Jump to content



Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered-->need help


peopas

Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να περιγράψω την κατάσταση όσο καλύτερα μπορώ. Όλα ξεκίνησαν τον απρίλη περίπου, 2 μήνες αφού είχα αγοράσει την 5870. Να ποιο είναι το πρόβλημα.

Εκεί που παίζω ένα game ξαφνικά η εικόνα παγώνει (μερικές φορές και ο ήχος, όχι πάντα) μετά βγαίνει μαύρη (ή άλλου χρώματος) οθόνη για μερικά δευτερόλεπτα και ύστερα το παιχνίδι επανέρχεται. Ελάχιστες φορές έχει παγώσει το pc τελείως και χρειάστηκε hard restart. Σε κάποια games το κάνει συνέχεια (κάτι που τα καθηστά unplayable), σε άλλα σπάνια και σε άλλα καθόλου (δεν έχω βρει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο). Στο event viewer μου βγάζει το εξής warning "Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered".

Πριν συνεχίσω να σας πω τι setup έχω:

e8400

sapphire 5870 1GB

asus p5q mobo

4GB corsair xms2 (έχω δοκιμάσει και με dominator 1066)

psu SeaSonic M12 700w

asus xonar d1

win7 x64

Όλα τα temps είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, έβαλα τελευταία BIOS μητρικής, τελευταίους drivers στα πάντα, άλλες RAM, δοκίμασα προηγούμενα Catalyst απ τη σειρά 10 και 9, έκανα clean drivers σε safe mode με Driver Sweeper, έκανα πολλά format, δοκίμασα και vista, ''έπαιξα'' με τις ρυθμίσεις των παιχνιδιών (resolution, effects κτλ, επίσης και με τις ρυθμίσεις του catalyst) απενεργοποίησα το Aero, έβγαλα το overclock της cpu και δοκίμασα με όλα stock, έκανα underclock τη gpu, άλλαξα τα idle clocks της gpu.

Τίποτα απ όλα αυτά δεν βοήθησε. Το πρόβλημα αυτό το έχουνε πάρα πολλοί users (και όχι μόνο με ATI). Σε άλλους συμβαίνει και όταν βλέπουν youtube, στο desktop και γενικά σε 2D καταστάσεις. Σε εμένα μέχρι στιγμής αυτό συμβαίνει μόνο σε παιχνίδια. Μερικά από αυτά ειναι Crysis 2, Borderlands, το πρόσφατο Dead Island, NBA 2k11 (πολύ σπάνια), COD4 (πάρα πολύ σπάνια).

Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι να κάνω flash την 5870. Επίσης δεν μπόρεσα να κάνω disable το Timeout Detection and Recovery of GPUs (TDR). Στα windows 7 φαίνεται να μην μπορεί να απενεργοποιηθεί μέσω regedit. (δεν είναι ο ίδιος τρόπος με αυτόν που γίνεται στα vista).

Υπάρχει κάποιος άλλος που περνάει/έχει περάσει τα ίδια με εμένα; Έχω σκεφτεί να πάρω άλλη vga αλλά επιμένω ότι το πρόβλημα δεν είναι το hardware. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να περιγράψω την κατάσταση όσο καλύτερα μπορώ. Όλα ξεκίνησαν τον απρίλη περίπου, 2 μήνες αφού είχα αγοράσει την 5870. Να ποιο είναι το πρόβλημα.

Εκεί που παίζω ένα game ξαφνικά η εικόνα παγώνει (μερικές φορές και ο ήχος, όχι πάντα) μετά βγαίνει μαύρη (ή άλλου χρώματος) οθόνη για μερικά δευτερόλεπτα και ύστερα το παιχνίδι επανέρχεται. Ελάχιστες φορές έχει παγώσει το pc τελείως και χρειάστηκε hard restart. Σε κάποια games το κάνει συνέχεια (κάτι που τα καθηστά unplayable), σε άλλα σπάνια και σε άλλα καθόλου (δεν έχω βρει κάποιο συγκεκριμένο μοτίβο). Στο event viewer μου βγάζει το εξής warning "Display driver amdkmdap stopped responding and has successfully recovered".

