Jump to content



Προβλημα με repair στα windows


GoriLLakoS

Recommended Posts

Καλημερα πρωτα απ'ολα....ο θεος να την κανει καλη με τα σκ@τοwindows που εχουμε μπλεξει....λοιπον ακουστε...εχθες ξαφνικα ο υπολογιστης μου εκλεισε απο μονος...ηταν ανοιχτος 18 ωρες.οταν τον ανοιξα ξανα,ειχε γινει αισθητα πολυ αργος κ κλειδωσε το ποντικι 2 φορες....στον εξπλορερ εμπαινε ανετα,αλλα οτι αλλο προγραμμα πηγαινα να ανοιξω εκανε 1 ωρα!απο τα νευρα μου τον κλεινω κ σημερα το πρωι που παω να τον ανοιξω.....voila.....μου γραφει οτι η εντολη του συστηματος μου C:/WINDOWS/system 32....(kati tetoio τελοςπαντων,αυτο δεν ειναι αρχειο για το βοοτ των windows)εχει σβηστει κ να προσπαθησω να κανω repair.Βαζω το cd των windows k arxizω κ εγω να τα φτιαξω.....οταν ομως παω να τα φτιαξω (αμα πατησεις help)σου βγαζει μια σειρα εντολες...ποια απ'ολες αυτες πρεπει να πληκτρολογησω ετσι ωστε να ξαναβαλω αυτο το αρχειο κ να βρω το συστημα μου ετσι οπως ηταν πριν,χωρις να χασω τιποτα????????:(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις autorepair????Μιλάμε για Windows XP φαντάζομαι ή 2003??

Επίσης δοκίμασε από την κονσόλα του repair να κάνεις ένα Check Disk (chkdsk) γιατί μπορεί και να στρώσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να αντιγράψεις ένα κατεστραμμένο αρχείο από το cd στον σκληρό

Χρησιμοποίησε την εντολή expand

(expand προέλευση [/d:filespec] [ προορισμός ])

Δοκίμασε αυτό και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Με αλτ -ctrl-delete ti procceses etrexan ??

μηπος εφαγες κανα σκουλικη ??

Εαν δεν εισαι σιγουρος και δεν καθαριστει καλα τοτε αδικος κοπος το restore/repair.

Kane kai ton kopo na deis mesa sto msconfig sto startup ti asxeto trexei stin ekinisi kai kleisto mipos doulepsei stin epanakinisi.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο επαθα και εγω πριν λιγες μερες!!!κωλησε στα windows πατησα restart...

kai c:\windows\system32\config\system missing

και μαλιστα πριν δω αυτο μπουταρε αλλα εκει που τα windows ζητανε το pass για τον user..εδν επερνε με τιποτε τον κωδικο μου..οποτε ξαναπατησα restart kai tote εγραψε για το missing file...το παλεψα με το repair αλλα τιποτε...οποτε ξαναεβαλα τα windows αλλα σε ενα φακελο windows1 μπας και σωσω το desktop kai ta documets αλλα αποτι καταλαβα εκανα πατατα γιατι εβαλα παλι το ιδιο User..(δεν θυμαμαι βασικα λολ) και τα αρχεια μου δε τα βρισκω με τιποτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overclocked [Σήμερα, στις 11:25]

το ιδιο επαθα και εγω πριν λιγες μερες!!!κωλησε στα windows πατησα restart...

kai c:\windows\system32\config\system missing

και μαλιστα πριν δω αυτο μπουταρε αλλα εκει που τα windows ζητανε το pass για τον user..εδν επερνε με τιποτε τον κωδικο μου..οποτε ξαναπατησα restart kai tote εγραψε για το missing file...το παλεψα με το repair αλλα τιποτε...οποτε ξαναεβαλα τα windows αλλα σε ενα φακελο windows1 μπας και σωσω το desktop kai ta documets αλλα αποτι καταλαβα εκανα πατατα γιατι εβαλα παλι το ιδιο User..(δεν θυμαμαι βασικα λολ) και τα αρχεια μου δε τα βρισκω με τιποτε...

Ενα καλο προγραμματακι που διαβαζει ntfs απο dos δινοντας σου την δυνατοτητα να κρατησεις backup

http://www.ntfs.com/products.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.