Jump to content



Μια απλη ιδεα σενα προβλημα


greekvipper

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να μοιραστώ ένα πρόβλημα που έχω με εσάς και να μου πείτε κάποιες ιδέες!

είμαι φανατικός gamer σε FPS παιχνίδια .... δυστυχώς όμως πριν 2 χρονια είχα ατύχημα με την μηχανή μου και ξεριζωθήκανε τα νεύρα του δεξιού χεριού με αποτέλεσμα την μόνιμη παράλυση του......(ΠΑΡΑΛΥΣΗ ΒΡΑΧΙΟΝΙΟΥ ΠΛΕΓΜΑΤΟΣ)... Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω 2 χειρουργεία και αυτά απέτυχαν... Τέλος πάντων δεν θέλω να σας κουράζω .... επειδή κάθομαι αρκετές ώρες στο pc θα ήθελα να βοηθήσετε να βρω τρόπο κάποια ιδέα πως θα μπορούσα να παίξω αυτά τα games ξανά..... Το χέρι που μπορώ να κουνάω κανονικά είναι το αριστερό..... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

::: Zalman, leading the world of Quiet Computing Solutions :::

FPS GUN mouse απλα δεν ξερω αν ειναι ambidextrous design.

Επισης υπαρχουν πολλα gaming mice σε εκδοσεις για αριστεροχειρες οπως πχ το Deathadder και αρκετα με ambidextrous deisgn οπως το Steelseries Xai.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρίξετε μια ματια σε αυτό .....

http://www.xtremesystems.org/forums/attachment.php?attachmentid=42827&stc=1&d=1138407905

http://www.xtremesystems.org/forums/attachment.php?attachmentid=42883&stc=1&d=1138528606

πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ να είχα στα πόδια τα βασικα κουμπια WSAD + Space ...

Είναι εύκολο να γίνει...???

το έφτιαξε ένα παιδί για ένα φίλο του για τέτοια παιχνίδια που έτυχε να έχει το ίδιο πρόβλημα με εμενα

How to play fps one handed

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ συγνώμη για το offtopic αλλα ελπίζω με το 3ο χειρουργείο που θα κάνεις,

αν κάνεις, να αποκαταστηθεί το πρόβλημά σου. Εχω φίλο με παρόμοιο ατύχημα και με τα χρόνια και φυσιοθεραπείες,

έχει αποκαταστήσει μερικώς το πρόβλημα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να βρείς όσο πιο γρήγορα μπορείς αυτό που ψάχνεις!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με τις θερμότερες ευχές (όλων πιστεύω) για τα καλύτερα ίσως η λύση στο μέλλον να είναι η χρησιμοποίηση του κινεκτ.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1j9UhxtmWmA]One Handed Kinect FPS Hack - Funner Than Mouse - YouTube[/ame]

Από κι έπειτα δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις με κάποιο ποντίκι με αρκετά πλήκτρα πάνω του, ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις πάνω στο ποντίκι τα awsd καθώς και κάποιο από τα e,f,g. χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα και κάποιο ctrl, tab shift από την αριστερή πλευρά του πληκτρολογίου.

Βέβαια δεν θα φτάσεις στο 100% των λειτουργιών, αλλά σίγουρα θα μπορείς να παίξεις αξιοπρεπέστατα.

Κάτι τέτοιο

Razer Naga Epic MMO Gaming Mouse - Ποντίκια - plaisio.gr

ή τέτοιο

Logitech G700 Laser Gaming Mouse - Ποντίκια - plaisio.gr

αλλά για αριστερόχειρες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... ύστερα απο σκέψη έρχομαι με τις εξής ιδέες.

Αυτό που βρήκε ο nodas21 στο βιντεάκι είναι ωραίο, αλλα δε ξέρω διαθεσιμότητα και τιμή.

Βασικά απο ποια πόλη είσαι?

Σκέφτομαι την κατασκευή πως μπορεί να γίνει, σαν και αυτή που έκανες πόστ.

Όσο για ποντίκι πληκτρολόγιο, σκέφτομαι...

(ελπίζω τα Link να μην θεωρηθούν διαφήμιση απο την Δ.Ο. μιας και τα βρήκα απο skroutz.gr)

1) Για το δάκτυλο το ποντίκι 8,90€

d8f35720cc22e1a9580458c89ca07fef.jpg.jpg

Mini 3D Optical Finger Mouse

Σε συνδυασμό με κάποιο πλητρολόγιο που θα χειρίζεσαι με τα δάκτυλα σου

2) Πληκτρολόγιο-ποντίκι στα 34,00€

wireless_mouse_touchpad_1.jpg

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/7339/Wireless-Handheld-Keyboard-and-Mouse-Touchpad

3) Πληκτρολόγιο/ποντίκι αν μπορείς να τα κάνεις map στο παιχνίδι μέσα 42,00€

l_00005390.jpg.jpeg

Saitek Cyborg Command Unit - Command pad | Multirama

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι, το μόνο πράγμα που μπορεί να σε σταματήσει να κάνεις αυτό που θες είναι ΜΟΝΟ Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ,

γιατί σίγουρα κάτι θα βρεθεί. Αυτό για να μην απογοητεύεσαι στην πορεία!!

