Jump to content



Αλλαγή PSU σε παλιό PC


LiK

Recommended Posts

Καλησπέρα labίτες,

Θέλω να αγοράσω ενα PSU για ενα σχετικα παλιό μηχάνημα (ενδικτικά: Sempron 3Gz, NVidia N8400GS, optical, 3 HDs, dedicated soundcard, μερικά fanακια). Είχε ενα Qtec 500W το οποίο έβγαλε τα τότε λεφτα και παρέδωσε πνέυμα.

Κάποια που έχω δει:

Corsair Builder Series CX430 V2 430W

Corsair Builder Series CX500 V2 500W

Premier EPS Series 500W

Premier EPS Series 600W

L&C LC-8600BTX PSU 600W

Με τις 2 τελευταία μάρκες δεν ξέρω τι παίζει και το τελευταίο είναι και 75% (το PC θα δουλεύει αρκετα)

Σκέφτομαι το 1ο, αλλά με προβλημάτιζει ως 430. Βέβαια είναι Corsair...:man_in_love:

Γενικά τι λένε τα Premier και τα L&C...

Άλλες προτάσεις σε αυτα τα $$$ δεκτες :D, απλώς κοιτάω για σχετικά άμεση αγορά.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τα 3 τελευταία λένε τα κάλαντα sorry κιόλας... Και τα 2 premier Μαζί βγάζουν στη 12άρα όσο το corsair Μόνο του...

Πάρε το 500άρι Corsair μια και είναι και σε καλή τιμή και καθάρισες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας!

Αυτό με τα 500 του Qtec το σκεφτόμουν και εγώ, αλλά έλεγα μήπως πέθανε επειδή ζοριζόταν και μήπως χρειαζόμουν λίγο παραπάνω για να είμαι άνετος. Μάλλον όχι όμως. Δούλευε άλλωστε για πάνω από 7 χρόνια και με μεγάλες βάρδιες :p (και επιπλέον αυτά που έχω πάνω νομίζω οτι είναι άνετα < 500)

Οπότε μάλλον πάω για το 430 να γλιτώσω και κανα $$$ :tomato:

Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το corsair.

Πολύ ευχαριστημένος, ποιοτικό και τελείως αθόρυβο θα έλεγα (με το αυτί μέσα στο case το καλύπτουν οι δισκοι, σαν να μην δουλεύει)

Και μερικές διαφορές που μέτρησα πρόχειρα:

Με κλειστό PC η κατανάλωση μειώθηκε 2VA,

αναμμένο PC idle μείωση 11VA.

Αυτά σε σύγκριση με ένα 500αρι που είχα προσωρινά (mtec νομίζω) και μετρώντας τι τραβάει από την πρίζα.

Να κάνω και μια ερωτησούλα όμως ως noobας:...:

Με το παλιό PSU έδινα στη μητρική από το 20πινο, αλλά επειδή η mobo έχει 24πιν υποδοχή, τώρα τη συνέδεσα με όλο το 24πινο.

Υποθέτω οτι δεν υπάρχει κάποιο θέμα ε; (Ίσως και καλύτερα έτσι;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.