Jump to content



Προτεινόμενη GPU;


gpag

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου!

Γιώργος εδώ, είναι το πρώτο μου post στο forum αν και παρακολουθώ το lab.gr εδώ και πολύ καιρό.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με την αγορά νέας κάρτας γραφικών. Το σύστημα που διαθέτω αναφέρεται στην υπογραφή μου και όπως βλέπετε η 5670 πλέον δεν είναι και ό,τι καλύτερο θα μπορούσα να έχω για τα καινούργια παιχνίδια που είναι να κυκλοφορήσουν (Battlefield 3 και Skyrim με ενδιαφέρουν κυρίως).

Στο ζουμί τώρα: η ανάλυση που παίζω δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή (1280 x 1024) και γι' αυτό το λόγο προσανατολιζόμουν στην ΑΤΙ Sapphire 6870. Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν η συγκεκριμένη κάρτα θα είναι επαρκής για τους τίτλους που ανέφερα ή αν έχετε να μου προτείνεται μια καλύτερη εναλλακτική (σε ΑΤΙ ή nVidia). To budget μου δεν ξεπερνάει τα 200 €.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλωσηρθες στο thelab.

Η αληθεια ειναι οτι στην αναλυση που χρησιμοποιεις η 6870 ειναι υπερβολη. Δεν ξερω αν σκεφτεσαι να αλλαξεις οθονη. Αν κρατησεις την ιδια οθονη και με μια GTS 450 θα εισαι καλυμενος πιστευω. Τωρα, σε περιπτωση που θες να επενδυσεις απο τωρα σε μια καλη καρτα γραφικων η 6870 ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. Απο το αλλο στρατοπεδο (nVidia) μπορεις να κοιταξεις την GTX 560 (χωρις Ti)

Asus GeForce GTX560 1GB | Skroutz.gr

Gigabyte GeForce GTX560 1GB | Skroutz.gr

Και με τις δυο θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο για αρκετα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

@ narta

Ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί τη περίπτωση του μεταχειρισμένου και είναι κάτι που σίγουρα θα το κοιτάξω :)

@ The One

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Βασικά το επόμενο βήμα είναι η αγορά οθόνης που θα μου επιτρέψει μεγαλύτερες αναλύσεις, αλλά όχι κάτι extreme σε καμία περίπτωση. Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια ... θεωρείς ότι η 560 υπερέχει σε σύγκριση με την 6870; Σε θέμα τιμής απ' ότι βλέπω είναι πάνω - κάτω στα ίδια επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Και σε θεμα επιδοσεων ειναι πολυ κοντα. Απλα με την 560 μπορεις να εκμεταλλευτεις και το physics (σε οσα παιχνιδια το υποστηριζουν) και το CUDA acceleration (σε εφαρμογες το υποστηριζουν π.χ. photoshop και τα σχετικα...)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα για την συγκεκριμενη αναλυση να κοιταξεις και κατι σε 5850 used(με κανα 120αρι)και θα σε καλυψει απολυτα!

Πιστευω υπεραξιζει με βαση αποδοση τιμη.

Ασε που με λιγο oc φτανεις ανετα τις επιδοσεις μιας 5870..

Link to comment
Share on other sites

guys....., μην βιαζομαστε! για αναλυση 1280χ1024 μιλαμε!!

κατ'αρχην δεν μας ειπες το υπολοιπο συστημα απο τι αποτελειται..!!!

η 5670 σε αυτη την αναλυση τρεχει μια χαρα τα περισσοτερα παιχνιδια....!!!

αν θες να πας σε μεγαλυτερη καρτα για αυτη την αναλυση, η καλυτερη λυση ειναι η 5850 μεταχειρισμενη που προταθηκε..!!

αλλα, για πες και το υπολοιπο συστημα..............

Link to comment
Share on other sites

αλλα, για πες και το υπολοιπο συστημα..............

Καλησπέρα φίλοι μου!

