Jump to content



Αγορά Laptop για Gaming ?


auber002b

Recommended Posts

Το λοιπόν, ρώτησα εγώ στον πωλητή που σου είχα δώσει, και έμαθα τα εξής:

Το σύστημα αυτό έχει όντως οθόνη 3D, bluray βάζει με επιπλέον 99 ευρώ. Η κάρτα γραφικών είναι η γνωστή με τα 3 GB. Α, και ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος, η μεγαλύτερη συχνότητα που έγραφε είναι η turbo.

Με άλλα λόγια με 1374 ευρώ (+ μεταφορικά) παίρνεις οθόνη 3D, bluray, 12 GB RAM (μέχρι 16).

Στο ελληνικό με 1250 ευρώ παίρνεις απλή οθόνη, bluray, 6 GB RAM (μέχρι 8), και επίσης ένα δεύτερο σκληρό δίσκο, αλλά αυτό για μένα δεν έχει αξία, αφού κάποια στιγμή θα μπει στη θέση του ssd.

Στο θέμα του θορύβου και των θερμοκρασιών, πιστεύω οποιοδήποτε λάπτοπ με αντίστοιχα χαρακτηριστικά όλο και κάποιο ψιλοθεματάκι θα έχει αν ζοριστεί.

Επειδή, όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα, ψάχνομαι κι εγώ για καινούργιο κομπιούτερ, έχω γλυκαθεί με το μηχανάκι αυτό. Αρχικά πήγαινα για Sony, αλλά κόλλησα με το θέμα του service που πρέπει να πάνε Γερμανία, όσο είναι στην εγγύηση. Στο μόνο που διστάζω είναι ότι δεν έχω κάνει ποτέ συναλλαγή μέσω internet :weep:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Το λοιπόν, ρώτησα εγώ στον πωλητή που σου είχα δώσει, και έμαθα τα εξής:

Το σύστημα αυτό έχει όντως οθόνη 3D, bluray βάζει με επιπλέον 99 ευρώ. Η κάρτα γραφικών είναι η γνωστή με τα 3 GB. Α, και ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος, η μεγαλύτερη συχνότητα που έγραφε είναι η turbo.

Με άλλα λόγια με 1374 ευρώ (+ μεταφορικά) παίρνεις οθόνη 3D, bluray, 12 GB RAM (μέχρι 16).

Στο ελληνικό με 1250 ευρώ παίρνεις απλή οθόνη, bluray, 6 GB RAM (μέχρι 8), και επίσης ένα δεύτερο σκληρό δίσκο, αλλά αυτό για μένα δεν έχει αξία, αφού κάποια στιγμή θα μπει στη θέση του ssd.

Στο θέμα του θορύβου και των θερμοκρασιών, πιστεύω οποιοδήποτε λάπτοπ με αντίστοιχα χαρακτηριστικά όλο και κάποιο ψιλοθεματάκι θα έχει αν ζοριστεί.

Επειδή, όπως έγραψα στο πρώτο μήνυμα, ψάχνομαι κι εγώ για καινούργιο κομπιούτερ, έχω γλυκαθεί με το μηχανάκι αυτό. Αρχικά πήγαινα για Sony, αλλά κόλλησα με το θέμα του service που πρέπει να πάνε Γερμανία, όσο είναι στην εγγύηση. Στο μόνο που διστάζω είναι ότι δεν έχω κάνει ποτέ συναλλαγή μέσω internet :weep:

καλά όλα αυτά που λες και σαν τιμή είναι σούπερ , δεν το συζητάμε , την συναλαγγή μέσω paypal μην την φοβάσαι καθόλου είναι μια χαρά ασφαλής , αλλά 2 πράγματα εμένα με προβληματίζουν για αγορά από το ebay που λες , 1ον η εγγύηση ποιος την δίνει ?? ισχύει για Ελλάδα ?? είναι international ή θα πρέπει να πηγαίνει έξω ? και 2ον έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο για τελωνείο ?? άστα τότε !

