Jump to content



AΠΟΡΕΙΑ....Pci SATA Controller


saxon_747

Recommended Posts

Αν βαλω ενα pci sata controller (sillicon) για να συνδεσω δυο δισκους, θα εχω διαφορα σε επιδοσεις απο αυτον της μητρικης? Μηπως θα ειναι αργοτερος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Και που βασίζεις την λογική αυτή?

Τη βασίζω στο οτι το onboard επικοινωνεί κατευθείαν με το chipset ενώ ο pci SATA περνάει πρώτα από τον pci controller που όπως λέει και ο saxon_747 του κόβουν την ταχύτητα. Τώρα ειδικός δεν είμαι απλά λέω τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Τη βασίζω στο οτι το onboard επικοινωνεί κατευθείαν με το chipset ενώ ο pci SATA περνάει πρώτα από τον pci controller που όπως λέει και ο saxon_747 του κόβουν την ταχύτητα. Τώρα ειδικός δεν είμαι απλά λέω τη γνώμη μου...

O silicon image είναι πάνω στο pci και οχι στο chipset, τα ίδια αποτελέσματα θα έχει. Ούτε εγώ είμαι ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, μη με φάτε!!! Δεν είχε απαντήσει κανείς άλλος και επειδή νόμιζα οτι επικοινωνούσε κατευθείαν με το Chipset, είπα την άποψή μου! Μην αρχίσουμε καυγά τώρα για το θέμα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Makis, για να επικοινωνεί απ'ευθείας με το south, θα πρέπει να είναι integrated σε αυτό ή να έχουν εφεύρει κάποιο δίαυλο για την μεταξύ τους επικοινωνία.

Αν ήταν integrated, δεν θα τον έλεγαν silicon, αλλά nvidia κάτι, ή intel κάτι(όπως και συμβαίνει).

Link to comment
Share on other sites

Μα συγνώμη για να καταλάβω...

Αρχική απάντηση από Marousiotis

Εγω γιατι ξερω οτι μονο στο Ιντελ τσιπσετ ισχυει αυτο????

...στα intel αυτό που λέω είναι ενώ σε όλα τα άλλα όχι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Μα συγνώμη για να καταλάβω...

...στα intel αυτό που λέω είναι ενώ σε όλα τα άλλα όχι;

Οι ενσωματωμενοι controllers της Intel, της VIA, της SiS και της nVidia μιλανε κατευθειαν με το chipset, οποτε και δεν υπαρχει (πρακτικα) bottleneck. Οταν ομως βλεπεις onboard controller της Promise, Silicon Image, Acard, Adaptec κλπ, σημαινει οτι καπου τους "ακουμπησανε", στην καλυτερη των περιπτωσεων (και πιο σπανια) σε κανα 66αρη PCI, αλλα ως επι των πλειστων στα 33MHz του PCI. Εκει υπαρχει το bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τι γινεται? Ειναι η δεν ειναι αργοτερος ο controller... Αν πχ συνδεσω 2 SATA HDD στη μητρικη που εχει το ιδιο chip θα ειναι γρηγοροτεροι οι δισκοι απο τους δυο που υποτειθεται θα εχω στον controller? Aς δωσει τα φωτα του και κανενας αλλος...

Α... Αυτο το φορουμ μ'αρεσει επειδη ακομα και καποιος να εχει αντιθετη αποψη απο καποιον αλλον δεν δημιουργειται "θεμα"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνευομαι... Αλλα ο καημενος ο MAkis Hourdakis εχει μπερδευτει πιο πολυ και απο μενα... Μην τον αποπερνετε... :OT: :D

Στο θεμα μας παρακαλω... Απαντηστε και αλλοι να βγαλουμε κανα συμπερασμα...

Ευχαριστω προκαταβολικα... (Αλλα και αυτους που απαντησαν)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ένας controller έχει το ίδιο chip, δεν τον κάνει αυτόματα ταχύτερο/αργότερο από τον onboard.

Πες μας ποιος controller σε ενδιαφέρει, να δούμε αν τον έχει κανένας από εδώ ή να κοιτάξουμε κανένα συγκριτικό έξω, ώστε να βγάλεις κάποια "ασφαλή" συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Sunix... Για δυο SATA και Raid 0,1,0+1... To chip ειναι Silicon (sil3112act144q23831.103151.21) και εχει και ενα μικροτερο winbond (που δεν ξερω ακριβως τι κανει). Απλα επεσε στα χερια μου δωρεαν και σκεφτομαι αν αξιζει να φουλαρω δισκους σε Raid...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι το μέγιστο bandwidth του PCI είναι 133MB/s και επίσης ότι το μέγιστο bandwidth του πρότυπου SATA150 είναι 150MB/s

Αν ο SATA controller της μητρικής είναι ενσωματωμένος στο chipset, τότε πλησιάζει ονομαστική του ταχύτητα, αλλιώς η ταχύτητα παραμένει στα 133MB/s του δίαυλου PCI

Εκτός αυτών όμως ξέρω ότι οι δίσκοι της υπάρχουσας τεχνολογίας δεν φτάνουν αυτές τις ταχύτητες ούτε στιγμιαία (ίσως με τους 10000rpm να φτάνεις με τα βίας τα 100MB/s)

Οπότε κατά τη γνώμη μου, στη πράξη θα δεις ελάχιστες διάφορες.

Link to comment
Share on other sites

Καλη απαντηση kaynd... Με βολευει... Εχει καποιος εμπειρια απο sata/raid controller να μας πει αν παρατηρησε διαφορα?

Α... Λογικα θα πρεπει να κανω εγκατασταση τον controller ετσι? Μετα πως θα "δει" το συστημα τον δισκο? Δεν εχω εμπειρια απο sata...

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις nforce2 μητρικές ο 2ος controller είναι πάνω στο pci. Αν θα έχεις καλύτερες ή χειρότερες επιδόσεις από τον ίδιο σε κάποια υλοποίηση κάρτας, θα εξαρτηθεί από το bios και τους drivers που θα χρησιμοποιήσεις σε κάθε περίπτωση.

Αν κάνεις καθαρή εγκατάσταση, κρατάς τους drivers σε μια δισκέτα, πατάς F6 όταν σου ζητήσει το setup των windows για να βάλεις το driver, επιλέγεις το σωστό (μπορεί να σου δώσει πάνω από μια επιλογές) και μετά η εγκατάσταση συνεχίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.