Jump to content



Έρευνα για κατάλληλη RAM


arxhgopoulo

Recommended Posts

Έχω την GIGABYTE GA-EP31-DS3L LGA 775 Intel P31 ATX Intel Motherboard και αυτή την στιγμή έχω Ram(Mushkin Enhanced Silverline 2GB (2 x 1GB) 240-Pin DDR2 SDRAM DDR2 800 (PC2 6400) Dual Channel Kit)...θέλω λοιπόν να βάλω περισσότερη Ram..η motherboard μου έχει διάφορους περιορισμούς...max 4gb Ram...δεν γίνεται να βάλω double-sided rams και στα τέσσερα ''slots'' πού έχει...μπορείς να βάλεις πχ στο 1 & 3 ή στο 2 & 4..πάντως όχι δίπλα δίπλα..πχ 1 & 2...

Θέλω αν γίνεται να κρατήσω τις παλιές Ram και να πάρω 2 x 1GB SINGLE-SIDED...αν και δεν ξέρω που θα βρω...δεν ξέρω να τις ξεχωρίζω..

Αλλιώς σκέφτηκα να βάλω 2 x 2GB ...αλλά θα μου κοστίσει περισσότερο και δεν ξέρω αν έχει κάποιο περιορισμό η motherboard ώστε σε ένα ''slot'' να μην μπορείς να βάλεις 1 ram των 2GB...

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοεις να βαλεις διπλα διπλα και να εχεις και dual channel, αλλιως δε νομιζω να

στεκει οτι δε γινεται να ναι διπλα διπλα.

Ωστόσο για να μην μπλεκεις μπορεις απλα να παρεις ενα κιτ 2χ2 και τελος.

Αυτο με τον περιορισμο στο σλοτ οχι δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά οτιδήποτε από 800MHz και πάνω (2Χ1GB) θα σου παίξει. Μπορείς π.χ. να πάρεις αυτές

Transcend 1GB DDR2-800 Ram Dimm (PC2 6400, 5-5-5-18, JM800QLU-1G) - Μνήμες - plaisio.gr

Κατά 99% δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

<<* Because of chipset limitations, do not populate both DIMM sockets of the same channel (e.g. DDR and DDR2), or populate 4 DIMM sockets with double-sided memory modules to prevent system's failure to start or incorrect detection of memory modules. Please refer to the user manual for the memory configurations table. >>

Στα specs της motherboard λέει τα παραπάνω ..κ.α...

jiohkor3===>

Εκτός από τις Ram που έχω πάνω είχα δοκιμάσει να βάλω κάτι kingston με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά το pc δεν bootare επειδή είναι και αυτές DOUBLE-SIDED...στα ''slots'' 1 & 2 όπως κ στα 3 & 4 δεν μπορώ να βάλω 2 DOUBLE-SIDED για αυτό είπα όχι δίπλα δίπλα(Δεν εννοώ double channel) μάλλον θα πάρω 2 x 2gb αφού μου λες ότι δεν υπάρχει περιορισμός ανά ''slot''... αυτές λέω (KINGSTON KHX8500D2K2/4G HYPERX DDR2 4GB (2X2GB) PC8500 1066MHZ GENESIS DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR)

yanni===>

αυτές που μου είπες αν είναι DOUBLE-SIDED δεν θα κάνουν...(Διπλής όψης RAM είναι ένα είδος τυχαίας προσπέλασης μνήμης που έχει τσιπ του χωρίζεται σε δύο πλευρές (που ονομάζεται "τάξεις"), μόνο ένα από τα οποία μπορεί να δει σε μια στιγμή από τον υπολογιστή. )

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω single sided είναι αυτές που έχουν τσιπάκια μόνο από την μια πλευρά! Ότι 1GB DDR2/3 RAM έχω/είχα είναι/ήταν single sided (με βάση το "τσιπάκια από την μια μόνο πλευρά") και κατά 99.9% το ίδιο ισχύει και για τις Transcend.

Αν είναι να πας σε 2Χ2 δεν υπάρχει λόγος να "ξηλωθείς". Και οι Corsair παρακάτω μια χαρά είναι

Μνήμες Τύπος Μνήμης DDR2,Μέγεθος Μνήμης 4 GB - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και εγώ το ίδιο νομίζω ότι είναι οι single-sided και αντίστοιχα οι double-sided απλά δεν είμαι και σίγουρος γι αυτό ρωτάω...

αν πάω σε 2x2 που μάλλον αυτό θα κάνω θα κάνω μια έρευνα αγοράς πρώτα...

(Your GA-EP31-DS3L (rev. 2.0) System Specs

Memory:

DDR2 PC2-8500, DDR2 PC2-6400, DDR2 PC2-5300

Memory Type: DDR2 PC2-8500, DDR2 PC2-6400, DDR2 PC2-5300, DDR2 (non-ECC)

Maximum Memory: 4GB

Slots: 4

Each memory slot can hold DDR2 PC2-8500, DDR2 PC2-6400, DDR2 PC2-5300 with a maximum of 1GB per slot.*

*Not to exceed manufacturer supported memory.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω....αν δεν είχε περιορισμούς η motherboard όλα καλά θα ήταν...μου έχουν τύχει όλα τα <<προβληματικά>> ...εχθές έφτιαχνα την κάρτα ήχου (sb audigy sb0570) γιατί η creative δεν έχει βγάλει drivers για τα win 7 για τα 5.1 & 7.1 και δεν παίζουν τα μπάσα και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.