Jump to content



Αγορά Laptop για Gaming ?


auber002b

Recommended Posts

γεια χαρά σε όλους,

λόγω μετακόμισης και ότι δεν θα πάρω μαζί το desktop pc μου , αποφάσισα να πουλήσω το Toshiba laptop μου το οποίο δεν έχω κανένα παράπονο , για να πάρω ένα καλύτερο laptop που θα μπορεί να παίζει πιο άνετα ακόμα και παιχνίδια !

Επειδή είμαι ευχαριστημένος όπως είπα από την Toshiba , κοίταγα αρχικά μόνο Toshiba αλλά είδα πως με ίδια ή λιγότερα χρήματα βρίσκεις κάποια hp με καλύτερες κάρτες γραφικών π.χ. 6770 ,

επίσης τι άποψη έχετε για τα Sony και Samsung ?

αρχικά ήθελα να μην ξεπεράσω τα 1000€ αλλά για λίγο παραπάνω αν αξίζει θα δούμε !

όποια βοήθεια δεκτή !

ευχαριστώ πολύ

Αντώνης:innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

αυτό το toshiba που έβαλες είναι ενα από αυτά που κοίταγα και εγώ , και ήμουνα έτοιμος να το παραγγείλω ,

αλλά στα ίδια χρήματα είδα και αυτό το hp :

HP Pavilion DV6-6115ev - Laptop - plaisio.gr

&

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-DV7-6150ev-LX269EA-B1A.htm

που βλέπω ότι έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη vga , μεγάλο μείον το 1 έτος εγγύησης αλλά αυτό αλλάζει,

σαν ποιότητα κατασκευής , ταχύτητα , αξιοπιστία κτλ. τα hp είναι καλά ?

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια και σε αυτη την προσφορα τουμπανο το βλεπω με 17αρα οθονη i7 στα 2.0 Ghz 6 γιγα μνημη nvidia 540m και 2 σκληρους 1 tera και ενα 500αρι και εχει και blueray :-O βαζεις και ενα ssd 60 αυριο-μεθαυριο για λειτουργικο και εχεις τον 1 tera για αποθηκη μεγαλη ευκολια;)

Samsung RF711-S02GR - Laptop - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκεφτεσαι καθολου τη λυση να κρατησεις το laptop και με κανα 800 να φτιαξεις ενα desktop? με πιο λιγο λεφτα θα εχεις 2 pc. ενα φορητο, απο το οποιο λες οτι εισαι ευχαριστημενος , και ενα σταθερο πολυ πιο δυνατο απο ενα laptop και κυριως στα παιχνιδια δεν θα φτανει 80+ βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους που ασχοληθήκατε με την ερώτησή μου !:clap:

τα hp οχι δεν ειναι καλα.Εχω και μια σχετικη εμπηρια.Ε, ενταξη εχουν 6770 αλλα τι να κανουμε?οσο για τα παιχνιδια τι ακριβως θα πεζεις?Ή γενικα?

ε ναι και εγώ για αυτό ρωτάω για τα hp γιατί το συγκεκριμένο είναι όντως πολύ πιο γρήγορο ειδικά λόγω vga

Κοίτα γενικά δεν είναι ότι παίζω κάθε μέρα , ειδικά τώρα που ασχολούμε και με το ps3 , αλλά επειδή δεν θα έχω πλέον το desktop , θέλω που και που με κανένα φιλαράκι να παίζουμε κανένα Online , κυρίως strategy/rpg και πιο σπάνια fps, αλλά γενικά θέλω έστω και σε μια νορμάλ ανάλυση να παίζει και τα καινούργια games.

Τι εμπειρία έχεις με την hp ? γιατί δεν το προτείνεις ?

Ριξε μια ματια και σε αυτο: Sony Vaio VPC-F22J1E/B | Skroutz.gr

Σαν Sony το σκέφτομαι , μου είχαν πει κάτι θεματάκια με την εγγύηση κτλ. ότι πάει εξωτερικό και αργεί και τέτοια ,απο ποιότητα όμως πρέπει να είναι κορυφαίο σωστά ?

σαν χαρακτηριστικά τώρα αυτό που λες έχει την GeForce GT 540M 1GB αν και σε ένα search στο google την βγάζει αρκετά κάτω από την 6770 που έχει το hp , πιστεύεις είναι αρκετή για όλα τα τελευταία games ?

ριξε μια ματια και σε αυτη την προσφορα τουμπανο το βλεπω με 17αρα οθονη i7 στα 2.0 Ghz 6 γιγα μνημη nvidia 540m και 2 σκληρους 1 tera και ενα 500αρι και εχει και blueray :-O βαζεις και ενα ssd 60 αυριο-μεθαυριο για λειτουργικο και εχεις τον 1 tera για αποθηκη μεγαλη ευκολια;)

Samsung RF711-S02GR - Laptop - plaisio.gr

καλά χαρακτηριστικά έχει όντως , η Samsung τι λέει για laptop ?

