Jump to content



Athens Wireless Metropolitan Network


YDinopoulos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Αν εισαι σε κομβοπου προσφερει Ιντερνετ, εχεις ενα καλο Bandwidth. Αλλιως εχεις αρκετο file sharing, τουρνουα παιχνιδιων και γενικα πίστες.

Επίσης προσφέρεται το VoIP

μην λες τετοια....

αυτο δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο και εξαρταται απο πολλους παραγοντες

αμα ειναι να συνδεθει καποιος για να εχει Ιντερνετ καλυτερα να μην το κανει καθολου

ας παει καλυτερα να παρει μia adsl που θα του ερθει και φτηνοτερα

οσο για το gaming ....ναι ,γινονται συνεχεια Lan parties ΑΛΛΑ μονο με clients που ειναι στον ιδιο κομβο

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμείστε οι ταχύτητες δεν είναι και τόοοοσο Super.....Δε λέω είναι πολύ καλή περίπτωση αλλα αν είσαι π.χ Μαρούσι και κατεβάζεις απο π.χ Φάληρο μη περιμένετε ταχύτητες 500κ....το πολυ 20κ να πιάσετε. Τεράστιες (500κ) ταχύτητες παίζουν μόνο όταν κατεβάζεις απο αυτόν που είσαι συνδεδεμένος απευθείας με την προυπόθεση οτι και οι 2 είναι συνδεμένοι μόνο μεταξύ τους. Πάντως 100 με 200 τα πιάνεις συνήθως αν είσαι σε καλή περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

μην λες τετοια....

αυτο δεν ειναι και τοσο συνηθισμενο και εξαρταται απο πολλους παραγοντες

αμα ειναι να συνδεθει καποιος για να εχει Ιντερνετ καλυτερα να μην το κανει καθολου

ας παει καλυτερα να παρει μia adsl που θα του ερθει και φτηνοτερα

Mα για αυτο ειπα "αν ο κομβος......"

Οσο για τα lanparties...εισαι σιγουρος; Αν εισαι συνδεδεμενος σε ΑΡ που ειναι πανω σε BackBone, τους βλέπεις όλους!!! Toυλαχιστον ετσι εχω καταλαβει....

@Chris2004

Σιγουρα! Αλλα 20kb/s δεν ειναι ασχημα οταν "κατεβαζεις" απο καποιον που ειναι μακρια !

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση ρε παιδιά σε όλα αυτά. Δηλαδή όλοι όσοι είναι μέσα στο awmn, βλέπουν τους άλλους μέσω του Network Places? Και βλέπει ο καθένας ότι έχει κάνει share ο άλλος;

Χαζή ερώτηση αλλά τι να κάνω. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα centrino laptop και στο γραφειο, σπιτι, μου, κτλεγω δοκιμασει scan me to netstubler πουθενα ομως δεν πιανω σημα απο καποιον αλλο π.χ. ν.σμυρνη, δαφνη, λυκαβητος, γλυφαδα

μια φορα μονο επιασα καποιον στο λυκαβητο αλλα με low σημα και τελικα δεν εγινε

ποτε connect? to onoma toy ηταν awmn kai καποιο νουμερο

μαλλον πρεπει να μαλλον να βαλω κεραια

αλλα σε λαπτοπ τι πατεντα υπαρχει για να βαλεις κεραια αν ειναι centrino?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

α) που μενεις ?

β)Για το λαπτοπ..Λογικα θα πρεπει να βαλεις κεραια στην ταρατσα και στο γραφειο ενα wireless router, ωστε να συνδεθεις...

α) σε ολες τις παραπανω περιοχες ειμαι αρκετες ωρες την βδομαδα

β) γνωριζω μερικα πραματα απο router αλλα δεν υπαρχει καποια πατεντα

για να ειναι φθηνη η λυση? π.χ. ανοιγω το λαπτοπ και στο βυσμα εκεινο βγαζω την

υπαρχουσα κεραια και συνδεω μια αλλη η κατι τετοιο?

εχω δει site που φτιαχνουν κεραιες μεχρι απο κινεζικα τηγανια και πιανουν 1 εως και 5 μιλια αν υπαρχει οπτικη επαφη

Link to comment
Share on other sites

Για την περιοχη μου (Α.Γλυφαδα) υπάρχουν ήδη 3 nodes με ΑΡ και 4-5 που ενδιαφερονται.

Οσο για το laptop,δεν ξερω τι παιρνει απο πισω, οποτε δεν ξερω για να σου απαντησω. Δεν γλιτωνεις το router ομως. Θελει ειδικο software μου φαινεται κ οχι μια απλη κάρτα wifi !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Μια διευκρίνηση ρε παιδιά σε όλα αυτά. Δηλαδή όλοι όσοι είναι μέσα στο awmn, βλέπουν τους άλλους μέσω του Network Places? Και βλέπει ο καθένας ότι έχει κάνει share ο άλλος;

Χαζή ερώτηση αλλά τι να κάνω. :tomato:

καπως ετσι

βασικα μεσω dc++ γινεται το file sharing

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.