Jump to content



Επιλογή Κάρτας


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Εδώ και 3 χρόνια είμαι με την nvidia 560ti. Καθώς βγαίνουν καινούργια παιχνίδια (project cars, gta κτλ) σκέφτομαι να πάω σε μια καλύτερη κάρτα. Η ανάλυση που παίζω είναι 1080 και το CPU μου είναι το i5 2500K. 

Αυτή τη στιγμή η αγορά της 970 είναι καλή κίνηση; Υπάρχει περίπτωση αν περιμένω να βγάλει η AMD να πάρω κάτι καλύτερο σε επιδόσεις; Ο επεξεργαστής που έχω(και η έλλειψη PCI express 3.0) αποτελούν bottleneck για την 970;

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Έγινε επεξεργασία από tim
Link to comment
Share on other sites

Bottleneck δεν θα εχεις. Εγω στη θεση σου θα περιμενα αλλες 10-15 μερες για τις νεες amd. Οχι για να αγοραζα μια σιγουρα, αλλα για να εκανα συγκρισεις τιμων-επιδοσεων πρωτα και να δω τι θα αξιζε καλυτερα. Αλλο να επρεπε να περιμενεις 2 μηνες, αλλο μερικες μερες. Εκτος και αν βιαζεσαι υπερβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω υπομονή και μάλιστα μέχρι τον Ιούλιο, ώστε να δούμε σε τι τιμές και τι κάρτες θα παρουσιάσει η AMD, πως θα τις τιμολογήσει, καθώς και το πως θα τιμολογηθεί η 980Ti και το αν θα προχωρήσει σε αναπροσαρμογές τιμών και η Nvidia γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

 Ο επεξεργαστής που έχω(και η έλλειψη PCI express 3.0) αποτελούν bottleneck για την 970;

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

Όχι και όχι. Αν μπορείς να περιμένεις, περίμενε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Υπάρχει κάποια εκτιμώμενη ημερομηνία ανακοίνωσης για τις νέες AMD κάρτες;

 

1 μήνα για ανακοίνωση, άλλον έναν για διαθεσιμότητα και άλλον έναν για να σταθεροποιηθούν οι τιμές και να συμπαρασύρουν πιθανώς άλλες. Μήπως να πήγαινες για 970; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 μήνα για ανακοίνωση, άλλον έναν για διαθεσιμότητα και άλλον έναν για να σταθεροποιηθούν οι τιμές και να συμπαρασύρουν πιθανώς άλλες.
Υπερβολές. Η σειρά 300 λογικά θα γίνει διαθέσιμη μέσα στον επόμενο μήνα. Το Fiji τέλη Ιουνίου, ίσως αρχές Ιουλίου.
Link to comment
Share on other sites

1 μήνα για ανακοίνωση, άλλον έναν για διαθεσιμότητα και άλλον έναν για να σταθεροποιηθούν οι τιμές και να συμπαρασύρουν πιθανώς άλλες. Μήπως να πήγαινες για 970; :)

Αν είναι έτσι πιθανότατα να πάω για 970. Σε αυτήν την περίπτωση ποια υλοποίηση προτείνετε; Βλέπω οι περισσότεροι επιλέγουν την G1 της gigabyte. Έχει νόημα να σκεφτώ την αγορά 290x;

Link to comment
Share on other sites

Η 290X είναι πιο future proof από την 970. Η 970 κερδίζει όσο η Nvidia κάνει optimizations για την εν λόγω κάρτα στα DX11 games. Μελλοντικά η 290Χ αναμένω να βρεθεί πάνω από την 970. Αν κάποιος θέλει κάρτα για 6-12 μήνες ας πάει στην 970. Αν θέλει για 2-3 χρόνια, προσωπικά θα πήγαινα στην 290Χ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι, όχι, ελάχιστο.

 

σε κάποια παιχνίδια ο 2500κ μπορεί να σε μπουκαλιάζει οριακά. OC στο θεό και νο problem.

 

πχ. σε AC Unity είχα 100% τον επεξεργαστή που βλέπεις στην υπογραφή μου και είχα ένα μικρό μπουκάλι στην 970

 

στο Witcher 3 και στο Farcry4 κανένα μπουκάλι.

 

προχωρα άφοβα.

 

[edit]

 

αν τα 50 ευρώ πάνω κάτω είναι τόσο σημαντικά για σένα χτύπα 290χ. αυτή τη στιγμή η 970 έχει σαφώς καλύτερο support σε οτιδήποτε βγαίνει μιας και είναι κάρτα κράχτης.

 

τώρα να περιμένεις ένα 3μήνο (γιατί ο πραγματικός χρόνος τόσος θαναι, άλλο πότε βγαίνει το review, άλλο πότε αγοράζεις σε λογική τιμή και όχι σε τιμή early adopter) για κάρτες που δεν έχουν δείξει ότι θα πάρεις τίποτα το τρελό vs της πράσινης για μένα δεν αξίζει.

