Jump to content



Πρόβλημα με πρόγραμμα


intel4ever

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα πρόγραμμα και μου παίζει κανονικά στα xp 32bit αλλά στα 7αρια 64 bit (Έχω Windows 7 Home Premium ) δεν μου παίζει και μου εμφανίζει το παρακάτω error, μήπως μπορεί - ξέρει κάποιος μια λύση για το πρόβλημα αυτό ?

Έχω κάνει Δεξί κλικ -> Ιδιότητες -> Συμβατότητα και στο "Εκτέλεση προγράμματος σε λειτουργία συμβατότητας για:" επιλέγεις Windows XP SP3 αλλά τίποτα

post-9709-1416075523,3319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω οχι φιλε μου...

Δεν ξερω ποσο σημαντικο σου ηταν το προγραμμα αυτο αλλα ετσι ειναι...

Σπαστικο δεν λεω...

Εκτος αν ειναι τοοοοοοοοοοσο σημαντικο και βαλεις παραλληλα ή αντικαθιστωντας τα παρων παραθυρια, καποιο λειτουργικο 32bit...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο ειναι το τιμημα ακομα και σημερα των 64bit...

Προσωπικα δεν γνωριζω αν υπαρχει κανενα hack ωστε να τρεξει προγραμμα 32bit σε πλατοφορμα 64bit...

Μα νομίζω οτι στα Win 64 bit υπάρχει φάκελλος οπου εγκαθίστανται αυτόματα οι 32 bit εφαρμογές ωστε να μπορεί

να τις τρέχει το λειτουργικό

Μήπως το πρόγραμμα που προσπαθεί να τρέξει ο [MENTION=9709]intel4ever[/MENTION] ειναι 16 bit που ναι μεν έτρεχε στα xp 32 bit αλλα τώρα στα 64 bit δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

1.Μα νομίζω οτι στα Win 64 bit υπάρχει φάκελλος οπου εγκαθίστανται αυτόματα οι 32 bit εφαρμογές ωστε να μπορεί

να τις τρέχει το λειτουργικό

2.Μήπως το πρόγραμμα που προσπαθεί να τρέξει ο [MENTION=9709]intel4ever[/MENTION] ειναι 16 bit που ναι μεν έτρεχε στα xp 32 bit αλλα τώρα στα 64 bit δεν γίνεται?

1.Δεν νομιζω...Αλλα καλυτερα αν θελει ας μας πει την εφαρμογη να την τρεξουμε και εμεις στα 64αρια μας να τσεκαρουμε...

2.Που να ξερω εγω; Κατι μου λεει πως εκεινος θα γνωριζει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόγραμμα που προσπαθεί να τρέξει ο [MENTION=9709]intel4ever[/MENTION] ειναι 16 bit που ναι μεν έτρεχε στα xp 32 bit αλλα τώρα στα 64 bit δεν γίνεται?

Ακριβώς. Είναι πολύ παλιό πρόγραμμα, γραμμένο σε VB3 και compiled στα 16bit. Δεν πρόκειται να παίξει στα Win.7.x64.

VB3 generates 16 bit code, which will work on most any Microsoft Windows platform (Win3.1 or greater).

Η πιό εύκολη λύση, αν έχεις το χώρο (~20GB) και αρκετή μνήμη (>2GB) είναι να βάλεις το VirtualPC και να στήσεις εκεί τα Windows XP ώστε να τρέχουν το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Είναι πολύ παλιό πρόγραμμα, γραμμένο σε VB3 και compiled στα 16bit. Δεν πρόκειται να παίξει στα Win.7.x64.

Η πιό εύκολη λύση, αν έχεις το χώρο (~20GB) και αρκετή μνήμη (>2GB) είναι να βάλεις το VirtualPC και να στήσεις εκεί τα Windows XP ώστε να τρέχουν το πρόγραμμα.

To virtual pc δεν τρέχει στα home... (Έχω Windows 7 Home Premium )

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν νομιζω...

Αφού έχεις Win 7 64 bit πήγαινε Program files και βρές δύο φακέλλους ο ένας λέγεται "Αρχεία εφαρμογών" και ο άλλος "Αρχεία εφαρμογών(χ86)".Σε αυτόν τον δεύτερο εγκαθίστανται οι 32 bit εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Win 7 64 bit πήγαινε Program files και βρές δύο φακέλλους ο ένας λέγεται "Αρχεία εφαρμογών" και ο άλλος "Αρχεία εφαρμογών(χ86)".Σε αυτόν τον δεύτερο εγκαθίστανται οι 32 bit εφαρμογές

Ναι αλλά η εφαρμογή είναι 16 bit

Τότε VMWare ή VirtualBox.

Δεν ξέρω τι ακριβώς και που να το κατεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Win 7 64 bit πήγαινε Program files και βρές δύο φακέλλους ο ένας λέγεται "Αρχεία εφαρμογών" και ο άλλος "Αρχεία εφαρμογών(χ86)".Σε αυτόν τον δεύτερο εγκαθίστανται οι 32 bit εφαρμογές

Αυτο το γνωριζω, αν και παραπανω γραφωντας για τα μειονεκτηματα των 64, ημουν καπως απολυτος...

Παντως υπαρχουν καποιες εφαρμογουλες που δεν τρεχουν στα 64αρια, βγαζωντας το γνωστο error...

To virtual pc δεν τρέχει στα home... (Έχω Windows 7 Home Premium )

Αρε MS περιφανη...Αντι να λενε καπου τρανταχτα πως για Home δεν υπαρχει VirtualPc, στο εχουν κανονικα στην λιστα, ωστε να πατησεις και να φας την πικρα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το virtual PC στα 7αρια Home premium με [ame=http://www.youtube.com/watch?v=Z9kcFSOwbU8]αυτόν[/ame] τον τρόπο και δουλεύει!! αλλά μου ζητάει κλειδί προϊόντος (product key) και δεν έχω κάτι να βάλω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.