Jump to content



Απορία για mini-itx


fma98

Recommended Posts

Γειά χαρά,

Ξέρει κανείς αν μπορώ να χωρέσω:

  • έναν Intel Pentium E5300 @ 2.60GHz
  • δύο 2GB Single-Channel DDR2 @ 399MHz
  • και μια GeForce GTX 295 (nVidia)

σε κουτί mini-itx???

Βρήκα οτι υπάρχουν μητρικές mini-itx που μάλλον υποστηρίζουν τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και τις μνήμες (π.χ. intel DG45FC) αλλα δεν ξέρω αν θα χωράει η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα παιζει κανονικα σε mini μητρικες.Αλλα το θεμα σου ειναι τι κουτι θα βρεις (mini παντα) που να την χωρεσεις....Μαλλον κανενα....Αλλα το mini ειναι λιγο σχετικο.Τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου?Εχεις δει καποιο κουτι που να σου αρεσει?

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα παιζει κανονικα σε mini μητρικες.Αλλα το θεμα σου ειναι τι κουτι θα βρεις (mini παντα) που να την χωρεσεις....Μαλλον κανενα....Αλλα το mini ειναι λιγο σχετικο.Τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου?Εχεις δει καποιο κουτι που να σου αρεσει?

Ψάχνω να μειώσω δραματικά τον όγκο. Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα mini με ό,τι μπορώ να κλέψω απο τον παλιό και να το συνδέσω στην τηλεόραση. Το βασικό μου μέλημα είναι να φτιάξω ενα πολύ μικρό κουτί, χωρίς να χάσω κάτι απο τις "δυνατότητες" που έχει τώρα ο υπολογιστής μου, με (και αυτό τώρα πια είναι βασικό) το μικρότερο κόστος. Κοινώς αν είναι να δώσω 400 € για PC παίρνω και laptop...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει καποιο κουτι που να σου αρεσει για να παρουμε και εμεις μια ιδεα?Αλλα μαλλον την περιπτωση του mini την ξεχνας λογο της 295.

Ps:Απλα μια προταση.Η 295 χαραμιζεται σε αυτο το συστημα.Ή παρε κανα επεξεργαστη (σε used θα βρεις quad απο 80€) η απλα παρε μικροτερη καρτα....;)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει καποιο κουτι που να σου αρεσει για να παρουμε και εμεις μια ιδεα?Αλλα μαλλον την περιπτωση του mini την ξεχνας λογο της 295.

Ps:Απλα μια προταση.Η 295 χαραμιζεται σε αυτο το συστημα.Ή παρε κανα επεξεργαστη (σε used θα βρεις quad απο 80€) η απλα παρε μικροτερη καρτα....;)

Βασικά δεν έχω κάποιο κουτί υπόψιν μου. Έψαχνα ένα mini-itx που να χωράει τα παραπάνω. Το PCQ08 που λέει ο φίλος spH3RiCal φαίνεται αρκετα ευρύχωρο για την κάρτα μου. Αλλα τουλάχιστον απο το internet δεν φαίνεται να παίζει Ελλάδα.

Και επειδή σας κάνει εντύπωση ο επεξεργαστής... και επειδή έκλεισα 2 χρόνια με την κάρτα (εχω και 2 χρόνια να ασχοληθώ με τι κάρτες έχουν βγεί), τι θεωρείτε ρε παίδες προτιμότερο? Να πάω για επεξεργαστή ή παίζει να βρώ με τα ίδια λεφτά καλύτερη κάρτα απο την 295 (λαμβάνοντας υπόψιν επιπλέον οτι δεν θαχωράει πιθανόν σε mini-itx κουτί). Κοινώς, πιστεύετε οτι αξίζει να κρατήσω την 295, ή είναι πια ξεπερασμενη και να πάρω μια καλύτερη (και μικρότερη) με τα ίδια που θα πάρω επεξεργαστή?

Α! και κάτι ακόμα (σας έχω πρήξει με τα προβλήματά μου). Άν τελικά βρώ ένα mini κουτί να χωράει την κάρτα, πρέπει να έχω υπόψιν μου κάτι συγκεκριμένο όταν θα ψάξω για μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι η κάρτα δεν είναι καλή για να την αλλάξεις αλλά το ότι είναι πολύ καλή και χαραμίζεται\δεν αποδίδει τα μέγιστα με αυτόν τον επεξεργαστή!Οπότε και καλύτερη να έπαιρνες πάλι δε θα είχε νόημα\αποτέλεσμα.

Αλλά και πάλι και...

Με λίγα λόγια και για να σου λυθούν και οι απορείες...

