Jump to content



Αποριες περι Laser printer...


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Πηρα πριν απο λιγο εναν laser printer Samsung. (φθηνουλη)

Θα ξεκινησω με την πρωτη μου απορια (για σημερα).

Εναν inkjet αν τον αφησεις καιρο ξερενεται το μελανι και κτλ κτλ... εναν laser αν τον αφησεις αχρησιμοποιητο παθαινει τιποτα???

Link to comment
Share on other sites

Τονερ του μήνα+ με την πρώτη τοποθέτηση σήμερα έβγαλε άψογες εκτυπώσεις !

Ειμαι και λιγο ξανθουλης.. 'ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Τα τονερ δεν εχουν τα προβληματα που εχουν τα κοινα μελανια'. Σωστα? :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Πηρα πριν απο λιγο εναν laser printer Samsung. (φθηνουλη)

Θα ξεκινησω με την πρωτη μου απορια (για σημερα).

Εναν inkjet αν τον αφησεις καιρο ξερενεται το μελανι και κτλ κτλ... εναν laser αν τον αφησεις αχρησιμοποιητο παθαινει τιποτα???

εχεις δει ποσο κανουν τα ανταλλακτικα του? Καιαν δεν κανω λαθος.. δε γεμιζουν

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι samsung έχουν όντως λίγο θέμα με το γέμισμα. Αλλά γίνεται. Και σε γενικές γραμμές και με τους άλλους γίνεται.

Επίσης, και 1 χρόνο να τον αφήσεις αμέσως θα τυπώσει ο laser. Ο βασικότερος λόγος που επένδυσα σε έναν μιας και είχα βαρεθεί να μην έχω εκτυπωτή όταν τον χρειαζόμουν το περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα αυτό SAMSUNG - ΓΝΗΣΙΟ PRINTHEAD SAMSUNG ΜΑΥΡΟ (BLACK) ΜΕ ΟΕΜ: SCX-4521D3 - 0 - plus4u γεμίζει και ξαναγεμίζει και ξανά και ξανά για μια ζωή !

Χρησιμοποιείται σε αρκετούς Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Για μια ζωή όχι ακριβώς. Μετά από 2 γεμίσματα μπορεί να αρχίσει να έχει κάποια διαφορά στην ποιότητα εκτύπωσης. Γενικά δεν έχουν θέμα με τον χρόνο. Περισσότερο ίσως με την υγρασία έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Oι εκτυπωτες laser χρησιμοποιουν μια ειδικη σκονη η οποια μαγνητιζεται και ελκεται από ενα θερμαινομενο κυλινδρο ο οποιος λιωνει τα μορια της σκονης και τα αποτυπωνει πανω στο χαρτι. Οσοι εχετε θα προσεξατε οτι τα χαρτια βγαινουν αρκετα ζεστα απο τον εκτυπωτη.

Οποτε για να απαντησω, δεν υπαρχει κανενα υγρο μελανι παρα μονο αυτη η σκονη (τονερ) οποτε δεν προκειται να στεγνωσει και επισης κραταει για πολυ περισσοτερες εκτυπωσεις απο οτι οι inkjet.

Ως γνωστον ειναι ακριβα τα τονερ, ειδικα αν εχεις εγρωμο laser εκτυπωτη μπορει να χρειαστεις και 150-200 ευρω για ολα τα τονερ (από 2 -4).

Για τον δικο μου ασπρόμαυρο lexmark το τονερ εχει απο 61-85 ευρώ ενω τον αγορασα ολοκληρο στα 85€.

Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεεεεεεεεεεεεε...........................χχχχχχχχχχχχχχμμμμμμμμμ...............ΝΑΙ.... γιατι???

Γιατί πήρα δύο κ προσπαθώ να τους στήσω σε linux, χωρίς να χρησιμοποιήσω αυτή τη μάπα το unified driver που έχουν μαζί τους, μόνο με splix κ cups κ δεν μπορώ να τους κάνω να δουλέψουν. Μάλλον είναι ακόμα νωρίς κ το openprinting.com είναι down.

Αν τα έχει καταφέρει κανείς παρακαλείται να ενημερώσει :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.