Jump to content



p6100 Overclock or Upgrade


The_Blade

Recommended Posts

παίδες είμαι κάτοχος ενός λάπτοπ με:

Ρ6100

4gb Ram

6530m

(fujitsu ah530 dh6)

ο P6100 δέχεται Overclock με κάποιο τρόπο (software μια και το bios δεν έχει επιλογές)??

βρίσκω τον ι3-370 με 40 ευρώ, αξίζει να προχωρήσω σε αναβάθμιση?

θα βελτιώσει τις δυνατότητές μου για gaming ουσιαστικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω για το λάπτοπ του φίλου μας αλλα το δικό μ dell inspiron δέχεται που έχει p6100 είναι συμβατό νε i3,i5,i7 ανάλογα το chipset που έχει η μητρική σου, δες με το cpuz τι chipset έχεις και δες στο Ίντερνετ μετα ποια CPUs υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

Κατα μ.ο, ενα HT σε εναν πυρηνα δεινει κατι λιγοτερο απο 20% (οταν χρησιμοποιειτα).

Παμε στο 240% δηλαδη + τα 400MHz παραπανω... πες 250% των δυο πυρηνων. Και για του λογου το αληθες... ;)

ΥΓ: Οπως ξανα-ειπα, αναφερθηκα σε multithreaded εφαρμογες...

Link to comment
Share on other sites

10 με 20 % οπως λεει και ο the one

με τπτ δεν ειναι 50%

μην παραπληροφορουμε

Z3et πως γινεται να λες 50%% τους εχεις δοκιμασει???

ο ξαδερφος μου εχει laptop hp με i3 πανω και καναμε τεστ με τον p6100 στο dell μου

και σε ολα ηταν κοντα σε επιδωσεις στα benhmarks μικρες διαφορες και στην πραξη σε προγραμματα υπηρχε μικρη διαφορα ενα 10-20% max

Link to comment
Share on other sites

Για να μπω και εγω στο θεμα (:p) o P6100 ειναι της σειρας arrandable που σημαινει οτι δεν δεχεται overclocking.

Με το να βαλεις αλλον επεξεργαστη, χανεις αυτοματως την εγγυηση.

Δεν νομιζω να σε συμφερει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10236]auditt[/MENTION]

Συγνωμη, αλλα με τις απαντησεις σας, στα ποστ μου, αυτο καταλαβα. Οτι τρολαρατε. Επιχειρηματολογησα 2 φορες με λινκς, το οποιο ουτε εσυ αλλα ουτε και ο [MENTION=20934]The One[/MENTION] κανατε. Περιμενω δικα σας λινκς, δικιες σας φωτο/μετρησεις κλπ για ολα αυτα.

Το τι εχω/δεν εχω δοκιμασει, δεν το ξερεις. Αλλα οχι, συγκριση με τον P6000 και τους Core i3 δεν εχω κανει και προφανως δεν χρειαζεται. Κανουν αλλοι για εμενα (εμας).

Τωρα, το αν δεν σας αρεσουν αυτα που ποσταρω εγω (για τον χ/ψ λογο), ποσταρετε κατι δικο σας, απο αλλη πηγη (τα ιδια πραγματα θα δειτε βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Ο i3 ειναι σιγουρα καλυτερος (ο ενας εχει αλλωστε 2 threads, ενω ο αλλος 4 threads).

Αλλα οχι καμια τρελη διαφορα (και οι δυο cpu εχουν 3mb cache).

Τρελες διαφορες στα παιχνιδια (γιατι αυτο ειναι το θεμα μας) δεν θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες έχω μπερδευτεί.

σίγουρα ο 370 έχει πλεονέκτημα 400 mghz δηλαδή 20% πάνω.

To HThreading του ι3-370 είναι σαν αυτό που έχουν οι socket 1366 επεξεργαστές (και δεν δίνει μεγάλη αύξηση) ή σαν αυτό της Sandy bridge που δίνει +30% και βάλε???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.