Jump to content



4670, να την αλλαξω?


cabdik

Recommended Posts

παιδια, θελω την αποψη σας επι μιας ιδεας που τριβελιζει το κεφαλι μου.

στο HTPC της υπογραφης μου εχω την 4670 (με DDR4 ram!), και σκεφτομαι να την αλλαξω με μια 6570 για 2 λογους βασικα.

1 να κερδισω τις νεες τεχνολογιες σε hdmi 1.4, DTS κλπ, και

2 να κερδισω σε καταναλωση, μιας και απο οτι διαβαζω καταναλωνει 20-25 % λιγοτερο

αλλα ολα αυτα χωρις να χασω σε επιδοσεις, για κανα παιχνιδακι σε οθονη 1600*900.

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι σου χρειαζονται οι επιπλέον λειτουργίες του hdmi v1.4 και αν έχεις υλικο που μπορει να το εκμεταλλευτει, ΟΚ. Αλλιώς, το να δωσεις κανα 60€ μονο για να μειωσεις την καταναλωση ειναι πεταμενα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχην δεν ειναι 60αρι αλλα κανα 30-35€ η διαφορα με την 4670.

επειδη σκεφτομαι να παρω καινουρια TV το φθινοπωρο-χειμωνα, ελεγα μηπως εκμεταλλευτω τις νεοτερες τεχνολογιες!

η διαφορα στην καταναλωση, σιγουρα, δεν ειναι τρομερη, αλλα οτι κερδιζεις καλο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση κατά την γνώμη μου δεν προσφέρει απολύτως τίποτα ,είναι δηλαδή πεταμένα

λεφτά δεν θα δεις κάποια διαφορά ,η κάρτα που έχεις είναι πολύ καλή για HTPC ,όσον αφορά

την κατανάλωση μπορεί να είναι λίγο μικρότερη αλλά επί της ουσίας δεν πρόκειται να κάνεις

απόσβεση ούτε σε δέκα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφνωνω πως δεν πρεπει να μπεις στον κοπο να αναβαθμισεις

θα σου ελεγα παρε νεα καρτα μονο εφοσον επαιζες και κανα παιχνιδι!

εφοσον ομως κανεις την δουλεια σου με την 4670 δν υπαρχει λογος να αλλαξεις

και αυτο με την καταναλωση συμφωνω με τον φιλο πιο πανω

πως ουτε σε 10 χρονα θα κανεις αποσβεση

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ξερω πως η διαφορα καταναλωσης της 5670 απο την 4670, δεν ειναι η τεραστια ωστε να δικαιολογει την αλλαγη. ομως επειδη γενικοτερα θελω σιγα σιγα να κανω ολο το HTPC πιο....... green, eco, ελεγα να αρχισω απο την καρτα και μαλιστα σκεφτομουν και την 6570 ή ακομα και την 6670 αλλα αυτη ειναι ψηλα ακομα!! και στη συνεχεια να αλλαξω μητρικη-CPU και να παω σε brazos!

παιχνιδια δεν με καιει να τα παιζω σε αυτο το πισι, καθως υπαρχει το MAIN PC που ειναι και gaming machine!! απλα, συνηθως επειδη πρωτα δοκιμαζω τα παιχνιδια να δω αν μου αρεσουν και το HTPC ειναι συνηθως ανοικτο, θελω να τα σηκωνει, ωστε να εχω εικονα! δεν με ενδιαφερει να τα τρεχει με 100+ FPS..!

Link to comment
Share on other sites

τι να την κανει την 560ti αφου στο main pc του εχει δυνατη καρτα

αυτο το pc το εχει για αλλες δουλειες

και εαν ειναι να παει σε 560 ti υπαρχουν πιο δυνατες καρτες σε αυτα τα χρηματα οπως η 6950

ακομα και η 5870 που την βρισκει αρκετα πιο φθηνα μεταχειρισμενη

αλλα αδικο μιλαμε για αυτες τις καρτες καθως δεν τον νοιαζει να βαλει τουμπανο καρτα σε αυτο το pc

Link to comment
Share on other sites

συγκεντρωθειτεεεεεεε.......!!! εχω 5850 στο αλλο πισι λεμε, (βλ. υπογραφη..!!) δεν χρειαζομαι δυνατη καρτα και στο HTPC.

