Jump to content



TFT vs CRT


futuristic-gr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να αγοράσω μία TFT οθόνη και μία νέα κάρτα γραφικών. Το αιώνιο ερώτημα φυσικά είναι αν θα είναι η TFT ικανή για τα παιχνίδια. Μήπως με βάση κάποιας εμπειρίας σας γνωρίζετε κάτι; Είναι αμαρτία να δώσεις τόσα λεφτά για μια TFT η οποία δεν θα μπορεί να ανταποκρίνεται στα παιχνίδια. Η κάρτα γραφικών θα είναι μία 9600 pro. Αν και δεν έχω απαιτήσεις τρελές από τα παιχνίδια θα ήθελα να τα παίζω αξιοπρεπώς και με σχετικά καλές αποδόσεις.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την LG 1715S και μέχρι στιγμής σε κανένα παιχνίδι ή ταινία δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα (ghost effect, κτλ). Για να τα παίζεις τα παιχνιδάκια σου αξιοπρεπώς να κοιτάξεις οθόνες οι οποίες έχουν 16-17ms response time.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι της άποψης ότι είναι καλύτερα μια crt παρά μια tft.Στο κόστος της δεύτερης αγοράζεις μια πολυ καλύτερη crt.Και από μάρκες eizo,mitsubishi κυρίως.όχι ότι οι άλλες είναι κακές αλλά αυτές κατ εμέ είναι οι καλύτερες...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα crt και 9800 προ ή και παραπάνω. Δεν θα καταφέρεις να παίξεις για πολύ καιρό παιχνίδια στην tft με αυτήν την κάρτα (εχω την 1715s), αφού θα αναγκάζεσαι να ρίχνεις την ανάλυση και θα σου φαίνεται άσχημο το scalling (όταν συνηθήσεις στην καθαρότητα της tft στην native ανάλυση).

Σαν αγορά γενικά αν παίζεις ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ παιχνίδια είσαι ΟΚ. Αλλιώς η 9800προ ή η 5900 είναι οι καλύτερες αγορές αυτή την στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δώσω και πολλά λεφτά στην κάρτα γραφικών γιατί δεν αξίζει. Δεν είμαι ο τρελος ο gamer που έχω τρελές απαιτήσεις αλλά καλό είναι μία φορά στις 2 μερούλες που παίζω παιχνίδια να παίζουν με αξιοπρέπεια και χωρίς να μου βγάινει η πίστη. Κάρτα γραφικών παίρνω επειδή η TFT θέλει ανάλυση στα παιχνίδια και εξάλλου με την GF3 Ti500 πήγα αρκετό καιρό. Από λεφτά δεν διαθέτω πάνω από 650 περίπου ευρώ για οθόνη και πάνω από 150-170 για κάρτα. Καλή είναι και η 9800 pro αλλά ας πάρω μία XT που βγαίνουν και καινούριες, τρελή υλοποίηση δεν θέλω ούτως ή άλλως. Το θέμα είναι να μην μου βγει προβληματική η οθόνη σε κάποιες στιγμές απαιτητικές. Για CRT δεν το συζητώ, δεν δίνω χρήματα. Ήδη έχω μια 17άρα που θα την δώσω στην αδερφή μου. Πάλι CRT; :) Δεν ξέρω,,, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Aφού έχεις crt μην προβληματίζεσαι, πάρε μία tft να ξάνεις την δουλειά σου και αν στην σπάσει κάποια στιγμήσ το μέλλον που η κάρτα γραφικών θα είναι για πέταμα της βάζεις την crt και είσαι κομπλέ.

Εγώ με την tft βρήκα την ηγειά μου (τα μάτια μου για την ακρίβεια) και επειδή παιχνίδια παίζω μια στο τόσο δεν με νοιάζει το θόλωμα σε χαμηλότερες αναλύσεις. Αλλιώς σε native είναι τέλεια, ούτε ghosting παρατηρώ ούτε τίποτα (υπάρχει αλλά το εχω συνηθήσει). Κάρτα μην πάρεις λιγοτερη απο 9800προ θα το μετανοιώσεις (αφού η 9600προ είναι ήδη αργή στα νέα παιχνίδια - far cry...)