1)δε θα βρεις καλύτερη κάρτα σε αυτά τα χρήματα

και οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι

2)να πάρεις καλύτερο cpu κανα c2d or c2q.

Και αυτό για να μπορεί πλέον η κάρτα να αποδόσει καλά και σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι η κάρτα δεν είναι καλή για να την αλλάξεις αλλά το ότι είναι πολύ καλή και χαραμίζεται\δεν αποδίδει τα μέγιστα με αυτόν τον επεξεργαστή!Οπότε και καλύτερη να έπαιρνες πάλι δε θα είχε νόημα\αποτέλεσμα.

Αλλά και πάλι και...

Με λίγα λόγια και για να σου λυθούν και οι απορείες...

1)δε θα βρεις καλύτερη κάρτα σε αυτά τα χρήματα

και οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι

2)να πάρεις καλύτερο cpu κανα c2d or c2q.

Και αυτό για να μπορεί πλέον η κάρτα να αποδόσει καλά και σωστά!

Κατανοητό... αλλα πολλά τα λεφτά παιδιά. Ξεκίνησα απο το να χρησιμοποιήσω ό,τι μπορώ απο τον παλιό, στο να πάμε στα 250-300€. Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλα μάλλον θα παραμείνω στο αρχικό πλάνο που λέει οτι πάω με αυτό τον επεξεργαστή (μέχρι νεωτέρας ή μέχρι να βγεί η χώρα απο την κρίση), αυτή την κάρτα και τις μνήμες αν είναι δυνατόν. Θα πάρω μόνο μια motherboard και ένα κουτάκι σαν το Lian Li που πρότειναν τα παλικάρια παραπάνω, ελπίζοντας οτι θα χωράει την κάρτα. Οποιεσδήποτε συμβουλές ή άλλες προτάσεις για πώς θα μπορούσα να μειώσω τον όγκο του PC (σκεφτείτε οτι θέλω να το βάλω στην βιβλιοθήκη και να το κολλήσω στην τηλεόραση) είναι ευπρόσδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 250-300???Έναν cpu μπορείς να τον βρεις από 80 και να κάνεις την δουλειά σου πολύ καλά!

Τεσπα!

Υποθέτω οτι εννοείς μεταχειρισμένο. Γιατι ο c2d π.χ. ξεκινάει απο 100€. Βάλε και κανα 100αρι το κουτί. Βαλε και καμιά 60αρα η motherboard...

Πληροφοριακά πάντως, το μοναδικό Lian Li που χωράει την κάρτα μου (σε μήκος) τελικά είναι το PC-Q08, το οποίο (φυσικά) δεν φαίνεται να υπάρχει Ελλάδα...

Αν ξέρει κάποιος κάποιο κουτί αναλόγου mini-itx μεγέθους (το PC-Q08 έχει διαστάσεις: (W) 227mm x (H) 272mm x (D) 345mm) που να χωράει την GTX 295 ((W)267 mm) ας με σώσει γιατι δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

c2d βρίσκεις και από 60-70€ και όπως είπε και ο petros@idk$ "

(σε used θα βρεις quad απο 80€)
".Επίσης μητρική δε χρειάζεται να αλλάξεις!Βασικά η διαφορά είναι απλά στην αγορά του cpu και τπτ άλλο.

Τεσπα.Όπως νομίζεις φίλε μου κάνε.Απλά σου λέμε το τι είναι το καλύτερο.

Για κουτί πόσα διαθέτεις?

Link to comment
Share on other sites

c2d βρίσκεις και από 60-70€ και όπως είπε και ο petros@idk$ "".Επίσης μητρική δε χρειάζεται να αλλάξεις!Βασικά η διαφορά είναι απλά στην αγορά του cpu και τπτ άλλο.

Τεσπα.Όπως νομίζεις φίλε μου κάνε.Απλά σου λέμε το τι είναι το καλύτερο.

Για κουτί πόσα διαθέτεις?

Με βλέπω για το Thermaltake Armor A30 τελικά που πάει γύρω στα 100 € και μάλλον παίρνει και την μητρική μου και την κάρτα μου. Οπότε με 100€ περνάω όλο το σύστημα σε ένα μικρότερο κουτί χωρίς αλλα έξοδα. Μπορεί να μην είναι πολύ μικρό σαν κουτί αλλα χωράει το υπάρχων σύστημα οπότε μάλλον είναι η πιο οικονομική λύση. Αργότερα (αν μαζέψω τίποτα λεφτά) πάω και για επεξεργαστή.

Και πάλι όποιος έχει κάποια καλύτερη ιδέα για μια εξίσου ή πιο οικονομική λύση στο να περάσω σε mini-itx κουτί, χωρίς κατα προτίμηση να χάσω την κάρτα γραφικών, είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.