Jump to content



Ασύρματο δίκτυο wifi


liolios2857

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες τα φώτα σας.

Υπάρχει μια ιδέα. Να στήσουμε έναν server στον οποίο θα μπορεί να συνδέετε ο καθένας στην γειτονιά και να μπορούμε να ανταλλάσουμε αρχεία τα οποία θα βρίσκονται στο server.

Η ιδέα.

1. Όλα τα αρχεία στο server που θα είναι διαθέσιμα για κατέβασμα (όχι όμως για διαχείριση)

2. Οι χρηστές να μπορούν να ανεβάζουν τα αρχεία τους και εμείς να τα διαχειριζόμαστε και να τα ''τακτοποιούμε''.

3. Δεν θα διανέμετε internet.

4. Υπάρχουν και ιδέες για live streaming.

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι.

1. Ο server θα είναι σε ένα σημείο με ένα access point πάνω και οι χρήστες θα συνδέονται με την κεραία του ο κάθε ένας.

2. Η γειτονιά είναι λίγο μεγάλη και χρειαζόμαστε εμβέλεια 800μ τουλάχιστον σε ανοιχτό πεδίο.

3. Με πρόχειρες εκτιμήσεις δεν θα υπάρχουν πάνω από 5 χρήστες ταυτόχρονα συνδεδεμένοι.

Οι απορείς πολλές και οι γνώσεις λίγες σχετικά.

Θέλουμε καταρχήν να μας πείτε αν είναι εφικτό. Και αν είναι τότε να μας βοηθήσετε και σε θέμα software και hardware.

Ευχαριστούμε πολύ παίδες.

Link to comment
Share on other sites

sorry φίλος. Αλλά έχω φύγει απο Πάτρα και είμαι στο χώριο μου τώρα και θέλουμε να κάνουμε κατι αντίστοιχο εδώ.

μπορείς να βρεις το χωριό σου (Υπάρχουν κοινότητες σε όλην την Ελλάδα) WiND - Wireless Nodes Database

post-3658-1416075541,9246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δέν φτάνει έδω πάνω. Δές.

[ame=http://maps.google.com/maps?msid=204106167505889366410.0004af2fd0968fc117c0c&msa=0&ll=37.074902,22.050591&spn=0.124907,0.220757&t=m&z=12&vpsrc=6]Google Maps[/ame]

Άνω αμφεια και Κάτω αμφεια ειμαστε εμεις και αυτό φτανει μέχρι Μεσσηνη αλλά απο εδώ πάνω τους βλέπουμε πιάτο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θέλω να συνδεθω σε ένα υπαρχον δίκτυο θελουμε να φτιαξουμε το δικό μας. Μπορούν να μας μας βοηθήσουν απο το mwn???

Επειδί ειμαι λιγο άσχετος. αυτα τα δίλτυα που μου λες είναι ιδιοτικής προτοβουλίας η απο τον κάθε δήμο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.