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι η 9600XT δεν έχει επιδόσεις. Τι να το κάνω αν χάνω 20-30 fps από την pro; Σάμπως το μάτι τα καταλαβαίνει; Το πρόβλημά μου είναι να υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με τις TFT και τα παιχνίδια γενικότερα. Η οθόνη που σκέφτομαι να πάρω είναι η LG1920P ή LG1920S που έχουν και 25ms χρόνο απόκρισης και είναι 19άρες. Την CRT θα την δώσω στην αδερφή μου οπότε ξεχνάμε τη λύση να αλλάξω οθόνες στο μέλλον. Μέχρι και κάρτα θα αλλάξω του χρόνου. Ήθελα απλώς να ξέρω αν οι TFT, και ιδιαίτερα οι 19άρα που σκοπεύω να πάρω, ανταποκρίνεται γενικότερα στα απαιτητικά παιχνίδια αλλά όχι με full αναλύσεις, ανισοτροπικά στο τέρμα κλπ. Θα παίζονται αξιοπρεπώς ή θα τυφλώνομαι; :)

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που το λεω φιλε μου αλλα λιγες ειναι οι οθονες TFT ανω των 17" οι οποιες ειναι "σωστες" στην απεικονιση ταινιων και παιχνιδιων. Και ειδικα αυτες που αναφερεις απλα δεν.....

Αλλα γιατι να πας σε 19αρα TFT??? Εγω θα προτεινα μια ΚΑΛΗ 17αρα με τα χρηματα που διαθετεις παρα μια "φτηνη" 19αρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πατριώτη :)

είμαι προγραμματιστής, ξοδεύω άπειρες ώρες μπροστά από το PC και η οθόνη, εκτός του ότι η TFT είναι μούρη είναι η απόλυτη λύση στην ξεκούραση και στην εργονομία. 17άρα έχω εδώ και 3 χρόνια την CRT. Πλεόν θα είναι επένδυση στο μέλλον να πάρεις μία μεγαλύτερης διαμέτρου γιατί πολύ άνετα την πουλάς στο μέλλον χωρίς να χάσεις και πολλά λεφτά. Αφού οι τιμές της 19άρας σήμερα είναι οι τιμές της 17άρας πριν από 3 χρόνια γιατί να μην την πάρεις; Δεν αλλάζεις συχνά οθόνη, είναι κάτι που θα σου μείνει για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον. Σου θυμίζω ότι οι LG κάθε άλλο παρά φτηνές είναι μιας και το μοντέλο με κατάληξη S είναι στα 650 τελική ενώ με κατάληξη Ρ είναι στα 780 νομίζω. Και είναι η μόνη που έχει άμεση αντικατάσταση για 3 χρόνια έστω και για ένα καμμένο pixel. Είναι υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε οσα λες. Απλα για gaming ειναι οι 17αρες. Τουλαχιστον αυτο λενε ολα τα site και ριβιου του εξωτερικου. Τωρα απο εκει και περα αν οντως θελεις τις 19 ιντσες, τοτε παρε την. Απλα και η 17αρα TFT ειναι ηδη μια ιντσα μεγαλυτερη της 17αρας CRT. Η 19αρα TFT ειναι 3 ιντσες μεγαλυτερη. Γι'αυτο και ανεφερα καλη 17αρα TFT. Επισης εχε στα υπ'οψιν οτι επειδη μια οθονη λεει 16ms responce time ή 25ms δεν σημαινει οτι ειναι τοσο ή οτι δεν θα εχει ghosting effect στα παιχνδια/ταινιες.

Το μοντελο 1920S γιατι δεν υπαρχει στο site της LG??? υπαρχει μονο το 1910S και το 1930S

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από futuristic-gr

Μην νομίζεις ότι η 9600XT δεν έχει επιδόσεις. Τι να το κάνω αν χάνω 20-30 fps από την pro; Σάμπως το μάτι τα καταλαβαίνει; Το πρόβλημά μου είναι να υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με τις TFT και τα παιχνίδια γενικότερα. Η οθόνη που σκέφτομαι να πάρω είναι η LG1920P ή LG1920S που έχουν και 25ms χρόνο απόκρισης και είναι 19άρες. Την CRT θα την δώσω στην αδερφή μου οπότε ξεχνάμε τη λύση να αλλάξω οθόνες στο μέλλον. Μέχρι και κάρτα θα αλλάξω του χρόνου. Ήθελα απλώς να ξέρω αν οι TFT, και ιδιαίτερα οι 19άρα που σκοπεύω να πάρω, ανταποκρίνεται γενικότερα στα απαιτητικά παιχνίδια αλλά όχι με full αναλύσεις, ανισοτροπικά στο τέρμα κλπ. Θα παίζονται αξιοπρεπώς ή θα τυφλώνομαι; :)

