Jump to content



p6100 Overclock or Upgrade


The_Blade

Recommended Posts

Η υλοποιηση του HT ειναι παντου η ιδια. Ειτε στον P4, ειτε στον Atom ειτε στον Core iX. Το θεμα ειναι πως στους Sandy η διαφορα φαινεται μεγαλυτερη μιας και ο ιδιος ο επεξεργαστης ειναι καλυτερος.

Οσο για τον Core i3 370, ανηκει στους Arrandale (δηλαδη ειναι Nehalem-based architecture, οχι Sandy) αλλα τα νουμερα και οι διαφορες (που παρεθεσα 2 φορες) μιλανε απο μονα τους και πιστευω πως τα 40€ που "ζηταει" (σε σχεση με τα 100+ που κοστιζει κανονικα) ειναι κατι παραπανω απο καλα...

Τελος παντων, αν προχωρησεις στην αγορα του, να σιγουρειτεις 100% οτι ειναι συμβατος με την εκδοση του socket που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Πάντως μην περιμένεις μια αύξηση 10-30% στις επιδόσεις του επεξεργαστή να σου απογειώσει τα παιχνίδια. Οι πιθανότητες είναι ότι τα παιχνίδια που σου σερνόντουσαν πριν να συνεχίσουν να σέρνονται και αυτά που ήταν playable να τρέχουν κάπως καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην περιμένεις μια αύξηση 10-30% στις επιδόσεις του επεξεργαστή να σου απογειώσει τα παιχνίδια. Οι πιθανότητες είναι ότι τα παιχνίδια που σου σερνόντουσαν πριν να συνεχίσουν να σέρνονται και αυτά που ήταν playable να τρέχουν κάπως καλύτερα.

αυτο ειναι που με κραταει και δεν προχωραω μεχρι τωρα. το hyperthreading θα δωσει τιποτα σημαντικο

σε multi threade παιχνιδια οπως το battlefield?

Link to comment
Share on other sites

To Battlefield ουτως ή αλλως δεν θα μπορεις να το παιξεις σε full settings με την 6530.

Αν ριξεις καποιες απο τις ρυθμισεις τοτε δεν θα εχεις προβλημα.

(εχω παιξει με τον p6100 και την 5650m το battlefield στις ρυθμισεις που σου λεω παραπανω και δεν ειχα κανενα παραπανω προβλημα.Βεβαια ειναι τετοια τα γραφικα των παιχνιδιων αυτων που δεν εχεις ιδιαιτερο θεμα και να ριξεις λιγο τις ρυθμισεις).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω πάρει πρόσφατα ένα LIFEBOOK AH530/DH6 της Fujitsu με τον P6100 επάνω, με 2Giga Ram και γραφικά την RADEON 6530M. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να βγάλω την 2άρα RAM και να του βάλω 2 4άρες και να έχω τώρα 8 Giga(7,86 για την ακρίβεια) :weep:.

Σειρά έχει τώρα ο επεξεργαστής! Τη έψαξα την δουλειά και βρήκα ότι η μητρική του φορητού μου φοράει το chipset HM55 που επιτρέπει να δεχθεί μέχρι και τον CORE i7 620M. Η τιμή του; 118 δολάρια στο ΕΒΑΥ!Εγώ πιστεύω ότι θα δω μεγάλη διαφορά, ειδικά στα παιχνίδια!Θά'θελα και την γνώμη σας!

Προς ANDREA19: Με ποιόν τρόπο (πρόγραμμα) ρύθμισες την κάρτα σου στα 780 από 500???

Link to comment
Share on other sites

Στα 450 ετρεχε η καρτα μου (σχεδον ολες οι εταιριες κανουν underclock την 5650m).

Το Sapphire Trixx χρησιμοποιω.

Πλεον τρεχει σταθερα στα 760 γιατι μου εκανε κατι κολπα στο Crysis και με τσιτωσε (ημουν και σε καλο σημειο.. :p )

Εισαι σιγουρος οτι θελεις να βαλεις i7 επανω;

Φουρνος θα γινει το λαπτοπ. Και θα χασεις και την εγγυηση.

Καλυτερα να βαλεις εναν υβριδικο σκληρο δισκο.

Θα δεις μεγαλυτερες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Το λεω γιατι το Fujitsu ειναι ηδη.. θερμοαιμο.

