Jump to content



Γιατι παλι σε μενα ρε γμτ!


fanisk

Recommended Posts

Παιδες εδω και 3 μερες το pc μου λειτουργει 100% και μερικες φορες ισως και 60+% αλλα παντα μα παντα ο IE6 στα processes ειναι πανω απο 50%...

Το AVG δεν βρηκε τιποτα...

Το PC-Cillin δεν βρηκε τιποτα...

Το ad-aware 6 βρηκε μερικα...και τα διεγραψε...

Το Spybot βρηκε αρκετα εκτος απο ενα το οποιο δεν μπορει να το διαγραψει γιατι λεει ειναι στη μνημη...και αν του πω να ξεκιναει οταν κανω restart, το βρισκει αλλα παλι δεν μπορει να το διαγραψει..

Επισης οταν παω να ανοιξω μια νεα σελιδα παντα μου βγαζει το παρακατω με την αριθμημενη σειρα...

Μου βγαινει το πρωτο...παταω 1000 cancel και βγαινει το δευτερο...αλλα 1000 cancel και βγαινει το τριτο...

Εχω βρει τον φακελο, αν τον διαγραψω θα τελειωσει αυτη η μαμακια με το installer που παραθετω στη φωτο?

Βοηθηστε με γιατι ειλικρινα ειμαι στα ορια ψυχολογικης καταρρευσης...εχω δοκιμασει τα παντα αλλα δεν βγαινει τιποτα...

post-835-1416071008,7106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α! Το spybot μου λεει οτι ειναι malware...

Ο φακελος λεγεται "BulletProofSoft.com" τον ανοιγω και μεσα υπαρχει ο φακελος (που συνεχεια ανοιγει και το γαμ@#$%^&νο το installer) "SpywareRemover" ανοιγω και αυτον και μεσα ειναι το "popup-watch" μετα ειναι ο φακελος "Lang" (language) και μεσα Γαλλικα και Πορτογαλλεζικα...

Η σκεψη μου τωρα...αν κανω ενα restore point οπως ειμαι τωρα...κανω restart και το διαγραψω...και τελειωσει...ειμαι οκ..σωστα?

Αν δεν δουλεψει θα μπορω να κανω system restore ωστε να μη το χασω(μπας και βρεθει αλλη λυση..και φοβαμαι μηπως αν διαγραφει θα μεινει για παντα μεσα..)

Καταλαβατε τι εννοω? Να το δοκιμασω?

EDIT: Ειχα σταματησει το ψαξιμο για να φαω...τωρα τρεχω και το spy sweeper...ελπιζω να βρεθει η λυση...

Φιλε samael αυτος θα ειναι ο τελευταιος τροπος...γιατι τον φοβαμαι...γενικα δεν εχω κανει ποτε back up και format και δεν ξερω πως γινεται...αλλα και μονο και μονο στο ακουσμα φοβαμαι..:o

Link to comment
Share on other sites

ΦανηΚ καλο μου δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου επειδη χρειαζεται φορματ το πισι.

Αν ηταν ετσι εγω θα επρεπε να ειμαι ηδη σε καποια νευρολογικη κλινικη.. λολ.

Χτες συγκεκριμενα το κακομοιρο το πληκτρολογιο μου τα ειχε παιξει στην κυριολεξια..!

Αλλα εγω εκει .δεν μασαω επειδη σκουζει το καημενο : θελω φορματ.θελω φορματ.

Link to comment
Share on other sites

Kai an se afinei kane rename to exe auto se xxxx .bak mipos einai kapoio trojan deployer kai etsi tou xalaseis ti douleia.

kai kati akoma..

ta gia files pou den mporei to remover na kanei delete na ta dokimazeis kai se safemode

kai koita prin kaneis restart na kathariseis to prefetch folder apo files me onoma san auto pou se stanaxorei.(c/windows/prefetch)

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλια σπυ ξαναγραφω...γιατι δεν με αφηνε το πρωι...

Το φορματ το φοβαμαι...και δεν ξερω πως να κρατησω μπακ-απ ολο το συστημα μου..

Οσο για τον ποντικα και το πληκτρολογιο...ασυρματα της microsoft ειναι...οταν κολλανε τρωνε καμια "καλη" και ειναι μια χαρα!

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Johnakis12 που να ψαξω ομως στο msconfig?

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Spartiati το spybot μου λεει οτι ειναι malware...

Επισης εκανα τη χαζομαρα να το κατεβασω απο το morpheus(p2p) οποτε μαλλον ηταν "μολυσμενο"...

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Επισης υστερα απο πολλες προσπαθειες απο το πρωι, καταφερα να βγαλω αυτο το installer που οτι και να εκανα πεταγοταν...

Βεβαια ακομα παραμενει το προβλημα αλλα χωρις να υπαρχει το installer που εδειξα στις φωτο...