Γιώργος εδώ, είναι το πρώτο μου post στο forum αν και παρακολουθώ το lab.gr εδώ και πολύ καιρό.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με την αγορά νέας κάρτας γραφικών. Το σύστημα που διαθέτω αναφέρεται στην υπογραφή μου και όπως...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηθρες φιλε Γιωργο

κοιτα η 6870 ειναι αρκετα δυνατη καρτα καλυτερη απο την 560

αλλα για αυτην την αναλυση υπερβολικη

Προτεινω για να γλιτωσεις και λεφτα

να ψαξεις για μια 5850 μεταχειρισμενη γυρω στα 120 την βρησκεις και κατι πηρε εδω μεσα στις αγγελιες για μια

τσεκαρε το

παντως οποια και να παρεις και απο αυτες θα σε καλυψουν 100%

τωρα εαν θες παιρνεις την 6870 που λες και στο μελλον εαν καποτε αλλαξεις οθονη θα σε καλυβει σε μεγαλυτερη αναλυση

εξαρταται εσυ τι θες να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάλυση που είσαι η κάρτα που έχεις είναι πολύ καλή!!!

Από κει και πέρα το σκεπτικό σου είναι σωστό όταν έχεις σκοπό και άλλης οθόνης με καλύτερη ανάλυση.Σε αυτήν την περίπτωση με μία εκ των 5850/70,6850/70/6950 ή 560 θα κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου και με το παραπάνω.Προτειμώντας πάντα 6950 μετά 6850/70 ή 560 και μετά 5850/70.

Από κεί και πέρα θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψην την αλλαγή του λειτουργικού σου σε 64bit!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη βοήθεια! :)

Από την τωρινή κάρτα, δεν έχω κανένα παράπονο σχετικά με την απόδοση της ... συγκεκριμένα, σε παιχνίδια όπως το Bad Company 2 που παίζω το τελευταίο διάστημα, η καρτούλα στέκεται μια χαρά!

Επειδή όμως υπάρχει ένα ενδεχόμενο να αλλάξω monitor, ίσως θα ήταν καλή ιδέα μια επένδυση σε 6870, 560 ή και στην 5850 που μου προτείνατε σε μεταχειρισμένη. Επίσης, υποψιάζομαι ότι το BF3 δεν θα είναι και ιδιαίτερα "φιλικό" με την 5670 αν θέλω να ασχοληθώ σοβαρά online.

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

η αλλαγή σε 64bit είναι κάτι που σκεφτόμουν να κάνω το τελευταίο διάστημα ... ίσως πλέον να το εξετάσω πιο σοβαρά τώρα:hmm:

edit: ένα φίλος μου προτείνει αυτή αντί για την 560

http://www.asus.com/Graphics_Cards/NVIDIA_Series/ENGTX460_DirectCU_TOP2DI1GD5/#specifications

αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν αξιζει φιλε μου

εφοσον υπαρχει το ενδοχομενο να αλλαξεις μονιτορ

στα λεφτα που διαθετεις πας σε μια 6870 θα σε καλυψει πληρως ειναι δυνατη καρτα

Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και για μεταχειρισμενες

για καμια 5870 οπου ειναι 7% πιο δυνατη απο την 6870 και την βρησκεις κατω απο 200 ευρω

στα 170 καπου εκει

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο value for money αυτην την στιγμη ειναι η 5850. Με 130 ευρω εχεις καρτα που στέκεται αξιοπρεπεστατα σε παιχνιδια με αναλυση μεχρι 1680x1050. Προσωπικα χτυπουσα 50-60 fps στο beta του bf3 σε medium settings με drivers της πλακας και beta χειροτερης πλακας.

Link to comment
Share on other sites

εαν οταν θα παρεις οθονη θα πας σε αναλυση 1680 τοτε 5850 σου κανει

εαν ομως πας σε αναλυση 1900χ1200 θα χρειαστεις μια 6870 -5870 ωστε να τα παιζεις ανετα ολα τα παιχνιδια max τα τωρινα και τα μελλοντικα

καλη αναζητηση φιλε μ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.