Αν και δεν νομιζω να πετυχει κατι με την αλλαγη επεξεργαστη.

Λιγα παραπανω Fps να πιασει..

Αλλωστε η 6530 θα παιζει στο φουλ παιχνιδια του στυλ Fear3/Homefront αλλα και low settings σε crysis/metro.

Δεν ειναι και καμια 6770m/Gt555m.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρέα!Παραθέτω πρώτα τον επεξεργαστή:

NEW Intel Core i7 620M ES 2.4G NOT 2.66G surpass i5-540 | eBay

Είναι όντως η ES έκδοση όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και αυτό με προβληματίζει λίγο!Μήπως ΔΕΝ πήγε καλά, και γι'αυτό ΔΕΝ είδε ποτέ το φως της αγοράς επίσημα;

Όσον αφορά πάντως το TDP το δίνει 35W,όπως ΚΑΙ τον P6100 τον δίνει επίσημα η INTEL και αυτόν 35!

Intel

Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνιδια (στο 3ωρο-4ωρο) ειναι μεταξυ 78 και 80 βαθμους.

Να παιξεις στο High το crysis 2 σε αναλυση 1366x768 δεν υπαρχει περιπτωση.

Και τον i7 2620qm να βαλεις επανω (που δεν μπαινει) δεν θα μπορεσει να το σηκωσει.

Τα συγκεκριμενα παιχνιδια ειναι παρα πολυ βαρια και δεν τα σηκωνει στο φουλ ουτε η 6990m (σε 1920x1080 αναλυση).

Με την 6530m πρεπει να συμβιβαστεις σε μεσαιες ρυθμισεις.

Αν ηθελες καλυτερες ρυθμισεις (medium και πανω) επρεπε να πας σε λαπτοπ με 6770m/gt555m.

Ειχα ενα λαπτοπ dell με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο σου (p6100,5650m,6gb,750gb hdd 7200rpm) και πλεον εχω το toshiba της υπογραφης μου.

Παροτι ειναι μεγαλη η διαφορα του επεξεργαστη, αισθητες διαφορες στο gaming δεν ειδα.

Απλα δεν ζοριζεται πλεον τοσο ο επεξεργαστης (που ο p6100 δουλευε στο 100% οσην ωρα επαιζα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρέα!Παραθέτω πρώτα τον επεξεργαστή:

NEW Intel Core i7 620M ES 2.4G NOT 2.66G surpass i5-540 | eBay

Είναι όντως η ES έκδοση όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και αυτό με προβληματίζει λίγο!Μήπως ΔΕΝ πήγε καλά, και γι'αυτό ΔΕΝ είδε ποτέ το φως της αγοράς επίσημα;

Όσον αφορά πάντως το TDP το δίνει 35W,όπως ΚΑΙ τον P6100 τον δίνει επίσημα η INTEL και αυτόν 35!

Intel� Pentium� Processor P6100 (3M Cache, 2.00 GHz)(αν και το CPU-Z δίνει τον P6100 που έχω στα 25 Max!) :wassat:

Σχετικά με την θερμοκρασία,όντως αυτό το διάστημα και χωρίς κλίμα στο σπίτι δουλεύω αρκετά ψηλά (57-60 idle). Πιστεύω όμως για να βάζει η Fujitsu τον i7-620m στο ίδιο "σασί" με τον δικό μου,κάτι θα ξέρει!

Στο CPU-AES του Everest σκίζει ο πιο πάνω επεξεργαστής. Όταν ο δικός μου σε αυτό πιάνει ~7500 δείτε ΤΙ κάνει αυτό το θηρίο:

New Intel (Αυτός βέβαια είναι ο επίσημος QS στα 2,66 μικρή διαφορά βέβαια).

Τέλος, αν και στα σύγχρονα παιχνίδια(Mafia 2, Crysis 2) δεν έχω πρόβλημα,πιστεύω πως με αυτόν τον επεξεργαστή και λίγο υπερχρονισμό κάρτας γραφικών θα περάσω από τις MEDIUM ρυθμίσεις στα HIGH!

Τέλος, και ΠΑΛΙ στον ANDREA19: O δικός σου επεξεργαστής που είναι επίσης αξιόλογος, πως τα πάει με την θερμοκρασία;Καλή συνέχεια σε όλους!