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο δεν παίζει εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, το συγκεκριμένο κατάστημα είναι από ebay Ιρλανδίας, οπότε μη σε ανησυχεί αυτό. Όσο την εγγύηση, είναι διεθνής (αν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο σχετικό σύνδεσμο του καταστήματος: (http://stores.ebay.ie/MADLapTOP/WARRANTY.html).

Πάντως, κράτα υπόψη σου το κατάστημα αυτό και ρίχνε καμιά ματιά, νομίζω για Dell αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το μοντέλο με τη 3D οθόνη και τα άλλα, αλλά είναι στα 1786 ευρώ:

Dell XPS L702x 3D Laptop Screen i7-2720/8GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3 3D/W7P 64Bit - MgManager

.

Για τον ασχετο εδω,τι σημαινουν αυτα;

Λειτουργικό Σύστημα Windows 7 Professional 64bit Αγγλικά

Αλλα Χαρακτηριστικά Internal DVB-T Tv-Tuner, Internal Greek Qwerty Keyboard

Τελικα,το οτι τα Windows,ειναι Αγγλικα μονον,και το πληκτρολογιο,internal Greek,τι σημαινει;

Και το internal,σημαινει οτι μπορει να γραψει Ελληνικα,αλλα δεν τα εχει ζωγραφισμενα πανω στα πληκτρα;

Γιατι αν ειναι ετσι,εγω κωλύομαι πχ.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ασχετο εδω,τι σημαινουν αυτα;

Λειτουργικό Σύστημα Windows 7 Professional 64bit Αγγλικά

Αλλα Χαρακτηριστικά Internal DVB-T Tv-Tuner, Internal Greek Qwerty Keyboard

Τελικα,το οτι τα Windows,ειναι Αγγλικα μονον,και το πληκτρολογιο,internal Greek,τι σημαινει;

Και το internal,σημαινει οτι μπορει να γραψει Ελληνικα,αλλα δεν τα εχει ζωγραφισμενα πανω στα πληκτρα;

Γιατι αν ειναι ετσι,εγω κωλύομαι πχ.

σημαίνει ότι έχει αγγλικά windows (βέβαια στα win7 αλλάζεις όποτε θες ανάμεσα σε ποια γλώσσα θες να είναι το λειτουργικό ) και πληκτρολόγιο που έχει ελληνικούς χαρακτήρες επάνω , (γιατί το να γράψει ελληνικά το κάνουν όλα τα πληκτρολογια και σε ότι γλώσσα και να είναι τα windows εφόσον τα έχεις εγκαταστήσεις βέβαια) το qwerty που λέει είναι η διάταξη των πλήκτρων επάνω στο keyboard είναι το πιο γνωστό και συνηθισμένο προφανώς αυτό χρησιμοποιείς ήδη.

επίσης το DVB-T Tv-Tuner έχει εσωτερικά μέσα στο laptop (δλδ δεν σου δίνουν κάποιο εξωτερικό usb) κάρτα τηλεόρασης προφανώς θα είναι και radio fm , όπου θα έχει κανονικά μία κεραία rf στις εξόδους του laptop για να συνδέσεις κεραία , και εκτός από τα απλά πιάνει και DVB-T ψηφιακά δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το λειτουργικό είναι στα 64 bit και το professional είναι καλό, είναι η πιο πλήρης έκδοση των Windows 7. Τα μενού και όλα τα κείμενα του λειτουργικού θα είναι στα Αγγλικά, όμως.

Έχει εσωτερική κάρτα τηλεόρασης, αυτή επίσης μπορεί να τη βάλει το μαγαζί που έχω αναφέρει με 39 ευρώ, αλλά όπως μου είπαν και από εκεί δε δουλεύει καλά και η Dell δε δίνει drivers, γενικά, όταν το έψαξα λίγο και στο Google, έβγαλε δυσλειτουργίες. Σου παραθέτω το αγγλικό κείμενο του πωλητή σχετικά:

"As far as I know, XPS 17 tuner model is AverMedia H339 Hybrid Analog/DVBT, will try to find info on it. Don't know if it is any good, had many XPS 16 with tuners and they were totally useless, antenna provided did not find any channels, Dell did not provide any software for it either, just drivers. I guess it is for cable TV only and you would have to get software yourself."

