Jump to content



mobile Internet: wifi vs 3G


neuromancer

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος ένα κινητό να μη συνδέεται στο Internet μέσω του δικτύου της κινητής τηλεφωνίας αλλά μόνο μέσω τυχόντα διαθέσιμου wi-fi?

Έχει να κάνει με τη συσκευή ή με την εταιρία/συμβόλαιο κινητής?

Link to comment
Share on other sites

LG P500 είναι η συσκευή αλλά δε βγάζω άκρη που υπάρχει τέτοια ρύθμιση... η κάρτα SIM ήταν πρώτα σε ένα sony-ericson (non android).

A! και δεν έχω συμβόλαιο, έχω το λεγόμενο "συμβόλαιο χωρίς πάγιο" - πληρώνω ότι μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

settings - wireless networks settings - mobile networks - data enabled -> unchecked

edit για το edit σου..

αν σε ενδιαφερει υπαρχει με 10Ε πακετο για το συμβολαιο σου για 300ΜΒ η με 5Ε για 100ΜΒ.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T14/section/CIOTPcontracts

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν η επιλογη που σου ειπα ;

αν σε χρεωνε λογικα θα σου εσκαγε μηνυμα απο κοσμοτε οτι εκανες χρηση ιντερνετ.Ετσι γινεται στην καρτοκινητη.Για συμβολαιο δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

λενε οτι πρεπει να κανει 2-3 κυκλους αποφορτισης για να μπορει να στρωσει η μπαταρια.

και δεν ειναι απαραιτητο να φτασει 0% και 10% καλα ειναι

οσο για το 2g/3g εχε παντα το 2g , δεν υπαρχει λογος να σου ψαχνει σημα για 3g και να σου καταναλωνει μπαταρια.

οσο για το αν τρωει με το data disabled , θαρρω πως τρωει..

εγω αυτο που κανω ειναι αν θελω κατι στα "γρηγορα" βαζω το 3g για πιο γρηγορο surfing

Link to comment
Share on other sites

...οσο για το αν τρωει με το data disabled , θαρρω πως τρωει..

"τρώει"..? μπαταρία εννοείς? ή μήπως ευρώπουλα?

εγω αυτο που κανω ειναι αν θελω κατι στα "γρηγορα" βαζω το 3g για πιο γρηγορο surfing

Δεν το θέλω για σερφ για την ώρα. Το πήρα γιατί θα άλλαζε η γυνάικα και της εδωσα το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοχαμός πάντως... έχει καμμιά 32 apps, άχρηστες οι περισσότερες (μήπως να τις έβγαζα τελείως/uninstall ?).

Την εφαρμογή της LG για σύνδεση με το PC δεν την κατέβασα, έβλεπά το παλιό Sony με MyPhoneExplorer και προσφάτως υποστήριξε και Android συσκευές οπότε έκανα backup από το Sony και restore στο LG. O ορισμός της βολικότητας!!!

Το άλλο καλό είναι ότι ήρθε και με 2.3.3 εργοστασιακό οπότε δεν θα μπλέξω με upgrates κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με linux και non-win OSs δεν έχω σχέσεις (ώπα στίχος!) αλλά αν το folder tree που είδα στο P500 είναι το τυπικό folder tree του android τότε ένα έχω να πω: μπ.....λο!

Που είναι τα αρχεία μου οέο! που είναι οι φώτος, οέο? που σώζει ο browser, οέο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.