Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Man of Steel 7/10

Εντάξει το έχουμε καταλάβει ότι σήμερα μπορείς να κάνεις χιλιάδες κομματάκια ένα κτήριο και να βάλεις όλα αυτά το κομματάκια να χορεύουν μπροστά στα μάτια του θεατή λες και είναι διαφημιστικό της Nvidia για τα PhysX. Πέρα από κομματάκια θα δούμε και τίποτα άλλο;

Η ταινία κάνει υπερβολική χρήση των εφέ, και αν και είναι 2+ ώρες, δυστυχώς δεν αποφεύγει το να δείχνει σε κάποια σημεία ασύνδετη, να νιώθεις ότι είδες κάποια κομμένη έκδοση. Κάποια πράγματα συμβαίνουν απλά για να συμβούν, απλά για να κρατήσει η ταινία μια κάποια επαφή με το original story, όσο και αν προσπαθεί να διαφοροποιηθεί σε άλλα σημεία. Δυστυχώς βγάζει πολύ βιασύνη. Μπορεί οι άνθρωποι που δουλέψανε τα εφέ να δουλεύανε 18 ώρες το 24ωρο με κάποιους από πάνω τους να βαστάνε μαστίγια ώστε να ολοκληρώσουν όλα αυτά τα εφέ, ο σκηνοθέτης και οι σεναριογράφοι όμως μάλλον τεμπέλιασαν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Man of Steel 7/10

Εντάξει το έχουμε καταλάβει ότι σήμερα μπορείς να κάνεις χιλιάδες κομματάκια ένα κτήριο και να βάλεις όλα αυτά το κομματάκια να χορεύουν μπροστά στα μάτια του θεατή λες και είναι διαφημιστικό της Nvidia για τα PhysX. Πέρα από κομματάκια θα δούμε και τίποτα άλλο;

Η ταινία κάνει υπερβολική χρήση των εφέ, και αν και είναι 2+ ώρες, δυστυχώς δεν αποφεύγει το να δείχνει σε κάποια σημεία ασύνδετη, να νιώθεις ότι είδες κάποια κομμένη έκδοση. Κάποια πράγματα συμβαίνουν απλά για να συμβούν, απλά για να κρατήσει η ταινία μια κάποια επαφή με το original story, όσο και αν προσπαθεί να διαφοροποιηθεί σε άλλα σημεία. Δυστυχώς βγάζει πολύ βιασύνη. Μπορεί οι άνθρωποι που δουλέψανε τα εφέ να δουλεύανε 18 ώρες το 24ωρο με κάποιους από πάνω τους να βαστάνε μαστίγια ώστε να ολοκληρώσουν όλα αυτά τα εφέ, ο σκηνοθέτης και οι σεναριογράφοι όμως μάλλον τεμπέλιασαν αρκετά.

Μόλις τώρα το τελειώσα και γω. Μόνο σε μένα θύμισε War of the Worlds και Matrix Revolutions?

Καλά εκεί που γύρισε στο πατρικό του και κοπάναγε τον άλλον πετώντας μέσα στα χωράφια και λέγoντας "Μην τρομάζεις τη μάνα μου" πέθανα

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Wat?

Προσπαθω να σκεφτω κατι που να μου θυμησε τις 2 ταινιες που αναφερεις και ειλικρινα δεν μπορω.

War of the Worlds εκεί που σκάνε τα γομαρο-διαστημόπλοια να ετοιμάσουν το terraforming και τα κοιτάνε οι άνθρωποι σαν χάνοι με ένα άισθημα "τώρα την π...σαμε" όπως όταν έβγαιναν στην άλλη ταινία από το έδαφος αλλά και γενικά το σχήμα των διαστημόπλοιων, και Matrix μου θύμησε η σκηνή του ξύλου με τον Ζοντ, όπως ο Neo με τον agent ανάμεσα από ψηλά κτίρια να διαλύουν τα πάντα, ωστικά κύμματα σε κάθε επαφή τους κλπ κλππ.. Το'χω κάψει λέτε??

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Assault on Wall Street (2013) - IMDb 5/10

Ενω ξεκινησε καλα, στην πορεια το ξεφτυλισανε....

Το εξωφυλλο και μονο ειναι spoiler

θα μας φτάσουν στο σημείο να κάνουμε το ίδιο που κάναν στην ταινία.

