Jump to content



Πως να βάλετε 4 2,5'' δίσκους στο desktop σας ανέξοδα


yanni

Recommended Posts

Μια συμπλήωση (την ιδέα την πήρα από τα 4in3 bay που έχω στα stacker μου.Αν κάνεις λίγο πιο μακρόστενα τα πλαινά μπορείς να φτιάξεις κάτι που να κουμπώνει και ένας ανεμιστήρας (βέβαια θέλει δουλειά και παραπανω υλικά...)

Νομίζω, κατάλαβα τι εννοείς. :) Από την στιγμή που μιλάμε για 2,5'' δίσκους δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ανεμιστήρας, χωρίς να λέω ότι έχω και δίκιο διότι όλοι οι 2,5 δίσκοι που έχω είναι μέχρι 5400 στροφές. Δεν ξέρω τι παίζει με τους 7200. Καλύτερα πάντως να μην είναι πάνω στην κατασκευή κολλημένος ένας ανεμιστήρας, εκτός και αν κάποιος πάει ένα βήμα ποιο πέρα το σχέδιο ώστε να μπορεί να το βιδώσει στο κουτί του υπολογιστή και να είναι σταθερό.

Γενικά πάντως, η όλη κατασκευή μπορεί να θεωρηθεί ως το πρώτο βήμα για κάτι ποιο ολοκληρωμένο.

[MENTION=1038]schumifer[/MENTION]

Τρελή έμπνευση! Αν βάλεις (δεν βλέπω να έχει) και λίγο αφρολεξάκι ανάμεσα στον κάτω δίσκο και το case γλυτώνεις και από τυχόν κραδασμούς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1038]schumifer[/MENTION]

Τρελή έμπνευση! Αν βάλεις (δεν βλέπω να έχει) και λίγο αφρολεξάκι ανάμεσα στον κάτω δίσκο και το case γλυτώνεις και από τυχόν κραδασμούς.

Όπως έγραψα, είχα ελάχιστα λεπτά.

Το αφρολεξάκι δεν το σκέφτομαι πολύ ρε Γιάννη γιατί είναι η επαφή που τώρα υπάρχει ένας τρόπος απαγωγής θερμότητας.

Αντί για τη δική σου ιδέα, αν είχα λίγο χρόνο αυτό που ήθελα να κάνω ήταν να κόψω δύο ελάσματα μακρόστενα (πχ. 3Χ12 , να τους κάνω τρύπες και να τα βιδώσω πάω τους τους δίσκους. Μεγαλύτερη στιβαρότητα....Αλλά σίγουρα πάνω από 15 λεπτά!!!λολ:slap:

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα, είχα ελάχιστα λεπτά.

Το αφρολεξάκι δεν το σκέφτομαι πολύ ρε Γιάννη γιατί είναι η επαφή που τώρα υπάρχει ένας τρόπος απαγωγής θερμότητας.

Αντί για τη δική σου ιδέα, αν είχα λίγο χρόνο αυτό που ήθελα να κάνω ήταν να κόψω δύο ελάσματα μακρόστενα (πχ. 3Χ12 , να τους κάνω τρύπες και να τα βιδώσω πάω τους τους δίσκους. Μεγαλύτερη στιβαρότητα....Αλλά σίγουρα πάνω από 15 λεπτά!!!λολ:slap:

Ναι ο βασικός λόγος για να μην βάλεις αφρολέξ ή κάτι παρόμοιο είναι η θερμοκρασία, αλλά όπως γράφεις ανεμιστήρας υπάρχει, για αυτό και το πρότεινα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το αλουμινόχαρτο είναι ότι επειδή είναι πολύ λεπτό, είναι πολύ ευαίσθητο και με το παραμικρό διαλύεται. Μπορεί βέβαια να μπει στην θέση του πράσινου φύλλου που έχω βάλει εγώ ώστε να δίνει την αίσθηση της μεταλλικής κατασκευής (εφόσον από πάνω θα έχει το διάφανο πλαστικό θα προστατεύεται).

Αν κάποιος θέλει καλύτερη απαγωγή και/ή γείωση υποθέτω μπορεί να φτιάξει εύκολα και γρήγορα κάτι παρόμοιο χρησιμοποιώντας ίσως κάποιο μεταλλικό φύλλο. Δεν ξέρω αν τα φύλλα αλουμινίου/χαλκού μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κάτι τέτοιο (δεν έχω αγοράσει ποτέ φύλλα αλουμινίου/χαλκού για να ξέρω πως και τι ακριβώς είναι).

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν βάση της δικής σου προσέγγισης -δηλ.με υλικά που έχεις στο σπίτι-αν πάρεις ένα μεγάλο φύλλο αλουμινόχαρτο και το διπλώσεις σε μικρότερο μέγεθος αυξάνεις κατά πολύ την αντοχή του.Η τοποθέτηση γίνεται στην εσωτερική πλευρά της κατασκευής και σε συνδυασμό με τον ανεμιστήρα πιστεύω ότι θα έχεις καλά αποτελέσματα.

Εάν θες να πας σε κάτι πιο στιβαρό παίρνεις ένα φύλλο γαλβανισμένης λαμαρίνας τη διαμορφώνεις κατάλληλα και κάνεις τη δουλειά σου!

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις ένα μεγάλο φύλλο αλουμινόχαρτο και το διπλώσεις σε μικρότερο μέγεθος αυξάνεις κατά πολύ την αντοχή του.

Κάτσε να κάνω ένα reboot το brain διότι κάπου σκάλωσε.:o

προφανώς και έχεις δίκιο σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.