Jump to content



Αγορά Laptop για Gaming ?


auber002b

Recommended Posts

το ίδιο site έβλεπα και εγώ για τις vga ,

κοίτα σε σχέση με το Samsung το οποίο είναι στα 1050€ (κανονική τιμή όμως 1300€) έχουν 200€ διαφορά , και ναι δεν λέω είναι ένα αξιόλογο ποσό αλλά παίρνεις καλύτερη οθόνη (τώρα αυτό με το 3D δεν το κατάλαβα, δλδ με γυαλιά π.χ θα βλέπεις 3d ταινίες ?) και καλύτερη vga , τα άλλα πες είναι ίδια , οπότε αν είναι καλύτερη εταιρία η Dell γιατί όχι ?

θα δώ και το review που έβαλες ,

αλλά τι είναι αυτή η dell ? στο ίδιο μοντέλο να κάνεις ένα search στο google θα το βρει με 5-6 διαφορερικές συνθέσεις ! πολύ customιά ρε παιδί μου ! χαχα:blink:

[MENTION=9506]auber002b[/MENTION]

ενας φιλος μου που εχει λαπτοπ acer 3d ναι ειναι στα 120hz η οθονη του δωσανε και γυαλια μαζι επισης ειχε μεσα προγραμμα που προσωμοιωνε 2d σε 3d και σε καποια παιχνιδια που ειχε παραδοξως δουλευε δεν ειχα ομως καποια ταινια σε 3d να δοκιμασω και αυτος επειδη δεν ασχολειται δεν ειδε ποτε μεχρι τωρα αλλα νομιζω οτι θα παιζει τωρα αν το dell αναφερει για 3d τοτε πιστευω οτι θα παιζει 3d ταινιες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
ναι , έχεις δίκιο , η θερμοκρασία αλλά και ο θόρυβος όπως λέει το review , τώρα τι να πώ ?

εκεί που νομίζω ότι καταλήγω , το ξανασκεφτομαι ! lol

δλδ τα υπόλοιπα δυνατά laptops δεν έχουν τέτοια θέματα ?

πιστεύω με μια ψηχτρούλα-βάση από κάτω στα 20-30 ευρώ να λύσει το πρόβλημα. Σε Full load έχει θέμα με τις θερμοκρασίες και games πιστεύω μόνο σπίτι σου θα παίζεις οπότε για το σπίτι με αυτό ξεμπλέκεις πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έβλεπα για μένα το συγκεκριμένο dell που κοιτάς κι εσύ. Ένα καλό που έχει επιπλέον, ότι σηκώνει αναβάθμιση στη ram μέχρι 16 giga και έχει και θύρα minidisplay port για εξωτερική οθόνη που ανεβάζει μεγαλύτερη ανάλυση. Επίσης εδώ επαινούν πολύ το σέρβις της dell.

Link to comment
Share on other sites

μακριά από sony και acer έχουν τα χειρότερα υλικά hardware και τα δύο για τα λεφτά τους αν πάθουν κάτι θα βάλεις πολύ βαθιά το χέρι μέσα στην τσέπη σου. το μόνο συν για τα sony είναι η φοβερή οθόνη που φοράνε άκα (lg). πάρε το 17άρι dell που προτείνει ο dellman. επίσης σαν τα hp και dell δεν υπάρχει όπως επίσης θηρία είναι και τα toshiba. γενικώς πρόσεχε και τις εγγυήσεις όπως επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα hp των 400 ευρώ με ένα των 800 ευρώ γιατί τα υλικά είναι τελείως διαφορετικά σε ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τελικά, το μοντέλο της dell που αναφέραμε και στην τιμή που το βρήκες, έχει αναβάθμιση μνήμης μόνο μέχρι 8 giga (και όχι 16 όπως έγραψα αρχικά), και η οθόνη του δεν υποστηρίζει η ίδια προβολή 3D, δηλαδή δεν έχει συχνότητα 120 Hz, απλώς το κομπιούτερ δίνει σήμα 3D σε εξωτερική οθόνη που εκείνη (η εξωτερική οθόνη) μπορεί να παίξει τρισδιάστατα.

Δες εδώ, στην ιστοσελίδα της Dell, είναι το τέταρτο (το προτελευταίο) μοντέλο. Μόνο το πέμπτο (το τελευταίο) υποστηρίζει τα παραπάνω:

XPS 17 Laptop - Feel the Thrill with 3D Laptop Screen | Dell

Υπάρχει και το πρώτο μοντέλο σε πιο φτηνή τιμή, εγώ το βρήκα στα 969 ευρώ:

DELL XPS L701X (I7-2630QM/4GB/500GB/GT550M) Shop13.gr

Βρήκα και το μοντέλο με τη 3D οθόνη και τα άλλα, αλλά είναι στα 1786 ευρώ:

Dell XPS L702x 3D Laptop Screen i7-2720/8GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3 3D/W7P 64Bit - MgManager

Συγγνώμη για την "παραπλάνηση"! Βλέπεις δεν έχει και κάποιο κωδικό η κάθε διαμόρφωση για να βγάλουμε μιαν άκρη...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σου,

εγω θα σου προτινα αυτο για αρχη.Καλα κανεις και προτιμας toshiba.Για Sony αν θες να παρεις καλο θα ακουμπησεις καλο χρημα.Για τα samsung δεν ξερω.Σε ακουω.