Η 9800 προ στο far cry βγάζει σε 1024*768 max 35-40 fps με όλα στο full, η 9600 χτ θα βγάλει κάτω απο 25 οπότε θα φαίνεται η διαφορά έντονα στο μάτι. Η 9800προ εχει τις διπλάσιες επιδόσεις απο μια 9600χτ, και το scaling δεν το γλιτώνεις με καμία περίπτωση. 19άρα για παιχνίδια ΟΧΙ αφού δεν έχουν τόσο εξελιγμένα πανελ όσο οι 17άρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θα παίζω αμέτρητες ώρες. Η 9600ΧΤ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει τις επιδόσεις της 9800 προ αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν θέλω και τέτοιες επιδόσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω μεγάλη ανάλυση στα παιχνίδια λόγω της οθόνης. Δεν μπορείς να έχεις μια TFT 19 ιντσών και να παίζεις παιχνίδι στα 1024*768. Κάνει μπαμ η διαφορά και το έχω δει σε 18άρα πόσο μάλλον στην 19. Η απάντηση που θέλω είναι το αν με την 19άρα θα παίζω παιχνίδια χωρίς προβλήματα και με αξιοπρέπεια στις επιδόσεις. Δεν θέλω ΑΑ8x και δεν συμμαζεύεται. Μια μεγάλη ανάλυση και αρκετά fps για την ομαλότητα. Δεν κυνηγάω τις μονάδες του 3D Mark03 :)

Συγνώμη για το φτηνό μοντέλο της LG πριν, δεν είναι το 1920S, αλλά αυτό:

LG 19'' LCD L-1910S SILVER/BLACK TCO'99 κατά eshop. Δίνω και τα URLs για αναλυτικότερα:

L1920P: http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?unit=NOTHING&catModel=35&actType=&modelName=&globalCode=L1920PL&modelPrefix=40IL19&globalSuffix=000000&currentPage=&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelCategoryId=CTG1000499&page=

L1910S: http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?actType=search&page=1&modelCategoryId=CTG1000499&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelPrefix=40IL19&globalCode=L1910SL&globalSuffix=000000&unit=NOTHING&model=37

Στέκομαι πολύ στο θέμα αυτό της αγοράς γιατί δεν διαθέτεις έτσι απλά 600+ ευρώ για κάτι πολύ συχνά και θέλω να είναι καλή επένδυση και αγορά. Ευχαριστώ για το κουράγιο σας και τη διάθεσή σας να απαντάτε :)

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε θες σίγουρα καλή κάρτα. Δεν το διάβασες το παραπάνω ποστ? Η 9800 προ με ολα στο full χωρίς aa kai antialiasing παίζει σε 1024*768 ανεκτά. Για 1280*1024 πρέπει να ρίξεις τα εφέ. Με 9600χτ ούτε να το σκέφτεσαι. Απο χλωμό έως αδύνατο. Στην τελική πόσα λεφτά διαφορά έχει? 60 ευρώ? (240 έχει η 9800προ)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις δίκιο. Όσον αφορά όμως τα λεφτά δεν μπορώ να ξεφύγω αρκετά. Ήδη είμαι γύρω στα 700 μέσο όρο για την οθόνη και 150 για την κάρτα άρα πάμε στα 850. Βάλε και περίπου 200 για να στήσω το pc της αδερφής μου :) Με το ζόρι λοιπόν είναι ήδη μαζεμένα. Πάντως έχεις δίκιο, η διαφορά των 50-60 ευρώ είναι μηδέν μπροστά στο κενό που χωρίζει τις 2 κάρτες. Εύχομαι η αγορά της 19άρας λοιπόν να μην μου παρουσιάσει προβλήματα. Για την κάρτα θα το σκεφτώ. Μόλις την αγοράσω θα σας κάνω ποστ τις απόψεις - εντυπώσεις μου για τις αποδόσεις και της κάρτας και την οθόνης. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε να τις δείς από κοντά, μην βρεθείς προ εκπλήξεων (μπορεί να μην σου αρέσει το παραπάνω trailing που έχει η 19άρα και να το ξανασκευτείς για 17άρα και οικονομία χρημάτων...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.