 

επίσης το future proof τώρα σε τέτοια προιόντα είναι λίγο αστείος σαν όρος. πάνω κάτω όσο future proof θαναι η 970 θαναι και η 290x. Και με τις 2 σε 3 χρόνια θα θες αναβάθμιση. Τώρα γιατί να θυσιάσεις τα +10 frames που πέρνεις τώρα και τα gameworks on και game ready drivers κλπ. κλπ. με την πράσινη για πιθανόν +10 frames και αν, και όταν, και ίσως σε 3 χρονια εγώ δεν το καταλαβαίνω.

Έγινε επεξεργασία από kavadias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η 290X είναι πιο future proof από την 970. Η 970 κερδίζει όσο η Nvidia κάνει optimizations για την εν λόγω κάρτα στα DX11 games. Μελλοντικά η 290Χ αναμένω να βρεθεί πάνω από την 970. Αν κάποιος θέλει κάρτα για 6-12 μήνες ας πάει στην 970. Αν θέλει για 2-3 χρόνια, προσωπικά θα πήγαινα στην 290Χ.

 

Μήπως ισχύει το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Η 290X είναι πιο future proof από την 970. Η 970 κερδίζει όσο η Nvidia κάνει optimizations για την εν λόγω κάρτα στα DX11 games. Μελλοντικά η 290Χ αναμένω να βρεθεί πάνω από την 970. Αν κάποιος θέλει κάρτα για 6-12 μήνες ας πάει στην 970. Αν θέλει για 2-3 χρόνια, προσωπικά θα πήγαινα στην 290Χ.

Τι κάνει την 290x πιο future proof;

Από υλοποιήσεις τι προτείνεται για 970 ή 290x;

Τελικά δεν κατάλαβα αξίζει να περιμένω ή όχι :)  Άλλοι λένε για 10-15 μέρες αναμονή και άλλοι για 3 μήνες. Τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνει την 290x πιο future proof;

Από υλοποιήσεις τι προτείνεται για 970 ή 290x;

Τελικά δεν κατάλαβα αξίζει να περιμένω ή όχι :)  Άλλοι λένε για 10-15 μέρες αναμονή και άλλοι για 3 μήνες. Τι ισχύει τελικά;

512bit data bus και 4GB ενιαίας μνήμης. Επιπλέον η GCN αρχιτεκτονική δεν φαίνεται να θέλει τόσο πολύ optimization όπως οι κάρτες της Nvidia, οι οποίες μόλις κόψει το optimization η Nvidia πάνε για βρούβες. Φάνηκε στο Witcher 3 game το οποίο τρέχει εξαιρετικά στην σειρά 900 και άρα δεν θεωρείται AMD game, οι 700 series κάρτες απέδιδαν πολύ κατώτερα του αναμενόμενου, με την Nvidia να ανακοινώνει ότι θα το διορθώσει στον επόμενο driver. Για να δούμε.  Στην περίπτωση των AMD αρκούσε μια επιλογή στον Catalyst για μείωση του tessellation ώστε να πάρει κάποιος σημαντικά καλύτερες επιδόσεις.

Επιπλέον στο DX12 οι κάρτες της AMD κερδίζουν πάρα πολύ, το οποίο σημαίνει ότι στα DX12 games μετά από κάνα δύο χρόνια θα αποδίδουν αξιοπρεπέστατα σε normal αναλύσεις και ρυθμίσεις, κάτι που διατηρώ αμφιβολίες ότι θα επιτυγχάνει η 970.

 

Παρόλα αυτά όπως ανέφερα, αν θέλεις επιδόσεις για τώρα και μέσα στον επόμενο χρόνο, καλύτερα πάρε την 970 που σου προτείνουν. Αν θέλεις PhysX, CUDA, Gameworks, ShadowPlay που ενδεχομένως έχεις συνηθίσει από την 560Ti, πάρε την 970. Ειλικρινά αν κάποιο από αυτά σου είναι σημαντικό, τζάμπα γράφω :D Πας σε 970.

Αν συνηθίζεις να κρατάς μία κάρτα για όσο πιο πολύ γίνεται, προσωπικά και μόνο προσωπικά θα πήγαινα για 290X μιας και θα υπολόγιζα ότι θα την κράταγα τουλάχιστον 6-12 μήνες παραπάνω πριν πω ότι "δεν τραβάει".

 

Για την αναμονή, θα δούμε. Κανείς δεν ξέρει πραγματικά. Αλλά αρχές Ιουνίου λογικά θα αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.

 

------------------------

Κάτι τελευταίο. Αν σκέφτεσαι να ξοδευτείς μελλοντικά για gaming monitor, οι AMD - όχι όλες, η 290Χ ναι - υποστηρίζουν Freesync. Οι Nvidia GSync. Google. Δεν περιγράφονται όλες οι παράμετροι αυτών των δύο σε μια παράγραφο.

Αγνόησέ το αυτό εδώ αν δεν σκοπεύεις να δώσεις λεφτά μέσα στα επόμενα 1-2-3 χρόνια για οθόνη ή αν δεν σπαταλάς αρκετά χρήματα για οθόνες, μιας και αυτές που υποστηρίζουν αυτά τα πρότυπα είναι ακριβές(οι GSync περισσότερο).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ok, Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :D  Αναμένω λοιπόν μέχρι αρχές-μέσα Ιουνίου και επανέρχομαι.