Kαλό laptop ειναι αυτό που προτείνεις, αλλά 999€ και εκθεσιακό κομμάτι; NO WAY για εμένα....

Link to comment
Share on other sites

Sony επειδή είχα εμπειρία,ναι σαν ποιότητα κατσκευής είναι καλή αλλά με την πρώτη που το πήρα είχε πρόβλημα μία usb θύρα του. Το πήγα από εκεί που το πήρα και ζήτησα το service...ε,μη τα πολυλογό,το στείλανε στην Γερμανία γιατί εκεί είναι για τα λαπτοπ.Εκτός αυτού,είναι υπερκοστολογημένα δηλαδή με λιγότερα χρήματα πέρνεις από σεβαστές εταιρείες όπως Dell,Toshiba κτλ.

Link to comment
Share on other sites

μην ψαρωνεις επειδη γραφουν ετσι......μηπως αυτο το τοπικ εχει κρατησει πολυ?:hmm:

Τις περισσότερες φορές που λένε εκθεσιακό κομμάτι ειναι κι'ολας. Αν δεις λέει οτι ειναι διαθεσιμο σε 2 καταστήματα μόνο. Απλά sorry που επεμβένω κι'ολας αλλά εμένα με χαλάει να δώσω ενα χιλιάρικο και να πάρω εκθεσιακό προϊόν που ποιος ξέρεις πόσα χέρια το έχουν ακουμπήσει/πιέσει την οθόνη του/χτυπήσει στον πάγκο. Εγγύηση βέβαια υπάρχει αλλά το τρεξιμο; Όταν κοιτούσαμε για laptop για την αδερφή μου είχαμε πέσει σε ένα τέτοιο και οταν πήγαμε να το πάρουμε μας λένε, Ναι ξέρετε, έχει χαθεί η μπαταρία του και κοστίζει 50€ έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές που λένε εκθεσιακό κομμάτι ειναι κι'ολας. Αν δεις λέει οτι ειναι διαθεσιμο σε 2 καταστήματα μόνο. Απλά sorry που επεμβένω κι'ολας αλλά εμένα με χαλάει να δώσω ενα χιλιάρικο και να πάρω εκθεσιακό προϊόν που ποιος ξέρεις πόσα χέρια το έχουν ακουμπήσει/πιέσει την οθόνη του/χτυπήσει στον πάγκο. Εγγύηση βέβαια υπάρχει αλλά το τρεξιμο; Όταν κοιτούσαμε για laptop για την αδερφή μου είχαμε πέσει σε ένα τέτοιο και οταν πήγαμε να το πάρουμε μας λένε, Ναι ξέρετε, έχει χαθεί η μπαταρία του και κοστίζει 50€ έξτρα.

ναι, γινονται και αυτα.Ελπιζω ο φιλος αντωνης να βρει μια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τελικά, το μοντέλο της dell που αναφέραμε και στην τιμή που το βρήκες, έχει αναβάθμιση μνήμης μόνο μέχρι 8 giga (και όχι 16 όπως έγραψα αρχικά), και η οθόνη του δεν υποστηρίζει η ίδια προβολή 3D, δηλαδή δεν έχει συχνότητα 120 Hz, απλώς το κομπιούτερ δίνει σήμα 3D σε εξωτερική οθόνη που εκείνη (η εξωτερική οθόνη) μπορεί να παίξει τρισδιάστατα.

Δες εδώ, στην ιστοσελίδα της Dell, είναι το τέταρτο (το προτελευταίο) μοντέλο. Μόνο το πέμπτο (το τελευταίο) υποστηρίζει τα παραπάνω:

XPS 17 Laptop - Feel the Thrill with 3D Laptop Screen | Dell

Υπάρχει και το πρώτο μοντέλο σε πιο φτηνή τιμή, εγώ το βρήκα στα 969 ευρώ:

DELL XPS L701X (I7-2630QM/4GB/500GB/GT550M) Shop13.gr

Βρήκα και το μοντέλο με τη 3D οθόνη και τα άλλα, αλλά είναι στα 1786 ευρώ:

Dell XPS L702x 3D Laptop Screen i7-2720/8GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3 3D/W7P 64Bit - MgManager

Συγγνώμη για την "παραπλάνηση"! Βλέπεις δεν έχει και κάποιο κωδικό η κάθε διαμόρφωση για να βγάλουμε μιαν άκρη...

