Jump to content



Θελω τη γνωμη σας!


fanisk

Recommended Posts

Παιδες πηγα σημερα στο Πλαισιο για το γνωστο θεμα...:D και μου ειπε το παιδι οτι η Asus V9950 εχει καταργηθει πλεον και αναλογη ειναι η Asus V9950Gamers Edition..

Αληθευει αυτο?????

Παμε παρακατω...

Σκεφτομαι αν γινεται, να ζητησω πιστωτικο, να παρω τα χρηματα μου πισω και να παω να παρω καμια ATi 9800...ποια ομως?????

Εχω δει παρα πολλα μοντελα...με διαφορετικες τιμες...και φυσικα καποια θα ειναι καλυτηερη απο καποια αλλη:rolleyes:

Ποια 9800 να παρω????? Λεω για μεχρι 300

Καλα ειναι ή χρειαζονται κι αλλα?????

Και ρε παιδια τι διαφορες εχει μια πχ 9800 club απο μια 9800asus(πανω απο 500 κανει...αλλα ειναι πανεμορφη!)

Απο εσας θελω να μου πειτε:

1.Ποια καρτα μεχρι 300

2.Τις επιδοσεις της

3.Χαρακτηριστικα(χρονισμος μνημης, πυρηνα)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΣΩΝ ΕΧΟΥΝ 9800(πολλοι βλεπω εχουν club...)

Θα δω μεγαλη διαφορα σε σχεση με την Asus V9950 Gamers Edition FX5900?

Οι χρονισμοι της ειναι 400 ο πυρηνας και 700 οι μνημες.

Στις 9800...ποια η διαφορα σε επιδοσεις και τιμη απο pro σε xt?

Link to comment
Share on other sites

Kαμμια 9800ΧΤ δεν συγκρινεται με 5900ge σε dεfault τουλαχιστον συχνοτητες. Η 5900ge να φανταστεις ειναι κατωτερη και της σκετης 5900 αφου εχει 100MHz λιγοτερα στης μνημες και 50 νομιζω στον πυρηνα... Οσο για την asus εχω ακουσει οτι δεν ειναι και απο τις καλυτερες 9800xt που κυκλοφορουν... Αντιθετα οι club (9800pro) ειναι αρκετα διαδεδομενες αφου εχουν χαμηλο κοστος και κλοκαρονται ευκολα...

Υ.Γ. Τελειωσες με τις γ@μ$μενες εξετασεις ?:D

Link to comment
Share on other sites

Φανη , save your money....(κανει και ομοιοκαταληξια....)

Παρε τα λεφτακια πισω απο το πλαισιο , και μετα τρεχα και παρε αυτο απο e-shop...

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.514072

Ειναι η γνωστη msi 5900 xt , που με μεγαλη ανεση θα παει πανω απο 400/800........ ή και ακομα καλυτερα 9800pro (αυτη ειναι η club3d που βλεπεις...) εδω........

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.510320

Δεν λεει με τιποτα να ξοδεψεις περισσοτερα λεφτα για την ηδη υπαρχουσα τεχνολογια , μιας και οι καρτες που ερχονται ειναι πραγματικα φανταστικες.....

Kρατα τα λεφτα σου , για τα νεα εργαλεια που ερχονται.....

:banging:

Link to comment
Share on other sites

saxon_747 ευχαριστω! Τελειωσα στις 10/6...Α Λυκειου!

Αρα καλυτερα να μεινω με αυτη που εχω τωρα?

Τασο ειλικρινα με τοσες καρτες που κυκλοφορουν εχω χασει τον μπουσουλα...

Θα κοιταξω τα λινκ που μου εδωσες...

Ποτε θα βγουν οι νεες καρτες?

Μηπως να περιμενω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει, συντομα ολοι θα αλλαξουμε καρτες... Εξαρταται βεβαια απο το ποσο τη χρειαζεται κανεις. Αυτο που σου λεει ο tomhell ειναι εν μερει σωστο αλλα στη θεση σου αν ηταν να επαιρνα 5900ΧΤ θα κρατουσα την ασους. (Ειναι το ιδιο σε επιδωσεις). Η αλλαγη αξιζει μονο με 9800pro...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα φυγω για διακοπες και θα γυρισω Σεπτεμβρη...οποτε να μη τη παρω τωρα και να την παρω οταν γυρισω?

Θα εχουν πεσει παρα πολυ μεχρι τοτε?

