταφράζεται το layout, είναι στην μέση και σου ανοίγει άλλο υπομενού πάντως)

Όταν εμφανίσεις το κλασσικό μενού τότε πας στο εργαλεία, ιδιότητες και κάνεις ότι προτείνω στο πρώτο μήνυμα μου.

Layout στα ελληνικα 7αρια ειναι η διαταξη...Αρα πατα μεσα στο φακελο Οργανωση...Διαταξη...Γραμμη μενου (ειναι η μονιμη μορφη του μενου που βγαινει αν πατησεις Alt)...Ψαξου εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

για τα 7αρια

Ανοίγεις τον φάκελλο->οργάνωση->διάταξη και τσεκάρεις το γραμμή μενού

στη γραμμή μενού πατάς προβολή στο drop menu πας στο ταξινόμηση κατά... και στο νέο drop menu τσεκάρεις την επιλογή περισσότερα.... σου εμφανίζει μία λίστα απ΄όπου τσεκάρεις οτι θέλεις και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Στους φακέλους στα 7 δεν εμφανίζεται το κλασσικό μενού των χρ αλλά αν κάνεις κλίκ στο «οργάνωση», στο drop down list πας στο layout όπου υπάρχει η επιλογή να εμφανίσει το μενού όπως είναι και στα χρ...

(έχω αγγλικά 7 οπότε δεν ξέρω πως μεταφράζεται το layout, είναι στην μέση και σου ανοίγει άλλο υπομενού πάντως)

7 εχω εδω και καιρο. Απ τα xp πλεον δε θυμαμαι τιποτα.

Γιατι δε βαζεις ελληνικα στα 7 σου? τσαμπα ειναι :)

Στα 7αρια πατα μεσα στο φακελο Alt...Θα εμφανιστει μια μπαρα...Τεταρτη λεξη Εργαλεια...Πατα Επιλογες Φακελων...Ψαξου εκει μεσα.

Aν ολη αυτη η διαδρομη γινεται για τις "Επιλογες φακελων", αυτες βρισκονται πανευκολα απ το Control Panel ή απο το "Οργανωση" που υπαρχει σε καθε φακελο πανω αριστερα.

Τι ακριβως να "ψαχτω εκει μεσα"?...

για τα 7αρια

Ανοίγεις τον φάκελλο->οργάνωση->διάταξη και τσεκάρεις το γραμμή μενού

στη γραμμή μενού πατάς προβολή στο drop menu πας στο ταξινόμηση κατά... και στο νέο drop menu τσεκάρεις την επιλογή περισσότερα.... σου εμφανίζει μία λίστα απ΄όπου τσεκάρεις οτι θέλεις και είσαι έτοιμος

Mαλιστα... εκει υπαρχουν ηδη τσεκαρισμενες οι 5 κατηγοριες που σου βγαζει by default σε μουσικο φακελο.

Οπως καταλαβαινεις, δε γινεται καθε φορα να πηγαινω να κανω τσεκαρισματα στο καθε φακελο.

Υπαρχει τροπος ωστε να πουμε στα windows να μη κανουν αυθαιρετα τα τσεκαρισματα τους?

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα... εκει υπαρχουν ηδη τσεκαρισμενες οι 5 κατηγοριες που σου βγαζει by default σε μουσικο φακελο.

Οπως καταλαβαινεις, δε γινεται καθε φορα να πηγαινω να κανω τσεκαρισματα στο καθε φακελο.

Υπαρχει τροπος ωστε να πουμε στα windows να μη κανουν αυθαιρετα τα τσεκαρισματα τους?

Όχι.

Μόνο να αλλάζεις το είδος του φακέλου και να ορίζουν από μόνα τους τα Win τις default επιλογές ταξινόμησης που θα σου δώσουν.

Εάν κάνεις όμως τα αρχικό φάκελο μουσικό, όλοι οι υποφάκελοι γίνονται και αυτοί μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

Aν ολη αυτη η διαδρομη γινεται για τις "Επιλογες φακελων", αυτες βρισκονται πανευκολα απ το Control Panel ή απο το "Οργανωση" που υπαρχει σε καθε φακελο πανω αριστερα.

Τι ακριβως να "ψαχτω εκει μεσα"?...

-Υπαρχουν δυο διαδρομες για τις ''Επιλογες Φακελων'' απλα σου εγραψα την διαδρομη ''Εργαλεια'' διοτι ειχες ρωτησει '' Μα που λεει "εργαλεια"? ''. . .