@yanni Εξαιρετική ανάλυση. Σχεδόν με έπεισες να κινηθώ προς AMD ;)

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα αυτο ειναι το κακο. Μιαα καρτα που σημερα κοστιζει 350-450 ευρω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο να παραδωσει πνευμα δυνατοτητων σε ενα χρονο απο τωρα, και ειδικα αν η συζητηση μεινει στα 1080p. Ειτε αυτη ειναι AMD ειτε nVidia. Επισης το witcher 3 για ποιο λογο εχει γινει το benchmark του αιωνα; Ενα παιχνιδι που η ιδια η εταιρια παραδεχεται οτι εχει "κοπει" απο παντου λογω των σκατοκονσολων ειναι ικανο να μας λυσει την απορια στο διλημμα amd vs nvidia? Εδω δεν μπορεσαν να φτιαξουν ουτε καν ενα οπτικο αποτελεσμα της προκοπης στα χορτα, εμεις θα το τρεχουμε ολη μερα κι ολη νυχτα για να κρινουμε τι πιανει το συστημα μας; Και γιατι οχι καποιο απο τα τοσες αλλες χιλιαδες παιχνιδια που υπαρχουν; Σε αυτα τι κανει η σειρα 700; Παιζει ικανοποιητικοτατα σας πληροφορω. Επισης για το dx12... Ειχαν κυκλοφορησει φημες οτι με dx12 οι nvidia λεει θα παρουν γυρω στο 150% πανω σε επιδοσεις, ενω οι amd περιπου στο 400%. Με αυτα τα νουμερα , τοσο οι σημερινες nvidia οσο και οι amd θα παιζουν σχεδον τα παντα σε 4κ αναλυση με 60αρι σταθερο. Ε λοιπον, μεγαλυτερο ανεκδοτο απο αυτο δεν υπαρχει. Καλο χρυσο το dx12, οντως θα φερει βελτιωσεις στο σημερινο hardware αλλα αν αυτες ξεπερασουν το +30% εγω θα κανω τουμπες προσωπικα.

Επισης τωρα που εμαθες τα "καλα" της amd, ριξε μια ματια λιγο σε θερμοκρασιες. Οχι τιποτα αλλο, σε βλεπω να αγοραζεις καρτα μεσα στο κατακαλοκαιρο οποτε ενημερωσου λιγο για τα 85αρια που ενδεχομενως να σηκωνει η amd σου και με μεγαλειωση ανεση θα σκορπαει θερμοτητα μεσα στο υπολοιπο hardware σου...

Το σοφοτερο τωρα ειναι να περιμενεις. Παιρνεις μια ολοκληρωμενη εικονα για τις νεες amd, βλεπεις μεχρι που σε φτανει το μαρουλι σου ωστε να δεις ποια καρτα αντεχεις οικονομικα απο τη σειρα 300 και αφου συγκρινεις με τις σημερινες nvidia αποφασιζεις. Αν υπαρχει νεα amd στα 380-400 ευρω με επιδοσεις λιγο παραπανω απο την 970, εγω θα τη διαλεγα ως πιο "φρεσκια" στην αγορα παρολο που ειναι ξαναζεσταμενο φαι. Αν ομως η αmd ζηταει 500αρικο για υψηλες επιδοσεις τοτε χαιρετα την και παρε 970.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα γράφω εδώ specifications για γνώμες. Θέλω και 'γω να αλλάξω την κάρτα γραφικών μου αλλά έχω να παρακολουθήσω την αγορά των gpu εδώ και 4 χρόνια από τότε που πήρα την hd 6700. Παίζω και 'γω σε 1080 με cpu i7 2700k και motherboard P8P67 dlx. Η συγκεκριμένη με κράτησε για 3 χρόνια ικανοποιητικά σε όλα τα καινούρια παιχνίδια που έβγαιναν αλλά εδώ και ένα 6άμηνο έχει διάφορα θέματα, ανεβαίνει και η θερμοκρασία συχνά και θέλω να την αλλάξω. Θα ήθελα κάτι που να μου βγάλει 1,5-2 χρόνια καλά και να μπορώ να βάλω 2ο monitor. Σε τι budget θα πρέπει να κινηθώ και ποια μοντέλα να δω;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις δεύτερο μόνιτορ και να παίζεις και στα δύο ταυτόχρονα ή απλά να έχεις το δεύτερο μόνιτορ για να δουλεύεις; Τι παιχνίδια παίζεις;

Το δεύτερο monitor για δουλειά το θέλω. Lightroom και μερικές φορές για coding και multitasking γενικά. Παίζω cs , παλιά cod αλλά δεν νομίζω να ξαναγυρίσω στο franchise και sandbox games πχ the long dark. Θα ήθελα βέβαια να έχω τη δυνατότητα να παίζω και μεγάλα releases όπως το gta5.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.