Jump to content



απόψεις σχετικα με Sigma 70-200mm f2.8 APO DG


Recommended Posts

τι άποψη εχετε για τον φακο του τίτλου; τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν κάτι αντιστοιχο σε nikon αλλά ουτε θέλω να ξεπεσω σε tamron (ελπιζω να μην εθιξα κανεναν απλα εχω ακουσει οτι ο αναλογος tamron υπολειπεται).

όποιος τον έχει να καταθεσει άποψη. το σωμα που θα μπει είναι η d60.

Link to comment
Share on other sites

HSM οπωσδήποτε γιατί αλλιώς δεν θα έχει AF στην d60. Εκτός και αν δεν τον ενδιαφέρει. :)

Έχω όμως την εντύπωση ότι κυκλοφούν 2 ή 3 εκδόσεις του συγκεκριμένου φακού οπότε καλό θα ήταν να προσδιορίσεις για ποια από αυτές ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

αυτός είνια συμπαθητικούλης (έως πολύ καλός). τον είχα δοκιμάσει στη d300 και μου είχε αφήσει ωραίες εντυπώσεις αν και τελικά προτίμησα τον 80-200 nikon (non af-s αλλά στην τιμή που τον πήρα δεν υπήρχε περίπτωση να το σκεφτώ για κάτι άλλο :p)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι για αγορα καινουριου??

θα ακουστει χαζη ερωτηση ...αλλα για ποιο λογο σε ενδιαφερει η αγορα του συγκεκριμενου φακου?(και ολιγον πιο γενικα της συγκεκριμενης κατηγοριας..)

Αλλους φακους που εχεις??(και στο ιδιο εστιακο μηκος αλλα και γενικοτερα).

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι για αγορα καινουριου??

θα ακουστει χαζη ερωτηση ...αλλα για ποιο λογο σε ενδιαφερει η αγορα του συγκεκριμενου φακου?(και ολιγον πιο γενικα της συγκεκριμενης κατηγοριας..)

Αλλους φακους που εχεις??(και στο ιδιο εστιακο μηκος αλλα και γενικοτερα).

ναι εκτός από τον all around 18-55mm έχω και έναν 35mm f1.8. τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση. απλά λέω εδώ και καιρό να πάρω ένα σοβαρο τελε φακο. και λέγοντας σοβαρό εννοώ και την ποιότητα κατασκευής αλλά και κυρίως το ανοιχτό διάφραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηταν θεμα εντυπωσης...απλα θεμα ερωτησης.

Συνηθως τα λεφτα τα ριχνεις εκει που τα χρησιμοποιεις περισσοτερο.

Αν θες τηλεφακο για πανω απο το 50% των ληψεων που (θες να) κανεις παρτον.(και με το ποσο που σκεφτεσαι να διαθεσεις και κρινωντας απο τα υπολοιπα....μη σου πω και πανω απο 70%)

Δεν ειναι κακος..δεν ειναι ο καλυτερος..αλλα σιγουρα αξιζει σοβαρης σκεψης για non-canon user.

(oπως και ο ταμρον...)

Στη δ60...θα πρεπει να κυνηγησεις ειτε hsm ...ειτε AF-s (απο νικον) οποτε βγαζεις κατι φακους στην απεξω ...οποτε...δεν εχεις και πολλες επιλογες.(εκτος αν δε καιγεσαι για το autofocus)

Οσο για τον ποιοτικο φακο και το μεγιστο διαφραγμα ...δεν συσχετιζονται.

Ενα απλο feature ...αλλοι το εχουν αλλοι οχι..Ο 100-300 Φ4 dg apo hsm ειναι πιο "σοβαρος" φακος απο τον 70-200.Δεν ξερω αν ειναι ικανος να σε πεισει ναδωσεις χ2 τα λεφτα που ζηταει..παρολαυτα αν βρεις καποιον να δουλευει σωστα ειναι στους κορυφαιους.

(για να μην παρεξηγηθω...χωρις να σημαινει οτι ο 70-200 ειναι του πεταματου...)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=743]psyber[/MENTION] εμενα ο Tamron 70-200mm F2.8 μου βγήκε διαμάντι. Δεν έχω θέματα με focus και ειναι υπερξυράφι ακόμα και τέρμα ανοιχτός.

Δείγμα @ 2.8

sample-6503.jpg

και ενα 100% crop

100crop-6504.jpg

Η φωτό ειναι απείραχτη, οπως βγηκε απο την μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ίσως για τους ταμρον να εχω σχηματίσει λάθος άποψη. αρκετοί λενε ότι μπορεί να είναι και καλύτερος. η φωτό που επισύναψες είναι κατατοπιστική. level one γνωρίζουμε προέλευση; οταν λες ότι δεν εχεις θεματα με το focus; εστιάζει γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Made in Japan ειναι ο φακός... Και όταν λέω οτι δεν έχει θέματα με focus εννοώ πως για τις δικές μου απαιτήσεις ειναι επαρκώς γρήγορος και δεν έχω κανένα πρόβλημα με front/back focus...

Αν είσαι Αθήνα, στειλε μου πμ να ερθεις να τον δεις πριν τον παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.