ναι άσε με την Dell μπορείς να πάρεις το βασικό μοντέλο και να φιάξεις ένα configuration , το κακό είναι ότι δεν μπορείς εσύ σαν end user αλλά ο κάθε seller της , με αποτέλεσμα να υπάρχουν έτοιμες συνθέσεις, Ενώ στο εξωτερικό μπορείς.

Εντάξει τα 3D είναι ακριβά δεν το σκέφτομαι καν , το 2ο που λες είναι μεν 250€ πιο φθηνό από αυτό που ρωτάω εγώ , το είχε ποστάρει και ο φίλος Dellman , αλλά έχει αρκετές διαφορές, π.χ. έχει 1 hdd 500gb αντί 2x500gb , έχει την πιο αργή nVidia 550m αντί της 555m , έχει dvd-rw αντί blu-ray και έχει και 4gb ram αντί 6gb , πιστεύω αν και αυτό είναι αναλόγως της χρήσης ότι αξίζει τα παραπάνω χρήματα το πιο ακριβό γιατί βέβαια σαν laptop είναι ίδια σειρά από θέμα ποιοτητας/κατασκευής.

ναι, γινονται και αυτα.Ελπιζω ο φιλος αντωνης να βρει μια ακρη.

είμαι κατά 99% στο να πάρω το εν λόγω Dell , το μόνο που με ανησυχεί είναι αυτό με την θερμοκρασία σε full load , από την άλλη δεν έχω δει και καλύτερες προτάσεις από θέμα χαρακτηριστικών , θα ήθελα να υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε toshiba ας πούμε , οπότε λέω να πάρω και κάτι τέτοιο μαζί με το Dell:

CoolerMaster Notebook Cooler

υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω και σε αυτό ?

ακόμα και τώρα πάντως αν κάποιος έχει βρει κάποια άλλη επιλογή είμαι όλος αυτιά ! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζει αγορά και από εξωτερικό ρίξε και μια ματιά εδώ:

Dell XPS 17 L702x, i7 2630QM, 12GB, 500GB, 3D FULL HD | eBay

Πολύ καλο το συγκεκριμένο Dell. Ξεπερνάμε βέβαια τα 1000€ αλλά τα αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο το συγκεκριμένο Dell. Ξεπερνάμε βέβαια τα 1000€ αλλά τα αξίζει.

E ποια η διαφορά από αυτό που κοιτάω εγώ ? :Dell XPS L702x i7-2630/6GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3/W7HP 64Bit 2Y NBD - MgManager

οκ , έχει 12gb RAM αντί για 6GB που έχει το το "δικό" μου , αλλά έχει όμως και ένα μείον έχει DVD-RW αντί blu-ray

στην ουσία το ίδιο μηχάνημα είναι .

έχει κανείς προσωπική άποψη για τα συγκεκριμένα Dell ή γενικώς για Dell

Link to comment
Share on other sites

E ποια η διαφορά από αυτό που κοιτάω εγώ ? :Dell XPS L702x i7-2630/6GB/2x500GB/GT555 3GB/17.3/W7HP 64Bit 2Y NBD - MgManager

οκ , έχει 12gb RAM αντί για 6GB που έχει το το "δικό" μου , αλλά έχει όμως και ένα μείον έχει DVD-RW αντί blu-ray

στην ουσία το ίδιο μηχάνημα είναι .

έχει κανείς προσωπική άποψη για τα συγκεκριμένα Dell ή γενικώς για Dell

Μεγαλύτερη μνήμη. Γενικά τα Dell είναι πολύ καλά σαν μηχανήματα και με πολύ καλό after sales service.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις απευθείας με το κατάστημα για να δεις τι dvd ακριβώς έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Για να το δίνουν με 12 GB μνήμης πάει να πει ότι την ανεβάζει μέχρι 16 GB, άρα είναι το πιο δυνατό μοντέλο, οπότε ελπίζω ότι είναι με bluray και 3D οθόνη (γράφει κιόλας στον τίτλο 3D, και θα ήταν τελείως κουφό να έχει οθόνη 3D και να μην έχει bluray). Δεν καταλαβαίνω, βέβαια, γιατί δεν τα γράφουν λίγο πιο αναλυτικά. Δεν γράφει ούτε για την κάρτα γραφικών, αλλά και πάλι συμπεραίνω ότι λογικά θα έχει αυτή με τα 3 GB.

Επίσης έχει επεξεργαστή με μεγαλύτερη συχνότητα.

Ψάξτο λίγο....

Link to comment
Share on other sites

ναι , έχεις δίκιο , η θερμοκρασία αλλά και ο θόρυβος όπως λέει το review , τώρα τι να πώ ?

εκεί που νομίζω ότι καταλήγω , το ξανασκεφτομαι ! lol

Πως σε καταλαβαινω!Τα ιδια εχω παθει κι εγω αρκετες φορες,οταν νομιζω οτι βρηκα κατι που να μ'αρεσει,και μετα,κατι βλεπω ή ακουω,και κανω πισω.

Το καλυτερο,λενε,ειναι εχθρος του καλου.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.