Jump to content



Αγορα mobo με 990FX


Thrael

Recommended Posts

Κάτοχος της 990FXA-UD3 σου μιλάει ! :beer::beer:

Μια χαρά είναι η UD3 και με καλύτερη χωροταξία για CROSSFIRE ή SLI !!

η ud3 είναι πολύ καλή επιλογή.

ειδικά για crossfire μια και αναπνέουν οι δύο κάρτες......

αντίθετα στη ud5 είναι κολλημένες!!! (μεγάλο μείον)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
η ud3 είναι πολύ καλή επιλογή.

ειδικά για crossfire μια και αναπνέουν οι δύο κάρτες......

αντίθετα στη ud5 είναι κολλημένες!!! (μεγάλο μείον)

Το GIGABYTE Touch BIOS προστέθηκε σαν χαρακτηριστικό σε όλες τις εκδόσεις !!! Εχεις/ είχες καμιά εποφή με αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Το GIGABYTE Touch BIOS προστέθηκε σαν χαρακτηριστικό σε όλες τις εκδόσεις !!! Εχεις/ είχες καμιά εποφή με αυτό ?

αν σου πω ότι δεν έχω κάνει ούτε bios update!

είμαι με το πρώτο πρώτο, έπιασα τα 4 ghz και δεν ασχολήθηκα παραπάνω. περί τίνος πρόκειται το touch-bios?

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση... Ειλικρινα δε περιμενα να το κανω blog το θεμα της αγορας...Τρεις βδομαδες τωρα ειναι στην αναμονη η UD3 και σημερα μου ειπαν απο το "Π" οτι υπαρχει

προβλημα διαθεσιμοτητας απο Gigabyte και περιμενουν επικοινωνια:whip:. Μαλλον θα ξαναρθει μετα τους BD οποτε θα διευκολυνει και την αποφαση για cpu.

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει σωστα, εχεις καταληξει στην 990FXA-UD3, ετσι?

πριν μια εβδομαδα, εψαχνα κι εγω για μητρικη και ειχα καταληξει σε 2.

σε αυτην που θες να παρεις κι εσυ -990FXA-UD3- και στην πιο απλη 990ΧΑ-UD3. στην πρωτη, την καλυτερη τιμη που ειδα την εχει το πλαισιο στα 130! πηρα λοιπον τηλ και ρωτησα αν ειναι διαθεσιμη, να μην παραγγελνω τζαμπα, και μου ειπαν οτι θα παραλαμβαναν σημερα τριτη.

εγω ομως πηρα τελικα την 990ΧΑ-UD3 (την παρελαβα σημερα και την τοποθετησα κιολας) γιατι δεν με ενδιαφερει το Xfire, και ηθελα και 2 pci θυρες, ενω η FXA εχουν μονο 1...!!

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει σωστα, εχεις καταληξει στην 990FXA-UD3, ετσι?

πριν μια εβδομαδα, εψαχνα κι εγω για μητρικη και ειχα καταληξει σε 2.

σε αυτην που θες να παρεις κι εσυ -990FXA-UD3- και στην πιο απλη 990ΧΑ-UD3. στην πρωτη, την καλυτερη τιμη που ειδα την εχει το πλαισιο στα 130! πηρα λοιπον τηλ και ρωτησα αν ειναι διαθεσιμη, να μην παραγγελνω τζαμπα, και μου ειπαν οτι θα παραλαμβαναν σημερα τριτη.

εγω ομως πηρα τελικα την 990ΧΑ-UD3 (την παρελαβα σημερα και την τοποθετησα κιολας) γιατι δεν με ενδιαφερει το Xfire, και ηθελα και 2 pci θυρες, ενω η FXA εχουν μονο 1...!!

Περιμένουμε εντυπώσεις και screens από το bios κ.λ.π. !

Θα αρχίσω να ανεβάζω και εγώ στο αντίστοιχο θέμα των AM3+ μητρικών ώστε να έχουμε μια άποψη για όλες όσες κυκλοφορούν με τα θετικά και τα αρνητικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προταση στα ~130 ειναι και η M5A99X Evo της ASUS διοτι:

1) Ειναι Asus :p

2) Εχει +2sata και +2 esata

3) Εχει πολυ λεπτομερη ρυθμιση των ανεμιστηρων

4) Εχει Uefi Bios

5) Εχει ψυκτρα στα RDS On κρύα mosfets της

6) Εχει το AI Suite II, πολυ ευκολο και χρησιμο προγραμμα με πολλες ρυθμισεις.