Σαν να μου έλεγε "μην το πάρεις".

Για το πληκτρολόγιο, μάλλον είναι όπως το φαντάζεσαι, αλλά η διατύπωση είναι πολύ ασαφής (πριν ρωτήσεις εσύ, και το καλοσκεφτώ, νόμιζα ότι εννοούσαν το αντίθετο!!!). Ίσως είναι καλύτερα να ρωτήσεις τον πωλητή, αν ενδιαφέρεσαι.

Τώρα, στο διαδικτυακό κατάστημα, μπορούν να σου βάλουν ελληνικό πληκτρολόγιο, με 30 ευρώ επιπλέον. Γενικά, βλέπω ότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη δυνατότητα παραμετροποίησης σε αυτά τα καταστήματα παρά στα δικά μας, δυστυχώς για τους δικούς μας...

....Ουπς, με πρόλαβες, Αντώνη!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Είδα τώρα ένα καινούριο email από το μαγαζί και μου προσφέρει έκπτωση 6% αν κάνω απευθείας τραπεζική κατάθεση. Αυτό είναι ασφαλές;

.... Τώρα είδα ότι το αναφέρει και στο σάιτ αυτό, στις εκπτώσεις που προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας. Είδα τώρα ένα καινούριο email από το μαγαζί και μου προσφέρει έκπτωση 6% αν κάνω απευθείας τραπεζική κατάθεση. Αυτό είναι ασφαλές;

.... Τώρα είδα ότι το αναφέρει και στο σάιτ αυτό, στις εκπτώσεις που προσφέρει...

Aν εμπιστευεσαι το σαιτ,μπορεις να το κανεις,αλλοιως,μονον PayPal.

Link to comment
Share on other sites

Μια ασχετη με το θεμα ερωτηση,αλλα μιοα και εβαλα καποιο ποστ,γραφω εδω,ειναι η εξης.

Αν παρω ενα λαπτοπ,μπορω να του βαλω και XP;

Ρωταω διοτι εχω εναν σκανερ και εναν εκτυπωτη,παλιους,που οι drivers που βρισκω,ειναι για ΧΡ και οχι για Win7.

Αν γινεται να βαλω και τα δυο λειτουργικα,τοτε θα μπορω να κανω τη δουλεια μου οπως θελω,χωρις να αγορασω καινουρια μηχανηματα.

Συν το οτι το σκανερ της Επσον,το ειχα αγορασει μια περιουσια πριν απο 10 χρονια.(400 χιλιαρικα σε δραχμες).Ναι τοσα.:weep:

Link to comment
Share on other sites

Μια ασχετη με το θεμα ερωτηση,αλλα μιοα και εβαλα καποιο ποστ,γραφω εδω,ειναι η εξης.

Αν παρω ενα λαπτοπ,μπορω να του βαλω και XP;

Ρωταω διοτι εχω εναν σκανερ και εναν εκτυπωτη,παλιους,που οι drivers που βρισκω,ειναι για ΧΡ και οχι για Win7.

Αν γινεται να βαλω και τα δυο λειτουργικα,τοτε θα μπορω να κανω τη δουλεια μου οπως θελω,χωρις να αγορασω καινουρια μηχανηματα.

Συν το οτι το σκανερ της Επσον,το ειχα αγορασει μια περιουσια πριν απο 10 χρονια.(400 χιλιαρικα σε δραχμες).Ναι τοσα.:weep:

οτι μπορείς , μπορείς , το θέμα είναι απ'όσο ξέρω ότι πρώτα πρέπει να εγκαταστήσεις το παλιότερο λειτουργικό δλδ τα XP και μετά το νεότερο προφανώς πλέον τα win7 για να έχεις dual boot , τουλάχιστον έτσι το είχα κάνει πολλές φορές παλιότερα , αν έχει αλλάξει κάτι τώρα ας το πει κάποιος , οπότε θα πρέπει να στείνεις από την αρχή αφού το laptop θα έχει preload ήδη τα win7.

