Jump to content



HEADPHONES ΓΙΑ GAMING! SOS!


andreas_a

Recommended Posts

απο τοτε που ξεκινησα να παιζω battlefield 3 και να γινεται καθημερινα πολεμος μεσ' το σπιτι η κοπελα μου κοντευει να με χωρισει....χρειαζομαι αμεσα headphones.

Παιδιά μπορειτε να μου προτεινετε headphones για gaming αλλα να μπορουμε να ακουσουμε και λιγη μουσικουλα που και που.

οπωσδηποτε να υποστηριζουν surround

και κατα προτιμηση wireless.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΑΠΑΙΤΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΗΧΟ!!!

max budget: 150 ευρόπουλα!!!

κατι τετοιο ψαχνω: http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=43001

τη γνωμη σας!!!

παιδια τα φωτα σας παρακαλω!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα χρησιμοποιησω πρωτη φορα headphones να σας σωτησω για τη συνδεσμολογια.

αυτη τη στιγμη εχω καρτα ηχου την asus xonar d2x και πανω σ' αυτη υπαρχουν συνδεδεμενα τα edifier s550 (5.1 setup)

αυτο που θελω ειναι οπτε εχω προβλημα να βαζω ακουστικα και οποτε αλλοτε (π.χ. μουσικη να παιζω απο τα ηχεια). το θεμα ειναι να μην ειμαι συνεχεια πισω απο το pc και να βαζω-βγαζω καλωδια μια για τα ηχεια, μια για τα headphones. το λεω αυτο επειδη ειδα οτι σε καποια headphones υπαρχουν πολλα jacks rca και θα εχω προβλημα.

τι επιλεγω γι αυτη την περιπτωση ????

Link to comment
Share on other sites

Απλα παιρνεις ενα προχειρο 3.5mm splitter, ετσι ωστε στο να μπαινουν στην πρασινη εισοδο και το καρφι των ηχειων και το καρφι των ακουστικων, δεν μου ερχεται καμια αλλη λυση στο μυαλο.

Ακουστικα παιρνεις dt770/80 PRO της beyerdynamic, μια χαρα surround θα εχεις σε συνδυασμο με το dolby headphone της xonar, και το κυριοτερο, με τα συγκεκριμενα δεν υπαρχει η παραμικρη διαρροη του ηχου προς τα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση του razer megalodon που λειτουργει με usb και δεν μπλεκω καθολου με jacks η διαχειριση του ηχου γινεται απο την asus xonar η αναγκαστικα απο την onboard της μητρικης??? πως λειτουργει αυτο το πραγμα???

&

στην περιπτωση των jacks μονο με splitters γινεται???

ειναι κριμα να δωσω 150 ευρω και να μην εκμεταλευομαι την καρτα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μουφα razer ο ηχος θα έρχεται απο το usb με επεξεργασία στο control pad των ακουστικών και η καρτα σου θα κάθεται...

Και αλλιώς να ηταν (ηχος απο το κλασσικό πρασινο βυσμα) είναι μαπα σε σχέση με επώνυμα ποιοτικά ακουστικά (sennheiser, beyer dynamic, AKG κλπ) :)

Το splitter κοστιζει 2-3 ευρω μαξ και απλα ειναι ενα jacκ αρσενικό που βγαζει 2 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Με τα μουφα razer ο ηχος θα έρχεται απο το usb με επεξεργασία στο control pad των ακουστικών και η καρτα σου θα κάθεται...

Και αλλιώς να ηταν (ηχος απο το κλασσικό πρασινο βυσμα) είναι μαπα σε σχέση με επώνυμα ποιοτικά ακουστικά (sennheiser, beyer dynamic, AKG κλπ) :)

Το splitter κοστιζει 2-3 ευρω μαξ και απλα ειναι ενα jacκ αρσενικό που βγαζει 2 θηλυκά

κανενα προβλημα και καμια αντιρηση με αυτα που λες.

1)επειδη το κατεχεις το θεμα μπορεις να μου κανεις μια καλη προταση για headset που να υποστηριζει surround, και να εχουμε ποιοτητα???

2) στην περιπτωση των splitter, χρειαζομαι 3 splitter, ενα για τα front ενα για center/sub και ενα για rear??? σωστα????

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα και καμια αντιρηση με αυτα που λες.

1)επειδη το κατεχεις το θεμα μπορεις να μου κανεις μια καλη προταση για headset που να υποστηριζει surround, και να εχουμε ποιοτητα???

δες στο θεμα που παρεθεσα παραπανω ολα τα σχολια (ο GruntGR εχει μεγαλη εμπειρία απο ακουστικά)

2) στην περιπτωση των splitter, χρειαζομαι 3 splitter, ενα για τα front ενα για center/sub και ενα για rear??? σωστα????