Θα τρεξω το προγραμματακι που μου ειπες...και θα σας πω...

μεχρι τοτε δωστε μου ομως καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

.. για το msconfig θα το πας start και μετα Run και μολις ανοιξει θα πας στο tab "startup" και θα διαβασεις προσεκτικα τι ειναι τσεκαρισμενο λογικα θα εχει παρα πολλα αφου δεν το εχεις ξαναπειραξει... πρεπει να αφησεις μονο τα απαραιτητα .....αν δεν εισαι σιγουρος τραβα ενα printscreen και ποσταρε φοτο να σου πουμε.....πιστευω να καταφερεις κατι με αυτα που σου ειπαμε ...γιατι μετα δεν εχεις και πολλες επιλογες..

post-73-1416071015,0276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φορματ το φοβαμαι...και δεν ξερω πως να κρατησω μπακ-απ ολο το συστημα μου..

Απλά γράψε σε CD τα αρχεία που έχεις κατεβάσει από το internet ή τα έχεις βρει από κάπου αλλού (μουσική, βίντεο, εικόνες, setups προγραμμάτων, drivers...), κάνε format από το CD των windows κι εγκατέστησε μετά τα windows. Θα χρειαστεί να ξαναρυθμίσεις το λειτουργικό στις προτιμήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

mortisboy ευχαριστω πολυ φιλε ξερω πως να μπω, εχω μπει πολλες φορες για να ξε-τσεκαρω τα προγραμματακια στο startup, απλα ρωτησα αν επρεπε να ψαξω και καπου αλλου εκτος απο το startup...ευχαριστω παντως!

===========================

Hero εχω παρα πολλα πραγματα μεσα + τα προγραμματα, και θα ηθελα να αποφυγω να τα ξαναπερασω ολα...

Αν παρω ενα μικρο σκληρο, μπορω να τα περασω ολα μεσα, να κανω φορματ και να τα ξαναπερασω στον αλλο σκληρο χωρις να υπαρχει προβλημα?

Θα ηθελα να αποφυγω ολη αυτη τη διαδικασια, γιατι εχω περασει παρα πολλα μεσα και θα θελω 10 μερες να τα ξαναπερασω ολα...λοοοοοοοοοοολ!

===========================

ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΤΩΡΑ!!!!!

Εβαλα το ad-aware 6 pro...ειχα το "απλο"...και βρηκε ενα malware ονοματι ZaZZeR(απο το sasser?) το οποιο δεν μπορεσε να το διαγραψει και μου ειπε να το βαλω να ξεκινησει στο επομενο μπουταρισμα...

Το εκανα, και οταν τελειωσε μου βρηκε αυτο + 9 "αλλαγες" στη registry...

Ευτυχως το εσωσα το πισακι μου γιατι πραγματκα εβραζε!

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ...αλλα ειμαι σιγουρος...πως πολυ συντομα θα ξαναχρειαστω τη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Hero εχω παρα πολλα πραγματα μεσα + τα προγραμματα, και θα ηθελα να αποφυγω να τα ξαναπερασω ολα...

Αν παρω ενα μικρο σκληρο, μπορω να τα περασω ολα μεσα, να κανω φορματ και να τα ξαναπερασω στον αλλο σκληρο χωρις να υπαρχει προβλημα?

Θα ηθελα να αποφυγω ολη αυτη τη διαδικασια, γιατι εχω περασει παρα πολλα μεσα και θα θελω 10 μερες να τα ξαναπερασω ολα...λοοοοοοοοοοολ!

Μπορείς με το Partition Magic 8 να φτιάξεις partitions στον δίσκο και να μεταφέρεις εκεί τα δεδομένα αντί σε CD. Μετά κάνεις format τα windows.

Link to comment
Share on other sites

fANiS_K

1) χρησιμοποιείς antivirus και firewall? Για να είσαι πιο ασφαλής θα πρέπει να χρησιμοποιείς και τα δύο.

2) Η λύση που σου προτείνει ο HERO είναι πιστεύω η καλύτερη και προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια. Με κάποιο πρόγραμμα χωρίζεις το σκληρό σου σε δύο τμήματα (partitions). Στο ένα έχεις ότι είχες μέχρι τώρα και στο άλλο έχεις μόνο πράγματα που δεν θέλεις να χάσεις.

3) Γιατί έχεις πάρει με τόσο φόβο τη διαδικασία του format? Δεν είναι τπτ το δύσκολο και σε τέτοιες περιπτώσεις σαν τη δικιά σου, είναι η ακλύτερη λύση μιας και είνα ο καλύτερις τρόπος για να σιγουρευτείς ότι το PC σου είναι πραγματικά "καθαρό".

Link to comment
Share on other sites

Προκοπα

1) Αντιβιρια:

Norton 2004

AVG

PC-Cillin

Firewall: Zone Alarm Pro (εχω και το Kerio)

Ποιο απο αυτα ειναι το καλυτερο?

