Jump to content



Γνωμη για οθονες -TFT


learner

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιο απο τα μελη εχει καποια απο τις παρακατω και ΜΟΝΟ αυτές οθονες :

VIEWSONIC VP171S Ή VP171b

-/ / -- VG710S Ή VG710b

SAMSUNG 172X

EIZO L550

Ξαναλεω ΜΟΝΟ καποια απο τις παραπανω. Εαν καποιος εχει καποια απο αυτες ας γραψει την γνωμη του. Ευχαριστω εκ των προτερων :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Την EIZO L550 την εχει ενας φιλος κ μαμαει!!!Σε 2 εβδομαδες θα παρω τφτ κ μαλλον θα παρω την ιδια!!!

Να ρωτησω κ κατι αλλο που θελω μιας κ εχουμε οθονοσυζητηση????οι BENQ οθονες τι λενε???ειναι καλες???εχει κανενας σας???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα ηρθε στα χερια μου η VIEWSONIC VP171B. Κορυφη ......Ακομα και με το QUAKE κανενα απολυτως προβλημα. (χωρις ιχνος απο ghosting). Τις ΕΙΖΟ αν και τις εχω σε εκτιμηση τα τελευταια μοντελα της ακουγονται για οχι τοσο καλα.(Δεν εχω εμπειρια απλα οτι ακουσα). Και ετσι αναγκαστικα πρεπει πλεον να αποχωριστω την προηγουμενη (VIEWSONIC PF775 ) tτην οποια και την πουλαω λογω οικογενειακης καταστασης ......:inlove:

ΓΥΝΑΙΚΑ : Ακομα να την πουλησεις???:jump:

ΕΓΩ : Προσπαθω προσπαθω.....:whistling

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παδια του φορουμ . Οταν συνδεουμε την τφτ με DVI συνδεση εχει καμια σημασια ο ρυθμος ανανεωσης? Εαν ειναι 70 η 80 η 85 HZ? Η αυτο ισχυει μονο για την αναλογικη συνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από learner [Σήμερα, στις 21:23]

Καλησπερα στα παδια του φορουμ . Οταν συνδεουμε την τφτ με DVI συνδεση εχει καμια σημασια ο ρυθμος ανανεωσης? Εαν ειναι 70 η 80 η 85 HZ? Η αυτο ισχυει μονο για την αναλογικη συνδεση?

Οχι δεν εχει σημασια

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος της VP171s για περιπου 2,5 μηνες μπορω να πω οτι μονο παραπονεμενο δεν με αφησε αυτη η οθονη. 4 ατομα ειμασταν που προσπαθουσαμε να βρουμε το ghosting το οποιο οφειλω να ομολογησω οτι εμφανιστηκε σε ενα game που παιξαμε(Toca Race Driver 2). Βεβαια το ghosting ηταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ, και οχι σε σημειο που μας απασχολουσε(εμφανιζοταν στις κολωνες, που ειχαν φοντο τον ουρανο). Απο εκει και περα δεν παρατηρησα τιποτα, καθως δεν ηταν αντιληπτο ευκολα αλλα μετα απο προσπαθεια.

Η οθονη ειναι αψογη, εχει 3 εισοδους(2 αναλογικες, μια ψηφιακη). Εγω την δουλευα συνεχεια με το DVI. Δυστυχως τωρα που ηρθε ο καιρος να την πουλησω(εχει δουλεψει μονο 60 ωρες περιπου) δεν μπορω να την δωσω πουθενα λογω του κοστους της(απο τα ακριβα μοντελα της Viewsonic).

Παντως εμεινα ευχαριστημενος στο επακρο και δεν νομιζω να την κοντραρουν πολλες TFT στα ισα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 08:06]

H L550 ποιά είναι; Αυτή με την περίεργη βάση που έχει χρόνο απόκρισης 12ms;

Μια απλη ματια στο site της eizo δεν βλαπτει

http://www.eizo.com/products/lcd/l550/index.asp

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ενωούσα αλλά επειδή μόλις είχα ξυπνήσει δεν είχα καμία όρεξη να ψάχνω ρώτησα μιας και ήμουν σχεδόν σίγουρος. Ευχαριστώ πάντως.:)

Μα καλά, ποιά η διαφορά της L550 από την L557 και έχουν τέτοια διαφορά τιμής. Αφού μάλιστα η L550 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από την L557 :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από learner

Καλησπερα στα παδια του φορουμ . Οταν συνδεουμε την τφτ με DVI συνδεση εχει καμια σημασια ο ρυθμος ανανεωσης? Εαν ειναι 70 η 80 η 85 HZ? Η αυτο ισχυει μονο για την αναλογικη συνδεση?

Στις TFT δεν εχει σημασια γενικως ο ρυθμος ανανεωσης, ουτε καν στην αναλογικη συνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ έχω την ViewSonic VE700 και το όνομα της μιλάει απο μόνο του.Την έχω γύρω στους 3 μήνες και δεν το μετάνοιωσα που δεν πήρα την Philips 170C4 ή την LG1715S ή την Samsung 172T.Στις υποψήφιες ήταν και η EIZO FlexScan L557 αλλά η τιμή της ήταν απαγορευτική . :wall: :wall:

Και τώρα να έπερνα tft πάλι ViewSonic θα διάλεγα.:clap: :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την ΕΙΖΟ L557,με λιγες λεξεις λεω:ποιοτητα,κινηση εικονας,μενου...χμμμ!Οσο για την αποκριση,χαλαρωστε τα ματια μας δεν καταλαβαινουν@!!ΑΨΟΓΗ!!!:inlove:

Και μαλλον ειναι χ φορες καλυτερη απο την 550.Η τελευταια εχει μονο ενα συστηματακι φωτεινοτητας δε θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.