αξιοπιστία/ βλάβες & αντ/πεία ? από ποιοτητα κατασκευής ?

βέβαια και αυτό την ίδια vga (GeForce GT 540M 1GB) που προτείνει και ο φίλος παραπάνω με το Sony έχει,

πιστεύεις και εσύ είναι αρκετή ?

**α και ο δίσκος δεν είναι 1TB αλλά 2x500GB οπότε αν βάλω ssd εννοείς για λειτουργικό? οπότε μένει ο ένας 500άρης.

Δεν σκεφτεσαι καθολου τη λυση να κρατησεις το laptop και με κανα 800 να φτιαξεις ενα desktop? με πιο λιγο λεφτα θα εχεις 2 pc. ενα φορητο, απο το οποιο λες οτι εισαι ευχαριστημενος , και ενα σταθερο πολυ πιο δυνατο απο ενα laptop και κυριως στα παιχνιδια δεν θα φτανει 80+ βαθμους.

το θέμα μου είναι ο χώρος ! άλλωστε desktop έχω (αυτό της υπογραφής μου) και χωρίς να είναι ότι τελευταίο κυκλοφορεί μια χαρά τα καταφέρνει, οπότε κοιτάω μόνο για laptop ,

Το γεγονός ότι υπάρχει ολόκληρο sub-forum mobile computing δεν το έχεις σκεφτεί ε? :hehe:

πριν ποστάρω εδώ είδα και άλλους να ρωτάνε για laptops και θεώρησα πως δεν υπάρχει θέμα ,

αν όντως υπάρχει μπορεί κάποιος mod να το μεταφέρει !

Δεν λες καμιά γνώμη τώρα και εσύ ??:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9506]auber002b[/MENTION] δεν ειναι μονο οτι τα τιναξε μετα απο 3-4 χρονιακια, αλλα γενικα να ξερεις, οτι αν μπλεξεις με drivers και πολλα πολλα την εκατσες.Παντος πιστευω οτι αυτο σου προτινα ειναι καλο.Εγω στο λαπτοπ μου εχω την 5470 με ενα i5 στα 2,9 και στο μονο που κολλησε ηταν το the witcher 2.Ακομα κια fear 3 το επεζε κομματια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9506]auber002b[/MENTION] δεν ειναι μονο οτι τα τιναξε μετα απο 3-4 χρονιακια, αλλα γενικα να ξερεις, οτι αν μπλεξεις με drivers και πολλα πολλα την εκατσες.Παντος πιστευω οτι αυτο σου προτινα ειναι καλο.Εγω στο λαπτοπ μου εχω την 5470 με ενα i5 στα 2,9 και στο μονο που κολλησε ηταν το the witcher 2.Ακομα κια fear 3 το επεζε κομματια.

μάλιστα , κατάλαβα.

εγώ έχω ένα Toshiba A300-1GN το οποίο όταν το πήρα ήταν στα 1100€ και αρκετά καλό για την εποχή του ,

έχει μια Ati 3650 512mb η οποία όμως πλέον δεν την παλεύει... χαχα

αυτό που λες έχει την 5650 , ακόμα και από τις 2 λύσεις που μου είπανε παραπάνω από Sony & Samsung που έχουν GeForce GT 540M 1GB το προτιμάς ?

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο ultraex2005

ριξε μια ματια και σε αυτη την προσφορα τουμπανο το βλεπω με 17αρα οθονη i7 στα 2.0 Ghz 6 γιγα μνημη nvidia 540m και 2 σκληρους 1 tera και ενα 500αρι και εχει και blueray βαζεις και ενα ssd 60 αυριο-μεθαυριο για λειτουργικο και εχεις τον 1 tera για αποθηκη μεγαλη ευκολια

Samsung RF711-S02GR - Laptop - plaisio.gr

καλά χαρακτηριστικά έχει όντως , η Samsung τι λέει για laptop ?

αξιοπιστία/ βλάβες & αντ/πεία ? από ποιοτητα κατασκευής ?

βέβαια και αυτό την ίδια vga (GeForce GT 540M 1GB) που προτείνει και ο φίλος παραπάνω με το Sony έχει,

πιστεύεις και εσύ είναι αρκετή ?

