Jump to content



SOS!!!!! μου εκλεψαν το αμαξι! -Αudi A3.


csaris

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Μπορούμε να βρούμε κάπου αυτά τα στοιχεία?

google "ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΞΙΩΝ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ - ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ΙΧ"

αν και κατα την γνωμη μου αν το τραβηξει κανεις δικαστικα θα παρει το φουλ ποσο.Δεν ειναι πραματα αυτα τωρα να υπολογιζουν το ασφαλιστρο με την αξια αλλα αμα χρειαστει να πλερωσουν να απομειωνουν.Ρε ας τολμησουν να μου πουν εμενα καμμια μλκια TTRS θα μου παρουνε μετα...

Link to comment
Share on other sites

Και μετά να τρέχει σε δικαστήρια γιατί θα τον κάνουν μήνυση οι συγγενείς του κλέφτη?

Καλύτερα όχι...

απο το να σε κλενε οι δικοι σου...

πιστεψε εχουν τοσο θρασος που αμα βρεθεις και αοπλος μπορει να γινει κατι πραγματικα ασχημο...

εκτος αυτου δεν σημενει οτι θα καθαρισει sony και καλα...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9719]kuza[/MENTION] Γιατί αν είσαι οπλισμένος θα σε φοβηθούν και θα τρέξουν... δε μιλάμε για παιδάκια... μιλάμε για το οργανωμένο έγκλημα. Εγώ και εσύ δεν είμαστε τίποτα μπροστά τους. Το θέμα είναι ότι θα πας και δικαστήριο και αυτόφωρο για παράνομη οπλοκατοχή.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9719]kuza[/MENTION] Γιατί αν είσαι οπλισμένος θα σε φοβηθούν και θα τρέξουν... δε μιλάμε για παιδάκια... μιλάμε για το οργανωμένο έγκλημα. Εγώ και εσύ δεν είμαστε τίποτα μπροστά τους. Το θέμα είναι ότι θα πας και δικαστήριο και αυτόφωρο για παράνομη οπλοκατοχή.

βγαζεις αδεια.:p:P

Link to comment
Share on other sites

Ελα για να κοπει το Spam spree.

Δεν είναι σπαμ, αφού προτρέπω τον οποιοδήποτε να μπει σε τέτοιες διαδικασίες και να προσέχει τις πράξεις του γιατί επάω στην στιγμή και εν θερμώ μπορείς να κάνεις πολλά αλλα πάνω απο όλα θέλει λογική και ψυχραιμία, δηλαδή απλά καλείς αστυνομία και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σπαμ, αφού προτρέπω τον οποιοδήποτε να μπει σε τέτοιες διαδικασίες και να προσέχει τις πράξεις του γιατί επάω στην στιγμή και εν θερμώ μπορείς να κάνεις πολλά αλλα πάνω απο όλα θέλει λογική και ψυχραιμία, δηλαδή απλά καλείς αστυνομία και τίποτα άλλο.

Νεο θεμα.

Αυτο το θεμα ΑΦΟΡΑ την κλοπη του καρου του csari.

Link to comment
Share on other sites

@narta Μιας και είσαι πρωην λαμογιο-ασφαλιστης πες μου λίγο τι παίζει και σε άλλες ασφαλιστικές. Ισχύει ότι αν βρούνε μια πορτα ή κάποιο μέρος του οχήματος, δε σε αποζημιώνουν? Εγώ το είχα ακούσει (δεν βρήκα ούτε βίδα απο το όχημά μου) απο το τμήμα που δήλωσα την κλοπή και απο την ασφαλιστική μου εταιρία.

Κοινη λογικη: αντε και να βρουνε τα παντα εκτος απο σασί, πως μπορουν να ισχυρησθουν οτι ειναι δικα σου; Η "ταυτοτητα" του αυτοκινητου ειναι ο αριθμός πλαισιου. Αν βρουν το σασι με τον αριθμο πλαισιου και το αυτοκινητο σε κατασταση που επισκευαζεται (βαση εμπειρογνώμονα) τοτε μπορουν να μειωσουν το τίμημα (αν υπαρχει κλαυψη για μερικη κλοπη/ζημιες).

Link to comment
Share on other sites

google "ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΞΙΩΝ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ - ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ΙΧ"

αν και κατα την γνωμη μου αν το τραβηξει κανεις δικαστικα θα παρει το φουλ ποσο.Δεν ειναι πραματα αυτα τωρα να υπολογιζουν το ασφαλιστρο με την αξια αλλα αμα χρειαστει να πλερωσουν να απομειωνουν.Ρε ας τολμησουν να μου πουν εμενα καμμια μλκια TTRS θα μου παρουνε μετα...

Καραφλιάρη, η αξια ασφάλισης μπορει να ειναι το ΜΕΓΙΣΤΟ η τιμη του τελωνειου. Δεν μπορεις εσυ πχ να πας το καρο του παππου σου με το μαλκότσι και να το ασφαλίσεις για αξια Ferrari. Βέβαια μπορει να ασφαλιστει για περισσοτερα φραγκα, μονο με κατάθεση φωτογραφιων που αποδεικνύουν την υπαρξη επιπλέον (extra) αξίας πχ στερεοφωνικο κοκ. Μπορει φυσικα να ειναι και μικρότερη. Οι ασφαλιστέα αξια ΠΡΕΠΕΙ καθε χρόνο να μειώνεται ΑΥΤΟΜΑΤΑ απο την εταιρια (πραγμα που δεν γινεται - λαμογιο mode on).