Eπίσης είδα το white house down, πιο πολύ μάρεσε απτο olympus has fallen, o foxx ψιλοταίριαζε για πρόεδρος αν και είχε αρκετά κρύα αστεία.

Αλλάξαν πρόεδρο 3 φορές μες στη ταινεία

:p

ασε που στο τέλος η φάση με την σημαία θύμισε ΠΑΡΑ πολύ απτο the rock με τον nicolas με τους πυρσους, ίδια φάση ομως.

Ακομα είδα scenic route είναι απτις ταινίες που ειναι στο ίδιο σημείο όλη την ώρα, έχωντας δεις buried & 127 hours που μάρεσαν ΠΑΡΑ πολύ είναι διαφορετικά και βλέπονται με αρκετη ευκολία, ε αυτό ηταν ΑΠΑΛΕΨΙΑ.Κουραστική όσο δε πάει δεν προτείνεται.

ΥΓ.Βγήκε descipable me 2!!!:happy2:

Link to comment
Share on other sites

θα μας φτάσουν στο σημείο να κάνουμε το ίδιο που κάναν στην ταινία.

Καλά εύκολα. Αλλά ο τρόπος που το έδειξαν στην ταινία ήταν τελείως fail

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

the lone ranger 4/10

ακόμα σκέφτομαι τι δουλειά έχει ο johnny depp σε αυτήν την ταινία.

Όλη η ταινία είναι επιεικώς μια μετριότητα με υψηλό budget.

θα μπορούσε με την μια να κυκλοφορήσει σε dvd

Link to comment
Share on other sites

The Kings of Summer

Συμπαθητικη.

Despicable Me 2

Ωραιο ηταν απλα μια απο τα ιδια με το πρωτο.

Τι περιμενα να μου πεις.

Ειχε παντως μερικες σκηνες(κυριως με τα minions)που δακρυσα.

Grown Ups 2

Καιρο ειχα να δω τοσο κακη ταινια.

Το πρωτο ναι ηταν κακο αλλα ειχε μια συσταση εστω το σεναριο.Αυτο ηταν απαραδεκτο.

Εβγαλε γελιο σε μερικες φασεις αλλα μεχρι εκει.

Coyote Ugly

Πολυ ευχαριστη ταινιουλα.

Ωραιο soundtrack,ωραια νινακια.

Σε αφηνει με χαμογελο ρε παιδι μου.

Link to comment
Share on other sites

βλακεία που δεν είχα δει τόσα χρόνια το forrest gump. Άνετα στο top 15 όσων ταινιών έχω δει.

Αυτό που με παραξένεψε, μετά την ταινία, είναι που στο imdb οι άντρες την έχουν βαθμολογήσει με μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι οι γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

βλακεία που δεν είχα δει τόσα χρόνια το forrest gump. Άνετα στο top 15 όσων ταινιών έχω δει.

Αυτό που με παραξένεψε, μετά την ταινία, είναι που στο imdb οι άντρες την έχουν βαθμολογήσει με μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι οι γυναίκες.

Με παρέσυρες και κοίταξα κι εγώ να δω διαφορά! Σχεδόν σε όλες τις ταινίες που περνούν από τα χέρια μου οι άντρες είναι λίγο πιο γενναιόδωροι. Επίσης, εδώ έχουν ψηφίσει τουλάχιστον 3πλάσιοι άντρες, που σημαίνει ότι εκπροσωπούνται περισσότερο στην ηλικιακή ομάδα που στατιστικά δίνει λίγο παραπάνω. Προσωπικά το βρήκα μέτριο ποτ-πουρί της αμερικάνικης ιστορίας, αλλά σίγουρά καλύτερο από ό,τι κυκλοφορεί τώρα.

Για να μην ξεφύγω, αναδρομικά οι τελευταίες 10 μέρες:

Pacific Rim: 4.5/10

Εξωφρενικά φλύαρο ανάμεσα στις -πολύ εντυπωσιακές- σκηνές δράσης. Το κατ ενός φίλου που ήταν 1 ώρα ήταν ασύγκριτα καλύτερο. Υποψιάζομαι ότι αν δεν είχε βάλει το χεράκι του ο Γκιγιέρμο στο σενάριο, δε θα ήταν τέτοιος αχταρμάς.