**α και ο δίσκος δεν είναι 1TB αλλά 2x500GB οπότε αν βάλω ssd εννοείς για λειτουργικό? οπότε μένει ο ένας 500άρης.

λοιπον το συγκεκριμενο το samsung το πηρε μια ξαδελφη μου χθες γιατι τις γυαλισε

απο κατασκευη ειναι παρα πολυ λεπτο και σχετικα ελαφρυ απο το πολυ λιγο που το ειδα για 17αρι και οι φωτο το αδικουν πολυ επισης να συμπληρωσω οτι εχει και 2 usb 3 θα μου το φερει απο βδομαδα για να βγαλω την σαβουρα απο πανω [τα γνωστα ψιλοαχρηστα προγραμματα] και να της βαλω παιχνιδια αν θελει ο φιλος [MENTION=9506]auber002b[/MENTION] να του πω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας λίγο στο net, ξεχώρησα ένα Dell φορητό Dell XPS L702x , το οποίο αν και υπερβαίνει περίπου 200€ τον προυπολογισμό μου βλέπω ότι τα αξίζει ,

είναι το :

Dell XPS L702x i7-2630/6GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3/W7HP 64Bit 2Y NBD - MgManager

Intel Core i7-2630QM (2.00GHz, Turbo Boost 2.9GHz, 6MB Cache)

6GB (1x 4GB + 1x 2GB) 1333MHz DDR3 Dual Channel

1TB (2x 500GB) Serial ATA (7200rpm) Dual HDD

Blu-ray Disc

17.3" Full HD WLED (1920x1080) 1080p

nVidia GeForce GT 555M 3GB Graphics Card - 3D Capable

το μεγάλο + σε σχέση με ότι μου έχει προταθεί μέχρι τώρα είναι η vga του που είναι πολύ πιο γρήγορη από τις ati5650 & nVidia 540M , είδα ότι στα benchmark παίζει τα πάντα από τα καινούργια games σε μέχρι high ρυθμίσεις , εκτός από κάποια στο ultra που τα βρίσκει σκούρα , ενώ οι άλλες είναι πολύ πιο κάτω.

Στο θέμα vga έρχεται πρώτο από αυτά που έχουν αναφερθεί.

επίσης έχει και αυτός 2 θέσεις για δίσκους οπότε άνετα για λειτουργικό μπορεί να μπει ένας ssd ή έστω ένα άλλος πιο γρήγορος,

Μόνο το Samsung νομίζω έχει 2 δίσκους

επίσης έχει οθόνη με ανάλυση 1920x1080

Μόνο το Sony έχει ίδια ανάλυση

Από θέμα ποιότητας , αξιοπιστίας και after sales τι λένε τα Dell ?

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι καλυτερη η nvidia 555m εχει 144 shaders και ελαφρα χαμηλοτερα[590/900] ρολογια εναντι [670/900] και 96 shaders της 540m NVIDIA GeForce GT 555M - Notebookcheck.net Tech

βρηκα ενα review απο το dell Review Dell XPS 17 Notebook (i7-2630QM & GT 555M) - Notebookcheck.net Reviews

υγ 1 αλλα απο την αλλη η μεγαλυτερη αναλυση του dell θα μικραινει πιστευω την διαφορα των καρτων

υγ 2 ενταξει ειναι πολυ καλυτερη εταιρια η dell αλλα ταπεινη μου γνωμη παντα ειναι μεγαλη η χρηματικη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι καλυτερη η nvidia 555m εχει 144 shaders και ελαφρα χαμηλοτερα[590/900] ρολογια εναντι [670/900] και 96 shaders της 540m NVIDIA GeForce GT 555M - Notebookcheck.net Tech

βρηκα ενα review απο το dell Review Dell XPS 17 Notebook (i7-2630QM & GT 555M) - Notebookcheck.net Reviews

υγ 1 αλλα απο την αλλη η μεγαλυτερη αναλυση του dell θα μικραινει πιστευω την διαφορα των καρτων

υγ 2 ενταξει ειναι πολυ καλυτερη εταιρια η dell αλλα ταπεινη μου γνωμη παντα ειναι μεγαλη η χρηματικη διαφορα

το ίδιο site έβλεπα και εγώ για τις vga ,

κοίτα σε σχέση με το Samsung το οποίο είναι στα 1050€ (κανονική τιμή όμως 1300€) έχουν 200€ διαφορά , και ναι δεν λέω είναι ένα αξιόλογο ποσό αλλά παίρνεις καλύτερη οθόνη (τώρα αυτό με το 3D δεν το κατάλαβα, δλδ με γυαλιά π.χ θα βλέπεις 3d ταινίες ?) και καλύτερη vga , τα άλλα πες είναι ίδια , οπότε αν είναι καλύτερη εταιρία η Dell γιατί όχι ?

θα δώ και το review που έβαλες ,

αλλά τι είναι αυτή η dell ? στο ίδιο μοντέλο να κάνεις ένα search στο google θα το βρει με 5-6 διαφορερικές συνθέσεις ! πολύ customιά ρε παιδί μου ! χαχα:blink:

Link to comment
Share on other sites

κάτι λεεί το Dell. Αυτο όμως με τις θερμοκρασίες δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό....

ναι , έχεις δίκιο , η θερμοκρασία αλλά και ο θόρυβος όπως λέει το review , τώρα τι να πώ ?

εκεί που νομίζω ότι καταλήγω , το ξανασκεφτομαι ! lol

δλδ τα υπόλοιπα δυνατά laptops δεν έχουν τέτοια θέματα ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.