Ποσο καινουριου δεν θα παρει, αλλα δικαστικα μπορει να διεκδικήσει αξια ιση αυτης που αποτιμάται απο τις τελωνειακες αρχες.

Δεν έχει μόνο το σασί αποδεικτικά. Στις μηχανές έχει το πλαίσιο, το τιμόνι και ο κινητήρας.

Το τμήμα συγκοινωνιών παιρνει αποτύπωμα αριθμου πλαισιου απο το πλαισιο. Ολα τα αλλα ειναι φυκια.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια τσαμπα πληρωνω ασφαλεια κλοπης για 12.000€ αφου το αμαξι πιανει τωρα γυρω στα 8.000€;

Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να μην βρεθει μεσα σε 6μηνες για να παρεις τα χρηματα κλπ

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φύκια ή όχι, η άδεια κυκλοφορίας τα γράφει όμως...:bad:

Ο αριθμος πλαισιου και κινητηρα μπορει να διαφέρει. Το αναγνωριστικο στου οχήματος ειναι το μοναδικο μη αφαιρουμενο απο αυτο εξαρτημα, δηλαδη το πλαισιο.

Με λιγα λογια τσαμπα πληρωνω ασφαλεια κλοπης για 12.000€ αφου το αμαξι πιανει τωρα γυρω στα 8.000€;

Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να μην βρεθει μεσα σε 6μηνες για να παρεις τα χρηματα κλπ

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Το εξαμηνο ισχυε μεχρι τοτε που ασχολουμουν εγω, δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14120]narta[/MENTION] Με την άδεια κυκλοφορίας που αναφέρει αριθμος πλαισιου και κινητηρα καθώς και απο το αναγνωριστικο του οχήματος που λες, δε μπορούν να βρούν αν είναι δικό σου, δηλαδή αν βρεθεί κάτι απο αυτά, να μην αποζημιωθείς τελικά?

Link to comment
Share on other sites

@narta Με την άδεια κυκλοφορίας που αναφέρει αριθμος πλαισιου και κινητηρα καθώς και απο το αναγνωριστικο του οχήματος που λες, δε μπορούν να βρούν αν είναι δικό σου, δηλαδή αν βρεθεί κάτι απο αυτά, να μην αποζημιωθείς τελικά?

Αν βρεθει ο κινητηρας πχ τί θα κανουν, θα σου φιαξουν ολοκληρο το αυτοκινητο για να γλυτωσουν τα ανταλακτικα του κινητηρα; Αν βρουνε το πλαισιο με μερικα απο τα κινητα μερη του αυτοκινητου ισως. Επίσης, οι περισσοτερες ασφαλιστικες πατανε στην μη υπαρξη μερικης κλοπης, που αυτοματα σημανει οτι αφου βρεθηκε κατι απο το αυτοκινητο, αρα δεν ειναι ολικη κλοπή. Γι αυτο ΠΑΝΤΑ μαζι με ολικη ΚΑΙ μερικη κλοπη ασφαλεια, η διαφορα ειναι ελαχιστα ευρωπουλα.

Και επισης εκει φαινεται η αξια της διαφορας τιμης της ασφάλειας μεταξυ πχ Intermarican/Alianz και Ιντερσαλονικα/Υδρογειος. Οι "φθηνες" ασφαλιστικες κοστιζουν ακριβα σε τετοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10015]csaris[/MENTION]

Ηδη εχεις κανει καταγγελια κλοπης στην αστυνομια και εχεις κανει δηλωση αναλογη, μαζι με το αποδεικτικο της αστυνομιας στην ασφαλιστικη, ετσι; Αν ΟΧΙ καντο ΑΥΡΙΟ το πρωι!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10015]csaris[/MENTION]

Ηδη εχεις κανει καταγγελια κλοπης στην αστυνομια και εχεις κανει δηλωση αναλογη, μαζι με το αποδεικτικο της αστυνομιας στην ασφαλιστικη, ετσι; Αν ΟΧΙ καντο ΑΥΡΙΟ το πρωι!

Nαι ρε μαν εννοειται οτι εχχω κανει το ιδιο βραδυ κιολας!

Την εστειλα και στην Allianz κιολας.

Εχω ξενερωσει παντως.... πριν απο 2-3 μηνες ειχα αλλαξει ζαντες/λαστιχα κτλ και σημερα ειχα ραντεβου να το παω για service!:bad:

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε μαν εννοειται οτι εχχω κανει το ιδιο βραδυ κιολας!

Την εστειλα και στην Allianz κιολας.

Εχω ξενερωσει παντως.... πριν απο 2-3 μηνες ειχα αλλαξει ζαντες/λαστιχα κτλ και σημερα ειχα ραντεβου να το παω για service!:bad:

Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, επειδη το συγκεκριμενο μοντέλο ειναι δημοφιλές, δυσκολα να βρεθει. Αν στο ειχαν στο ματι, ειτε θα ειναι εκτος Ελλάδας μεσα στην εβδομαδα, ειτε θα εχει γινει κομματια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.