Πριν συνεχίσω να σας πω τι setup έχω:

e8400

sapphire 5870 1GB

asus p5q mobo

4GB corsair xms2 (έχω δοκιμάσει και με dominator 1066)

psu SeaSonic M12 700w

asus xonar d1

win7 x64

Όλα τα temps είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, έβαλα τελευταία BIOS μητρικής, τελευταίους drivers στα πάντα, άλλες RAM, δοκίμασα προηγούμενα Catalyst απ τη σειρά 10 και 9, έκανα clean drivers σε safe mode με Driver Sweeper, έκανα πολλά format, δοκίμασα και vista, ''έπαιξα'' με τις ρυθμίσεις των παιχνιδιών (resolution, effects κτλ, επίσης και με τις ρυθμίσεις του catalyst) απενεργοποίησα το Aero, έβγαλα το overclock της cpu και δοκίμασα με όλα stock, έκανα underclock τη gpu, άλλαξα τα idle clocks της gpu.

Τίποτα απ όλα αυτά δεν βοήθησε. Το πρόβλημα αυτό το έχουνε πάρα πολλοί users (και όχι μόνο με ATI). Σε άλλους συμβαίνει και όταν βλέπουν youtube, στο desktop και γενικά σε 2D καταστάσεις. Σε εμένα μέχρι στιγμής αυτό συμβαίνει μόνο σε παιχνίδια. Μερικά από αυτά ειναι Crysis 2, Borderlands, το πρόσφατο Dead Island, NBA 2k11 (πολύ σπάνια), COD4 (πάρα πολύ σπάνια).

Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα είναι να κάνω flash την 5870. Επίσης δεν μπόρεσα να κάνω disable το Timeout Detection and Recovery of GPUs (TDR). Στα windows 7 φαίνεται να μην μπορεί να απενεργοποιηθεί μέσω regedit. (δεν είναι ο ίδιος τρόπος με αυτόν που γίνεται στα vista).

Υπάρχει κάποιος άλλος που περνάει/έχει περάσει τα ίδια με εμένα; Έχω σκεφτεί να πάρω άλλη vga αλλά επιμένω ότι το πρόβλημα δεν είναι το hardware. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ προκαταβολικά!

Eχεις κανει overclock στη καρτα?δοκιμασε να τρεξεις το furmark να δεις αν στο κανει και εκει

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ overclock από τότε που την πήρα! Το πρόβλημα συμβαίνει σε random καταστάσεις, όχι όταν έχει πολύ load η κάρτα. Έτρεξα fumark, όλα κανονικά, κανένα error.

Τον ανεμιστήρα τον έχω δοκιμάσει και σε auto και σε manual, το ίδιο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε , αν έχεις τη δυνατότητα , την ίδια κάρτα σε άλλο PC και άλλη κάρτα στο δικό σου PC για να αποκλείσεις κάποια πράγματα . Αν σε άλλο PC η κάρτα παρουσιάζει το ίδιο θέμα , τότε κάτι τρέχει με την κάρτα. Αντίστοιχα εκτιμάς και την άλλη περίπτωση.

Το vga bios flash μάλλον δεν θα κάνει τίποτα σε περίπτωση που είναι θέμα software , όχι απαραίτητα driver αλλά κάποια εφαρμογή που τρέχει παράπλευρα , τύπου java , flash player κ.α.

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστη απεγκατασταση.

2. Ελεγχος και αφαιρεση των ανενεργων καρτων στο συστημα. (ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν registry keys για καρτες που ειχες πριν )

3. Τελευταιοι Catalyst drivers.

Απο τους 11.1 και μετα απενεργοποιουν το Display Driver Timeout των Windows, το οποιο ειναι υπευθυνο για το προβλημα σου.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να αναφερει Error Event ID 4101.

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστη απεγκατασταση.

2. Ελεγχος και αφαιρεση των ανενεργων καρτων στο συστημα. (ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν registry keys για καρτες που ειχες πριν )

3. Τελευταιοι Catalyst drivers.

Απο τους 11.1 και μετα απενεργοποιουν το Display Driver Timeout των Windows, το οποιο ειναι υπευθυνο για το προβλημα σου.

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να αναφερει Error Event ID 4101.

Λάθος απεγκατάσταση δεν παίζει να έγινε, το τελευταίο format το έκανα προχθές, πέρασα και τους τελευταίους drivers, αλλά μετά από 10 λεπτά Dead Island άρχισε πάλι τα ίδια...

Ανενεργές κάρτες στο σύστημα δεν υπάρχουν, η τελευταία αλλαγή στο hardware που έκανα ήταν η 5870 το Φεβρουάριο που την πήρα.

