Jump to content



ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ LAN ΚΑΙ HOMEGROUP


MrCrowley83

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα,

Να μαι και παλι με ενα περιεργο προβλημα...

Εχουμε και λεμε: εχω 2 pc (win7 κια τα 2) πανω σ ενα switch. Εχω φτιαξει homegroup και βλεπει το ενα το αλλο κανονικα. Μπορω να έχω προσβαση και απο τα 2 στους κοινοχρηστους φακελους του αλλου που δημιουργουντε αυτοματα κατα τη δημιουργια του homegroup. Οταν ομως παω στο ενα (AMD απο εδω και περα) και οριζω τον ενα δισκο κοινοχρηστο, απο το αλλο (intel απο εδω και περα) δεν μπορω να εχω προσβαση και παιρνω το εξης μυνημαhttp://img718.imageshack.us/img718/5124/28498631.png

Οι ρυθμισεις του homegroup http://img847.imageshack.us/img847/4833/86690477.png

Εχω ελεγξει τα παρακατω και δεν φταιει κατι απο αυτα:

Permitions στο δισκο που κανω share

Firewall

Ονομα του workgroup

Εψαξα στο net αλλα δεν βρηκα κατι.

Μπορει να βοηθησει καποιος?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

το workgroup ειναι στ αγγλικα

δεν εχω ιδεα τι μπορει να προκαλει κατι τετοιο! μηπως ειναι καποιο service που επρεπε να τρεχει αλλα δεν τρεχει? ποια ειναι τα services που εχουν να κανουν με αυτο το θεμα? απ οτι κοιταξα οτι εχει να κανει με networks κλπ τρεχει κανονικα.

Να πω οτι ο AMD συνεργαζεται κανονικα με αλλα pc στο homegroup, συνεπως το προβλημα εχει να κανει καθαρα με τον intel. Το λειτουργικο τον intel ειναι win7 + SP1

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει να φτιαξω εναν φακελο και να τον κανω share. Παλι τα ιδια. Ενω με αφηνει κανονικα να πμαινω στα shared folders Που εξ ορισμου δημιουργει κατα τη δημιουργια του homegroup

Link to comment
Share on other sites

ναι τα Permitions ειναι κομπλε/ fulla access εχω δωσει.

Από που θέτεις τα permissions; Αν κάνεις δεξί κλικ στο δίσκο δηλαδή σε ποια καρτέλα πας για να θέσεις permissions; Έχω λόγο που στο ρωτάω, πρόσεξε τι θα απαντήσεις. :p

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο είχα ένα διάστημα από τα ubuntu αλλά με update έφτιαξε,

σε windows αυτό το είχα δει μόνο όταν έκανα share τον C στους άλλους δίσκους έπαιζε οκ:hmm:

Από που θέτεις τα permissions; Αν κάνεις δεξί κλικ στο δίσκο δηλαδή σε ποια καρτέλα πας για να θέσεις permissions; Έχω λόγο που στο ρωτάω, πρόσεξε τι θα απαντήσεις. :p

αυτό θα ήθελα να το ακούσω και εγώ:p

είναι και κάτι που δεν έχεις αναφέρει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα λυθηκε!!:clap::clap::clap:

Ουτε τε permitions εφταιγαν ουτε τιποτα τετοιο. Δεξι κλικ properties - security και κανεις add user η στο everyone αλλαζεις το επιπεδο ασφαλειας!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.