Jump to content



pc για gaming εως 700euros


afanas777

Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Λοιπόν θα θέσω ένα ρητορικό ερώτημα και μην βιαστείτε να απαντήσετε γιατί είναι προφανές ότι προσανατολίζεστε σε αυτό που λέγεται επιταγή του marketing. Είστε τόσο βαθιά πεπεισμένοι ότι από το s775 στα μεταγενέστερα sockets έχει επιτελεστεί τόσο σημαντική τεχνολογική εξέλιξη? Εγώ πιστεύω πως όχι! και για του λόγου το αληθές διαβάστε ένα άρθρο του κου Dvorak

Καλα τα λέει ο Dvorak αλλά αν χρησιμοποιείς εφαρμογές που βασίζονται σε cpu το socket 775 σε σχέση με έναν i7 έχει νομίζω μια σημαντική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν στα ιδια λεφτα μπορει να παρει κατι πιο νεο που θα εχει καλυτερες επιδοσεις μεγαλυτερη επεκτασιμοτητα στο μελλον καλυτερη θερμικη συμπερηφορα

Για πιο λογο να παρει μηχανημα με ddr 2 ? που οσο πανε γινοντε και πιο ακριβες και δυσευρετες?

ποικιλια σε εξαρτηματα δε ανυπαρκτη και ποσο μαλλον σε 1-2 χρονια αν κατι χαλασει παιζει να μην βρει κιολας

Και για να στο πω πιο απλα επειδη εσυ θες να ξεστοκαρεις οτι σου εχει μεινει απο 775 (ειδικα σε αυτες τις τιμες)

Για πιο λογο να μην παρει κατι καινουριο που θα ειναι αρκετα καλυτερο ?

Στοκάρω καθημερινά σε όλα τα sockets και ειδικα σε 775 και ddrII τα οποία με λίγη καλή έρευνα αγοράς βρίσκονται σε πολύ καλές τιμές.Επίσης όσον αφορά την αναβάθμιση προφανώς και υπάρχουν αρκετές επιλογές τις οποίες και εγγυώμαι. Το ότι εσύ αγοράζεις από δυο τρια συγκεκριμένα μαγαζία προσωπικα δεν μου λέει τιποτα και το ότι αναπαράγεις αυτά που ακούγονται από τα εν λόγω καταστήματα πάλι δεν μου λέει τίποτα. Όσο για το φθηνότερο σε άλλο socket είναι δική σου εκτίμηση δεν πρόσεξες ότι στην προσφορά έιχα οθόνη, ηχεία, ασύρματο σετ πληκτρολόγιο ποντίκι και κάρτα ήχου card reader κλπ. Εσύ προτείνεις μητρική cpu k κάρτα γραφικών όχι έτοιμο σύστημα. Και στην τελική δεν έχω καταλάβει γιατί τραβάτε τόσο μεγάλο ζόρι, πείτε τη γνώμη σας όπως λέω και γω την δική μου και τέλος, δεν ασχολήθηκα καν με το τι προτείνετε. Απλά πρότεινα κάτι εναλλακτικό που θα γλίτωνε τον φίλο από χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στοκάρω καθημερινά σε όλα τα sockets και ειδικα σε 775 και ddrII τα οποία με λίγη καλή έρευνα αγοράς βρίσκονται σε πολύ καλές τιμές.Επίσης όσον αφορά την αναβάθμιση προφανώς και υπάρχουν αρκετές επιλογές τις οποίες και εγγυώμαι. Το ότι εσύ αγοράζεις από δυο τρια συγκεκριμένα μαγαζία προσωπικα δεν μου λέει τιποτα και το ότι αναπαράγεις αυτά που ακούγονται από τα εν λόγω καταστήματα πάλι δεν μου λέει τίποτα. Όσο για το φθηνότερο σε άλλο socket είναι δική σου εκτίμηση δεν πρόσεξες ότι στην προσφορά έιχα οθόνη, ηχεία, ασύρματο σετ πληκτρολόγιο ποντίκι και κάρτα ήχου card reader κλπ. Εσύ προτείνεις μητρική cpu k κάρτα γραφικών όχι έτοιμο σύστημα. Και στην τελική δεν έχω καταλάβει γιατί τραβάτε τόσο μεγάλο ζόρι, πείτε τη γνώμη σας όπως λέω και γω την δική μου και τέλος, δεν ασχολήθηκα καν με το τι προτείνετε. Απλά πρότεινα κάτι εναλλακτικό που θα γλίτωνε τον φίλο από χρήματα.

