Jump to content



Προβλημα με repair στα windows


GoriLLakoS

Recommended Posts

για να ανέβεις Directory χρησιμοποιείς "cd.." (δύο κάτω τελείες)

για να κατέβεις "cd X:\direstory\"

νομίζω ότι μπορείς να πας και κατευθείαν με "cd X:\direstory\" χωρίς "cd.." στην συγκεκριμένη consola...

Link to comment
Share on other sites

endu ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια αλλα μαλλον εχουν καει καποια(τα περισσοτερα) εγκεφαλικα μου κυταρα κ δεν μπορω να το κανω....μαλλον θα βρω καποιον αλλο να μου το κανει repair!Hey guys....κανενας που να μενει αθηνα(κ αν γινεται κοντα νεα σμυρνη) που διατιθεται να με βοιθησει λιγο????να σας φερω τον σκληρο η κατι τετοιο τσπ????:help:

Link to comment
Share on other sites

Μια ευκολη ληση αν σε αφισει ειναι να μπουταρεις απο windows cd και θα ξεκινησεις setup sto idio partition ALLA ΧΩΡΙΣ FORMAT kai an to MBR einai ακομα οκ και δει τα ΧΡ θα σε ρωτισει αν θελειs repair .(αν οχι μην συνεχισεις )

Οποτε θα μεινουν ολα τα προγραματα και αρχεια με μονη απωλεια καποιους οδηγους.

Εγω εχω βεβαια και τα 2000 σε αλλο παρτισιον και κανω καποιες διορθωσις απο κει.

Παραδειγμα.. μια μερα οταν ειχα corrupt or not found system file ταδε.. μπηκα με 2000 και πηγα στο δισκο των ΧΡ και με ενα απλο CUT/PASTE του φακελου σε ασχετο σημειο και μετα παλι μια cut/paste στη αρχικη του θεση διορθωθηκε το corruption και η βλαβη εφυγε σαν απο θαυμα.(μαλων καποιο χαμενο bit or crc error εφτιαξα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια δικια μοθ λυση:

1) κανε το bios na bootarei apo CD

2) βαλe το cd twn windows

3)bootare απο το cd

4) Μολις μπει πατα R και μετα τα κανει μονο του

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ.

Απλα ειναι μια λυση :)

Υ.Γ.: Το Καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις backup τα αρχεια σου και format

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CyBeR_JiM [Σήμερα, στις 11:03]

4) Μολις μπει πατα R και μετα τα κανει μονο του

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ.

Απλα ειναι μια λυση :)

Υ.Γ.: Το Καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις backup τα αρχεια σου και format

Xa!xa!καλο κ αυτο.....μονο οτι αμα πατησεις r ,τιποτα δεν κανει μονο του!!!αμα ηταν ετσι θα το ειχα φτιαξει κ δεν θα σας ρωτουσα......αμα πατησεις r βγαζει μια σειρα απο εντολες.....εσυ το εχεις κανει κ τα εκανε ολα μονο του?????:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα τον δισκο σε αλλο pc μπας κ κανω αντιγραφη τον φακελο system32 apo ton fakelo twn windows αλλα συνεχεια λεει οτι το προγραμμα δεν μπορει να αντιγραφει επειδη χρησιμοποιηται απο αλλον χρηστη η προγραμμα!!!τσπ....για να κανω repαir τωρα που μπορω να μπω στον δισκο πως το κανω????

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το έβαλες σε άλλο PC έπρεπε να πάρεις back up τα αρχεία σου από κει, και μετά να κάνεις fresh install και να τελειώνεις.

Για Repair κατά την εγκατάσταση όταν θα του δείξεις το C (π.χ) θα ανιχνεύσει την παλιό σου setup των Win, μετά πατάς εκεί την επιλογή που θα σου δώσει για repair.( Δε θυμάμαι πιο shorcut key είναι αλλά θα στο γράψει) Αν παρόλ αυτά δε σου ανιχνεύσει Win και δεν έχεις πάρει back up όταν θα επιλέξεις το C (π.χ) πάτα την επιλογή Leave as is (ή κάτι τέτοιο) και μη το formάρεις. (προσευχήσου ότι δε θα πατήσει κανένα data που θες από πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.