Jump to content



Abit & Asus CPU Temps: Γεγονός ή μύθος


enduracell

Recommended Posts

@bleedin edge
On every enthusiast forum, when the subject of overclocking is discussed one of the primary limiting factors is CPU temperatures. However, as every ocer knows, and as is very well documented on the Net, the two favorite manufacturers for the typical enthusiast have a huge discrepancy when reporting CPU temps. Depending on a tweakers preference you might hear Abit read high, Asus is correct, or exactly the opposite. Here at the BE labs we decided to get to the bottom of this controversy and investigate whos right, if anyone...
πολύ καλό testάκι για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Η Αsus παραδοσιακά διαβάζει ότι να ναι. Η Abit από την άλλη, κατά την άποψη μου διαβάζει σωστά παρόλο που το review λέει το αντίθετο, γιατί πάντα οι θερμοκρασίες της διόδου στο κέλυφος δε μπορούν να εξομοιωθούν με ένα εξωτερικό sensoρα...
Link to comment
Share on other sites

για Αsus δε μπορω να μιλησω, καθως ποτέ δεν ειχα. την Abit (nf7-s v2) ομως δεν μπορω να την εμπιστευτω, οταν θελει τουλαχιστο 15 λεπτα και 3 ρεσταρτ για να αποφασισει τι θα δειξει (οταν ειναι εντελως κρυα), παντα βεβαια με το ιδιο bios. αν το αλλαξεις, καθενα λεει τα δικα του.

για μενα το πιο σωστο, απο πλευρας ενδειξεων, ηταν το 14, το οποιο το εφαγε η μαρμαγκα, γιατι ολες οι αλλες μητρικες ελεγαν λιγοτερο, οποτε στην επομενη εκδοση οι θερμοκρασιες στην Abit επεσαν 10 βαθμους, και ολοι ηταν (πλεον) ευχαριστημενοι και ησυχοι οτι οι ψυκτρες τους κανουν αψογη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό έχεις δίκιο. Και η δικιά μου μητρική (NF7) έχει το ίδιο πρόβλημα. Αλλά μη ξεχνάς ότι αυτό το mobo διαβάζει από το socket και όχι on die. Δοκίμασε να το τραβήξεις προς τα έξω το sensoρα ώστε να ακουμπάει καλύτερα στο CPU και θα δεις πόσο διαφορετικές θερμοκρασίες θα δείξει. (ή το αντίθετο). Γενικά για μένα η θερμοκρασίες εκτός die δεν είναι αξιόπιστες, αλλά μόνο ενδεικτικές. (συμπεριλαμβανομένου και του review)

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο στο θεμα socket/on die, οπως και στη θεση του αισθητηρα. απο κει και περα ομως, ο τροπος που χρησιμοποιησαν ειναι ο πλεον αντικειμενικος, και ανεξαρτητος απο οποιοδηποτε καλιμπραρισμα γινεται στο bios. αλλωστε κανενα bios δεν δειχνει τη θερμοκρασια που εχει το τσιπ, αλλα τη θερμοκρασια που μαλλον πρεπει να εχει το τσιπ, με βαση μετρησεις του κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα η Asus που εχω τωρα και η gIgabyte που ειχα πριν με τον ιδιο επεξεργαστη ελεγαν ακριβως τη ιδια θερμοκρασια οποτε μπορω να πω οτι την επιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με νευρίασε η Abit που λέει 56C σε full load.... Όταν είχα μια Gigabyte έλεγε 28C σε full load και χαιρόμουνα.... Βαρέθηκα να κοιτάω την θερμοκρασία της και πλέον, έβαλα τον sensora του hardcano στην ψύχτρα και τον ρύθμισα να σφυράει στα 42C.... Προς το παρόν μέχρι τα 38C έχει πάει max..... Έβαλα και στο bios για cpu shutdown τα 80C και τέλος...... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Εμένα με νευρίασε η Abit που λέει 56C σε full load.... Όταν είχα μια Gigabyte έλεγε 28C σε full load και χαιρόμουνα.... Βαρέθηκα να κοιτάω την θερμοκρασία της και πλέον, έβαλα τον sensora του hardcano στην ψύχτρα και τον ρύθμισα να σφυράει στα 42C.... Προς το παρόν μέχρι τα 38C έχει πάει max..... Έβαλα και στο bios για cpu shutdown τα 80C και τέλος...... :alien:

Καλά και εμένα κάτι τέτοια λέει η Asus.. 30 σε Full Load αλλά το νερό έχει 32 άρα η cpu θα είναι περίπου 35με 37.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.