Jump to content



Gtx295 sli or 6990


paynemax

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

εγω πιστευω πως θα ναι πιο δροσερη απο την 295

εμενα που ηταν double pcb οι 295 χτυπουσαν και 100αρια το καλοκαιρι

η 6990 ειναι sigle pcb οποτε πιστευω θα ειναι αρκετα πιο λογικες θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη με τα benchmark και γενικα με τις μετρησεις θερμοκρασιων δεν τα παω καλα , θα σας ελεγα να ερθετε για καφεδακι και να κανετε οτι θελετε αλλα ειστε λιγο μακρια.

Η προσκληση ισχυει και για αθηναιους ! ! !

Ααα αν τελικα ερθει κανεις να εχει και 450€ μαζι του , σε περιπτωση που καψει την καρτα :)

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασίες δεν ξέρω αλλα απο θόρυβο εχει αρκετό!

Πως και δεν έχουν βγάλει καμία με costum ψύξη δεν ξέρω....

την εχεις ακουσει να δουλευει ? ποτε κανει θορυβο? ρωταω γιατι η δικια μου μερχι το 45 % δεν ενοχλει καθολου 45%->65% αρχιζει και κανει ασθητη τη παρουσια απο εκει και περα αρχιζει και ενοχλει αλλα δεν εχω καταφερει πολλες φορες να τι φτασω και παραπανω (εκτος απο φορες που τη stressara με furmark για να δω μαξ overclock )

η δικια μου καρτα idle ειναι γυρω στους 48-50 βαθμους χωρις να εχω a/c ανοιχτο με το fan στο 30% Μαξ δεν θυμαμε και δεν μπορω να δω τωρα μιας και εχω μεινει απο μητρικη και περιμενω το servise απο το πλαισιο μετα απο 4 χ58a ud7 που μου φεραν (σφραγισμενες) και ηταν doa (ολα τα παραπανω στο Umber mode)

Επεισης μην ξεχνατε οτι ειναι δυπιρηνη καρτα

Link to comment
Share on other sites

την εχεις ακουσει να δουλευει ? ποτε κανει θορυβο? ρωταω γιατι η δικια μου μερχι το 45 % δεν ενοχλει καθολου 45%->65% αρχιζει και κανει ασθητη τη παρουσια απο εκει και περα αρχιζει και ενοχλει αλλα δεν εχω καταφερει πολλες φορες να τι φτασω και παραπανω (εκτος απο φορες που τη stressara με furmark για να δω μαξ overclock )

η δικια μου καρτα idle ειναι γυρω στους 48-50 βαθμους χωρις να εχω a/c ανοιχτο με το fan στο 30% Μαξ δεν θυμαμε και δεν μπορω να δω τωρα μιας και εχω μεινει απο μητρικη και περιμενω το servise απο το πλαισιο μετα απο 4 χ58a ud7 που μου φεραν (σφραγισμενες) και ηταν doa (ολα τα παραπανω στο Umber mode)

Επεισης μην ξεχνατε οτι ειναι δυπιρηνη καρτα

Furmark επίπεδο load δεν θα δεις παρά μόνο σε κάνα bitcoin...

Σε games κάνει θόρυβο αλλά δεν το λες και δεν αντέχεται, αλλά κάνει αρκετό (εξαρτάτε πολύ και απο το airflow στο κουτί).

Σε bitcoin (πάρα πολύ φορτίο και στα 2 gpu) τώρα που την έχω δει - δουλέψει κάνει σαν jet! :p

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω μεινει καγκελο με την βλακεια του τυπου....

τον πηρα σημερα τηλεφωνο να δω αν εστειλε την καρτα και τι μου απαντησε ?.......

οτι ειναι εκτος εγγυησης και γι΄αυτο δεν την εστειλε (η καρτα εχει 2 χρονια εγγυηση κυκλοφορησε πριν 5 μηνες και μου ειχε πει στο τηλεφωνο οτι δεν εχει προβλημα)

μου πεταξε και ενα αλλο , οτι δεν τα υπολογισε καλα με την εγγυηση (δεν καταλαβα τι ηθελε να πει ο ποιητης)

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ COURIER , ΘΑ ΕΚΛΑΙΓΑ ΤΑ 400+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.

Για να μην δημιουργουμε και λανθασμενες εντυπωσεις ο τυπος δεν ειχε να κανει με το THELAB ηταν απο αλλο site.