Το πιο σημαντικό είναι πριν κάνεις οτιδήποτε να δεις στο site του κατασκευαστή αλλά και στο αντίστοιχο του κάθε hardware αν έχει drivers για xp ! ή ακόμα και να τους στείλεις e-mail.

ποιο laptop σκέφτεσαι να πάρεις ? και ποιο scanner epson έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

οτι μπορείς , μπορείς , το θέμα είναι απ'όσο ξέρω ότι πρώτα πρέπει να εγκαταστήσεις το παλιότερο λειτουργικό δλδ τα XP και μετά το νεότερο προφανώς πλέον τα win7 για να έχεις dual boot , τουλάχιστον έτσι το είχα κάνει πολλές φορές παλιότερα , αν έχει αλλάξει κάτι τώρα ας το πει κάποιος , οπότε θα πρέπει να στείνεις από την αρχή αφού το laptop θα έχει preload ήδη τα win7.

Το πιο σημαντικό είναι πριν κάνεις οτιδήποτε να δεις στο site του κατασκευαστή αλλά και στο αντίστοιχο του κάθε hardware αν έχει drivers για xp ! ή ακόμα και να τους στείλεις e-mail.

ποιο laptop σκέφτεσαι να πάρεις ? και ποιο scanner epson έχεις ?

Για το λαπτοπ,δεν εχω καταληξει ακομη,γι αυτο διαβαζω αυτα που γραφετε,μπας και φωτιστώ.

Κατ'αρχας,δεν εχω καταληξει,αν θα παρω 15.6" ή 17".Θα παω σημερα στο ΠΛαισιο,να τους δω και τους δυο,να τους σηκωσω να δω το βαρος,και μετά θα παρω τουλαχιστον την πρωτη αποφαση.

Για τον Επσον,ειναι ο Expression 1600 Pro Ενα τερας..

Τον ειχα παρει,για να κανω σκανιν καποιες πολλες παλιες φωτο που εχω,και να τις ψηφιοποιησω.Επειδη λοιπον εχει μεγαλη resolution,γι αυτο τάσκασα.

Τελικα,το μετανοιωσα,γιατι η υποθεση αυτη ειναι χρονοβορα,και απο την αλλη μεριά, ειναι μπελας η σκονη που στη μεγεθυνση φαινεται τεραστια.

Τι να κανουμε ομως,αμα δεν την πατησουμε,δε μαθαινουμε.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Για το λαπτοπ,δεν εχω καταληξει ακομη,γι αυτο διαβαζω αυτα που γραφετε,μπας και φωτιστώ.

Κατ'αρχας,δεν εχω καταληξει,αν θα παρω 15.6" ή 17".Θα παω σημερα στο ΠΛαισιο,να τους δω και τους δυο,να τους σηκωσω να δω το βαρος,και μετά θα παρω τουλαχιστον την πρωτη αποφαση.

Για τον Επσον,ειναι ο Expression 1600 Pro Ενα τερας..

Τον ειχα παρει,για να κανω σκανιν καποιες πολλες παλιες φωτο που εχω,και να τις ψηφιοποιησω.Επειδη λοιπον εχει μεγαλη resolution,γι αυτο τάσκασα.

Τελικα,το μετανοιωσα,γιατι η υποθεση αυτη ειναι χρονοβορα,και απο την αλλη μεριά, ειναι μπελας η σκονη που στη μεγεθυνση φαινεται τεραστια.

Τι να κανουμε ομως,αμα δεν την πατησουμε,δε μαθαινουμε.:hmm:

μάλλον πρέπει να λύθηκε το θέμα με τον driver στα win7

δες εδώ :

Epson Expression 1600, Drivers & Downloads - Technical Support - Epson America, Inc.

βλέπω ότι υπάρχει πλέον twain driver για win7 !!

δοκιμασέ το αν είναι :smoke:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον πρέπει να λύθηκε το θέμα με τον driver στα win7

δες εδώ :

Epson Expression 1600, Drivers & Downloads - Technical Support - Epson America, Inc.

βλέπω ότι υπάρχει πλέον twain driver για win7 !!

