Jump to content



ECDL απορίες


Hydra

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις πιστοποιήσεις ECDL,τις οποίες βρίσκω σχετικές με τους Η/Υ ,οπότε και δεν τις ρωτάω στο off-topic.Αν κάνω λάθος,move it :)

Προχθές αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο/α πτυχίο/πιστοποίηση που να φαίνεται ότι γνωρίζω απο υπολογιστές και κυρίως τα τεχνικά μέρη τους.

Ένας φίλος ,έχοντας το ECDL για σουίτες γραφείου,προβολή διαφανειών και υπολογιστικά φύλλα κτλπ,μου είπε πως υπάρχει και ECDL για αυτό που ψάχνω.

Δεν το περίμενα και δεν βλέπω και κάτι τέτοιο στην σελίδα τους. Ισχύει όντως;

Αν όχι ξέρετε κάτι άλλο που θα πιστοποιούσε τις γνώσεις μου είτε κάνοντας κάποια μαθήματα είτε διαβάζοντας μόνος μου και δίνοντας εξετάσεις;

Έπειτα θέλω να πάρω και το ECDL για τα εξής,εκτός αυτών που είναι με κόκκινη γραμμή σβησμένα:

pinakas_ecdl_core_plus.jpg

Το θέμα όμως είναι ότι αυτά είναι στην κατηγορία Core+ και όχι στην Expert ή στις ανώτερες,πράγμα που δεν μ'αρέσει. :p Δε θα δώσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω όλες τις κατηγορίες! Εξάλλου είναι και χαμηλότερα στην κλίμακα της γνώσης.

Έλα όμως που το ECDL Expert έχει μόνο τα εξής:

ECDL Expert | Επεξεργασία Κειμένου [AM3]

ECDL Expert | Υπολογιστικά Φύλλα [AM4]

ECDL Expert | Βάσεις Δεδομένων [AM5]

ECDL Expert | Παρουσιάσεις [AM6]

Γενικά έμπλεξα τα μπούτια μου με τα επίπεδα και δε βλέπω να υπάρχει και πιστοποίηση στον τεχνικό τομέα.

Συγγνώμη που κούρασα,αλλά μπερδεύτηκα και γω. :p

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη γνώμη μου, επειδή ήμουν στην αρχική ομάδα που έστησε το ECDL στην Ελλάδα το 1998, ξέχασέ το. Δεν αξίζει ΤΙΠΟΤΑ και καμία σοβαρή εταιρία δε θα στο ζητήσει. Είναι κλασσική λαμογιά, μια επιχείρηση που έστησαν για να βγάζει κάποιος χρήματα, αφού ο μόνος που δέχεται και ζητάει το ECDL είναι το δημόσιο. Η πεθερά μου έχει πάρει ECDL και δεν ξέρει να ανοίξει το Word να γράψει ένα κείμενο...

Αν θέλεις σοβαρές πιστοποιήσεις, αλλά θα λιώσεις στο διάβασμα για να τις πάρεις, πήγαινε και πάρε Microsoft, Oracle, Cisco, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλάβει ότι όντως δεν είναι μεγάλη η αξία του.

Ισώς έχεις δίκιο,αλλά έστω και άχρηστο να είναι,στο δημόσιο όσοι το έχουν παίρνουν κάτι παραπάνω χρηματικά.

Αυτά που αναφέρεις στο τέλος θέλουν υποχρεωτικά μαθήματα;

Με προσωπικό διάβασμα πάνω στα βιβλία τους θα καταφέρω τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλάβει ότι όντως δεν είναι μεγάλη η αξία του.

Ισώς έχεις δίκιο,αλλά έστω και άχρηστο να είναι,στο δημόσιο όσοι το έχουν παίρνουν κάτι παραπάνω χρηματικά.

Αν είσαι, ή σε ενδιαφέρει να μπεις στο δημόσιο, είναι άλλο θέμα.

Αυτά που αναφέρεις στο τέλος θέλουν υποχρεωτικά μαθήματα;

Με προσωπικό διάβασμα πάνω στα βιβλία τους θα καταφέρω τίποτα;

Όχι, δεν έχουν υποχρεωτικά μαθήματα. Βρες τι θέλεις και μπορείς να το πάρεις με πολύ διάβασμα. Επίσης, αν ρωτήσεις κανένα θείο, μπορεί να έχει παλαιότερα tests να σου δώσει για να καταλάβεις το επίπεδο και την ύλη. Τη βοήθεια μιας σχολής ή εξεταστικού κέντρου θα τη χρειαστείς περισσότερο για να σε καθοδηγήσει τι να πάρεις ή τι θα σου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλάβει ότι όντως δεν είναι μεγάλη η αξία του.

Ισώς έχεις δίκιο,αλλά έστω και άχρηστο να είναι,στο δημόσιο όσοι το έχουν παίρνουν κάτι παραπάνω χρηματικά.

Αυτά που αναφέρεις στο τέλος θέλουν υποχρεωτικά μαθήματα;

Με προσωπικό διάβασμα πάνω στα βιβλία τους θα καταφέρω τίποτα;

Oχι φιλε μου χρηματικα δεν παίρνεις τίποτα, αυτο που περνεις ειναι μια άδεια ανα 2 μηνες για μια μερα....

κατι ξερω απο δημοσιο, νομιζω! :p

ECDL εχουν πολυ στη δουλεια αλλα το 90% δεν ξερει να ακουμπαει το mouse... sebastian εχουμε προβλημα ελα να μας βοηθησεις στο word, στο excel στο powerpoint :hehe: μπαλες μου τα ειχαν κανει :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε πάρει πρόσφατα τ' αυτί μου για τα εξής 2:

MCSE Certification | MCSE Training | Microsoft Certified Systems Engineer

redhat.com | Red Hat Certified Engineer (RHCE)

ΤΟ πρώτο είναι για συστήματα της Microsoft και το δεύτερο για συστήματα Linux.Δεν το έχω ψάξει γιατί την δεδομένη στιγμή δεν με ενδιαφέρει άμεσα αλλά αφου το έχω ακούσει είπα να στο αναφέρω μπας και έχεις όρεξη να το ψάξεις.Ελπίζω να μην είπα βλακείες και δεν είναι αυτό που ζητάς...:tomato::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.