Jump to content


Weak sectors σε 2.5'' εσωτερικο


andreas19

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Μου εφερε ενα φιλος ενα λαπτοπακι για να του αναβαθμισω την ραμ.

Ενω χαζευα ανοιξα το hdd sentinel. Ειδα λοιπον οτι εχει 6 weak sectors.

Το λαπτοπακι ειναι 1 μηνα.

Διαβασα ορισμενα πραγματα για τα weak sectors αλλα δεν πολυκαταλαβα.. Διορθωνονται ή οχι;

Να σημειωσω πως το λαπτοπ δεν κολλαει ή εχει το οποιοδηποτε θεμα ταχυτητας.

Ευχαριστω!:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Weak sectors = Bad Sectors??

Γιατί bad sectors δε διορθώνονται, αλλα με τον καιρό πολλαπλασιάζονται κιολας.

Έχω ακούσει, δεν έχω πράξει, αλλα λένε υπάρχει πρόγραμμα που απομονώνει τα bad sectors, αλλα και πάλι γιατί να μπεις σε αυτη τη διαδικασία, αφού είναι σε εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομως τα weak sectors, bad sectors;

Δεν το γνωριζω, για αυτο και ρωταω.

Γιατι αν ειναι να μπλεξει με την αντιπροσωπεια της acer, τοτε για εναν δισκο θα το κρατησουν κανενα μηνα το λαπτοπ.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου από weak sectors, αυτό είναι χειρότερο από τους bad sectors. Διότι οι weak δεν απομονώνονται από το firmware του σκληρού όπως γίνεται στους bad, με αποτέλεσμα να υπάρχουν καθυστερήσεις ή και σφάλματα στο filesystem. Αν δηλαδή έχω καταλάβει καλά, είναι κάτι σαν μισοχαλασμένοι sectors.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις με πρόγραμμα να τα απομονώσεις, ότι ισχύει δηλαδή και με τα bad sectors, αλλα για μένα πρώτον θα διάβαζα απο το μάνουαλ του hdd sentinel τι σημαίνει για το πρόγραμμα weak sector και αφετέρου θα προχωρούσα αφού δεν θα ήθελα να ασχοληθώ με την εγγύηση και το σέρβις του μηχανήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα weak sectors μου είχαν δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα. Ήταν στο δίσκο με το λειτουργικό, και είχα καθυστερήσεις αλλά και σφάλματα στο file system. Ο δίσκος ήταν ένας WD Raptor 72 GB.

Τα weak sectors μέρα με τη μέρα αυξάνονταν. Έτρεξα τα διαγνωστικά της WD, και ο δίσκος δεν τα πέρναγε. Επειδή βαριόμουνα να τον στείλω για αλλαγή μέσα στην εγγύηση, τον μηδένισα (zero fill ή αλλιώς low level format όπως συνηθίζεται να λέγεται) με το πρόγραμμα της WD. Αποτέλεσμα: Ο δίσκος έγινε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ, το HD Sentinel δείχνει μηδέν weak ή bad sectors και μηδέν σφάλματα, και έτσι συνεχίζει πλέον την καριέρα του ως data disk, ελέω SSD. :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω εναν δισκο wd20ears και εχω αυτα :

The drive found 21 bad sectors during its self test.

There are 21 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.

At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.

It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

It is recommended to continuously monitor the hard disk status.

Αυτα απο HD sentinel. H Ζωη του ειναι στα 69% αλλα μπορω να πω οτι ανεβηκε απο 66%.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.