Παμε στα δικα μας παλι , οκ παιδες 2 χ 6950 or 2 x 570 δεν εχω θεμα αν ειναι nvidia η ati κατα καιρους ειχα και τις 2 και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Υπαρχουν πολλες εκδοσεις και στις 2 καρτες αλλες με 1gb αλλες με 2gb με dual fan κοκ πια εκδοση να παρω?.....λιγο πιο συγκεκριμενα.

Επισης βλεπω να λετε καρτες 2 χ 570 με μια γρηγορα ματια ειδα οτι κανουν 320€ η πιο οικονομικη δλδ 640€ ! ! ! Αν ειναι ετσι γιατι να μην παρει καποιος την 6990 τοσο δεν κανει?

Link to comment
Share on other sites

παλυ καλα δεν εχασες τα λεφτα σου το καλυτερο σε τετοια ποσα ειναι το χερι με χερι για να υπαρχει απολυτη ασφαλεια!

Εγω αυτο που μπορω να συμπερανω απο τα λεγομενα του και απο την χαζη δικαιλογια που σε ειπε μαλλον βρηκε να την πουλησει σε αλλον με λιγο πιο πολλα λεφτα

εγω ετσι την επαθα οταν ηταν να αγορασω ενα iphone 3gs και το παιδι ηταν απο αθηνα και ηθελε συνναλαγη χερι με χερι και αφου ειμαι Θεσ/νικη εστειλα τα λεφτα στον ξαδερφο μου

και την επομενη μερα που ηταν η συνατηση και καλα με ειπε οτι του εσπασε την οθονη και τελικα τον επισα να με πει την αληθεια και το ειχε πουλησει σε καποιον αλλον 10 ευρω παραπανω ελεος και εντο μεταξυ δεν ειχα κανει παζαρια στην τιμη που το εδινε του εδινα οσα ζητουσα αυτα για να ξες τι γινεται πολλες φορες

Για αυτο και προτιμαμαι καλυτερα το lab για αγγελιες ;)

Link to comment
Share on other sites

Furmark επίπεδο load δεν θα δεις παρά μόνο σε κάνα bitcoin...

Σε games κάνει θόρυβο αλλά δεν το λες και δεν αντέχεται, αλλά κάνει αρκετό (εξαρτάτε πολύ και απο το airflow στο κουτί).

Σε bitcoin (πάρα πολύ φορτίο και στα 2 gpu) τώρα που την έχω δει - δουλέψει κάνει σαν jet! :p

Μα αυτο ακριβως λεω με air codition στο δωματιο (18C το a/c) με τον ανεμηστηρα στο 30%(δεν τον καταλαβαινεις και η θερμοκρασια ειναι 3-5 βαθμους κατω απο οτι στο auto) η καρτα ειναι γυρω στους 41-43 βαθμους δηλαδη οσο ηταν και η 5970 που ειχα πριν

Τωρα μολις μαζεψω κανενα ψιλο σκεφτομε να τη βαλω στο κυκλωμα τις υδροψυξης οπου απο οτι εχω δει η καρτα δυσκολα να ξεπερασει τους 50 βαθμους εκει

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω μεινει καγκελο με την βλακεια του τυπου....

τον πηρα σημερα τηλεφωνο να δω αν εστειλε την καρτα και τι μου απαντησε ?.......

οτι ειναι εκτος εγγυησης και γι΄αυτο δεν την εστειλε (η καρτα εχει 2 χρονια εγγυηση κυκλοφορησε πριν 5 μηνες και μου ειχε πει στο τηλεφωνο οτι δεν εχει προβλημα)

μου πεταξε και ενα αλλο , οτι δεν τα υπολογισε καλα με την εγγυηση (δεν καταλαβα τι ηθελε να πει ο ποιητης)

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ COURIER , ΘΑ ΕΚΛΑΙΓΑ ΤΑ 400+ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ.

Για να μην δημιουργουμε και λανθασμενες εντυπωσεις ο τυπος δεν ειχε να κανει με το THELAB ηταν απο αλλο site.

Παμε στα δικα μας παλι , οκ παιδες 2 χ 6950 or 2 x 570 δεν εχω θεμα αν ειναι nvidia η ati κατα καιρους ειχα και τις 2 και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Υπαρχουν πολλες εκδοσεις και στις 2 καρτες αλλες με 1gb αλλες με 2gb με dual fan κοκ πια εκδοση να παρω?.....λιγο πιο συγκεκριμενα.