1 χρειάζεσαι για το πρασσινο μονο εκτος αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας το νημα που μου παραθεσατε, ολα τεινουν προς beyerdynamic dt 770 pro.

εχω να κανω τις εξης ερωτησεις πριν προχωρησω σε αγορα:

1) η καρτα ηχου μου ειναι η asus xonar d2x. θα τα οδηγησει σωστα???

2) και γω οπως και ο φιλος φοβαμαι λιγο το θεμα με την κατεθυντικοτητα του ηχου σε σχεση με τα πολυκαναλα headset. κανει καποια μετατροπη η asus στο θεμα αυτο???

3) τι τιμη εχουν???

4) που μπορω να τα βρω στην Αθηνα???

Link to comment
Share on other sites

Μη δίνεις πολλά για ακουστικά που θέλουν οπωσδήποτε ενίσχυση για να δικαιολογήσουν τα λεφτά τους. Εκτός αν πας στο μέλλον για asus xonar stx ή ενισχυτή των 150€-300€.

Στο θρεντ που λένε τα παιδιά ξεχάσαμε αυτά και αυτά. Συνεργάζονται καλά με κάρτα, είναι κλειστά άρα έχουν καλό μπάσο και το κόστος τους για μια xonar d2x είναι δικαιολογημένο. Οι γνώμες των χρηστών είναι λίαν θετικές.

Τα πολυκάναλα σετ είναι σαν τα χάπια αδυνατίσματος. Καθαρή απάτη.

ΕΔΙΤ: Και καλύτερα για μένα, από τα δύο, να πας στα 700άρια. Το ακριβότερο μοντέλο δεν είναι απαραίτητο καλύτερο τονικά ή σε όρους παραμόρφωσης. Υπάρχουν οι απίστευτες μάπες σε υψηλές τιμές. Και αυτά τα razer και μέιζερ που αγοράζουν οι gamers μπορεί στην πράξη να αποδίδουν έντονα χρωματισμένο ήχο για εντυπωσιασμό.

Αν έννοεις την ποιότητα όπως την εννοούν στο headfi.org, με το μπάτζετ που έχεις ξέχνα το. Πάρε λοιπόν τα φθηνά τα 700άρια και αν μελλοντικά το μετανοιώσεις και πας για σύστημα ακουστικών στα 300€+ θα έχεις γλιτώσει πολλά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

και τα jvc που μου προτεινεις δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη απο τα dt 770.

πειτε κανα μαγαζι να ρωτησουμε για τιμες, ενδεχομενη ακροαση, διαθεσιμοτητα...απο που τα εχετε παρει ολοι σας??

Link to comment
Share on other sites

::[ Beyerdynamic DT-770 PRO/80ohm | Vision of Sound - Μουσικά Όργανα ? Επαγγελματικός Ήχος & Φωτισμός ]::

DT 770 pro. 140€-160€ έχουν. Ηχητικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα τα 990 προ στην ίδια τιμή και με πραγματικά βαθύ, έντονο μπάσο αλλά όχι σε βαθμό παράνοιας.

Τώρα για μαγαζιά·ό,τι βρεις με γουγλάρισμα+κάποια στη στοά Φέξη αν είσαι Αθήνα+Media Markt+Saturn και άλλα πολυκαταστήματα. Αλλά αν πας απροετοίμαστος χωρίς κάποια cd και χωρίς να ξέρεις τί ήχο θες και αν δεν έχουν και καμιά πηγή της προκοπής, δεν ξέρω τί συμπεράσματα θα βγάλεις.

Εγώ τα δικά μου τα πήρα από στοά Φέξη στην Αλεξόπουλος, Τάτσης ΟΕ. Έχει κλείσει εκείνο το μαγαζί. Ο grunt θα σου πει περισσότερα.

ΥΓ: Και τα sennheiser hd 555 είναι καλά(και φθηνά) με πιο έντονο και ζωηρό ήχο στις μεσαίες από τα Beyer αν κάνεις έναν μικρο συμβιβασμό στο μπάσο. Τα βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά. Για τα jvc που σου είπα πιο πάνω δεν ξέρω για διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην αποκλειεις και τα JVC.

Eχω τα HARX900 εδω και 2 χρονια και ειναι απιστευτα για τη τιμη τους τοσο

σε gaming οσο και σε μουσικη.

Απο Amazon τα ειχα παρει περιπου 90 ευρο μαζι με τα μεταφορικα.

Ειχα πριν τα Razer Barachuda 5.1 και η διαφορα ηταν η μερα με τη νυχτα.