το ίδιο επεξεργαστή λέμε, εγώ ξενέρωσα δίοτι νόμιζα ότι είνια 4-πύρηνος ενώ είναι 2-πύρηνος....

Στα παιχνιδια (στο 3ωρο-4ωρο) ειναι μεταξυ 78 και 80 βαθμους.

Να παιξεις στο High το crysis 2 σε αναλυση 1366x768 δεν υπαρχει περιπτωση.

Και τον i7 2620qm να βαλεις επανω (που δεν μπαινει) δεν θα μπορεσει να το σηκωσει.

Τα συγκεκριμενα παιχνιδια ειναι παρα πολυ βαρια και δεν τα σηκωνει στο φουλ ουτε η 6990m (σε 1920x1080 αναλυση).

Με την 6530m πρεπει να συμβιβαστεις σε μεσαιες ρυθμισεις.

Αν ηθελες καλυτερες ρυθμισεις (medium και πανω) επρεπε να πας σε λαπτοπ με 6770m/gt555m.

Ειχα ενα λαπτοπ dell με πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα με το δικο σου (p6100,5650m,6gb,750gb hdd 7200rpm) και πλεον εχω το toshiba της υπογραφης μου.

Παροτι ειναι μεγαλη η διαφορα του επεξεργαστη, αισθητες διαφορες στο gaming δεν ειδα.

Απλα δεν ζοριζεται πλεον τοσο ο επεξεργαστης (που ο p6100 δουλευε στο 100% οσην ωρα επαιζα).

έχεις παίξει bfbc2 στον p6100? πες μου τι ποσοστιάια διαφορά είδες στα frames χοντρικά(αν μπορείς σε 1-2 games για παράδειγμα)?

Link to comment
Share on other sites

Α ναι,να διορθόσω κάτι: Στο CRYSIS 2 ίσως περάσω με τις πιο πάνω αλλαγές από το LOW στο MEDIUM!Αν και πολύ μεγάλες οπτικές διαφορές ΔΕΝ καταλαβαίνει κανείς, ειδικά σε αυτή την σχετικά χαμηλή ανάλυση!(1366x768)

Καλά που ανέφερες τον δίσκο. Σκοπεύω να βάλω 1Τb και να αντικαταστήσω τον 250άρη που φοράει τώρα!Μήπως έκανα κακή παραγγελία(αν και εύκολα μπορώ να τον βάλω σε DESKTOP);Το λέω επειδή και το επίσημο site της FUJITSU ΔΕΝ αναφέρει δίσκο πάνω από τα 500Gb.

To laptop πάντως ήταν καλή ευκαιρία σχετικά (367 Ευρώ από το YOU.gr), και με εντυπωσίασαν και οι επιδόσεις της κάρτας γραφικών που έχει ακόμα "ψωμί" όπως λες! Από DESKTOP μηχάνημα έχω ένα σχετικά καλό (Q9550@3,6Ghz - ΑΤΙ 5850@900-1200), εκείνος βρίσκεται στην σοφίτα και όταν βαριέμαι να ανέβω καλά είναι να πάιρνει την θέση του ο φορητός και για άλλες εφαρμογές όπως επεξεργασία video και τέτοια!Γι'αυτό και η σκέψη για αλλαγή CPU!

Link to comment
Share on other sites

Α ναι,να διορθόσω κάτι: Στο CRYSIS 2 ίσως περάσω με τις πιο πάνω αλλαγές από το LOW στο MEDIUM!Αν και πολύ μεγάλες οπτικές διαφορές ΔΕΝ καταλαβαίνει κανείς, ειδικά σε αυτή την σχετικά χαμηλή ανάλυση!(1366x768)

Καλά που ανέφερες τον δίσκο. Σκοπεύω να βάλω 1Τb και να αντικαταστήσω τον 250άρη που φοράει τώρα!Μήπως έκανα κακή παραγγελία(αν και εύκολα μπορώ να τον βάλω σε DESKTOP);Το λέω επειδή και το επίσημο site της FUJITSU ΔΕΝ αναφέρει δίσκο πάνω από τα 500Gb.