Το μονο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι οτι βασιζεται στο AMD 990X, αρα στο crossfire/sli θα χανετε ενα 5% επιδοσεις λογω x8/x8 :)

Εγω παντως ή αυτή ή την Asrock 990FX Extreme3 ή τη Saberooth 990FX (αν αποφασισω να δωσω παραπανω χρηματα) θα παρω! Μακρια απο Gigabyte!

Link to comment
Share on other sites

adpanos, οσον αφορα το BIOS, περιμενα να εχει uefi bios αλλα εχει το κλασσικο!! για τελευταιας γενιας Mobo με 990X chip....:slap: !!

τεσπα, εγω δεν πολυασχολουμαι με overclockia για να τρεχω συνεχως στο Bios, οποτε δεν με πολυκαιει. εχει πολλες συνδεσεις, αραιες pci θυρες, απο την αλλη δεν εχει ide channel, δεν εχει κουμπακια για reset, cMos κλπ, ψιψιψινια-κοκοψοψαρα..........

περισσοτερα, αργοτερα, να τη δουλεψω λιγο....!!!

παντως εντυπωση μου εκανε το εξης. ενω αλλαξα μητρικη, το RAID δουλεψε και στην καινουρια, χωρις προβλημα!!! βεβαια θα κανω φορματ, γιατι θελω καθαρο συστημα μετα απο 2 χρονια......αλλα θα το δουλεψω λιγο ετσι να δω πως συμπεριφερεται!

Link to comment
Share on other sites

adpanos, οσον αφορα το BIOS, περιμενα να εχει uefi bios αλλα εχει το κλασσικο!! για τελευταιας γενιας Mobo με 990X chip....:slap: !!

τεσπα, εγω δεν πολυασχολουμαι με overclockia για να τρεχω συνεχως στο Bios, οποτε δεν με πολυκαιει. εχει πολλες συνδεσεις, αραιες pci θυρες, απο την αλλη δεν εχει ide channel, δεν εχει κουμπακια για reset, cMos κλπ, ψιψιψινια-κοκοψοψαρα..........

περισσοτερα, αργοτερα, να τη δουλεψω λιγο....!!!

παντως εντυπωση μου εκανε το εξης. ενω αλλαξα μητρικη, το RAID δουλεψε και στην καινουρια, χωρις προβλημα!!! βεβαια θα κανω φορματ, γιατι θελω καθαρο συστημα μετα απο 2 χρονια......αλλα θα το δουλεψω λιγο ετσι να δω πως συμπεριφερεται!

Σε αποζημιώνει με το tοuch bios που δίνει ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις μέσα από τα win !! Αν έχει βγει bios για να υποστηρίξει το touch bios της κατέβασέ το και κάνε εγκατάσταση. Αξίζει !

post-7477-1416075527,7131_thumb.png

post-7477-1416075527,7836_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προταση στα ~130 ειναι και η M5A99X Evo της ASUS διοτι:

1) Ειναι Asus :p

2) Εχει +2sata και +2 esata

3) Εχει πολυ λεπτομερη ρυθμιση των ανεμιστηρων

4) Εχει Uefi Bios

5) Εχει ψυκτρα στα RDS On κρύα mosfets της

6) Εχει το AI Suite II, πολυ ευκολο και χρησιμο προγραμμα με πολλες ρυθμισεις.

Το μονο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι οτι βασιζεται στο AMD 990X, αρα στο crossfire/sli θα χανετε ενα 5% επιδοσεις λογω x8/x8 :)

Εγω παντως ή αυτή ή την Asrock 990FX Extreme3 ή τη Saberooth 990FX (αν αποφασισω να δωσω παραπανω χρηματα) θα παρω! Μακρια απο Gigabyte!

Με τόσα φράγκα που ζητάει πάς σε 990fx chip το οποίο δίνει lanes να φάνε και οι κότες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι δηλαδη που γινεται και με το AI Suite II της ASUS, και με το AXTU της Asrock :p

Οχι , δεν γίνεται στον ίδιο βαθμό και δεν είναι το ίδιο πράγμα ! Της GIGABYTE έχει ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις, και όχι μονο για overclock και ρύθμιση ανεμιστήρων ............ αλλά ότι μπορείς να συναντήσεις στο bios το βρίσκεις και στο touch_bios.