-Δεν ξερω ακριβως τη ζητας, αλλα ειμαι σιγουρος πως στις ''Επιλογες Φακελων'' υπαρχει μπολικο πραμα σχετικα με ρυθμισεις φακελων...

-Αν και πιστευω πως πρεπει να πατησεις μεσα σε ενα φακελο δεξι κλικ...Ιδιοτητες...Προσαρμογη...Βελτιστοποιηση αυτου του φακελου για...και διαλεγεις το μοτιβο ταξινομησης που επιθυμεις...

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Μόνο να αλλάζεις το είδος του φακέλου και να ορίζουν από μόνα τους τα Win τις default επιλογές ταξινόμησης που θα σου δώσουν.

Εάν κάνεις όμως τα αρχικό φάκελο μουσικό, όλοι οι υποφάκελοι γίνονται και αυτοί μουσικής.

Kαι πως κανεις κανεις μουσικο εναν φακελο?

Δεν εχω ορισει ποτε μουσικο ή οτι αλλο ενα φακελο, γιατι απλουστατα δε ξερω πως γινεται αυτος ο ορισμος.

Επειδη προφανως τα win κανουν μονα τους τους ορισμους, καλο ειναι να μην τους το επιτρεπουμε, ωστε να υπαρχουν οι ιδιες επιλογες για ολους τους φακελους και να μη ζοριζομαστε καθε φορα με τη ταξινομηση.

Οπως ειπα, εχω δυο folders με το ιδιο ακριβως περιεχομενο, αλλα ο ενας ειναι χαρακτηρισμενος απο μονος του μουσικος και ο αλλος οχι, με αποτελεσμα η Ταξινομηση να διαφερει.

-Υπαρχουν δυο διαδρομες για τις ''Επιλογες Φακελων'' απλα σου εγραψα την διαδρομη ''Εργαλεια'' διοτι ειχες ρωτησει '' Μα που λεει "εργαλεια"? ''. . .

-Δεν ξερω ακριβως τη ζητας, αλλα ειμαι σιγουρος πως στις ''Επιλογες Φακελων'' υπαρχει μπολικο πραμα σχετικα με ρυθμισεις φακελων...

-Αν και πιστευω πως πρεπει να πατησεις μεσα σε ενα φακελο δεξι κλικ...Ιδιοτητες...Προσαρμογη...Βελτιστοποιηση αυτου του φακελου για...και διαλεγεις το μοτιβο ταξινομησης που επιθυμεις...

H ερωτηση των εργαλειων δεν ηταν αυτονομη, ηταν σε συνεχεια με τις υπολοιπες οδηγιες που υποτιθεται απαντουσαν στο θεμα μου:)

-Εχεις διαβασει το thread αλλα παρολ αυτα δε ξερεις τι ακριβως ζηταω? Κι ομως ειπωθηκε με σαφηνεια πολλες φορες.

-Αν σε εναν φακελο των 7 πατησεις εντος του Ιδιοτητες, σου βγαζει καρτελα οπου δε βλεπω να υπαρχει Προσαρμογη:wassat: Εχει μονο: Γενικα, Κοινη χρηση, Ασφαλεια, Προηγουμενες εκδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

-Αν σε εναν φακελο των 7 πατησεις εντος του Ιδιοτητες, σου βγαζει καρτελα οπου δε βλεπω να υπαρχει Προσαρμογη:wassat: Εχει μονο: Γενικα, Κοινη χρηση, Ασφαλεια, Προηγουμενες εκδοσεις.

1.Επιφανεια Εργασιας...Δεξι κλικ...Δημιουργια...Φακελος...

2.Μεσα στον νεο φακελο σου...Δεξι κλικ...Ιδιοτητες...Προσαρμογη...Βελτιστοποιηση αυτου του φακελου για...

[Το ιδιο κανε και στους φακελους που θες να αλλαξεις]

3.Ακριβως ετσι πρεπει να ειναι...

post-19449-1416075384,6776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως μολις ειπα, δε βλεπω να υπαρχει Προσαρμογη. Ποια windows εχεις?

Μη μου δινεις οδηγιες οπως "δεξι κλικ στο desktop, δημιουργια φακελου..." δεν ειμαι χθεσινος. Πεσμου πως θα γινει να μην χαρακτηριζουν τα windows αυθαιρετα και αυτοματα folders, πχ. μουσικους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.