Επισης βλεπω να λετε καρτες 2 χ 570 με μια γρηγορα ματια ειδα οτι κανουν 320€ η πιο οικονομικη δλδ 640€ ! ! ! Αν ειναι ετσι γιατι να μην παρει καποιος την 6990 τοσο δεν κανει?

Φίλε μου πάρε 2 6950 την έκδοση 2 GB OXI την 1!

Το CROSSFIRE δουλευει λίγο καλύτερα από το SLI έτσι 2*6950=2*570 και καμιά φορά τις ξεπερνούν κιόλα!

πρέπει να πάρεις 6950 που έχει το διακοπτάκι γιατί αυτές ξεκλειδώνουν (όχι σίγουρα αλλά με κάποια πιθανότητα)

Αυτή εδώ έχω εγώ και ξεκλείδωσε!

Sapphire Radeon HD6950 2GB | Skroutz.gr

αυτές μάλλον ξεκλειδώνουν!

Asus Radeon HD 6950 2GB | Skroutz.gr

Sapphire Radeon HD6950 2GB Dirt3 Edition | Skroutz.gr

Αυτή εδώ δεν ξεκλειδώνει:

Sapphire Radeon HD6950 2GB | Skroutz.gr

Και να μην ξεκλειδώσει δεν πειράζει αλλά καλό είναι να έχεις τη δυνατότητα!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα και πηρα αυτην .....

Κάρτες Γραφικών Μοντέλο Κάρτας Γραφικών HD 6970 - plaisio.gr

σε κανα 2μηνο που θα εχω μαζεψει κανα φραγκο τσιμπαω αλλη μια και καθαρισα.

Ελπιζω να μην με απαγοητευση τωρα που θα την βαλω πανω(single) σε σχεση με την GTX295 γιατι θα ξενερωσω πολυ ασχημα.

Την GTX295 παιζει/αξιζει να την βαλω για physx , μεχρι να την διωξω?

Υ.Γ. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ NVIDIA , ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΤΙ :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα και πηρα αυτην .....

Κάρτες Γραφικών Μοντέλο Κάρτας Γραφικών HD 6970 - plaisio.gr

σε κανα 2μηνο που θα εχω μαζεψει κανα φραγκο τσιμπαω αλλη μια και καθαρισα.

Ελπιζω να μην με απαγοητευση τωρα που θα την βαλω πανω(single) σε σχεση με την GTX295 γιατι θα ξενερωσω πολυ ασχημα.

Την GTX295 παιζει/αξιζει να την βαλω για physx , μεχρι να την διωξω?

Υ.Γ. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ NVIDIA , ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΤΙ :)

Τζαμπα καταναλωση αλλωστε μονο ο ενας πυρηνας θα δουλευει απο οσο ξερω και ποσα απο τα παιχνιδια που παιζεις εχουν physx?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ NVIDIA , ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΑΤΙ :)

μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην λες

μην βιαζεσαι...μετα απο μερικους μηνες συμβιωσης πες μας για αγαπες xD

περα απο την πλακα με 2 6970 θα εισαι τουμπανος αλλα με μια 6970 δεν νομιζω....παιζει να ξενερωσεις οσον αφορα τις επιδωσεις σε σχεση με την 295

για physx δεν αξιζει η 295....οντος θα δουλευει μονο ο ενας πυρηνας και θα εχεις καταναλωση χωρις λογο στην ουσια και +++++θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Ειπε καποιος οτι η GTX295 κανει θορυβο επειδη ανεβαζει θερμοκρασιες?....μαλλον δεν εχει ακουσει την 6970 πως κανει , μιλαμε για πολυ ! ! ! ! ΘΟΡΥΒΟ ! ! ! ! ......σε περιβαλλον WINDOWS.

Αναγνωριζει μονο τα 2 DVI MONITORS και το 3ο που ειναι με HDMI το βλεπει αλλα το εχει disable καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ειπε καποιος οτι η GTX295 κανει θορυβο επειδη ανεβαζει θερμοκρασιες?....μαλλον δεν εχει ακουσει την 6970 πως κανει , μιλαμε για πολυ ! ! ! ! ΘΟΡΥΒΟ ! ! ! ! ......σε περιβαλλον WINDOWS.

Αναγνωριζει μονο τα 2 DVI MONITORS και το 3ο που ειναι με HDMI το βλεπει αλλα το εχει disable καμια ιδεα?

Μαλλον κατι παιζει με τους οδηγους εκανες απεγκατασταση τον παλιον και ενα καθαρισμα με driver sweeper?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.