Εχω και ASUS με AI SUITE II και ξέρω τι σου λέω.....

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα φράγκα που ζητάει πάς σε 990fx chip το οποίο δίνει lanes να φάνε και οι κότες !!!!

lanes <> ποιοτητα

:)

Και προσωπικα μονο και μονο οτι μεχρι και η Asrock στα AM3+ revision των μητρικων της εβαλε Uefi, ειναι ικανο να με κανει να αναρωτηθω τι στο @%$^ κανουν εκει στη Gigabyte...

Επισης εχω ακουσει για προβληματα στο να "παρει" τις ρυθμισεις σε οverclock, προβληματα vdroop, προβληματα ασυμβατοτητων, παραξενιές και συν τοις αλλοις καθε 3 και λιγο αλλαζει revision...!

Μια μητρικη δεν ειναι μονο τα lanes της, αλλα πααααρα πολλοι ακομα παραγοντες.

Και τα 2x16 δε χρειαζονται σε ολους, αλλα σε πολυ λιγους πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες μητρικές περνούν από τα χέρια μου κάθε εβδομάδα ???

Η GIGABYTE είναι ποιο ποιοτική από την ASUS τα τελευταία 2+ χρόνια !!!!

Ασυμβατότητα ???? Για πήγαινε να κουμπώσεις σε μητρική ASUS M5A78L-M/USB III μνήμες της CORSAIR XMS 2X2 1600 και αν μπορέσεις να τις τρέξεις σε dual channel θα σε παραδεχτώ ......... :p:P Σημερινό μοντέλο ........

Και η απάντηση της ASUS ........... Από τότε δεν έχει βγει νέο bios .........

Dear customer,

Please try to test the memory at the slots A2,B2 . If the problem persist, try to install a different type of memory or try to wait the new version of BIOS that could resolve the incompatibility problem.

For information about the described problem and Technical Support for this issue please try to contact the Greek Support to help you about this issue at: 00800 44142044 ( TOLL FREE ) (09am to 13pm - 14pm to 19pm, Monday to Friday).

Best regards

ASUS HELP DESK

Πήγαινε να τρέξεις COOL n QUIET στην ASUS M3A και ταυτόχρονα ψάξε αν υποστηρίζει πια όλους τους επεξεργαστές που υποστήριζε κάποτε .......

Επίσης πες μου γιατί χρειάστηκε 16 μήνες για να βγει bios που να μην παγώνει το σύστημα όταν τρέχει με 2600XT (ASUS) κάρτα γραφικων .........

Ψάξε επίσης για ποιο λόγο δεν παίζει τίποτα σωστά και για ποιο λόγο έχει βγάλει 23 bios update που το κάθε ένα λύνει ένα πρόβλημα και δημιουργεί ένα άλλο .....

Πήγαινε στην ASUS M4A88TD-EVO/USB3 να βγάλεις το καλώδιο τροφοδοσίας από το τροφοδοτικό ενώ έχεις κλοκάρει και έλα να μου πεις αν κρατάει τις ρυθμίσεις (Η μπαταρία είναι καινούρια) ...

Πηγαινε στην ASUS M4A87TD-EVO/USBIII και πές μου όταν έτρεχες τον X6 1055Τ με turbo core γιατί έριχνε σε full load τον επεξεργαστή σε X4 multi και σερνόταν ???

Το μοναδικό πλεονέκτημα της ASUS απέναντι στην GIGABYTE είναι η ποιο λεπτομερής ρύθμιση των τάσεων στο CPU Vcore και πουθενά αλλού !!!

Οσο για τα πολλά rev. της gigabyte, και η ASUS βγάζει πολλά rev. απλά δεν το αναφέρει στην ιστοσελίδα της ενώ τα τρέχει όλα με το ίδιο bios. Εκεί είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για ASUS vs Gigabyte.

Για να το πούμε απλά oi Asus έχουν σειρά ρυθμίσεων και μια εκόνα πολυτέλειας τόσο στο bios όσο και στα χαρακτηριστικά και την εμφάνιση.