2)Θα ηθελα να αποφυγω ομως -και ας εχω τα setup - να τα ξαναπερασω...

Εχω και τωρα δευτερο partition αλλα πως θα μεταφερω αυτα που θελω? με copy-paste ή με cut-paste?

Με το φορματ δεν θα χαθει το δευτερο partition?

Επισης...το σκληρο τον εχω 90+30=120 αλλα ειχα κανει τη βλακεια να περασω τα windows στον 90αρη..

Το program files στο οποιο ειναι τα προγραμματα...με τι το μεταφερω στο αλλο κομματι?

με αντιγραφη-επικολληση ή με αποκοπη-επικολληση?

Αν το κανω αυτο...δεν θα χαθουν?

Γενικα εχω παρα πολλες αποριες και φοβιες για το φορματ...και θα ηθελα οταν βρειτε χρονο να μου τα πειτε οσο πιο αναλυτικα γινεται..

3)Μολις μου τα πειτε ολα, θα κανω φορματ, γιατι αισθανομαι οτι το συστημα μου ψιλοσερνεται τωρα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να μεταφέρεις τα εγκατεστημένα προγράμματα με copy paste

Όταν στήνεται ένα πρόγραμμα εκτός από το πέρασμα των αρχείων του στο δίσκο, μεταβάλει και κάποιες ρύθμισης στο λειτουργικό και δημιουργεί νέα κλειδιά στο μητρώο (registry).

Η τελευταία σου επιλογή είναι η καλύτερη

Αν και εγώ δεν συνιστώ για κάθε πρόβλημα το format αλλά όταν μαζευτούν πολλά, τότε η αποτελεσματικότερη και ευκολότερη λύση είναι αυτή.

Όσο για τα προγράμματα σου που θες να αποφύγεις ην οδυνηρή εγκατάσταση απλά σου λέω να το συνηθίσεις.

Κάνε μια λίστα με τα απολύτως απαραίτητα που χρησιμοποιείς συχνά για να μη ψανεις μετα τι να βαλεις.

Επίσης κάνε ένα CD με όλους τους drivers και μικροπρογραμματα (πχ Codecs, win zip κλπ) που σου είναι απαραίτητα για να μη αλλάζεις 100CD για τα βασικά

Όσο για τα υπόλοιπα προγράμματα που έχεις στημένα, μη βιάζεσαι να τα αναστήσεις όλα, μπορεί να εκπλαγείς από το ποσά προγράμματα είναι στημένα χωρίς να τα χρησιμοποιείς.

Αν βρεις τρόπο να πάρεις όλα τα αρχεία σου από το δίσκο, σου συνιστώ να μεταβάλεις τα partition εστί ώστε το primary (πρωτεύων) στο οποίο εγκαθίσταται το λειτουργικό να έχει τον λιγότερο χώρο πχ 30GB και ο υπόλοιπο να είναι για έγγραφα, εικόνες, αρχεία Video, παιχνίδια.

Και στο πρωτεύον να έχεις μόνο το λειτουργικό με τα κύρια προγράμματα.

Έτσι ότι και να γίνει στο λειτουργικό δε πρόκειται να χάσεις ούτε τα αρχεία σου ούτε τα save games σου.

Καλή δύναμη :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Γενικα εχω παρα πολλες αποριες και φοβιες για το φορματ...και θα ηθελα οταν βρειτε χρονο να μου τα πειτε οσο πιο αναλυτικα γινεται..

Το format δεν είναι κάτι το οποίο χρειάζεται να φοβάσαι.

Και όχι δε καταστρέφει το δίσκο.

Μπορείς να το κανείς κάνοντας boot σε DOS με μια δισκέτα εκκινήσεις και κατόπιν γράφεις την εντολή format c: (ή στη θέση του c: το γράμμα της μονάδας του δίσκου που θες να διαμορφώσεις)

Επίσης μπορείς κατ ευθείαν και από την εγκατάσταση των XP.

Κανείς boot από το cd και αρχίζεις κανονικά την εγκατάσταση όταν φτάσεις στο σημείο όπου επιλεγείς partition δίσκου, επέλεξε αυτόν που θες να διαμορφώσεις (και να στήσεις το λειτουργικό) και κατόπιν θα σου δοθεί η δυνατότητα να τον φορμάρεις σε NTFS ή FAT32.

Όταν στήσεις το λειτουργικό μπορείς να φορμάρεις και όλα τα υπόλοιπα partition όπως ακριβώς φορμάρεις μια δισκέτα

Ένας είναι ο κανόνας! Διάβασε προσεκτικά αυτά που θα εμφανιστούν στη οθόνη σου και ότι βλέπεις κανείς δεν είναι και καμία φιλοσοφία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.