Jump to content



bios password


argy1

Recommended Posts

Λοιπον εχθες μου εδωσε ενας φιλος ενα hp mini 2140, και μου λεει "δεν ξερω τι εκανα και δεν δουλευει, παρτο και αν φτιαχνει κρατησε το γιατι εγω πηρα αλλο." ερχομαι λοιπον σπιτι ολο χαρα να το φτιαξω, ημουν σιγουρος οτι ηθελε ενα φορματ και θα ηταν κομπλε, σκεφτομουν να περασω τα 10.04 netbook edition. Η χαρα δεν κρατησε για πολυ γιατι μολις το ανοιξα ειδα οτι θελει κωδικο για τα bios αλλιως δεν κανει τιποτα. μαλλον δοκιμασε 3 φορες λαθος κωδικο και κλειδωσε. Εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρισκω τιποτα, υπαρχει καποιος τροπος να περασω το ubuntu εστω και σε στικακι? Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω καν να μπω στα bios, μολις ανοιγει ζηταει κωδικο μηπως πρεπει να του κανω καπως reset? αν ξερει καποιος ας βοηθησει γιατι εχω καψωσει να βαλω τα netbook edition και το εχω και το χαζευω.. :weep:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει με αφαίρεση μπαταρίας.

Έχεις δύο επιλογές:

1. Το στέλνεις στην ΗΡ, με ότι κόστος έχει αυτό. Φαντάζομαι θα θέλει και απόδειξη αγοράς, ώστε να μη θεωρηθεί κλεμμένο

2. Ψάχνεις διάφορα sites που σου παρέχουν τεχνικές για να το κάνεις. Στο support forum της ΗΡ έχει διάφορους που το κατάφεραν αλλά τα links είναι σβησμένα για προφανείς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω θα το διαβασω και βλεπουμε. ο τεχνικος ξερετε περιπου ποσα θα μου παρει για αυτη τη διαδικασια?

Εξαρτάται από τον ίδιο φαντάζομαι.

Δεν είναι δύσκολη διαδικασία για κάποιον με εμπειρία άλλα είναι μπελαλίδικη και χρονοβόρα.

Link to comment
Share on other sites

http://bizsupport1.austin.hp.com/bc/docs/support/SupportManual/c01658655/c01658655.pdf

την σελίδα 41 έχει οδηγίες για bios reset.

Αν δεν νιώθεις άνετα με την διαδικασία πήγαινε το σε κανένα τεχνικό να στο κάνει.

Στην πράξη δηλαδή, τη μπαταρία του CMOS βγάζει... Άρα μπούρδες λένε στο site, απλά για να το πας σε τεχνικό...

Βέβαια, δεν είναι εύκολη διαδικασία, θέλει προσοχή, ειδικά αν δεν έχεις ανοίξει ξανά laptop.

[MENTION=16086]argy1[/MENTION] αν δεν αισθάνεσαι άνετα να το ανοίξεις, μπορείς να το πας στον [MENTION=301]Jumex[/MENTION] να το δει που έχει εμπειρία και δεν παίρνει κεφάλια στις τιμές. Είστε και σχετικά κοντά (Καλλιθέα)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το καταφερω μονος μου θα τον εχω υποψιν μου σε ευχαριστω. Το εχω ανοιξει λιγο προς το παρων. δεν λυνουν ολες οι βιδες απο πισω.. Για καλη μου τυχη βρηκα μπροστα την μπαταρια και με λιγο ζορι την ξεκουμπωσα, περιμενουμε τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Χμ...όταν λες μπαταρία, εννοείς την μπαταρία του laptop ή την μπαταρία του bios/μητρικής; Γιατί άμα έβγαλες την μπαταρία του laptop δε θα κάνεις δουλειά. Πρέπει να βγάλεις την "μικρή" μπαταρία (φαντάσου στο μέγεθος ενός νόμισματος του ευρωσεντ - μπορεί και πιο μικρή).