Oi Gigabyte όμως με λιγότερες ρυθμίσεις, και λιγότερη ταλαιπωρία, για μένα επιτυγχάνουν πιο σταθερά αποτελέσματα.

Πιο συγκεκριμένα από ASUS maximus formula σε gigabyte x38 Dq6 και από Crosshair IV σε 990fxa-ud3 διαπίστωσα ότι έπιασα το ίδιο overclock με μικρότερη προσπάθεια , λιγότερες ρυθμίσεις και γενικότερα με πιο απλό τρόπο.

Με την τελευταία έχω bios version 1, ενώ με τις ASUS αλλάζαμε τα bios σαν κουφέτα.... καλύτερα παραδοσιακό και δοκιμασμένο bios παρά παπατζιλίκια και αστάθεια. Προσωπικά προτιμώ το παραδοσιακό από το UEFI , είναι Hardcore πως να το κάνουμε.... :)

adpanos η 990fxa-ud3 έχει touch bios?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για ASUS vs Gigabyte.

Για να το πούμε απλά oi Asus έχουν σειρά ρυθμίσεων και μια εκόνα πολυτέλειας τόσο στο bios όσο και στα χαρακτηριστικά και την εμφάνιση.

Oi Gigabyte όμως με λιγότερες ρυθμίσεις, και λιγότερη ταλαιπωρία, για μένα επιτυγχάνουν πιο σταθερά αποτελέσματα.

Πιο συγκεκριμένα από ASUS maximus formula σε gigabyte x38 Dq6 και από Crosshair IV σε 990fxa-ud3 διαπίστωσα ότι έπιασα το ίδιο overclock με μικρότερη προσπάθεια , λιγότερες ρυθμίσεις και γενικότερα με πιο απλό τρόπο.

Με την τελευταία έχω bios version 1, ενώ με τις ASUS αλλάζαμε τα bios σαν κουφέτα.... καλύτερα παραδοσιακό και δοκιμασμένο bios παρά παπατζιλίκια και αστάθεια. Προσωπικά προτιμώ το παραδοσιακό από το UEFI , είναι Hardcore πως να το κάνουμε.... :)

adpanos η 990fxa-ud3 έχει touch bios?

Μετά από το F3 BIOS προστέθηκε υποστήριξη !!! Αν δεις λέει πως έχει προστεθεί η υποστρήριξη και για AM3+.

Απλά κατεβάζεις το touch bios από το παρακάτω link και το εγκαθιστάς !!!

GIGABYTE Z68 Series Motherboards

Τοποθέτησε και το τελευταίο bios για να τρέξει το touch.

Επίσης με το F4 είδα +100Mhz στο cpu με την ίδια τάση, και σταθερότερη λειτουργία με north στα 2650Mhz με 955BE .

GIGABYTE - Motherboard - Socket AM3+ - GA-990FXA-UD3 (rev. 1.0)

Kαι εδώ τα πειστήρια ! :man_in_love:

post-7477-1416075528,0489_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενταξει, ειπα δε θα περιμενω εξω απο το Πλαισιο να μου τρεχουν τα σαλια κιολας... αλλα εχουν παραδοσει πνευμα εκει περα να υποθεσω;

Προσωπικα πριν απο 6 βδομαδες την ειδα στο site τους και ακομα "Αναμενεται συντομα" γραφει... Εψαχνα για καμια με ολομαυρο ή μαυρο-κοκκινο theme και μαλλον θα την πεσω σε Z68...

Αν δεν ηταν σε ιστοσελιδα αλλα ειχαν αναρτησει πινακα εξω απο το καταστημα θα πηγαινα να καταθεσω στεφανι

με την κορδελα να ακουμπα στο "Αναμενεται συντομα"

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ μια 990FXA-UD3, πολύ ευχαριστημένος.

Έπιασε τα 3GHz NB με τάση 1.37V , και 4,02GHz stable 1090Τ, χωρίς πολλά πολλά.

Επίσης έχει πολύ καλύτερη συμβατότητα με τους amd phenom x6, καμία σχέση με το 790fx+sb850 που είχα.

Σωστές θερμοκρασίες δείχνει, επίσης μετά από ώρες stress ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ στους 70C!! :) ενώ με την παλιότερη έκλεινε (crashare) με το που έβλεπε 60C και δεν μπορούσες να κάνεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.