δοκιμασέ το αν είναι :smoke:

Εγω κοιταξα εδω,Epson America, Inc. - Support - Highlights ,και βρηκα οτι η σειρα Εxpression 1600,εχει συβατοτητα με Win7,στα 32bit μονον, ομως,ο δικος μου ο υπολογιστης,ειναι στα 64.:suicide:

Εσυ,για 32bit μιλας;

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2::p πλάκα κάνω αλλά καλά είναι να μην εκτενόμαστε Τελικά τι έγινε θα έχουμε αγορές σύντομα?

Το κλωθογυριζω,γιατι εχω πηξει με την πληθωρα των ονοματων,των επιδοσεων,του βαρους,της αξιοπιστιας...

Αλλοιως,θα ειχα χτυπησει καποιον.

Η πλακα ειαι,οτι η "αρρώστια" που εχω,δεν με αφηνει να βαλω πανω οριο για τιμη.(Παλια ασθενεια αυτη).

Ετσι,ειμαι ικανος να παρω κατι,απο 300,μεχρι 1300,χωρις δευτερη σκεψη,αν πειστω οτι αυτος ειναι καλος για μενα.

Ετσι κι αλλοιως,καλυτερα να δωσω λεφτα για υπολογιστη,παρα για τηλεοραση.Τουλαχιστον αυτος,δεν μας αποβλακωνει .(Ενταξει,στον ιδιο βαθμο).:p

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2::p πλάκα κάνω αλλά καλά είναι να μην εκτενόμαστε Τελικά τι έγινε θα έχουμε αγορές σύντομα?

μιας και εγώ άνοιξα το παρόν thread ας απαντήσω :p , ναι σήμερα τελικά θα πάρω το dell που ρώταγα

και αν και έκανα μια υπέρβαση από τα 1000€ που κοίταγα στην αρχή πιστεύω να αξίζει !

αν και στο τέλος της άλλης εβδομάδας φεύγω , πιστεύω να προλάβω να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις !

υ.γ. Αυτό εδώ πήρα τελικά :

Dell XPS L702x i7-2630/6GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3/W7HP 64Bit 2Y NBD - MgManager

Link to comment
Share on other sites

μιας και εγώ άνοιξα το παρόν thread ας απαντήσω :p , ναι σήμερα τελικά θα πάρω το dell που ρώταγα

και αν και έκανα μια υπέρβαση από τα 1000€ που κοίταγα στην αρχή πιστεύω να αξίζει !

αν και στο τέλος της άλλης εβδομάδας φεύγω , πιστεύω να προλάβω να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις !

υ.γ. Αυτό εδώ πήρα τελικά :

Dell XPS L702x i7-2630/6GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3/W7HP 64Bit 2Y NBD - MgManager

Φαινεται οτι υπαρχουν πολλοι σαν κι εμενα,που γι αλλου ξεκινησαν,κι αλλου η ζωη τους πηγε.

(Να δω που θα σταματησω εγω.Σε λεφτα εννοω.)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17912]Theodore41[/MENTION]:

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, έχεις δίκιο, όντως θέλει πολλή προσοχή, και με παρέσυρε στην αρχή ο άτιμος ο ενθουσιασμός λόγω τιμών, εν τω μεταξύ παίζει και μια άλλη μάρκα στο μυαλό μου τελευταία, θα δω...

[MENTION=9506]auber002b[/MENTION]:

Φίλε Αντώνη, συγγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, δεν έμπαινα τις τελευταίες μέρες και είδα τώρα το μήνυμά σου...

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την αγορά, πιστεύω πως δεν θα το μετανιώσεις!

Εγώ, όπως έγραφα και στον Theodore41, κόλλησα λίγο με το μαγαζί στο ebay (η αλήθεια είναι ότι ανακουφίστηκα που εσύ το πήρες από Ελλάδα), και επιπλέον ταλαντεύομαι ανάμεσα σε Dell και HP EliteBook, λόγω ποιότητας οθόνης, τα οποία ξεφεύγουν όμως πολύ στην τιμή, οπότε είμαι σε δίλημμα....

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου από το καινούριο σου απόκτημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.