Εγώ στο δικό μου (toshiba μεν) έπρεπε να το λύσω τελείως (δίσκους/οπτικά μέσα/πληκτρολόγιο/καπάκια οθόνης κτλ κτλ). Δεν ήταν δύσκολο αλλά χρονοβόρο, και ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΔΕΣ. Επίσης, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, είχε μερικούς κονέκτορες (οθόνης/πληκτρολογίου/drive) στυλ ταινίας, και ήταν αρκετά δύσκολο να σιγουρευτείς ότι τους είχες συνδέσει σωστά. Όχι τίποτα άλλο, αλλά φαντάσου φρίκη να το λύσεις/δέσεις και μετά να δεις ότι το πληκτρολόγιο δεν ανταποκρίνεται οπότε πάλι από την αρχή...

EDIT: ά ναι, ισχύει και ο νόμος του merphy: προφανώς μου έμειναν και 3-4 βίδες αφού το σύνδεσα τελείως.

Link to comment
Share on other sites

:clap::man_in_love::yu: FIXED!! μετα απο πολυ προσπαθεια επιβεβαιωνω οτι το HP mini 2140 με αφαιρεση μπαταριας φτιαχνεται! Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον. Αυτη τη στιγμη κανω φορματ και βαζω τα ubuntu 10.04 netbook edition. Επισης να πω σε περιπτωση που το προσπαθησει καποιος οτι μετα την αφαιρεση της μπαταριας το reset ακολουθειται με αυτη τη σειρα ΑΥΣΤΗΡΑ: κουμπωνετε τη μπαταρια της μητρικης συναρμολογειτε το netbook και αφηνεται τη μπαταρια εκτος! Το βαζεται στη μπριζα (χωρις μπαταρια) το ανοιγεται και ολα κομπλε. μετα απο την πρωτη εκκινηση μπορειτε να ξαναβαλετε την μπαταρια..:beer:

Link to comment
Share on other sites

:clap::man_in_love::yu: FIXED!! μετα απο πολυ προσπαθεια επιβεβαιωνω οτι το HP mini 2140 με αφαιρεση μπαταριας φτιαχνεται! Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον. Αυτη τη στιγμη κανω φορματ και βαζω τα ubuntu 10.04 netbook edition. Επισης να πω σε περιπτωση που το προσπαθησει καποιος οτι μετα την αφαιρεση της μπαταριας το reset ακολουθειται με αυτη τη σειρα ΑΥΣΤΗΡΑ: κουμπωνετε τη μπαταρια της μητρικης συναρμολογειτε το netbook και αφηνεται τη μπαταρια εκτος! Το βαζεται στη μπριζα (χωρις μπαταρια) το ανοιγεται και ολα κομπλε. μετα απο την πρωτη εκκινηση μπορειτε να ξαναβαλετε την μπαταρια..:beer:

Ωραίος! Η ευχαρίστηση όταν το φτιάχνεις μόνος σου είναι ακόμα μεγαλύτερη :)

Μια άλλη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να φτιάξουμε bootable bios usb/cd (δοκιμασμένο σε acer και compaq). Κάνουμε boot από αυτό (κατά προτίμηση με βγαλμένο το εσωτερικό δίσκο) και φλασαρουμε το bios. Η διαδικασία αυτή παρακάμπτει το bios password reading και συνοδεύεται από clear cmos. job's done!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=301]Jumex[/MENTION] οντως ειναι πολυ ομορφο να φτιαχνεις κατι μονος σου. Ωστοσο αυτο δεν γινεται παντα και γι'αυτο υπαρχουν οι επαγγελματιες.Χαιρομαι παντως που εχεις μαγαζι κοντα μου γιατι δεν ηξερα εναν επαγγελματια κοντα μου. Ειδα την σελιδα σου και κρατησα την διευθυνση του μαγαζιου.:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.