To laptop πάντως ήταν καλή ευκαιρία σχετικά (367 Ευρώ από το YOU.gr), και με εντυπωσίασαν και οι επιδόσεις της κάρτας γραφικών που έχει ακόμα "ψωμί" όπως λες! Από DESKTOP μηχάνημα έχω ένα σχετικά καλό (Q9550@3,6Ghz - ΑΤΙ 5850@900-1200), εκείνος βρίσκεται στην σοφίτα και όταν βαριέμαι να ανέβω καλά είναι να πάιρνει την θέση του ο φορητός και για άλλες εφαρμογές όπως επεξεργασία video και τέτοια!Γι'αυτό και η σκέψη για αλλαγή CPU!

στο crysis τι frame πιάνεις? έχουμε το ίδιο ακριβώς μηχάνημα

Link to comment
Share on other sites

έχεις παίξει bfbc2 στον p6100? πες μου τι ποσοστιάια διαφορά είδες στα frames χοντρικά(αν μπορείς σε 1-2 games για παράδειγμα)?

Μην σου πω ψεματα, δεν θυμαμαι καν.

Το dell (με τον p6100/5650m) το εχω πουλησει πριν απο κανενα 5μηνο και δεν θυμαμαι και πολλα πολλα.

Επισης δεν ειχα παιξει ποτε στο συγκεκριμενο laptop το battlefield.

@gustopgun Μεχρι τωρα εχεις αλλαξει μνημες, πας για σκληρο δισκο και για cpu.

Mε τοσα λεφτα που εχεις δωσει/θα δωσεις, επαιρνες ετοιμο μηχανημα με την εγγυηση του και με την Gt540m επανω που ειναι καλυτερη απο την 6530m.

Επισης gaming και με αναλυση 1366x768 δεν ειναι και για πολλα πολλα.

Ανεβαινε στην σοφιτα πιο συχνα για να λιωνεις και ασε το λαπτοπ για net/office! :p

Link to comment
Share on other sites

Μην σου πω ψεματα, δεν θυμαμαι καν.

Το dell (με τον p6100/5650m) το εχω πουλησει πριν απο κανενα 5μηνο και δεν θυμαμαι και πολλα πολλα.

Επισης δεν ειχα παιξει ποτε στο συγκεκριμενο laptop το battlefield.

παντως από ότι λες δεν είδες μεγάλες διαφορές, δηλαδή σε φάση από τα 30 frame στα 40....

Link to comment
Share on other sites

Λογικα καπου εκει θα ηταν (δεν ειμαι και φανατικος gamer).

Αλλα παιζω κυριως σχετικα βαρια παιχνιδια (cod:Black ops, Homefront, Fear3, Crysis) που ουτως ή αλλως εχουν πολυ καλα γραφικα απο μονα τους.

Τα παιχνιδια αυτα σε High settings με την 5650m αντε να εχουν μεσο ορο fps τα 20-25 το πολυ.

Πχ το Dirt3 που ειχα δοκιμασει προσφατα, με τα παντα στο τερμα επιανε στα 29( ; ) αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ANDREA19!Οι μνήμες ήταν ευκαιρία (44 Ευρώ για 2 4άρες Kingston, Value Ram 8α μου πεις ,αλλά κάνουν την δουλειά τους στα 1333 -αν και την βλέπει στα 1066-,είναι και μελλοντική επένδυση και για κάποιο άλλο laptop).Τώρα ο δίσκος,αποθηκευτικός χώρος είναι,δεν πάει ποτέ χαμένος!Κάνεις εξωτερικό στο 250άρη ή τον βάζεις και σαν 2ο ή και τρίτο σε κάποιο DESKTOP μηχάνημα με μετατροπέα 2,5" σε 3,5"!Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα σταματήσω εδώ....γιατί την αλλαγή CPU την βλέπω πιο περίπλοκη...άσε που κάποια ασυμβατότητα με BIOS ίσως δεν τον αναγνωρίσει κιόλας, και 8α 8έλει Flash και τέτοια!Εξάλλου για ΝΕΤ/Office με καλύπτει,ακόμη στα παιχνίδια ξεπέρασε κατά πολύ τις προδοσκίες μου!(Σε σχέση και με το Lenovo που είχα πριν με την 4500HD καταλαβαίνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα θα ειδες χαωδεις διαφορες μιας και το ενα ειχε ενσωματωμενη καρτα, ενω το Fujitsu μια αρκετα δυνατη καρτουλα -ειδικα- για τα λεφτα του.

Ποιον δισκο θες να βαλεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.