Jump to content



αξιοπιστο SSD


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Θελω εναν SSD να τον βαλω σε λαπτοπ να παρει τα πανω του και καποια ποστς τελευταια με προβληματισαν...

 

Ηξερα οτι μεχρι τους samsung 830 evo δεν υπηρχε κατι αλλο αξιολογο- peace of mind επιλογη, και , βλεπω οι 840-850 εχουν διαφορα προβληματα.

Εμενα με ενδιαφερει να μην εχει προβληματα σε firmware (corruption, αργες ταχυτητες χωρις λογο κλπ) , κατι δηλαδη αξιοπιστο θελω.

 

ΤΙ αγοραζουμε αυτη τη περιοδο ? (μεγεθος απο 120γβ+ ) (eimai στο τσακ να μην παρω τον 850 evo)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πηρα τον 850 evo 250gb απο ταχυτητες πιανει αυτες που λεει αλλα επειδη δεν τον αρκετο καιρο δεν ξερω τι παιζει απο προβληματα και αξιοπιστια ακόμα. Θα σου πρότεινα τον arc 100 της OCZ οχι αποκλειστικα για την εγγυηση αλλα τον εχω δει σε λαπτοπ 5ετιας και πεταει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θελω εναν SSD να τον βαλω σε λαπτοπ να παρει τα πανω του και καποια ποστς τελευταια με προβληματισαν...

 

Ηξερα οτι μεχρι τους samsung 830 evo δεν υπηρχε κατι αλλο αξιολογο- peace of mind επιλογη, και , βλεπω οι 840-850 εχουν διαφορα προβληματα.

Εμενα με ενδιαφερει να μην εχει προβληματα σε firmware (corruption, αργες ταχυτητες χωρις λογο κλπ) , κατι δηλαδη αξιοπιστο θελω.

 

ΤΙ αγοραζουμε αυτη τη περιοδο ? (μεγεθος απο 120γβ+ ) (eimai στο τσακ να μην παρω τον 850 evo)

 

 

Ενα από τα καλά ssds που κυκλοφορούν αυτό τον καιρό είναι ο

OCZ AMD Radeon R7 240GB (RADEON-R7SSD-240G)

https://www.skroutz.gr/s/5287183/OCZ-AMD-Radeon-R7-240GB-RADEON-R7SSD-240G.html

https://www.skroutz.gr/s/5648100/OCZ-AMD-Radeon-R7-120GB-RADEON-R7SSD-120G.html

 

 

ενώ πολύ καλοί είναι και οι PLEXTOR M6 PRO  και PLEXTOR M5 PRO

https://www.skroutz.gr/s/2506687/Plextor-M5-Pro-256GB.html

https://www.skroutz.gr/s/5760841/Plextor-M6-Pro-128GB.html

https://www.skroutz.gr/s/5896668/Plextor-M6-Pro-256GB.html

https://www.skroutz.gr/s/2506690/Plextor-M5-Pro-128GB.html

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι samsung (840) και οι OCZ(vertex 3) και οι crucial(MX100) έχουν βγάλει προβλήματα. Οι OCZ, Samsung έχουν βελτιώσει τα πράγματα, όχι ότι δεν υπάρχουν προβλήματα ακόμη.

Από τα διάφορα φόρουμ του εξωτερικού dιάβασα ότι οι Intel έχουν τα λιγότερα προβλήματα. Σε εκτίμηση έχω και τους Plextor.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτοι μου δύο SSD ήταν ΟCZ... ΜΑΚΡΥΑ !!! O επόμενος ήταν Intel. Είναι τρία χρόνια τώρα, στο PC της υπογραφής μου, και κανένα πρόβλημα, οπότε θεωρώ ότι οι Intel είναι αρκετά αξιόπιστοι. Ψάχνω και γω να τον αντικαταστήσω με μεγαλύτερης χωρητικότητας, αλλά δεν είναι στην επιλογή μου, λόγω κόστους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι όλα τα drives.

Αν σε ενδιαφέρει η αξιοπιστία, πάρε έναν OCZ Vector 180, Samsung 850 PRO, Plextor M6Pro, Intel 730, SanDisk EXTREME PRO. 5 και 10 χρόνια εγγύηση έχουν οι περισσότεροι.