Σωστά θυμάσαι για το Event ID, αυτό είναι.

Δηλαδή το μόνο που μένει είναι ότι χάλασε η κάρτα; Δυστυχώς δεν έχω άλλη vga να δοκιμάσω :...:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται.

Καθε 2D vga driver εχει εναν crc error counter.

Οταν τα Windows "αναγκασουν" τον driver να εκτελεσει εφαρμογες χρονικα περισσοτερες απο αυτες που μπορει να εκτελεσει στην μοναδα του χρονου, κανει restart οταν παρελθει ο χρονος αυτος.

Σε φυσιολογικες συνθηκες αυτο δεν συμβαινει ποτε.

Ψαξτο απο τα Windows και τις εφαρμογες σου η τα update σου, δεν προκειτε για σφαλμα vga software - hardware.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πάντως που έχω nvidia (GTX275) το παθαίνω αυτό στα Win 7 X64. Μαυρίζει η οθόνη και μετά από λίγο επανέρχεται και ένα μνμ λέει ότι έγινε restart στον display driver γιατί δεν ανταποκρινόταν :tomato:

Link to comment
Share on other sites

H συνδεση της καρτας με την οθονη γινεται μεσω dvi? Αν ναι τοτε ισως να ειναι εκει το προβλημα. Πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν το συγκεκριμμενο προβλημα με την σειρα 5000, (ψαξε και στο google) με την οθονη να χανει σημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται.

Καθε 2D vga driver εχει εναν crc error counter.

Οταν τα Windows "αναγκασουν" τον driver να εκτελεσει εφαρμογες χρονικα περισσοτερες απο αυτες που μπορει να εκτελεσει στην μοναδα του χρονου, κανει restart οταν παρελθει ο χρονος αυτος.

Σε φυσιολογικες συνθηκες αυτο δεν συμβαινει ποτε.

Ψαξτο απο τα Windows και τις εφαρμογες σου η τα update σου, δεν προκειτε για σφαλμα vga software - hardware.

Updates δεν κάνω γενικώς, πέρασα το sp1 όταν είχε βγει, τίποτα άλλο. Κοίταξα τα processes που τρέχουν από πίσω, έκανα δοκιμές κλείνωντας διάφορα αλλά χωρίς καμία τύχη.

H συνδεση της καρτας με την οθονη γινεται μεσω dvi? Αν ναι τοτε ισως να ειναι εκει το προβλημα. Πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν το συγκεκριμμενο προβλημα με την σειρα 5000, (ψαξε και στο google) με την οθονη να χανει σημα.

Με DVI την έχω συνδεμένη αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Δοκίμασα και HDMI αλλά τα ίδια έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Στους τελευταιους οδηγους, ειδικοτερα στις καρτες της ATI/AMD ο timer εχει αυξηθει σε ορια ασφαλειας.

Σε φυσιολογικες συνθηκες ξαναλεω, πλεον, δεν μπορει να υπαρξει προβλημα.

Ακομα και για την Microsoft το θεμα ειναι παρελθον οσον αφορα σφαλματα λειτουργικου.

Hardware - software δεν ειναι !

Ψαψτο λιγο στις εφαρμογες σου και γενικοτερα στο setup σου.

Αν το ψαχνεις στην καρτα, εισαι σε λαθος δρομο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να αλλαξεις drivers(για win7) στην καρτα ηχου η και να την βγαλεις εντελως?Στο pc φιλου μου του εβγαζε συνεχεια μαυρη οθονη στο bc2 και σε αλλα παιχνιδια και το προβλημα ηταν η καρτα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να αλλαξεις drivers(για win7) στην καρτα ηχου η και να την βγαλεις εντελως?Στο pc φιλου μου του εβγαζε συνεχεια μαυρη οθονη στο bc2 και σε αλλα παιχνιδια και το προβλημα ηταν η καρτα ηχου.

Οι drivers της κάρτας ήχου είναι σωστοί. Δεν δοκίμασα να την βγάλω τελείως, παρολαυτά δοκίμασα να την κάνω disable και να τρέξω παιχνίδια χρησιμοποιώντας την onboard realtek. Δεν είχα κάποια αλλαγή, τα ίδια κρασαρίσματα έκανε.

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να την πάω και για αλλαγή γιατί στα περισσότερα παιχνίδια δουλεύει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.