Εναλλακτικό αλλά να κάνει και δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Στοκάρω καθημερινά σε όλα τα sockets και ειδικα σε 775 και ddrII τα οποία με λίγη καλή έρευνα αγοράς βρίσκονται σε πολύ καλές τιμές.Επίσης όσον αφορά την αναβάθμιση προφανώς και υπάρχουν αρκετές επιλογές τις οποίες και εγγυώμαι. Το ότι εσύ αγοράζεις από δυο τρια συγκεκριμένα μαγαζία προσωπικα δεν μου λέει τιποτα και το ότι αναπαράγεις αυτά που ακούγονται από τα εν λόγω καταστήματα πάλι δεν μου λέει τίποτα. Όσο για το φθηνότερο σε άλλο socket είναι δική σου εκτίμηση δεν πρόσεξες ότι στην προσφορά έιχα οθόνη, ηχεία, ασύρματο σετ πληκτρολόγιο ποντίκι και κάρτα ήχου card reader κλπ. Εσύ προτείνεις μητρική cpu k κάρτα γραφικών όχι έτοιμο σύστημα. Και στην τελική δεν έχω καταλάβει γιατί τραβάτε τόσο μεγάλο ζόρι, πείτε τη γνώμη σας όπως λέω και γω την δική μου και τέλος, δεν ασχολήθηκα καν με το τι προτείνετε. Απλά πρότεινα κάτι εναλλακτικό που θα γλίτωνε τον φίλο από χρήματα.

Εχει ποικιλια το 775 πλεον ? εκτος αν κοιτας το skroutz που το καθε καταστημα εχει (και αν την εχει) 1 μητρικη που ξεμεινε η απλα δεν εχει ενημερωσει το site

Ειδες το παιδι επανω να ζηταει πληκτρολογιο και ποντικι ? η card reader?

Aν ειναι το logitech που ειδα μιλαμε για ~25 ευρω πληκτρολογιο και αντε 10 ευρω το reader μην το συνεχιζουμε αδικα οπως και να το δεις το συστημα σου μπαζει απο παντου και δεν χαρακτηριζετε με τιποτα gaming

Στα μαγαζια στο skroutz Βλεπω ολες και ολες 5 μητρικες μεγαλη ποικιλια δεν θα μπορεις να διαλεξεις

για να το παμε και λιγο πιο περα αν παει σε αναλυση 1600*900 και πανω οτιδηποτε καρτα και να βαλει θα την κοβει ο επεξεργαστης (εδω και οι 9450 με oc και παλι κοβουν δυνατες καρτες ποσο μαλλον ο 2πυρηνος)

Link to comment
Share on other sites

Εχει ποικιλια το 775 πλεον ? εκτος αν κοιτας το skroutz που το καθε καταστημα εχει (και αν την εχει) 1 μητρικη που ξεμεινε η απλα δεν εχει ενημερωσει το site

Ειδες το παιδι επανω να ζηταει πληκτρολογιο και ποντικι ? η card reader?

Aν ειναι το logitech που ειδα μιλαμε για ~25 ευρω πληκτρολογιο και αντε 10 ευρω το reader μην το συνεχιζουμε αδικα οπως και να το δεις το συστημα σου μπαζει απο παντου και δεν χαρακτηριζετε με τιποτα gaming

Στα μαγαζια στο skroutz Βλεπω ολες και ολες 5 μητρικες μεγαλη ποικιλια δεν θα μπορεις να διαλεξεις

για να το παμε και λιγο πιο περα αν παει σε αναλυση 1600*900 και πανω οτιδηποτε καρτα και να βαλει θα την κοβει ο επεξεργαστης (εδω και οι 9450 με oc και παλι κοβουν δυνατες καρτες ποσο μαλλον ο 2πυρηνος)

Για ρίξε μια ματιά E-SHOP.GR: Socket 775 (Core 2, Dual Core, Pentium) εγώ μέτρησα 11 διαθέσιμες! Πάει η πρώτη παπάτζα σου. Τα λοιπά παρελκόμενα δεν ήταν υποχρεωτικά όποτε με έναν απλό συλλογισμο θα του έβγαινε ακόμα φθηνότερα. Πάει και 2η ασυναρτησία σου.

