Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Και για να μην ξεχνιόμαστε, μερικές (ακόμα χειρότερης ποιότητας) φωτογραφίες από την κατασκευή του rig.

i52CZiD.jpg

2Hz3NKO.jpg

3FUe2sC.jpg

IYRG1jG.jpg

XH9gwNF.jpg

KuTU9IB.jpg

DgDq1ys.jpg

iiquLgH.jpg

CAsAbH2.jpg

QU5XsnL.jpg

wb5kClS.jpg

99Fd0VW.jpg

ZW1SGle.jpg

rZUpYY7.jpg

ZMz5YaR.jpg

k2FVW66.jpg

6n7PoUf.jpg

 

 

 

Το κάθισμα, όπως και ο τρόπος τοποθέτησης του, είναι προσωρινά, μέχρι να καταφέρω να βρώ ένα από αυτοκίνητο, πράγμα που αποδεικνύεται αρκετά δύσκολο!!  :(

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πολύ κόκκο βλέπω, παρά το rig :p

 

Κάποια στιγμή πρέπει να μας πεις για τα πετάλ, ειδικά του φρένου. Βλέπω κάτι σαν ιδιοκατασκευή με σύριγγα ?

 

Δεν είναι κόκκος, είναι αρτιστίκ!!!  :tomato:

 

Είχα κάνει παρουσίαση των πεταλιών μου (πολύ) παλιότερα.

Στην ουσία είναι το κλασσικό πλέον σχέδιο για loadcell, με ελαστικά υλικά για εκείνο το περιζήτητο feeling.

Απλά επειδή στο δικό μου χρησιμοποιώ, λόγω ελαφρύ loadcell (20kg,) μηδενικό μοχλικό (περίπου 1/1 εφαρμογή δύναμης, σε αντίθεση με ~5/1 που έχουν τα περισσότερα εμπορικά) χρειαζόμουν κάτι αρκετά μαλακό για να μην αισθάνομαι ότι σπρώχνω τον τοίχο. Ε αφού δεν βρήκα τίποτα στα τοπικά καταστήματα είχα την φαεινή (?) ιδέα να χρησιμοποιήσω φλάντζες από σύριγγες.

Το σχέδιο είναι αρκετά απλό, αρκετές φλάντζες ώστε να μου δώσουν το feeling και την προοδευτικότητα που θέλω, με ένα άξονα να περνά από μέσα τους και να τις συμπιέζει πάνω στο loadcell και ένα μαλακό ελατήριο για το αρχικό κενό. Η σύριγγα από πάνω (yup 60ρα) είναι απλά και μόνο για να μην ξεχειλώσουν, λόγω μη επίπεδου σχήματος. Ααα και ένα αμορτισεράκι, κατά το στύλ της Fanatec, έτσι για να την λέμε και σε αυτούς!!  :tongueout:

 

Μερικές (ας πούμε) καλύτερες φώτο:

O5k41lc.jpg

GzMkl3S.jpg

Ra46hty.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε και μια φωτογραφικη μηχανη τωρα για καλυτερες φωτος! :p
Μπραβο ρε Κωστα! Σε ζηλευω που εχεις μια τελειως custom made πεταλιερα.
Μπορει να μη καταλαβα τιποτα απο οτι ειπες αλλα το αποτελεσμα μου αρεσει. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Κώστα, πολύ ενδιαφέροντα πράγματα! Leo Bodnar η πλακέτα?

Η τιμονιέρα τι λέει (πρώτες εντυπώσεις)?

 

DSD (προτιμήθηκε για το μεταβλητό loadcell gain)

 

ΠΟΛΥ πρώτες εντυπώσεις... μεγάλη διαφορά με DFGT και gear drive σε αίσθηση.

Διαφορετική η μετάδοση των μικρών δυνάμεων, αλλά πολύ πιο εύκολη και απρόσκοπτη η περιστροφή!

Με ξένισε λίγο στην αρχή, αλλά σιγα σιγά συνηθίζω.

Ακόμα βέβαια ρυθμίζω το rig οπότε δεν έχω οδηγήσει και πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα είναι.. σου αρέσει περισσότερο;

 

Η αλήθεια είναι πως από τις πρώτες στιγμές σκέφτηκα πως η διαφορά δεν είναι ανάλογη της τιμής. (τετραπλάσια)

Γυρισμός πίσω όμως δεν υπάρχει!!

 

 

2 πραγματάκια που με "ενοχλούν" είναι α) η λαστιχένια υφή σε αντίθεση με το ψευτοδέρμα που είχα περάσει στην DFGT

και β) το FFB έχει κάπως ελαστική αίσθηση, λόγω ιμάντα φαντάζομαι. Είναι πολύ εμφανές, αλλά όχι απαραίτητα χειρότερο.

Πέραν αυτών, είναι δυνατότερη και ταχύτερη. Πιάνω γλιστρήματα πολύ πιο εύκολα σε αντίθεση με την DFGT που σκλήραινε στα ανάποδα.

Όχι και πολύ πιο αθόρυβος ο μηχανισμός και το ανεμιστηράκι δουλεύει φούλ, αν και δεν με απασχολεί γιατί παίζω με ακουστικά.