λεω απλα να το τροποποιησω καπως, ωστε αφενος να κατεβασω την καταναλωση του οσο γινεται, αλλα αφετερου να εχει καποια ισχυ για gaming tests only!

αν για παραδειγμα, με καλυπτει η πλατφορμα Brazos με εναν Ε350 και μια 5670 για τα παιχνιδια, τοτε μπορω να παω για εκει!

αλλιως, μαλλον θα παω σε καναν A8-3650 μαζι με μια 6570 για να βοηθα στα games.

βασικα, αυτους τους 2 συνδυασμους σκεφτομαι, αναλογα με το ποια θα με καλυψει καλυτερα!

να διευκρινησω οτι δεν καιγομαι να αλλαξω πισι αμεσα. αυτα τα σκεφτομαι κυριως για οταν θα γινει η αλλαγη στην TV μου. υπολογιζω μεχρι -το πολυ- τα Χριστουγεννα..! εκει θα "ξεφορτωθω" και την HD3450, η οποια μου δινει TV out εξοδο για την CRT TV μου τωρα!! αρα δλδ, θα γλιτωσω καταναλωση απο 2 καρτες γραφικων και οχι μονο απο την 4670..!

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση γιατί σε νοιάζει τόσο ? Έχεις το pc 24 ώρες ανοικτό? Ότι αλλαγές και να κάνεις δεν θα κερδίσεις τίποτα από πλευράς κατανάλωσης ήδη το σύστημα που έχεις είναι μικρής κατανάλωσης ,αλλά ακόμα και 20W να κερδίσεις που είναι μάλλον απίθανο δεν αξίζει τα χρήματα. Μόνο εαν πας σε NVIDIA ION με επεξεργαστή atom θα έχεις σοβαρή μείωση ,αλλά δεν θα κάνει για παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι 24/7 ανοικτο, γι αυτο ψαχνομαι μηπως βελτιωσω κι αλλο το θεμα καταναλωση. ξερω οτι με μια μητρικη-επεξεργαστη σαν αυτη MOTHERBOARD :: Asus Socket BGA-413 E35M1-M Vga GLan Audio (Integrated AMD Zacate E350 Dual Core 1.6GHz) - Visionstudio.gr

θα ειχα πολυ μικροτερη καταναλωση, αλλα και επιδοσεις...!

αν καποιος εχει τον E350 θα ηθελα να μας πει τις εντυπωσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αυτήν την μητρική - επεξεργαστή θα έχεις αρκετή μείωση , καταναλώνει 30w idle και 45w σε πλήρη

φόρτο χωρίς να υπολογίζουμε την κάρτα γραφικών και την κατανάλωση δίσκων ,τροφοδοτικού κτλπ δηλαδή σε σχέση με το σύστημα που έχεις τώρα θα κερδίσεις 25 με 35 w.

35w κέρδος και εαν υποθέσουμε ότι ο υπολογιστής καίει όλη την ημέρα το κέρδος θα είαναι περίπου 9 cent την ημέρα δηλαδή περίπου 1.8 ευρώ τον μήνα ,τώρα εαν αξίζει τον κόπο αυτό θα το αποφασίσεις εσύ. Πάντως ο athlon που έχεις τώρα είναι πιο ισχυρός σε σχέση με αυτόν τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν ειδα οτι ειναι htpc το εργαλειο σου. αν το χεις και για κατεβαστηρι...παρε μια ati σαν αυτη που λες. αν και η 6670 φαινεται καλυτερη σε καταναλωση και επιδοσεις συνολικα http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/amd_hd_6670_6570/13.html

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο ακομη, ερχεται η σειρα 7000 συντομα.

εννοεις, εντος φθινοπωρου? η ακομα αργοτερα?

οπως ειπα το πλανο εχει το αργοτερο τα χριστουγεννα....!!

lalenium, οπως ειναι τωρα το συστημα καταναλωνει idle περι τα 90W..! μετρημενο στη πριζα..!! αν πεσω στα μισα, ειναι υποθεση..!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.