Στο άπειρο και ακόμα παραπέρα!!!!!!!!!!!!!!!

BuzzLightyear.gif

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε!

Olla τα χειριστήρια που μου δείχνετε καλά είναι και ήδη έχω το G13 παίζω ΑΙΩΝ με αυτό :p αλλα στα FPS παιχνίδια το καλύτερο είναι να στοχεύεις με το ποντίκι οποτε μου λείπουν τα βασικά WASD πιστεύω ότι με κάτι τέτοιο που είναι πατέντα θα μπορούσα να παίξω στο να χειρίζομαι τις κατεύθυνσης με τα πόδια , είναι εύκολο να γίνει ? πως το βλέπετε?

How to play fps one handed

attachment.php?attachmentid=42827&stc=1&d=1138407905

attachment.php?attachmentid=42883&stc=1&d=1138528606

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμιά φοβερά δύσκολη κατασκευή. Προσωπικά αυτό που με προβληματίζει είναι η προμήθεια των κουμπιών και η συνδεσμολογία.

Ρίξε ένα π.μ. στον "Κοπρίτη", εξού και το site του, μήπως μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμιά φοβερά δύσκολη κατασκευή. Προσωπικά αυτό που με προβληματίζει είναι η προμήθεια των κουμπιών και η συνδεσμολογία.

Ρίξε ένα π.μ. στον "Κοπρίτη", εξού και το site του, μήπως μπορεί να βοηθήσει.

Δεν τον βρησκω στον forum εδω, πως γραφετε το ονομα του κανονικα? εστειλα email omos sto site που μου εδωσες

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα

και ευχομαι να ξεπερασεις οσο το δυνατον το προβλημα σου, με τη λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρια.

Το ελαβα το mail σου απλα επελεξα να απαντησω μεσω του φορουμ

γιατι ποτε δεν ξερεις και μεσω αυτης της ανταλλαγη πληροφοριων

μπορει να βοηθηθει ενδεχομενως και καποιος αλλος με παραπλησιο προβλημα.

οι προτασεις των παιδιων απο πανω μου φαινονται πιο πρακτικες για να ειμαι ειλικρινης

εαν παντως θες να κοιταξεις την λυση ελεγχου μεσω των ποδιων

εχω να σου προτεινω αυτα εδω τα μοντελα (1, 2 και 3 )

ισως με δυο διπλα σετακια, με το ενα ποδι να ελεγες το μπρος πισω και με το αλλο το αριστερα δεξια

το μονο που δεν ξερω ειναι πως θα επαιζαν απο θεμα drivers δυο τετοια ταυτοχρονα (εαν θα αναγνωριζει και τα δυο ωστε να εχουν διαφορετικα key assignments)

εκτος και εαν σε ενδιεφερε η λυση καποιου στιβαρου arcade like joystick

με καποιες custom βασεις σαν μαρσπιε μηχανης, για να ακουμπανε πανω τα πελματα μονιμα

και να ελεγχεις μεσω αυτου την κατευθυνση σου στο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η αλήθεια είναι ότι κάτι θυμόμουν να έχω βρει στο παρελθόν...

Δεν ξέρω αν μια λύση θα μπορούσε να είναι για σένα φίλε μου αυτή.

PER.555312_1.jpg

Αυτή η συσκευή από ότι είχα καταλάβει, έρχεται να αντικαταστήσει κάποιες λειτουργίες του ποντικιού και του πληκτρολογίου, "διαβάζοντας" κινήσεις και εκφράσεις του προσώπου.

πχ, σηκώνεις το ένα βλέφαρο και πυροβολεί...

Μάλιστα από ότι είδα λίγο σε βιντεάκια, μπορείς να το συνδυάσεις, είτε μόνο με πληκτρολόγιο

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uLrYx0f8uh0&feature=related]Playing FPS with Gaze & NIA - YouTube[/ame]

είτε μόνο με ποντίκι (απλά αυτός δεν έχει κάνει από ότι λέει map το Ε από το πληκτρολόγιο)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vQerc2mcGF8&feature=related]Borderlands on the Neural Impulse Actuator - YouTube[/ame]

Μάλιστα κι από κόστος δεν είναι από ότι θυμάμαι κάτι απαγορευτικό (~100€-120€)

Βέβαια δεν ξέρω πόσο % φτάνει σε αντιστοιχία τον συδυασμό πληκτρολόγιο-ποντίκι, αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε αυτή την λύση, ίσως και σε κάποια reviews.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.