Jump to content



PowerDVD 5.0 και κόλλημα


gto234

Recommended Posts

Γεια σας,

ripαρα το Lord of the rings Return of the king και πήγα να το δώ στο powerDVD 5 και εκεί που ρύθμιζα τον ήχο τραβάει γερό κόλλημα.Ουτε το mouse δεν κουνιόταν!Αναγκαστηκά έκανα reset .Το ξαναβάζω και πάλι εκεί που πήγαινα μπός πίσω τις σκηνές ξανά τα ίδια.Μην τα πολυλογώ το έκανε 3-4 φορές αλλά όχι σ ε συγκεκριμένο σημείο.Τι μπορεί να φταίει;μήπως bug του PowerDVD?Παλιά είχα το 4 και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.Μάλιστα το PC είναι φρέσκο από format και γενικά δεν έχω προβλήματα σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το powerDVD 5 εφταιγε.Εβαλα το 4 και κανένα πρόβλημα όσο μπρος πίσω και να πήγαινα την ταινία.Ίσως να φταίει το γεγονός οτι το κατέβασα από p2p και ηταν σπασμένο(οταν στην εγκατάσταση ζητούσε το s/n ηταν ήδη γραμμένο πάνω άρα κάποιος το πείραξε).Anyway ποιά είναι η τελευταία build του powerDVD?

Link to comment
Share on other sites

...ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το 5 .......αλλα σε μενα εφταιγε το ο/c επεσα απο τα 252 στα 250 και ολα...καλα.............και εγω μια τετοια εκδοση εχω (ειναι γραμμενο το σεριαλ)

πλεον λειτουργει αψογα και πολυ γρηγορα...... (γενικοτερα ειναι πιο βαρυ απο το 4)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κάνει o/c αλλά σε ψιλοdefault καταστάσεις.Από 266FSB πήγα 333 με jumper και λίγο αύξησα τα volt.Παρόλα αυτά δεν έχω κανένα πρόβλημα σταθερότητας γιατί κάνω συχνά divX encoding και γενικά διάφορα τεστ όπως prime95,3dmark κλπ.Οπότε δεν νομίζω οτι φταίει το o/c στην περίπτωση μου αφού με το 4 δεν έχω πρόβλημα.Με έβαλες όμως σε σκέψεις mortisboy,εσύ στα 252 είχες πρόβλημα και με το 4 ή μόνο στο 5 το παρατήρησες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gto234

Ok θα δοκιμάσω με media player γιατί δεν έχω το windvd και αν το ξανακάνει θα δω μηπως φταίνε οι drivers της VGA.Εχω βάλει τους Omega 4.5.

Δεν σε πρόλαβα να σου το πω...

Προφανώς ούτε με Media Player θα έπαιζε αν έφταιγε το PowerDVD.

To Media Player από μόνο του δεν παίζει τα DVD. Χρησιμοποιεί decoder από το PowerDVD, WinDVD, ή ότι άλλο πρόγραμμα έχεις.

’σχετο, αλλά υπάρχει ένα patch στο internet για το PowerDVD 5.

Τέσπα, αφού το έφτιαξες περιττά όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gto234 [Σήμερα, στις 14:29]

Κι εγώ έχω κάνει o/c αλλά σε ψιλοdefault καταστάσεις.Από 266FSB πήγα 333 με jumper και λίγο αύξησα τα volt.Παρόλα αυτά δεν έχω κανένα πρόβλημα σταθερότητας γιατί κάνω συχνά divX encoding και γενικά διάφορα τεστ όπως prime95,3dmark κλπ.Οπότε δεν νομίζω οτι φταίει το o/c στην περίπτωση μου αφού με το 4 δεν έχω πρόβλημα.Με έβαλες όμως σε σκέψεις mortisboy,εσύ στα 252 είχες πρόβλημα και με το 4 ή μόνο στο 5 το παρατήρησες?

με το 4 δεν ειχα δοκιμασει αλλα με αλλο προγραμμα θυμαμαι μου επαιζε......οσο για τα bench

εμενα περναγε και 3dmark και sandra burnin.......εισαι σιγουρος οτι περναει prime.....γιατι εμενα τελικα στα 252 στο prime στις 3 και κατι ωρες πεταγε λαθος......;) .....ενω στα 250 δεν πεταει!!!....οσο για το patch δοκιμασε αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο..../

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σίγουρα φταίει κάποιο bug του PowerDVD.

Κατέβασα την τελευταία build και το δοκιμάζω το ξανακάνει.

Για να σιγουρευτώ οτι δεν φταίει το o/c τα βάζω όλα στα default δηλ FSB266 και ξαναδοκιμάζω.Το ξανακάνει!

Το πετάω ξανα έξω και βάζω το 4 που δεν έχει πρόβλημα και είναι και πιο γρήγορο.Το μόνο καλό που είχε το 5 ήταν κάτι smart stretch για wide screen ταινίες.

Αυτά,αν βρώ το winDVD6 θα το δοκιμάσω και αυτό που έχει αρκετές επιλογές για image quality.

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδωμα του powerdvd αφορα τον ηχο ο οποιος κλειδωνει μετα απο 5 λεπτα, δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα στην δικη μου εκδοση 5,3,9, το μονο που χρειαστηκε μετα την εγκατασταση ειναι ενημερωμενο αρχειο WMA.

Παντως προτιμω το windvd 5, χωρις ιδιαιτερο λογο απλα συνηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.