Με 700 ευρώ να λιωνεις τα doom-αδικα 24/24 σε full HD δεν γίνεται έτσι και αλλίως, οπότε τραγουδάς κοινώς Καζαντζίδη.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά E-SHOP.GR: Socket 775 (Core 2, Dual Core, Pentium) εγώ μέτρησα 11 διαθέσιμες! Πάει η πρώτη παπάτζα σου. Τα λοιπά παρελκόμενα δεν ήταν υποχρεωτικά όποτε με έναν απλό συλλογισμο θα του έβγαινε ακόμα φθηνότερα. Πάει και 2η ασυναρτησία σου.

Με 700 ευρώ να λιωνεις τα doom-αδικα 24/24 σε full HD δεν γίνεται έτσι και αλλίως, οπότε τραγουδάς κοινώς Καζαντζίδη.

Mε αναζητηση στο skroutz εγραψα εκτος αν εισαι στραβος

Που το θυμηθηκες το doom?

Οπως και να εχει με 700 ευρω μπορει να παρει συστημα κλασεις ανωτερο απο το 775 που θα παιζει αξιοπρεπως και σε full hd αντιθετα με το δικο σου που θα τα βρει πολυ ζορικα

Για την οθονη ηθελα να το αποφυγω τοση ωρα αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεις εμεις προτεινουμε 23αρι Monitor με ΙPS panel ενω εσυ βαζεις ενα 19αρι TN

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά E-SHOP.GR: Socket 775 (Core 2, Dual Core, Pentium) εγώ μέτρησα 11 διαθέσιμες! Πάει η πρώτη παπάτζα σου. Τα λοιπά παρελκόμενα δεν ήταν υποχρεωτικά όποτε με έναν απλό συλλογισμο θα του έβγαινε ακόμα φθηνότερα. Πάει και 2η ασυναρτησία σου.

Με 700 ευρώ να λιωνεις τα doom-αδικα 24/24 σε full HD δεν γίνεται έτσι και αλλίως, οπότε τραγουδάς κοινώς Καζαντζίδη.

Μήπως να προσέχουμε λίγο και το πως εκφραζόμαστε; Αν εισαι επαγγελματιας του χωρου μολις έπεσες στα μάτια μου....

Link to comment
Share on other sites

Mε αναζητηση στο skroutz εγραψα εκτος αν εισαι στραβος

Που το θυμηθηκες το doom?

Οπως και να εχει με 700 ευρω μπορει να παρει συστημα κλασεις ανωτερο απο το 775 που θα παιζει αξιοπρεπως και σε full hd αντιθετα με το δικο σου που θα τα βρει πολυ ζορικα

Για την οθονη ηθελα να το αποφυγω τοση ωρα αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεις εμεις προτεινουμε 23αρι Monitor με ΙPS panel ενω εσυ βαζεις ενα 19αρι TN

Έγραψες ακριβώς ""Εχει ποικιλια το 775 πλεον ? εκτος αν κοιτας το skroutz που το καθε καταστημα εχει (και αν την εχει) 1 μητρικη που ξεμεινε η απλα δεν εχει ενημερωσει το site "" Στα 700€ εσύ έχεις κολήσει, προτείνω τόση ώρα με κάτω από 640€ αλλά έχεις μικρή cache και δεν με πιάνεις, απλά βιάζεσαι. Εκτίθεσαι χωρίς λόγο τόση ώρα και δεν έχω καταλάβει το γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες ακριβώς ""Εχει ποικιλια το 775 πλεον ? εκτος αν κοιτας το skroutz που το καθε καταστημα εχει (και αν την εχει) 1 μητρικη που ξεμεινε η απλα δεν εχει ενημερωσει το site "" Στα 700€ εσύ έχεις κολήσει, προτείνω τόση ώρα με κάτω από 640€ αλλά έχεις μικρή cache και δεν με πιάνεις, απλά βιάζεσαι. Εκτίθεσαι χωρίς λόγο τόση ώρα και δεν έχω καταλάβει το γιατί...

Αν εκτείθεται κάποιος αυτός δεν ειναι σίγουρα ο evo... Το παληκάρι μας έδωσε ενα budget της τάξεως των 700€, και με βάση αυτό του προτείνουμε οτι καλύτερο μπορει να πάρει. Τώρα αν εσυ προτείνεις κάτι φτηνό επειδή ειναι παλιό τι να σε πώ....