Τα JVC απλα τα εσβηναν απο το χαρτη ;)

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα τα beyerdynamic dt 770 pro 80 Omh.

πολυ καλη πρωτη εντυπωση, στοιβαρη κατασκευη.

συνδεοντας τα πανω στην asus d2x τα αποτελεσματα ηταν αρκετα ικανοποιητικα, αν και λογω συνηθειας με τα edifier s 550, μου φανηκε λιγο περιεργη η αισθηση!

η αληθεια ειναι οτι τα περιμενα με λιγο περισσοτερο μπασο(το ψαχνω ακομα με ριθμισεις)

εκει που φανηκε η ποιοτητα τους ηταν οταν τα συνδεσα σε denon ενισχυτη παιζοντας FLAC.

αυτο που με χαλαει λιγο ειναι που δεν υπαρχει ριθμιστης εντασης πανω στο καλωδιο οπως τα περισσοτερα headsets, πραγμα μη εργονομικο για τα games.

σε games δεν εχω δοκιμασει ακομα...αλλα αποψε εχει battlefield και θα δουμε τι γινεται κι εκει!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με χαλαει λιγο ειναι που δεν υπαρχει ριθμιστης εντασης πανω στο καλωδιο οπως τα περισσοτερα headsets, πραγμα μη εργονομικο για τα games.

τοτε δεν εχεις καλο keyboard φιλε :p

Μεγειες και καλές ακροάσεις

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα τα beyerdynamic dt 770 pro 80 Omh.

πολυ καλη πρωτη εντυπωση, στοιβαρη κατασκευη.

συνδεοντας τα πανω στην asus d2x τα αποτελεσματα ηταν αρκετα ικανοποιητικα, αν και λογω συνηθειας με τα edifier s 550, μου φανηκε λιγο περιεργη η αισθηση!

η αληθεια ειναι οτι τα περιμενα με λιγο περισσοτερο μπασο(το ψαχνω ακομα με ριθμισεις)

εκει που φανηκε η ποιοτητα τους ηταν οταν τα συνδεσα σε denon ενισχυτη παιζοντας FLAC.

αυτο που με χαλαει λιγο ειναι που δεν υπαρχει ριθμιστης εντασης πανω στο καλωδιο οπως τα περισσοτερα headsets, πραγμα μη εργονομικο για τα games.

σε games δεν εχω δοκιμασει ακομα...αλλα αποψε εχει battlefield και θα δουμε τι γινεται κι εκει!!!

Καλορίζικα. Πήρες κάτι που θα κρατήσει για καιρό.

Οι στέρεο ενισχυτές, στην έξοδο ακουστικών συνήθως βγάζουν σήμα από την έξοδο για τα ηχεία. Με κάποιες αντιστάσεις στο τέλος για να ρίξουν την τάση. Αυτό μεταφράζεται σε μεγάλες εντάσεις χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Σημαίνει όμως και μεγάλη αντίσταση εξόδου(>100 Οhm) που μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες για τον ήχο(παραμορφώσεις στα μπάσα κυρίως, πτώση στα πρίμα, άνοδος στα ανώτερα μπάσα). Το μπάσο ειδικά στα δικά σου θα είναι αρκετά χαλαρό-αν και πλούσιο-γιατί τα beyer δεν έχουν το damping των sennheiser 650 ας πούμε.

Σκέψου ότι η xonar stx έχει αντίσταση εξόδου 10 Ohm, που είναι αρκούντως καλό για ακουστικά μεγάλης εμπέδησης και ένας σωστός τρανζιστοράτος ενισχυτής ακουστικών <1 Ohm. Μια τυπική κάρτα ήχου είναι στα 100 Ohm. Ίσως γι'αυτό να ακούς καλύτερο ήχο από την d2x. Και πάλι όμως είσαι πίσω.

Για την ένταση: Πάρε πληκτρολόγιο με κουμπιά για την ένταση.

Link to comment
Share on other sites

τοτε δεν εχεις καλο keyboard φιλε :p

Μεγειες και καλές ακροάσεις

ξεχασα να αναφερω οτι την ενταση την ανοιγω - κλεινω απο το keyboard (razer lykoza mirror) απλα θα προτιμουσα να υπαρχει ενα διακοπτακι πανω. nevermind... αυτο δεν ειναι προβλημα!!!

λογω του splitter που εω για να παιζουν και τα ηχεια και τα headphones αντιμετοπιζω το εξης:

οταν παιζω με headphones, κλεινω τα ηχεια και παιζουν μονο τα ακουστικα.

οταν ομως παιζω απο ηχεια, τα ακουστικα παιζουν κι αυτα. υπαρχει τροπος να μην παιζουν τα ακουτικα οταν αναπαραγω ηχο απο ηχεία????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.