Αλλα θα εχει πεσει και η δικη μου...οποτε καλυτερα να τη δωσω τωρα ε?

Τασο αυτη που εχει το λινκ που εδωσες ειναι οι νεας γενιας καρτες?

Φανταζομαι πως δεν συγκρινεται με αυτη που εχω τωρα ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, σου αλλαξαν την 5900GE που ανεβαζε θερμοκρασια κτλ με μια 5900GE που ειναι ενταξει? Αν ειναι οντως οκ κρατα την και τα χριστουγεννα παιρνεις μια καινουργια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ASUS 5950 Gamers edition

Αυτή που υπάρχει είναι η ASUS 5900 Gamers edition, η οποία βασίζεται στο 5900ΧΤ GPU της nVidia

To 5900XT είναι μια κομμένη έκδοση του κλασσικού 5900.

Με λίγα λόγια μη κανείς αυτή την αλλαγή.

Βρες κάποια κάρτα που να έχει ακριβώς το ίδιο GPU με αυτή ου είχες αρχικά.

Πάντως το βλέπω λίγο δύσκολο να παράς τα λεφτά σου πίσω... αλλά αν τα καταφέρεις πάρε μια OEM 9800pro ,αν δε θέλεις να ξοδευτείς, αυτή κάνει γύρο στα 240

Link to comment
Share on other sites

Οχι saxon μου αλλαξαν την 5900 σε 5900GE..

Η οποια βραζει απο θερμοκρασιες!

Η προηγουμενη ειχε προβλημα με τη τροφοδοσια της...

kaynd δεν ειπα οτι εχω 5950..

ο 5900ΧΤ ειναι καλος?

Αρα να τη κρατησω?

Μπαααα...πιστευω οτι ισως μπορεσω να παρω τα χρηματα μου πισω... τους αφηνουμε τρελα ποσα ανα τακτα χρονικα διαστηματα και 2-3 φορες ΚΑΙ ο ξαδερφος μου πηρε τα χρηματα του πισω που δεν κανει τρελες αγορες στο Πλαισιο...

Link to comment
Share on other sites

Όκ αν μπορείς να πάρεις τα χρήματα σου πίσω είναι τέλεια μη φαντάζεσαι ότι θα πάρεις το πόσο που έδωσες, υποτίθεται ότι την κράτησες κάποιο καιρό τη κάρτα

Ναι το 5900ΧΤ είναι χειρότερο από το 5900 (είναι ακριβώς το αντίθετο από ότι ισχύει για τις Ati)

Η κάρτα που έχεις τώρα έχει το 5900 GPU

Link to comment
Share on other sites

Παλι μπερδευεσαι... Η Asus ονομαζει τις καρτες τις με δικη της ονοματολογια... πχ Αsus 9950GE... Φυσικα ΔΕΝ ειναι 5950 αλλα 5900ΧΤ...

Αsus V9999 = nvidia 6800

Asus V9560 = nvidia 5600

Asus V9570 = nvidia 5700 ktl

Asus V9950 = nvidia 5900xt

http://www.asus.com/products/vga/vgaindex.htm

Tελοσπαντων εγω προτεινω να την αλλαξεις μονο με 5900 (normal) η 9800προ/ΧΤ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Τα μπερδεψαμε.... Λοιπον η ASUS ονομαζει την καρτα 5950GE , η οποια βασιζεται στο 5900XT της nvidia... ;) Δεν υπαρχει chipset 5900GE...

Απλα σε αυτο το ποστ μπερδευτηκα και αντι να γραψω Asus 9950, εγραψα 5950...

Για κοιταξε ομως κατι που αξιζει να περιμενεις...

http://www.asus.com/prog/spec.asp?m=V9999ULTRA%20Deluxe&langs=01

http://www.asus.com/prog/spec.asp?m=AX800%20XT/TVD&langs=01

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω χασει το μπουσουλα με ολους αυτους τους κωδικους/αριθμους/ονοματα!!!!!

kaynd αν τη παρω πισω θα παρω 260...και την παλια το Νοεμβριο την ειχα παρει 400+!

Δεν μαμιουνται...

Αρα να την δωσω πισω τωρα(για να μη πεσει κι αλλο) -αν γινεται φυσικα!- και να βολευτω με καμια αλλη(θα βρω ομως?ισως παρω του ξαδερφου την παλια..) μεχρι τελος του μηνα, να φυγω, και οταν γυρισω το Σεπτεμβρη να παρω καινουρια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.