Link to comment
Share on other sites

Έγραψες ακριβώς ""Εχει ποικιλια το 775 πλεον ? εκτος αν κοιτας το skroutz που το καθε καταστημα εχει (και αν την εχει) 1 μητρικη που ξεμεινε η απλα δεν εχει ενημερωσει το site "" Στα 700€ εσύ έχεις κολήσει, προτείνω τόση ώρα με κάτω από 640€ αλλά έχεις μικρή cache και δεν με πιάνεις, απλά βιάζεσαι. Εκτίθεσαι χωρίς λόγο τόση ώρα και δεν έχω καταλάβει το γιατί...

Το skroutz δεν το βγαζει πλεον το eshop για αυτο εγραψα οτι εκανα αναζητηση στο skroutz

Tωρα δεν εκτιθωμε εγω αλλα εσυ . . .

Οταν προτεινεις το 2011 συστημα 775 για gaming στα ιδια λεφτα οπως σου ειπα περνει κατι πολυ καλυτερο με περισοτερες επιλογες και περισσοτερες επιλογες για αναβαθμιση σε 1-2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να προσέχουμε λίγο και το πως εκφραζόμαστε; Αν εισαι επαγγελματιας του χωρου μολις έπεσες στα μάτια μου....

Όχι φίλε μου και δέκα μαγαζιά να έιχα θα παρέμενα αληθινός και όχι παραμυθατζής, Δυστυχώς ο κόσμος γουστάρει να τον δουλεύουν. Έχεις δίκιο για τις εκφράσεις αλλά βλέπω πως δεν γίνομαι αλλιώς κατανοητός, ακούω τόση ώρα μια επίθεση χωρίς ουσία και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υπεραμύνεστε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου και δέκα μαγαζιά να έιχα θα παρέμενα αληθινός και όχι παραμυθατζής, Δυστυχώς ο κόσμος γουστάρει να τον δουλεύουν. Έχεις δίκιο για τις εκφράσεις αλλά βλέπω πως δεν γίνομαι αλλιώς κατανοητός, ακούω τόση ώρα μια επίθεση χωρίς ουσία και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υπεραμύνεστε?

Με συγχωρείς αλλά εξηγησέ μου τον λόγο που επιμένεις τοσο πολύ να πάει το παληκάρι σε παλιό socket που δεν θα κάνει και την δουλειά του όπως την θέλει. Και ενα +5% σε επιδόσεις να έχει, που δεν ειναι μονο 5% το πρόσημο παραμένει θετικό. Και δεν του ειπαμε να ξεφύγει απο τα λεφτά που θέλει να δώσει. Το φτηνό δεν συνάδει πάντα με το "κανω την δουλειά μου".

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου και δέκα μαγαζιά να έιχα θα παρέμενα αληθινός και όχι παραμυθατζής, Δυστυχώς ο κόσμος γουστάρει να τον δουλεύουν. Έχεις δίκιο για τις εκφράσεις αλλά βλέπω πως δεν γίνομαι αλλιώς κατανοητός, ακούω τόση ώρα μια επίθεση χωρίς ουσία και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υπεραμύνεστε?

Μα σου ειπα και πανω επειδη εσυ θες να ξεστοκαρεις οτι σου εχει μεινει δεν ειναι σωστο να το προτεινεις οταν δεν αντιπροσωπευει καθολου αυτο που ζηταει το παιδι που ανοιξε το θεμα

Να στο θεσω αλλιως σε 1155 και am3 συστημα εχει αρκετες εξοδους που το 775 δεν εχει (usb3 sata 3) το sata 3 με μηχανικο δισκο δεν εχει διαφορα θα μου πεις αλλα αν αργοτερα αποφασισει να παρει ενα φτηνο ssd θα ειναι μεγαλο +

Στο 775 σε 2 χρονια δεν θα βρισκει επεξεργαστη στο am3+ (970 socket θα βρει και κατι αξιολογο) το ιδιο και στο 1155

Σε λιγο βλεπω να προτεινεις κανα s478 socket με AGP καρτα για gaming σημερα

Link to comment
Share on other sites

Το skroutz δεν το βγαζει πλεον το eshop για αυτο εγραψα οτι εκανα αναζητηση στο skroutz

Tωρα δεν εκτιθωμε εγω αλλα εσυ . . .