Αν θέλεις value/money, OCZ ARC100, EVO250. Crucial δεν προτείνω γιατί δεν την εμπιστεύομαι στο θέμα αξιοπιστίας.

 

Γενικά επιλογές υπάρχουν πολλές. Το θέμα είναι πόσα θέλεις να δώσεις και τι θα πάρεις για τα λεφτά σου.

Επίσης, από ΟΛΕΣ τις εταιρείες που βγάζουν SSD κατά καιρούς, η μόνη που ξέρω πως δεν είχε ποτέ πρόβλημα σοβαρό είναι η Plextor.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 η μόνη που ξέρω πως δεν είχε ποτέ πρόβλημα σοβαρό είναι η Plextor.

 

Plextor's M6 Pro series got off to a bad start. We received our sample drives at Flash Memory Summit back in August 2014, and we planned to write a preview article with a handful of benchmarks from the show, but it quickly became clear there was a firmware issue. A little while later, European SSD reviewers received samples, and the M6 Pro hit e-tail stores. It wasn't long before the European press started pinning awards on the M6 Pro, and end users began encountering the bugs we found in early testing.

 

 

The next stumbling block for the M6 Pro series was a quiet product recall. We never found an official statement from Plextor on this recall, but Newegg and Amazon pulled the series, and a few posts on forums from owners stated the M6 Pro was recalled. Some users were not lucky enough to find issues before losing valuable data in catastrophic failures.

 

Chris Ryan from Tom's Hardware, Kristian Vättö from AnandTech, and I all found issues with the M6 Pro, and we all agreed to hold full product reviews until Plextor cleared the data loss issue and worked on increasing steady state performance. The M6 Pro is now on firmware 1.03, and I'm finally ready to shake off the dust and publish this report.

link

 

 

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα άλλα που είπες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eimai στο τσακ να μην παρω τον 850 evo

 

Να τον πάρεις. Προβλήματα δεν έχουν ακουστεί (δεν έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον) μετά το νταβαντούρι με τους 840, έχει και 5 χρονάκια εγγύηση και πολύ καλές επιδόσεις.

Κατάλαβα διαφορά από τον Μ5Pro 128άρι που είχα.

 

Α και μακρυά από OCZ, έχω βαρεθεί να τους βλέπω να ψωφάνε σε πισιά φίλων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη απαντηθεί από πολλούς και από έναν ειδικό το θέμα οπότε ήδη έχεις πάρει σημαντικές συμβουλές. Ας προσθέσω κι εγώ τις δικές μου.

Αν ενδιαφέρεσαι για αξιοπιστία, να αποκλείσεις όλα τα drives που χρησιμοποιούν TLC NAND, όπως ο EVO.

Από τους consumer SSD, κατά τη γνώμη μου, ο πιο αξιόπιστος και με την καλύτερη εγγύηση είναι ο OCZ Vector 180.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. :)

Αν αντεξει μερικα χρονια χωρις να χρειαστει φορματ γιατι εγινε corrupt κατι,firmware ή οι επιδοσεις πιασαν πατο γιατι γεμισε ειμαι ευχαριστημενος.

Ο Vector 180 καλουτσικος διχνει αλλα με τον agility 3 ειχα κακες εμπειριες. (δανικος)

 

@pol77 tlc ,why not ?

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

 

The endurance ratings certainly put the EVO in MLC territory. According to the official specs, the 120GB and 250GB versions are good for 75TB of total writes, while the 500GB and 1TB flavors can withstand 150TB. Impressively, the larger EVOs have the same endurance rating as the 850 Pro.

 

We don't have any V-NAND units in our ongoing endurance test, but that experiment has taught us that SSDs can last much longer than their specifications promise. Common sense also tells us that point is largely academic. PC users typically write no more than a few terabytes a year, which is much less than modern drives are rated to survive.

 

http://techreport.com/review/27464/samsung-850-evo-solid-state-drive-reviewed

Link to comment
Share on other sites

Τον 500άρη πήρα για το laptop. Τον 128 pro είχα στο desktop ο όποίος πήγε σε laptop 4ετίας του ξάδερφου  με i3 και τα είδε όλα. Τον αντικατέστησα με Μ.2 Samsung 256GB. Τα πιο βαριά προγράμματα τα ανοίγει σε 3 sec. Τα λιμά τα ανοίγει σε κλάσματα του sec. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.