Jump to content



Ψάχνω οικονομική λύση ψύκτρας ( 25-30€ )


NikMark

Recommended Posts

Παίδες, θέλω να πάρω μια ψύκτρα για τον i5 2500. Δεν υπερχρονίζω, γενικώς. Τώρα με το BattleField 3 όμως, αφενός θέλω ν΄αλλάξω τη μανίσια και αφετέρου, ανεβάζω τον πολλαπλασιαστή στο τέρμα, ήτοι x41 ( non-K ~ +400Mhz ).

Ότι πάρω, 2-3 FPS. Ανέβασα και την αδύναμη καρτούλα μου ( GTX 460 OC 1GB ) από 725Mhz σε 790 και έτσι έπαιξα στα High Settings χωρίς HBAO και Blur με 50+ FPS μέσο όρο ( στο ανοιχτό περιβάλλον ). Αλλά δυο-τρια FPS, κέρδος είναι. BF είναι αυτό... Ρουφήχτρα.

Ενδεικτικά ν΄αναφέρω... Στο BFBC2 ( High Settings ) παίρνω γύρω στους 70 βαθμούς κελσίου μέγιστο. Το κουτί είναι μικρό και με κακή ροή αέρα. Αν ανοίξω το πλαινό καπάκι, πέφτει γύρω στους 10 βαθμούς κελσίου...

Ποια προτείνετε με αυτά τα λίγα χρήματα; Στο Multirama έχει κατόπιν παραγγελίας αυτή Cooler Master Hyper TX 3 - Ψύκτρα επεξεργαστή | Multirama με 16€ μόνο ( στο Πλαίσιο 26€ ).

Έπειτα, είδα και την Akasa Nano Akasa Venom nano AK-CC4005SP01 - Σύστημα ψύξης - Επεξεργαστή | Multirama

Εν πάση περιπτώσει, μη βάζω ψύκτρες εγώ διότι δεν έχω ιδέα... Γι΄αυτό ρωτάω, να πάρω την καλύτερη στα λεφτά που διαθέτω. Δεν ψάχνω για extreme λύσεις. Τη μανίσια ν΄αλλάξω μόνο και όσους βαθμούς C γλιτώσω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Νικόλαος

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί είναι μικρό και με κακή ροή αέρα. Αν ανοίξω το πλαινό καπάκι, πέφτει γύρω στους 10 βαθμούς κελσίου...

Το μεγάλο σου πρόβλημα είναι αυτό. Πόσο νομίζεις πως θα σε βοηθήσει μια ψύκτρα αν δεν υπάρχει ροή αέρα μέσα στο κουτί? Είναι σαν να στριφογυρνάς ζεστό αέρα μέσα σ' ένα φούρνο. Βέβαια, το καλό με τους Sandybridge είναι πως είναι αρκετά "κρύοι" και μπορείς και με μια φθηνή ψύκτρα να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Η Α50 είναι τέλεια λύση για non-K επεξεργαστές αλλά μην περιμένεις και πολλά αν δεν είσαι διατεθειμένος ή ν' αλλάξεις κουτί ή ν' ανοίγεις το πλαϊνό. Επίσης, αν έχεις μνήμες με ψηλές ψύκτρες μπορεί να έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

βαλε ενα εξτρα φουρφουρι μπας και σωσεις λιγο το airflow του κουτιου(τι κουτι εχεις?) και καθαρισες με 5-6 ευρω..

χειμωνας ερχεται,κρυο cpu εχεις,δεν κλοκαρεις,καλα εισαι και με 70 βαθμους μαξιμουμ..

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτές πρέπει να είναι αρκετά καλές.

Cpu Cooler DeepCool Ice Wind FS for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3

COOLER :: Cpu Cooler DeepCool Ice Wind FS for Intel and AMD Socket 775 / 1155 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3 - Visionstudio.gr

13053_3.jpg

Cpu Cooler Arctic Freezer Xtreme Rev.2 for Intel and AMD Socket 775 / 939 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3

COOLER :: Cpu Cooler Arctic Freezer Xtreme Rev.2 for Intel and AMD Socket 775 / 939 / 1156 / 1366 / AM2 / AM2+ / AM3 - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.