Οταν προτεινεις το 2011 συστημα 775 για gaming στα ιδια λεφτα οπως σου ειπα περνει κατι πολυ καλυτερο με περισοτερες επιλογες και περισσοτερες επιλογες για αναβαθμιση σε 1-2 χρονια

Αποψή σου και κράτησε την δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την επιβάλλεις? Σου εξηγώ τόση ώρα με επιχειρήματα πως τεράστιες διαφορές δεν υπάρχουν, και αν τρέχεις και windows kai 18πύρηνο να χες στα 6ghz (λέμε τώρα) τα bugs θα παραμείνουν και το σύστημα θα πέφτει καιρό με τον καιρό λόγω χρήσης. Οπότε όλα σχετικά είναι... εσύ αν έχεις μεγάλη τσέπη αγόρρασε ακριβα ότι "νέο" βγει, ο κόσμος δεν έχει να φάει δεν βλέπω γιατί να χαλάει άσκοπα τόσα χρήματα. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Αποψή σου και κράτησε την δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την επιβάλλεις? Σου εξηγώ τόση ώρα με επιχειρήματα πως τεράστιες διαφορές δεν υπάρχουν, και αν τρέχεις και windows kai 18πύρηνο να χες στα 6ghz (λέμε τώρα) τα bugs θα παραμείνουν και το σύστημα θα πέφτει καιρό με τον καιρό λόγω χρήσης. Οπότε όλα σχετικά είναι... εσύ αν έχεις μεγάλη τσέπη αγόρρασε ακριβα ότι "νέο" βγει, ο κόσμος δεν έχει να φάει δεν βλέπω γιατί να χαλάει άσκοπα τόσα χρήματα. Καλό βράδυ!

Aσκοπα θα τα χαλασει στο 775 συστημα που ειναι ξεπερασμενο απο ολες τις αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Καλό βράδυ!

Ασχετο φίλε μου γιατί πολύ απλά το σύστημα που παρέθεσες μόνο value for money δεν είναι .........

Με τα ΙΔΙΑ χρήματα 630€, κάνεις ΠΑΠΑΔΕΣ και δεν αγοράζεις PENTIUM D, DDR2, 5450 κάρτα γραφικών ...... Δηλαδή έλεος....

Τέτοια συστήματα παίζουν στα 80€ μεταχειρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου και δέκα μαγαζιά να έιχα θα παρέμενα αληθινός και όχι παραμυθατζής, Δυστυχώς ο κόσμος γουστάρει να τον δουλεύουν. Έχεις δίκιο για τις εκφράσεις αλλά βλέπω πως δεν γίνομαι αλλιώς κατανοητός, ακούω τόση ώρα μια επίθεση χωρίς ουσία και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς υπεραμύνεστε?

Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνεις και ποιος είσαι. Μείνε στις προτάσεις συστήματος στις προδιαγραφές που έχει θέσει ο δημιουργός του θέματος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αποψή σου και κράτησε την δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την επιβάλλεις? Σου εξηγώ τόση ώρα με επιχειρήματα πως τεράστιες διαφορές δεν υπάρχουν, και αν τρέχεις και windows kai 18πύρηνο να χες στα 6ghz (λέμε τώρα) τα bugs θα παραμείνουν και το σύστημα θα πέφτει καιρό με τον καιρό λόγω χρήσης. Οπότε όλα σχετικά είναι... εσύ αν έχεις μεγάλη τσέπη αγόρρασε ακριβα ότι "νέο" βγει, ο κόσμος δεν έχει να φάει δεν βλέπω γιατί να χαλάει άσκοπα τόσα χρήματα. Καλό βράδυ!

Καλά δουλευόμαστε τώρα; Εχουμε μπλέξει επιδόσεις, bugs και αναβαθμισιμότητα σε ενα ασχετο μεταξύ τους συνοθύλεμα. Τωρα αν για εσενα το να παρει καποιος μια παλιά πλατφόρμα για να γλυτώσει 60€, τα οποία θα τα δώσει στο διπλάσιο σε n χρόνια για να προβεί σε αναβάθμιση την εχεις σκεφτεί; Αν σε n χρόνια του χαλάσει η μητρική με τι θα την αντικαταστήσει; Με ότι υπάρχει τότε; Και αν δεν υπάρχει, θα σκοτώσει μπιρ παρα επεξεργαστή, μνημες για να παει σε αναβάθμιση. Μάλιστα. Δεν συνεχίζω άλλο την κουβέντα, δεν έχει νόημα άλλωστε γιατι καταλήγουμε σε μια κουβέντα η οποία θα συνεχίζεται εις το διηνεκές χωρίς αποτέλεσμα. Τις προτάσεις μας τις καναμε στο αρχικό post του φίλου μας, εκεινος ας πράξει με γνώμωνα την λογική του και την τσέπη του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.