Jump to content



onboard sound card vs creative X-FI


andreas_a

Recommended Posts

Μην ανησυχείς.Υπάρχουν δύο λύσεις.

1)Βάζεις την κάρτα γραφικών στην από κάτω PCIE θύρα και κανονικά από πάνω την κάρτα ήχου ή

2)Βάζεις την κάρτα ήχου στην 2η PCIE.

Την καρτα ηχου την εχω αυτη τι στιγμη στην 2η PCI express. (αν δεις το link της mobo που εχω παραπανω και δεις τη διαταξη που εχουν τα slots, μονο η δευτερη pci παραμενει ελευθερη.)

να ρωτησω επισης, αν βαλω την γραφικων στην PCI x8, αυτη η υποβαθμιση απο PCI x16 σε PCI x8 μπορει να εχει επιπτωσεις στις επιδοσεις της κάρτας????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Βάλε την κάρτα ήχου στην pcie x8

συγνωμη αν κανω χαζεσ ερωτησεις, αλλα αυτη η θυρα δεν ειναι για δευτερη καρτα γραφικων???

λειτουργει το ιδιο και αν βαλω την ηχου εκει??? ή θα εχω προβληματα????

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αν κανω χαζεσ ερωτησεις, αλλα αυτη η θυρα δεν ειναι για δευτερη καρτα γραφικων???

λειτουργει το ιδιο και αν βαλω την ηχου εκει??? ή θα εχω προβληματα????

Δουλευει κανονικα.

-παιζει αναλογα με τη μητρικη να αλλαξει το mode διαμεταγωγης (απο 16 σε 8Χ πχ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις άνετα την κάρτα ήχου στην PCIE(x8) της μητρικής σου.

Επίσης μπορείς να βάλεις εκεί άνετα και την κάρτα γραφικών σου και να βάλεις από πάνω την κάρτα ήχου.

Λογικά x8 λειτουργεί η θύρα σε περιπτώσεις δύο καρτών.Αν βάλεις μία κάρτα είτε την έχεις στην πάνω θύρα είτε στην κάτω τότε θα λειτουργεί x16 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις άνετα την κάρτα ήχου στην PCIE(x8) της μητρικής σου.

Επίσης μπορείς να βάλεις εκεί άνετα και την κάρτα γραφικών σου και να βάλεις από πάνω την κάρτα ήχου.

Λογικά x8 λειτουργεί η θύρα σε περιπτώσεις δύο καρτών.Αν βάλεις μία κάρτα είτε την έχεις στην πάνω θύρα είτε στην κάτω τότε θα λειτουργεί x16 νομίζω.

venom, εβαλα την καρτα ηχου στην PCIE x8 αλλα δεν εχω ηχο τωρα...το μονο που εκανα ηταν να αλλαξω τη θυρα.

τι αλλο πρεπει να γινει για να δουλεψει???

να κανω uninstall και ξανα install τους driver???

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια επανεγκατασταση στους drivers και ολα επανηλθαν ως ειχαν, με την καρτα ηχου πλεον στη pcie x8 και την γραφικων να εχει επανελθει στις φυσιολογικες της θερμοκρασιες αφου πλεον εχουν αρκετη μεταξυ τους αποσταση!!!

Το οτι εφαγα ενα blue screen μετα την αλλαγη των slot (οπου και ειπα τα γ...α ολα) σημαινει κατι???

ερωτηση ασχετου: η pcie x8 ειναι ιδια με τις αλλες pcie (σαν την αλλη που την ειχα βαλει πρωτα)???

Link to comment
Share on other sites

Θα εφαγαν σκαλωμα οι drivers και εφαγες bsod. Επρεπε να κανεις πρωτα unistall και μετα την αλλαγη.Οι θυρες δεν ειναι ακριβως ιδιες.Pci express μεν και οι δυο αλλά η x8 πιο γρηγορη οπως ειναι λογικο

Sent from my Blade using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερα πιο πανω χρησιμοποιω την pcie x8 για την καρτα ηχου.

τυχαια παρατηρησα σημερα καθως κοιταζα τα settings στην καρτα γραφικων αυτο:

Maximum Bus setting : PCI Express 2.0 x8

διαβαζοντας στη συνεχεια το manual τηw μητρικης εγραφε το παρακατω:

  1. 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)
    * For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.
  2. 1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8) * The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot is populated, the PCIEX16 slot will operate at up to x8 mode.

αυτο σημαινει οτι χρησιμοποιωντας την pcie x8 με την καρτα ηχου, η καρτα γραφικων λειοτυργει κι αυτη x8????

αν ναι, σε τι επηρεαζει αυτο τη λειτουργια-αποδοση της καρτας γραφικων???

Link to comment
Share on other sites

οπως ανεφερα πιο πανω χρησιμοποιω την pcie x8 για την καρτα ηχου.

τυχαια παρατηρησα σημερα καθως κοιταζα τα settings στην καρτα γραφικων αυτο:

Maximum Bus setting : PCI Express 2.0 x8

διαβαζοντας στη συνεχεια το manual τηw μητρικης εγραφε το παρακατω:

  1. 1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)
    * For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.
  2. 1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8) * The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot is populated, the PCIEX16 slot will operate at up to x8 mode.

αυτο σημαινει οτι χρησιμοποιωντας την pcie x8 με την καρτα ηχου, η καρτα γραφικων λειοτυργει κι αυτη x8????

αν ναι, σε τι επηρεαζει αυτο τη λειτουργια-αποδοση της καρτας γραφικων???

υπαρχει τροπος να λειτουργησει η pcie της καρτα γραφικων χ16???

ή να παω σε καποια τετοια λυση: new PCIe Express x1 to x16 Adapter Extender Cable | eBay

παιδια βοηθεια, αμαρτια ειναι, καινουργια καρτα να παει χαμενη!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.