The Lone Ranger: 4/10

Επίσης κουραστικό και μακρόσυρτο. Συμπαθητικό σενάριο, αλλά αναποφάσιστο ανάμεσα στη δράση και τους χαρακτήρες. Τελικά αποτυγχάνει και στα δύο.

After Earth: 2/10

Ένα μάτσο ασυναρτησίες και απαράδεκτη ηθοποιία.

White House Down: 5/10

Πανομοιότυπο με το Olympus Has Fallen, αλλά χειρότερη εκτέλεση από κάθε άποψη. Κι αυτό θα κέρδιζε πόντους άν ήταν πιο σύντομο.

Link to comment
Share on other sites

Grown Ups 2

Τραβηγμένο αμερικάνικο χιούμορ μέχρι αηδίας.. το προχωρούσα απλά για να πω ότι το είδα.

5 και πολύ του είναι. Εκτός αν γελάτε με έναν

που ρεύεται, φταρνίζεται και κλάνει

... Tragic

H έκπληξη της εβδομάδας ακούει στο όνομα Captain Phillips.

Σε βάζει πολύ καλά στο κλίμα κι ενώ έχεις πάει για να δεις ερμηνεία tom hanks, μην περιμένοντας πολλά, όσο πάει και καλυτερεύει. Με κράτησε σε αγωνία και παρόλο που είναι η υπέρτατη αμερικ(λ)ανιά σε κάποια θέματα, μπορώ να πω πως και οι αντιδράσεις των γύρω μου στην αίθουσα, ήταν καλές. Το ζούσαν και με αγωνία μπορώ να πω..

Το 8άρι του imdb, μόνο και μόνο για τον Tom, ΕΥΚΟΛΑ!

Στο τέλος

η διπλανή μου έκλαιγε

... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Convoy (1978) - IMDb 6.8/10

Μια χαρά για να περάσει το 2ωρο. Δεν είναι super, αλλά είναι καλό.

The Fog (1980) - IMDb 6.5/10

Πλέον έχουμε πάθει ανοσία στον τρόμο, οπότε δεν είναι ταινία για να τρομάξει κανείς. Αλλά είναι καλή ταινιούλα και μπορεί άνετα να κάτσει κάποιος να την δει.

Despicable Me 2 (2013) - IMDb 7/10

Καλή συνέχεια θα έλεγα. Τα minions κυριαρχούν και βέβαια βγάζουν γέλιο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=z1NRoER8nag]Minions - Vroom Vroom - YouTube[/ame]

White House Down (2013) - IMDb 6.5/10

Αν και συνολικά ίσως κατώτερο του Olympus has fallen, σίγουρα λιγότερο σπαστικό για αυτούς που δεν νιώθουν Αμερικάνοι πατριώτες. Δεν υπάρχει ούτε το ανά 10 λεπτά "God bless America" ούτε το slow motion της σημαίας που πέφτει. Οπότε μπορεί να χάνει λίγο ως περιπέτεια από την μία, δεν σου σπάει και τα νεύρα από την άλλη.

The Heat (2013) - IMDb 6/10

Βασικά τίποτα το καινούριο. Βλέπεται, κουτσά στραβά. Κάνα 2 ταινίες ακόμα η Bullock σαν FBI agent και θα μπει στην μισθοδοσία του FBI.

Link to comment
Share on other sites

An Unfinished Life

Ωραια ταινια.Οχι τιποτα το συγκλονιστικό.Αλλα και μονο για το cast (Robert Redford,Morgan Freeman) την βλεπεις.

Ο Lasse Hallstrφm εχει θεματακι τελικα με την κακοποιημένες γυναικες.

7/10

U-571

Καλη αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερες στο ειδος.

6,5/10

Swingers

Καλη καλη.Θα μου μεινουν oi ατακες.

You are money!You are sooo money!

7/10

Link to comment
Share on other sites

Δες το K-19: The Widowmaker καλο ειναι.

Και το Crimson Tide απο οτι θυμαμαι γιατι πανε ποοολλα χρονια που το ειδα καλο ειναι.

Δεν ειναι και πολλες οι ταινιες με υποβρυχια ειδικα οι σχετικα προσφατες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.