Τα gear paddles .... απλά ερωτεύσιμα !!!   :wub:  :wub:

 

 

 

Ξέρουμε κανέναν τρόπο να βάλω εντολές στο D-pad? πχ look left/right και Υ/Ν

Στην DFGT τα είχα κάνει μέσω του σοφτ της Logitech αλλά η Thrustmaster δεν βλέπω να έχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωστε ετσι... και ελεγα και γω οτι θα ναι απειρως καλυτερες οι thrust. μεγεια. παντως καποια στιγμη ωραιο θα ταν να δοκιμαζατε καπως τη μοντα που χω κανει στην g27 με τα 4 μοτερ και αλλο τροφοδοτικο, εχω την αισθηση οτι θα κοστολογουταν γυρω στο 800 ευρω αναλογικα :p

 

μιας και το ανεφερα ρε παιδια γιατι ψαχνω παααρα πολυ καιρο. για οσους δε ξερουν εχω βαλει αλλα 2 μοτερ στην g27, ενα industrial τροφοδοτικο στα 27-28v δε θυμαμαι και ενα ανεμιστηρακι και ψηκτρες στα τσιπακια κ διοδους της πλακετας. ειχα κανει καποιες μετρησεις με τα γνωστα προγραμματα και εδειχνε οτι η τριβη απο τα 4 πλεον γραναζια να ειναι παραγοντας απωλειας ενεργειας γενικα και αισθησης (με 3 μοτερ ηταν ιδια-χειροτερη απο οτι με 2).

 

μιας και μηνες τωρα δεν εχει προβλημα η πλακετα η κατι αλλο απο ρευμα, ψαχνω να αντικαταστησω τα 4 μοτερ με ΕΝΑ αντιστοιχο των τεσσαρων. θα προτιμουσα να ειναι και γρηγοροτερο σε στροφες.

 

εχοντας καποιες βασικες γνωσεις και βλεποντας τα χαρακτηριστικα του μοτερ, εχω φαει τα ebay/aliexpress για μοτερακια 24v και δε βρηκα ακρη. αν καποιος γνωριζει θα ημουν υποχρεος.

 

το μοτερ της g27 ειναι αυτο:

 

IMG_20150308_121501.jpg

 

 

(και η μοντα που χω κανει: )

 

IMG_4475.JPG

Logitech G25 motor HC685LG-011.pdf

Johnson Motor HC685LG-011.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ που ίσως είναι λίγο πιο on-topic...

 

 

Αυτή εδώ Samsung UE32J6300 Curved TV διάβασα δίνει 120Ηz (πραγματικά) και input lag 42ms (Leo Bodnar device) στα 399€ - not bad! (είναι και curved)

 

(Σόρυ για το offtopic - ο Άκης φταίει)

Ωραίος Άρη!! Ψάχνοντας θα τη βρούμε τη λύση!

Εγώ όπως είπα γλυκοκοιτάω τα 4κ (και για άλλες χρήσεις). Κάποιες tv που υποστηρίζουν 4κ/60hz (και όχι 30), έχουν 120 πραγματικά hz στα 1080p (ναι  @wolves, πραγματικά!!). Το μόνο αρνητικό που ίσως υπάρχει είναι ότι η εικόνα θα είναι λίγο πιο θολή στα 1080π λόγω του ότι δεν είναι native η ανάλυση.. και αυτό το λέω ως εικασία..

 

Πάντως τα 40 ms είναι αποδεκτή τιμή για μένα..

 

Η 32" χορταίνεται εύκολα από αυτά που μου λένε.. Μίλαγα προχθές με κάποιον simmer και μου είπε ότι μετά από 2-3 μήνες πλέον δε βρίσκει αρκετή ούτε τη 43" του (single screen setup).

 

Ας κάνει κάποιο σχόλιο ο @Stelios F., που έχει δοκιμάσει και 40" και 3-screen setup να μας πει τα + και τα - στην πράξη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ που ίσως είναι λίγο πιο on-topic...

 

 

Ωραίος Άρη!! Ψάχνοντας θα τη βρούμε τη λύση!

Εγώ όπως είπα γλυκοκοιτάω τα 4κ (και για άλλες χρήσεις). Κάποιες tv που υποστηρίζουν 4κ/60hz (και όχι 30), έχουν 120 πραγματικά hz στα 1080p (ναι  @wolves, πραγματικά!!). Το μόνο αρνητικό που ίσως υπάρχει είναι ότι η εικόνα θα είναι λίγο πιο θολή στα 1080π λόγω του ότι δεν είναι native η ανάλυση.. και αυτό το λέω ως εικασία..

 

Πάντως τα 40 ms είναι αποδεκτή τιμή για μένα..

 

Η 32" χορταίνεται εύκολα από αυτά που μου λένε.. Μίλαγα προχθές με κάποιον simmer και μου είπε ότι μετά από 2-3 μήνες πλέον δε βρίσκει αρκετή ούτε τη 43" του (single screen setup).

 

Ας κάνει κάποιο σχόλιο ο @Stelios F., που έχει δοκιμάσει και 40" και 3-screen setup να μας πει τα + και τα - στην πράξη..

 

 

40" 1080p Τηλεόραση με μικρό delay είναι ΟΚ για 1-2 εβδομάδες, μετά από την 1 εβδόμαδα καλαταβαίνεις ότι:

 

1) Στραβώνεσε από το τεράστιο DPI

2) Δεν χρειάζεσαι το ύψος στην οθόνη αλλά το πλάτος το οποίο δεν είναι όπως στις 3πλές

 

Βασικά μη πάρετε τίποτα γιατί το Vive θα βγεί μέσα Δεκεμβρίου...

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.